Skip to Content

1. november - Sviatok všetkých svätých

Sviatok vsetkych svatych

Sviatok Všetkých svätých, ktorý pripadá na 1. novembra je jedným zo sviatkov rímsko-katolíckej cirkvi. V tento deň si katolícka církev pripomína všetkých svätých a to nielen tých, ktorí sú oficialne kanonizovaní, ale tiež aj tých, o ktorých "svätosti okrem Boha nikto iný nevie".

Dôvodom zavedenia sviatku bola nemožnosť sláviť každý jednotlivý deň svätcov. Pápež Gregor III a následne Gregor IV. ustanovili preto 1. november za sviatok pre západnú cirkev, ako výročný deň posvätenia rímskeho Pantheonu na kresťanský kostol dedikovaný všetkým svätým.

O deň neskôr, 2. novembra, církev slávi slávnosť všetkých veriacich zomrelých, ľudovo dušičky (lat. In commemoratione omnium fidelium defunctorum). Pamiatka zosnulých sa slávi od 9. storočia, na Slovensku býva dodnes zvykom behom tohoto dňa, alebo obdobia navštíviť cintorín a rodinné hroby.

Pamiatku verných zomrelých zaviedol v roku 998 clunyjsky opát Odylo, ktorý sa takto snažil čeliť pretrvávajúcim pohanským obradom. V 13. storočí sa tento zvyk rozšíril v celej západnej cirkvi. 

Komentáre

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Super super super čím

Super super super čím dalej tým lepšie.

Jasne a vystizne zhrnutie -

Jasne a vystizne zhrnutie - Super

Ahoj ja som anemi a

Ahoj ja som anemi a 1.11.1997 som sa narodila a teraz o 11 dni budem mat 12 a bude mi dobre lebo u nas sa bude mulatovat viete jak tak treba neee???? no alee naosaaj mi bude dobre lebo do skoly sa nepojde budemee mat volno lebo budu dusicky a moj otec ma narodky 17.11 noo tak to u nas bude velmi vlemi veselo vsak???? No na narodky este neviem co dostaneem a ani nic nechcem naco vsak narodeniny niesu o darcekoch ale o radosti cela rodina bude pohromade dzanees??? No uz koncim bo mame hodinu nabozenstva a preto sme na takejto stranke lebo je nabozkooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ale inac nikdi bi som na tuto stranku neprislaa sorry majte sa!!!!

sorry ja som sa narodila

sorry ja som sa narodila 1.11.1990

Ale si zabudla napísať ten

Ale si zabudla napísať ten najdôležitejší údaj - že si žiačkou špeciálnej školy.X