Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 min 53 s

Hasičská technika pribudne ďalších okolitých obciach

6. február 2016 - 12:54

Rimavská Sobota/Poltár 5. februára (TASR) – Nové hasičské vozidlá môžu už v najbližších dňoch využívať tri obce v okresoch Poltár a Rimavská Sobota.

Tamojším dobrovoľným hasičským zborom ich dnes večer odovzdá minister vnútra SR Robert Kaliňák. TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR. Vozidlá pribudnú do výbavy v obci Cinobaňa (okres Poltár), Kružno a Veľký Blh (okres Rimavská Sobota).

Špeciálna technika v celkovej hodnote viac ako 61 miliónov eur je súčasťou projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom Operačného programu Životné prostredie. MV ju dodá Hasičskému a záchrannému zboru, Slovenskému vodohospodárskemu podniku a 621 obciam na celom Slovensku, pričom väčšina hasičských dobrovoľných zborov toto vybavenie získala už vlani.

Pomáhať pri povodňových situáciách zasahujúcich väčšie územia majú regionálne intervenčné balíky so špeciálnou technikou rozmiestnené do všetkých krajov. Prostredníctvom projektu Aktívne protipovodňové opatrenia vzniknú aj dva moduly protipovodňovej ochrany tvorené špecializovanými záchranárskymi tímami, ktoré budú schopné zasiahnuť v extrémnych podmienkach v rámci Slovenska, ale aj za jeho hranicami.

Minister Kaliňák s dobrovoľnými hasičmi v Rimavskom Brezove pri odovzdávaní techniky. Na snímke je aj poslanec NR SR M. Bagačka a starosta obce M. Šivara.

BBSK: Simon vyzval Kotlebu na odstúpenie a na delenie kraja

6. február 2016 - 12:17

Krajský predseda strany Most – Híd Zsolt Simon vyzval predsedu BBSK Kotlebu na odstúpenie z funkcie. Poslancov BBSK vyzval na rozdelenie župy na Zvolenskú a Gemer-Novohradskú župu.

Banskobystrický krajský predseda strany Most-Híd Zsolt Simon dnes vyhlásil, že predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba škodí občanom kraja a znova ho vyzval, aby odstúpil z funkcie predsedu vyššieho územného celku (VÚC). Kotleba na to pre TASR reagoval slovami, že “agenda strany Most-Híd je úplne vykradnutá, cítia, že sú mimo parlamentu, a preto sa snažia zachrániť nezmyselnými vyhláseniami”.
Simon tvrdí, že predseda BBSK škodí občanom tým, že pre nelegálne zamestnávanie kraj nebude môcť čerpať prostriedky z eurofondov vo výške približne 135 miliónov eur.

“Celý región oberá o prostriedky na rozvoj. Pre neodbornosť predsedu nebudú peniaze na opravu ciest II. a III. triedy, sociálne zariadenia či stredné školy, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC,” zdôraznil krajský predseda Mosta-Híd.

Simon zároveň vyzval poslancov BBSK, aby iniciovali rozdelenie VÚC na Zvolenskú a Gemer-Novohradskú župu. “Odstránili by sa tým prekážky čerpania eurofondov pre tento región. Rozdelením VÚC na dva právne subjekty by sa podelili aj inštitúcie a došlo by k zmene zriaďovateľskej pôsobnosti. Zároveň by sa odstránila prekážka zákazu čerpania eurofondov do roku 2020 pre tento zaostalý región,” myslí si Simon. Podľa neho občania v zaostalých regiónoch nemôžu zostať päť rokov bez prostriedkov na rozvoj ciest, modernizáciu stredných škôl a sociálnych zariadení.

“Pán Simon znova prejavil dve vlastnosti, ktoré sú v poslednom čase také typické pre neho. Absolútne neovláda legislatívu SR, pretože o takej veci nerozhodujú poslanci zastupiteľstva samosprávnych krajov. Druhá vec je, a to je tá horšia, že sa u neho znova pretlačil na povrch možno jeho dlhoročne zakrývaný sen o delení územia Slovenska. Toto je z môjho pohľadu nebezpečnejšie. Možnože by nebolo zlé, keby sa tým začali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní,” reagoval pre TASR Kotleba.

Predseda BBSK tiež poznamenal: “Agenda politickej strany Most-Híd je úplne vykradnutá a po tom, ako sa otvorene prihlásili k podpore imigrantov, k podpore toho, aby ich Slovensko prijímalo, cítia, že sú mimo parlamentu. Možno sa takýmito nezmyselnými vyhláseniami snažia zachrániť.”

R. Sobota: V múzeu otvoria výstavu Grécko na úsvite dejín

4. február 2016 - 12:18

Na antické Grécko ako kolísku európskej civilizácie bude zameraná prvá tohtoročná výstava Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote, ktorú otvoria 5. februára o 15.00 h.

Ako uviedol archeológ GMM Alexander Botoš, na výstave Grécko na úsvite dejín budú prezentované repliky archeologických nálezov zahrňujúce časové obdobie od neolitu (okolo roku 7000 pred naším letopočtom) až do rozpadu mykénskej civilizácie, teda zhruba do roku 1100 pred n. l.

“Návštevníci výstavy sa oboznámia s takými svetoznámymi artefaktmi, ako je disk z Faistu, ryton v tvare býčej hlavy z paláca v Knóssose alebo fresky z tohto minojského paláca – dámy v modrom a scéna s preskakovaním býkov,” priblížil archeológ.

Kurátorom výstavy je Ján Hertlík. “Svoj voľný čas venuje cestovaniu a spoznávaniu starovekých kultúr. Zo svojich ciest si okrem bohatých spomienok nosí aj suveníry v podobe replík artefaktov, ktoré si potom sám upravuje rôznymi výzdobnými technikami, aby pripomínali exponáty, ktoré možné vidieť vo svetových múzeách,” dodal Botoš.

Grécko na úsvite dejín je druhou výstavou Jána Hertlíka v GMM. Prvýkrát sa v múzeu predstavil v roku 2010 s výstavou Egypt, dar Nílu.

OOCR Stredné Slovensko bola na veľtrhu s novou expozíciou

3. február 2016 - 12:22

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko sa po ročnej prestávke predstavila na práve sa končiacom veľtrhu ITF Slovakiatour v Bratislave s úplne novou expozíciou. V jej stánku na ploche 80 m2 sa prezentovali členovia organizácie s aktuálnou ponukou regiónu a atraktívnymi lákadlami pre návštevníkov.

„Sme radi, že sa nám podarilo spojiť sily a spolu s našimi členmi prezentovať rozmanitosť, pestrosť a výnimočnosť nášho regiónu na expozícii, ktorá vizuálne stvárňuje hornatý reliéf, krásu prírody a bohatstvo histórie, ktoré sú pre našu destináciu príznačné,“ uviedol pre TASR výkonný riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč.

Spoluvystavovatelia, mesto Banská Bystrica, Zvolen, Kúpele Sliač a PARK SNOW Donovaly, mali potenciál zaujať svojou ponukou každého návštevníka veľtrhu. Lyžovačka, desiatky kilometrov upravovaných bežeckých tratí, značené cyklotrasy, splav Hrona, bežecké podujatia, populárne hokejové kluby, ale aj wellness a relax v top hoteloch, výnimočná liečivá sila kúpeľných prameňov, sú len zlomok z ponuky aktívnej dovolenky v regióne.
K obľúbeným atrakciám patria už roky aj Špania dolina a jej banícka história, unikátny klenot Pustý hrad vo Zvolene, drevený artikulárny kostol v Hronseku zapísaný v UNESCO, alebo pútnická Barborská cesta.
V stánku OOCR to navyše žilo aj športom. Návštevníci mali možnosť odfotiť sa na stupni víťazov s medailami a maskotom hokejového klubu HC 05 B. Bystrica. Organizátori bežeckých podujatí v tomto meste priniesli pre najmenších návštevníkov motivačné medaile k Marathonu BB Tour 2016. Prostredníctvom fotosteny sa ocitli priamo na námestí SNP.

„Banská Bystrica je rodiskom a pôsobiskom mnohých úspešných športovcov i olympijských víťazov. Som veľmi rád, že sa nimi môžeme pýšiť, pretože dosahujú vynikajúce výsledky a svojimi úspechmi zviditeľňujú naše mesto doma aj vo svete. Vďaka športovým aktivitám profesionálov, amatérov a výborným možnostiam celoročného športovania, sme horúcim kandidátom na získanie titulu Európske mesto športu 2017,“ uviedol ďalej primátor mesta Banská Bystrica a zároveň predseda predstavenstva OOCR Stredné Slovensko Ján Nosko.

Nádych histórie vniesli na výstavisko rytieri z Pustého hradu, ako aj baníci zo Španej doliny v dobových kostýmoch. Lákadlom bola tiež ochutnávka piva z produkcie tradičného malého banskobystrického pivovaru a ručne vyrábanej čokolády.

Colníci v R. Sobote zadržali falošné náhradné diely do áut

2. február 2016 - 14:07

Tisícky falošných náhradných dielov do automobilov značky Škoda zaistili colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy a Colného úradu Banská Bystrica počas uplynulého týždňa v Rimavskej Sobote. Ako informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, zadržané falzifikáty majú hodnotu viac ako 220.000 eur.
Colníci vykonali kontrolu v jednej predajni a v troch veľkokapacitných skladoch s náhradnými dielmi. “Vzhľadom na značný objem naskladneného tovaru prekontrolovali len niekoľko náhodne vybraných spotrebiteľských balení náhradných dielov. Tie boli predložené zástupcovi majiteľa ochrannej známky na predbežné posúdenie, či daný tovar vykazuje znaky falzifikátu a teda či je dôvodné podozrenie z porušenia práv duševného vlastníctva,” priblížila hovorkyňa.

Skontrolovaných bolo celkovo 4798 tovarových položiek, čo predstavuje spolu 549.142 náhradných dielov. “Zástupca spoločnosti Škoda označil 134 tovarových položiek, čo je 5214 náhradných dielov, u ktorých sa podozrenie potvrdilo. Tieto náhradné diely colníci zaistili a tovar uskladnili v sklade Colného úradu Banská Bystrica,” uviedla Macíková.

Hodnota zaisteného tovaru, vyčíslená konateľom spoločnosti, je 220.680,36 eura. “Vzniknutá škoda bude ešte dodatočne presne vyčíslená vzhľadom na objem zaisteného tovaru,” doplnila hovorkyňa s tým, že jej odhadovaná výška sa bude pohybovať v rozsahu 400.000 až 600.000 eur. “V súčasnosti je prípad v štádiu posudzovania, či ide o správny delikt, respektíve trestný čin. V prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až do osem rokov,” dodala.

Juniorky Iskry pokorili Kežmarok

28. január 2016 - 20:12

Hnúšťanské staršie žiačky si poradili so Žilinčankami i Banskobystričankami.

Viktória Kocková nastupuje za staršie žiačky i kadetky

V prvej lige Východ vo volejbale junioriek sa hralo deviate kolo. Hráčky VK Iskra Hnúšťa hostili VK MŠK Oktan Kežmarok. Zverenky trénera Igora Pasiara vstúpili do roka 2016 dvomi výhrami, ukončili tak sériu ôsmich prehier. Iskra sa nachádza po prvej polovici súťaže na šiestej priečke (šesť víťazstiev, desať prehier – 17 bodov).

VK Iskra Hnúšťa – KV MŠK Oktan Kežmarok 3:0 (21, 20, 25), 3:0 (19, 22, 15)
Iskra potrebovala nad posledným deviatym tímom bezpodmienečne triumfovať. To sa jej aj podarilo. Domáci tím nenastúpil v ideálnom zložení, herne nejako neoslnil.
Dve hráčky Hnúšte oslávili v uplynulých dňoch osemnáste narodeniny – Kristína Šulyoková, Jana Hájičková.
Iskra: Belicová, Šulyoková, Štefániková, Tokárová, Tomengová, Hroncová – liberka T. Vetráková (Balciarová).

Kadetky Iskry (druhá trieda oblasť Stred) si v januári najskôr zmerali sily s vedúcim tímom súťaže. Vo Zvolene ťahali za kratší koniec. TJ Slávia TU zvíťazila nad Hnúšťankami 3:1 a 3:0. Na domácej plaubovke si potom Iskra poradila s béčkom ŠKM Liptovský Hrádok 3:2 a 3:0. Hnúšťanským dievčatám patrí v tabuľke tretia priečka (deväť víťazstiev, päť prehier – 24 bodov).
Hnúšťanské staršie žiačky (druhá trieda oblasť Stred) odohrali v tomto kalendárnom roku rovnako dve kolá. Najskôr pokorili béčko VA Žilina na jeho pôde presvedčivo 3:0 a 3:0. Iskra si následne suverénnym spôsobom poradila doma s béčkom ŠVK Tatran Banská Bystrica, nad ktorým zvíťazila 3:0 a 3:0. Mladé hnúšťanské volejbalistky figurujú na tretej priečke (dvanásť víťazstiev, štyri prehry – 37 bodov).

RHAL: Cieľom klenovských Supov je umiestniť sa do 3. miesta

28. január 2016 - 17:49

Klenovskí hokejisti dokážu porážať silné tímy, v tabuľke sú však až na 4. mieste. Dôvodom je nestabilná dochádzka hráčov.

Supi skórujú v derby proti Hnúšti

Väčšinu hráčov Klenovca tvoria hráči, ktorí roku 2004 klub zakladali. Začiatky boli náročné, hral sa tzv. rybníkový hokej, kde jedinou výstrojou boli korčule a hokejka a hralo sa bez brankárov. V roku 2006 už mal tím kompletnú výstroj a dvoch brankárov. Odvtedy klub trénoval v Rimavskej Sobote, Detve, Revúcej i Lučenci. Podľa článku z novín Rimavská Dolina (január 2008, autor Marek Miháľ), tvorili v roku 2008 zostavu títo hráči: J. Brndiar – brankár, Staho, Ištók, R. Bálint, B. Bálint, M. Bálint, Kubinec, Hruška, Medveď, I. Vinclav, P. Vinclav, M. Brndiar, L. Brndiar, T. Brndiar, Tamáši, Marián a Martin Bobrovský, Brádňan, Nemec.

Momentálne tím hráva Rimavskú amatérsku hokejovú ligu (RHAL), ktorá má 7 účastníkov. „Nechceme hrať v strese a vyhrávať za každú cenu. Hlavné je, aby bol dobrý kolektív, neboli zranenia a aby sme hrali pre zábavu,“ povedal pre Echoviny.sk kapitán klenovských Supov Tomáš Brndiar.

Kapitán tímu Tomáš Brndiar

Jeho slová sa odzrkadľujú aj na štatistikách fair-play, kde je Klenovec druhým najslušnejším tímom, s priemerom pod 4 trestné minúty na zápas (v RHAL sa vylučuje na 1,5 minúty). Najproduktívnejším hráčom Klenovca je Miroslav Durmis, ktorý po 13. kole vedie s 22 bodmi kanadské bodovanie celej súťaže. Nasledujú Ján Molokáč (10 b.), Tomáš Brndiar a Marek Medveď (po 8 b.).

Momentálne (k 28.1.2016) je Klenovec na 4. mieste tabuľky, keď v utorok, 26. januára v dohrávke porazil druhý tím súťaže – rimavskosobostkú Omegu. Problémom, pre ktorý klenovský tím neatakuje vyššie priečky je nestabilná dochádzka hráčov. „Dôvodom sú pracovné povinnosti, niektorí pracujú na smeny, iní dochádzajú za prácou do väčších miest. To sa odzrkadľuje aj na výsledkoch. Ak nás príde menej, hrávame napríklad na dva útoky a traja hráči sa striedajú v obrane a to je veľmi náročné. Ideálny počet je aspoň dvanásť hráčov a my sme už hrali zápas aj ôsmi,“ vysvetľuje výkyvy vo výsledkoch Tomáš Brndiar.

Miroslav Durmis je po 13. kole najproduktívnejším hráčom súťaže

Ako dodal, v decembrovom zápase proti jednoznačnému lídrovi súťaže z Revúcej boli kompletní a dokázali zvíťaziť. „Veľa záleží od toho, akú zostavu dokážeme dať dokopy. Našim cieľom je skončiť do tretieho miesta. Ešte máme pred sebou sedem zápasov a na tretie miesto už strácame iba jeden bod,“ uzavrel kapitán Brndiar.

Zostava Klenovských Supov v sezóne 2015/2016: Roman Vetrák a Ján Brndiar (brankári), Miroslav Bálint, Dušan Brádňan, Lukáš Brndiar, Michal Brndiar, Tomáš Brndiar, Miroslav Durmis, Maroš Hruška, Pavol Hruška, Štefan Ištok, Jozef Kubaník, Zdenko Kubinec, Marek Medveď, Miroslav Melich, Ján Molokáč, Zdenko Staho, Igor Vinclav, Ivan Vinclav, Miroslav Rončák, Igor Vinclav ml.

Otvorili výstavu fotografií zo súťaže Malohont mojimi očami

28. január 2016 - 10:25

Hnúšťa 26. januára (TASR) – Výstavu fotografií zo súťaže Malohont mojimi očami, v rámci ktorej mohli súťažiaci na svojich snímkach zachytiť všetko, čo na území tohto regiónu na juhu stredného Slovenska považovali za zaujímavé alebo výnimočné, otvorili dnes v priestoroch Knižnice prof. Š. Pasiara v Hnúšti.

Ako pre TASR uviedla Miroslava Vargová, manažérka Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont, ktorá súťaž vyhlásila, vystavené snímky si verejnosť môže pozrieť do 31. marca. Fotografie bude MAS podľa potreby využívať tiež do informačných a propagačných materiálov regiónu.

Pre tento ročník organizátori vytvorili päť hlavných súťažných kategórií – Prírodné zaujímavosti, Rozhľadne a vyhliadkové miesta, Tradície a remeslá, Kultúrne dedičstvo a Život v regióne. „Na výstave uvidia návštevníci spolu 44 fotografií, ktoré boli vybrané spomedzi všetkých 118 súťažných. Sú medzi nimi víťazné fotografie z každej kategórie, ako aj najlepšie hodnotené snímky v rámci verejného hlasovania,“ priblížila Vargová s tým, že na výstavu vybrali ešte aj ďalšie fotografie, aby na nej každý autor mal aspoň jednu snímku.

Víťazné fotografie nájdete tu.

Súťaž bola určená pre amatérskych i profesionálnych fotografov. „Podobne ako v minulosti aj v skončenom treťom ročníku najviac snímok prihlásili do kategórie Prírodné zaujímavosti,“ povedala manažérka. Okrem domácich autorov sa podľa jej slov do súťaže zapojili aj fotografi z iných miest, napríklad z Brezna, Tornale či dokonca vzdialených Piešťan. „Najmladší fotograf mal 18 rokov, najstarší až 73,“ dodala.

Gemersko-malohontské múzeum zmodernizovalo stálu expozíciu

27. január 2016 - 13:03

Paleontologická časť stálej vlastivednej expozície Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote prešla v mesiacoch máj až december 2015 modernizáciou. Ako informovala PR referentka GMM Martina Mareková, cieľom bolo zatraktívnenie danej témy, ako aj výstavných priestorov a prezentačných aktivít múzea.
“Významným faktorom modernizácie je príťažlivé stvárnenie tejto zaujímavej témy prostredníctvom trojrozmerného modelu nosorožca Dicerorhinus jeanvireti, živočícha typického pre danú dobu, ako aj prostredníctvom audiovizuálnych projekcií,” priblížila Mareková.

Na monitore si návštevníci podľa jej slov môžu pozrieť, ako zvieratá v danom období vyzerali, z ktorej časti tela pochádza kostený nález, a ďalšie doplňujúce informácie o lokalite a jej faune i flóre. “Všetky popisné texty sú napísané v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku,” dodala referentka.

Vo vynovenej expozícii pribudli aj nové fotografie a súčasťou modernizácie bola tiež aktualizácia a rozšírenie výberu zbierkových predmetov o paleontologické nálezy, ktoré boli nájdené počas výskumu v rokoch 1996 až 2000 v lokalite Kostná dolina pri obci Hajnáčka.

Modernizácia vlastivednej expozície GMM, ktorá bola zriadená už v roku 1979, bola možná vďaka projektu podporenému Ministerstvom kultúry SR. Projekt podala kurátorka prírodovedného fondu múzea Monika Gálffyová, ktorá ho spolu s ďalšími odbornými pracovníkmi aj realizovala. Odborným garantom projektu bola etnologička a riaditeľka GMM Oľga Bodorová a odborným konzultantom Martin Sabol, pôsobiaci na Katedre geológie a paleontológie Univerzity Komenského v Bratislave.

V obci Muráň plánujú vybudovať pivovar. Variť budú na Prednej Hore

27. január 2016 - 13:03

V objekte rekreačného zariadenia Predná Hora v obci Muráň chcú vybudovať pivovar s ročnou kapacitou piva 3000 hl.

Ako sa uvádza v zámere, ktorý spoločnosť RMV, s. r. o., so sídlom v Moste pri Bratislave predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), začiatok výstavby je naplánovaný na tento rok a ukončenie výstavby v roku 2017.

Navrhovaný pivovar bude umiestnený v objekte rekreačného zariadenia – penziónu medzi reštauráciou a terasou. Ako sa uvádza v zámere, vzhľadom na skutočnosť, že pivovar bude umiestnený v existujúcom objekte rekreačného zariadenia Predná hora, vyčíslené sú len investície do technológie a to vo výške 321.456 eur. Realizovaním navrhovanej činnosti sa vytvoria tri pracovné miesta. Pivo vyrábané v pivovare sa bude predávať v KEG sudoch a fľašiach.

Technológia pivovaru Predná hora bude zameraná na výskum, vývoj a výrobu remeselného piva a pivných špeciálov. “Jednou z priorít tohto reštauračného pivovaru bude výskum a vývoj nových pivných špeciálov. Tvorba nových receptúr a najmä skúmanie a zavádzanie inovatívnych procesov pri varení piva. Spôsoby spracovania sladu, varný proces, spôsoby chmelenia a dochucovania, kvasné procesy. Skúmanie kombinácie nových surovín, či už vo varnom procese, procese chmelenia, alebo kvasenia,” uvádza sa v zámere.

Kokava n. R.: Včelnica Včelí kRaj chce vzdelávať aj pod strechou

25. január 2016 - 9:42

Vzdelávacia včelnica v Liešnici neďaleko Kokavy nad Rimavicou, ktorá vlani získala najviac hlasov v ankete 12 NAJregiónu Malohont, stupuje tento rok už do svojej štvrtej sezóny. Jej hlavným cieľom v roku 2016 je vytvoriť kryté priestory na vzdelávanie.
Ako pre TASR uviedla manažérka Mikroregiónu Rimava a Rimavica Henrieta Struhárová, v spolupráci s architektom Robertom Sekulom plánujú postaviť multifunkčný objekt pre včely, prednášky, premietanie. Takto chcú “zastrešiť” aktivity počas nepriaznivého počasia.

Vzdelávacia včelnica v Liešnici bude pre verejnosť otvorená opäť od apríla. Program je závislý od počasia a pekná jar umožňuje otvoriť centrum aj skôr. Prvý víkendový kurz sa začína 23. – 24. apríla 2016 a posledný víkendový kurz bude 13. – 14. augusta 2016. Spolu sa uskutoční 12 kurzov.

Okrem vzdelávania pre školy i jednotlivcov si návštevníci včelnice môžu počas programu zakúpiť aj med z Liešnice, ktorý získal regionálnu značku Gemer-Malohont. Ďalej sú to produkty zo včelích produktov ako balzamy, masti, mydlá, propolisová tinktúra, voskové sviečky a ozdoby. Školy si môžu objednať pútavý program o včelách, prepojený s tvorivými dielňami a ochutnávkou medov.

David Turčáni a Soňa Keresztesová, ktorí stoja za kokavským združením vzdelávacej včelnice Včelí kRaj otvárajú tento rok aj druhý ročník včelárskeho krúžku na ZŠ M. R. Štefánika v Lučenci. Krúžok sa koná v priestoroch školy na Ulici Dekréta Matejovie a včelnica je umiestnená v neďalekom prírodnom prostredí mestského parku. Slúži pre včelársky krúžok, ale aj širokú verejnosť.

Mrazivé počasie ponúka možnosť korčuľovania

23. január 2016 - 16:27

V Hnúšti, Klenovci i Tisovci sú k dispozícii klziská, korčuľuje sa i na rybníku a rieke Rimava. Vstup na všetky plochy je bezplatný.

V Hnúšti je verejnosti prístupné klzisko za Mestskou športovou halou, ktoré je vybavené i hokejovými bránami. Prevádzková doba počas pracovného týždňa je od 10.00 do 20.00 hod., cez víkendy od 10.00 do 17.00 hod..

V Klenovci sa ľadová plocha nachádza na Sládkovičovej ulici neďaleko kúpaliska, v Tisovci na sídlisku Stred. V Tisovci využíva verejnosť na korčuľovanie i rybník, korčuľuje sa i na rieke Rimava.

Predpoveď meteorológov je však nepriaznivá, v polovici nadchádzajúceho týždňa by sa malo mierne otepliť.

 

 X