Skip to Content

Dni španielskej kultúry 2015 v Hnúšti

Hoci sa už všetci vrátili z dovoleniek a s ľútosťou pozerajú fotky plné slnka , my v Mestskom kultúrnom stredisku sme si leto predĺžili.
V polovici chladného septembra sme pre Vás pripravili týždeň plný temperamentných pohybov, vášňou doladenými tónmi a slnkom pohladenými jedlami či nápojmi.
Do Dní španielskej kultúry nás uviedla cestovateľka Ing.Jana Paučová, ktorá v Španielsku strávila 114 dní svojho života a vycestovala do tejto úžasnej krajiny celkom 9 krát.
Prednáška sa niesla v príjemnej priateľskej atmosfére a v príjemnom prostredí bábkovej sály. Krajinu býčích zápasov z pútavého rozprávania a krásnych záberov Ing.Paučovej spoznali i tí, ktorí tam nikdy neboli.

Ďalší deň sa niesol v mene ohnivých flamenco rytmov. Kurz flamenco tanca naučil ženy, že v každej z nás drieme divá šelma spolu s krásnou labuťou. Naučil nás, ako držať vztýčenú hlavu s bradou hore, stiahnuť brucho, vypnúť prsia a všetkým povýšenecky ( ako to len španielky vedia ) ukázať, že sme dokonalé! Po kurze nás čakalo vystúpenie flamencovej skupiny Ponte Pardo, ktorí začali svoj koncert inštrumentálnou baladou, kde sa prelínala arabská, židovská a cigánska kultúra. Spievali prevažne po španielsky, no jednu skladbu experimentálne zložili a zaspievali v slovenčine.
Vystúpenie tanečnice Anety, ktorá sa flamenco tancu profesionálne venuje už 11 rokov, bolo dychvyrážajúce a diváci nevedeli, či venovať pozornosť jej tvrdému výrazu tváre, krásnej sukni alebo klopkaniu topánok. Jej tanec a predstavenie Ponte Parda dokonale predstavili vášeň, zmyselnosť a nespútanosť tohto tanečného a hudobného smeru.
Nasledujúci deň nám v knižnici prof.Š.Pasiara knihovníčky Evka a Dadka predstavili španielsku literatúru a p.uč.Anička Černáková predstavila výtvarné umenie Španielska. Po krátkych prednáškach sme sa pustili do tvorenia . Tvorivé dielne s názvom Gaudího mozaika spojili starších s mladšími a všetci sme spoločne tvorili svoje diela – mozaikou vykladané črepníky.
Štvrtok patril všetkým gurmánom. Budovou Domu kultúry sa šírila vôňa olivového oleja, morských plodov a sangrie z čerstvého ovocia.
Naše obrovské ďakujem patrí SSOŠ v Rimavskej Sobote, ktorá s úsmevom prijala naše pozvanie a s nadšením odprezentovala španielsku kuchyňu. Milé majsterky a žiaci školy zapojili do varenia všetkých prítomných. Po varení nasledovala konzumácia, kde sme si zvláštne chute španielskej kuchyne vychutnávali spoločne za veľkým stolom so smiechom a dobrou náladou presne tak, ako to vedia španieli.
Film z dielne španielskeho režiséra Almodóvara neprilákal veľa ľudí, tých však, ktorí ho videli, nadchol.
Piatok patril hudbe a nástrojom typickým pre Španielsko – gitarám v podaní dvojice Duo Farsa. Ich melódie a spontánne správanie sa na pódiu nás opäť priučili španielskemu temperamentu a na chvíľu nás odpútali od každodenných problémov. Naučili nás, aké sú dotyky ľudí príjemné a španielom tak prirodzené a o koľko jednoduchšie a príjemnejšie sa dá žiť.
Niektorí z nás mali v piatok večer možnosť navečerať sa s priateľmi vďaka OZ SOŠ-ka a reštaurácii Kocka a ochutnať paellu pripravenú priamo španielom Miguelom z Madridu. Hoci večera sa pre kontrolu utečencov posunula o dve hodinky a my sme večerali až o 23.30 hod., chutilo nám to o to viac a o to „španielskejšie“.
Posledný deň španielskej kultúry patril kurzu salsy. Tri hodiny sme sa vlnili v horúcich rytmoch salsy a ignorovali sme chladný, upršaný septembrový deň. Inštruktor tanca Iko nás dokonale naučil kroky salsy a síce sme boli po troch hodinách tanca poriadne unavené, boli sme šťastné a hrdé, aké sme my tanečnice a ako ladne vlníme svojimi bokmi.
V mene MsKS v Hnúšti ďakujem sponzorom, ktorí prispeli občerstvením na sobotňajšiu akciu a to:
Pizzérii Kaštieľ, Pekárni MIVE, veľkoskladu Alwado a caffe baru Stará elektráreň. Veľká vďaka patrí Ing.Janke Paučovej, ktorá so mnou zdieľala nadšenie pri organizácii tohto podujatia a pomáhala mi s jeho realizáciou. Obrovské ďakujem patrí podnikateľovi, ktorý nechcel byť menovaný a ktorý hoci nie je z Hnúšte, finančne podporil túto akciu mesta Hnúšťa! Ďakujem tiež jednej osôbke s obrovským srdcom, ktorá nás tiež finančne i morálne podporila . Ďakujem mojim kolegom a celému tímu MsKS, môjmu manželovi a rodinným príslušníkom mojich pracovníkov, ktorí nám tolerovali neskoré príchody domov celý týždeň!
Táto akcia prilákala ľudí z Lučenca či Banskej Bystrice, Dni španielskej kultúry sa propagovali celý týždeň na Rádiu Regina a myslím si, že toto podujatie naše malé mesto pekne zviditeľnilo.

pizap.com14430797569981.jpg


X