Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 34 min 23 s

Najvýraznejším rysom EGT Tisovec je bilingválnosť

27. september 2016 - 10:01

Jedným z hlavným rysov Evanjelického gymnázia Tisovec (EGT) je jeho bilingválnosť, teda vyučovanie v slovenskom i anglickom jazyku. Podľa slov riaditeľky Heleny Pašiakovej žiaci bilingválne vyučovanie zvládajú, hoci počas rokov je badateľné zníženie ich úrovne.

„Detí je menej a s tým súvisí aj určitý pokles vo vedomostiach i v správaní. Sme síce nadregionálnou školou a stále k nám chodia najlepší žiaci, ale musím konštatovať, že nie sú vedomostne tak pripravení, ako ich predchodcovia. U niektorých pozorujeme aj sociálne problémy, teda sa nevedia sociálne správať,“ povedala riaditeľka, podľa ktorej je v tomto smere problémom aj financovanie škôl podľa počtu žiakov. „Každá škola je rada, že so žiakom prídu peniaze a na kvalitu sa jednoducho nehľadí,“ konštatovala.

V súčasnosti sú podľa jej slov navyše širšie možnosti štúdia na dvojjazyčných školách, než tomu bolo pred 25 rokmi, kedy EGT vzniklo. „Postupne začali viaceré školy z dôvodu svojho zatraktívnenia a pritiahnutia študentov ponúkať bilingválne vyučovanie. Nie vždy však bolo dostatočne zabezpečené. Teraz sa to však legislatívne sprísnilo, čomu sme radi, pretože nechceme, aby klesala úroveň takýchto dvojjazyčných škôl,“ vysvetlila Pašiaková.

Ako ďalej spomenula, aj z dôvodu rozšírenia bilingválnych škôl už dnes cudzí jazyk či počítače nemožno považovať za veľkú konkurenčnú výhodu. „Snažíme sa preto stavať na hodnotách a formovaní žiaka ako celistvej osobnosti. Chceme tiež rozvíjať kritické myslenie, či istým spôsobom eliminovať negatívne dopady na deti, medzi ktoré patrí napríklad enormné množstve informácií, z ktorých si nevedia vybrať,“ načrtla s tým, že za podstatné považuje aj vzdelávanie pedagógov nad rámec legislatívnych povinností. „Učiteľ v dnešnej dobe musí byť inšpirátor a rozvíjať všetky stránky dieťaťa,“ zdôraznila.

Na EGT sa aktuálne v septembri začal jubilejný 25. školský rok a podľa riaditeľky sa za ten čas udiali veľmi veľké zmeny. „Deti sú iné. Spoločnosť sa zmenila a jej odraz vidíme aj u našich žiakov. Nie vždy sme s týmito zmenami spokojní, zdá sa nám, že tí prví absolventi prichádzali s entuziazmom, boli veľmi aktívni. Dnešná doba je individualistická, dnešné deti skôr vytvárajú partnerstvá na sociálnych sieťach a nie v reálnom živote, čo veľmi silno poznačuje aj našu učiteľskú prácu,“ dodala.

V súčasnosti na gymnáziu študuje 260 žiakov, o ktorých sa stará tím 17 interných a piatich externých pedagógov. Na škole tiež pôsobia traja zahraniční lektori. „Od začiatku nášho pôsobenia k nám prichádzajú ako učitelia Američania. Sú istým spôsobom aj misionári, lebo prichádzajú z evanjelických cirkví. Pomáhajú formovať deti a aj my sme sa od nich veľa naučili,“ podotkla Pašiaková s tým, že aj slovenskí učitelia EGT sú bilingvalisti a vzdelanie si doplnili aj na zahraničných školách.

Ďalšou podporou edukácie v EGT je spolupráca s Concordia University v meste Seward v štáte Nebraske v USA. „Niektorí naši učitelia tam absolvovali študijný pobyt a my sme sa pre univerzitu stali cvičnou školou. Ich študenti prichádzajú k nám absolvovať učiteľskú prax,“ priblížila riaditeľka s tým, že majú aj vlastný výmenný program pre žiakov. „Naši žiaci sú v hostiteľských rodinách a navštevujú zväčša evanjelické školy. Zdokonalia sa nielen v jazyku, ale tiež vidia inú kultúru a ľudsky dozrievajú. S týmito aktivitami sme začali hneď pri založení nášho gymnázia a pokračujeme v nich dodnes,“ zakončila.

Slovnaft Cup: Tisovec v stredu privíta druholigový Poprad

27. september 2016 - 8:34

IV. kolo Slovenského pohára prihralo Tisovcu jedného z najmenej divácky atraktívnych súperov. Zápas odohrajú 28.9. o 15:30 v Tisovci.
Slovenský pohár, alebo Slovnaft Cup je pre tímy z nižších súťaží vynikajúca možnosť, ako na svojom trávniku privítať atraktívnejších súperov – hrá sa totiž systémom, že súper z nižšej ligy má vždy výhodu domáceho prostredia. FK CSM Tisovec v 1. kole zdolal štvrtoligistu z Tornale 3:2, keď mu postup v divokom zápase zabezpečili dve penalty Jána Dacha a gól z hry Stanislava Masára a dve červené karty hráčov hostí v druhom polčase. V 2. kole si poľahky poradili s piatoligistom TJ Máj Ružomberok – Černová, góly strieľali 2x Savičevič, Kubinec, Vengrín a Masár. V 3. kole Tisovec vyradil Tvrdošín a dostal sa medzi 32 najlepších tímov.

V IV. kole už medzi 16 možnými súpermi bolo aj 12 Fortunaligistov. Žreb určil za súpera účastníka II. ligy skupiny Východ FK Poprad. Tisovec ako účastník nižšej súťaže má výhodu domáceho prostredia.

„Priali sme si, aby nám žreb prisúdil niektorého z atraktívnych súperov z Fortuna ligy, ako je Slovan, Trenčín, alebo Trnava. Dostali sme druholigový Poprad, musíme to akceptovať a pokúsiť sa odohrať s ťažkým súperom dobrý zápas,“ povedal pre Echoviny.sk manažér FK CSM Peter Rukavica.

Zápas šestnásťfinále Slovnaft Cupu odohrajú v Tisovci v stredu 28. septembra o 15:30 hod. Vstupné je 2 eur, ženy a dôchodcovia zaplatia 1 euro.

Na Slovensku vyšli ojedinelé denníky vojaka z prvej svetovej vojny

25. september 2016 - 11:29

Nadšenci literatúry a histórie z Novohradu pripravili a v týchto dňoch vydali zaujímavú knihu. Sú ňou zápisky z bojiska prvej svetovej vojny od obyvateľa Ozdína Samuela Činčuráka. Opisuje v ňom 51 mesiacov strávených na fronte ako “pucflek” svojho veliteľa.

“Dalo by sa povedať, že ide o akúsi obdobu príbehov českého Švejka,” hovorí fanúšik regionálnej histórie Mišo Šesták, ktorý sa k menu Činčurák dostal pátraním v ozdínskej kronike. Postupne sa dostal k jeho vnukovi, profesorovi Ivanovi Mojmírovi Zoborskému a 300-stranovému denníku z prvej svetovej vojny.

“Slovo dalo slovo a mohla vzniknúť kniha, ktorá je so svojím pohľadom na prvú svetovú vojnu a tiež rozsahom vskutku jedinečná,” pokračuje Šesták. “Tristo strán rukopisu dáva záruku, že zápisky Samuela Činčuráka nekĺžu po povrchu, ale vtiahnu čitateľa priamo do virvaru prvej svetovej vojny. Jeho nechcené 51-mesačné dobrodružstvo sa začalo v Srbsku, pokračovalo na ruskom fronte na Ukrajine a skončilo v Taliansku. Činčurák zovšadiaľ ponúka podrobné svedectvá,” opisuje rukopis Šesták.

Čitateľa pri čítaní knihy Samuel Činčurák: Vojna. Malé poznámky z môjho života na bojišti v rokoch 1914 – 1918 viac razy napadne paralela so Švejkom. “Kým je však Švejk napísaný s humorom, Činčurákove spomienky zachytávajú realitu naturalisticky verne. Píše o tom, ako dôstojníci okrádali mužstvo, o správaní vojakov voči civilistom, smilstve a znásilňovaní, rabovaní, chaose,” pripomína Šesták. Samuel Činčurák bol literárne nadaný, vďaka čomu sa jeho spomienky čítajú veľmi dobre a plynulo.

Dolnozemský Slovák Samuel Činčurák sa narodil v roku 1883 v Pivnici v Báčke (dnešné Srbsko), neskôr žil v Iloku na pravej strane Dunaja, kde sa vyučil za kolára. V roku 1903 narukoval do Székesfehérváru, vrátil sa na jar 1905. Jeho túžbou bolo dostať sa na Slovensko. To sa mu aj podarilo. Od roku 1912 sa natrvalo usadil na Slovensku, keď sa oženil so Zuzanou Betinovou z Ozdína v okrese Poltár. Mal päť detí a okrem toho, že sa zaoberal roľníctvom, stál v obci na čele pobočky Modrého kríža.

V literárnej tvorbe Samuela Činčuráka prevažuje náboženská tematika. Súhrn jeho prozaickej tvorby vyšiel od roku 1909 do roku 1948 v štrnástich tituloch. Zomrel v roku 1952. Pochovaný je v Ozdíne.

Neformálna skupina ľudí, združená okolo hradištského obecného časopisu Frfľoš, stojí zatiaľ za asi desiatkou kníh o histórii regiónu horného Novohradu. Časť nákladu každej knihy darujú vždy tamojším školám. “Považujeme totiž za dôležité, aby deti a študenti získavali vzťah k svojmu kraju, zvlášť keď je to jedna z najchudobnejších oblastí na Slovensku,” podotýka Šesták.

Pri nehode pri Pincinej vodič zomrel, zranili sa Hnúšťanka a Tisovčanka

23. september 2016 - 10:05

Na ceste I/16 v katastri obce Pinciná v okrese Lučenec sa v stredu (21.9.) o 13.30 h stala dopravná nehoda dvoch automobilov, ktorá si vyžiadala smrť 37-ročného muža z Rimavskej Soboty.

Ten pri jazde na vozidle Škoda Octavia combi prešiel z doposiaľ nezistených príčin na pravú krajnicu, následne vyšiel späť na cestu do protismernej časti vozovky. Tam sa vozidlo dostalo do šmyku, otočilo ho o 90 stupňov a zrazilo sa s protiidúcim motorovým vozidlom Opel Astra, ktoré viedla 26-ročná vodička z Tisovca.

Ako dnes informovala Mária Faltániová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici, pri nehode utrpel vodič Octavie zranenia nezlučiteľné so životom, ktorým na mieste podľahol.

“Pri dopravnej nehode sa zranila aj vodička vozidla Opel Tisovčanka Veronika a jej 27-ročná spolujazdkyňa Simona z Hnúšte. Utrpeli zranenia s doposiaľ neurčenou dobou liečenia,” dodala Faltániová s tým, že u vodičky alkohol zistený nebol, u vodiča bude alkohol zisťovaný pri pitve. Škoda na vozidlách je odhadnutá na 7000 eur.

Študenti gymnázia v Tisovci majú k dispozícii aj voľnočasové aktivity

21. september 2016 - 9:47

Množstvo aktivít z oblasti športu i kultúry, ktorými môžu zmysluplne tráviť svoj voľný čas, majú k dispozícii študenti Evanjelického gymnázia (EGT) v Tisovci. Ako TASR informovala jeho riaditeľka Helena Pašiaková, konkrétne činnosti sa počas jednotlivých školských rokov menia, pričom škola sa vždy snaží prispôsobiť záujmom žiakov. Tí sami navrhujú, čomu by sa chceli vo voľnom čase organizovane venovať.

“Tieto aktivity na našej škole už tradične označujeme slovom Blackbox a ich obsah záleží od toho, aké deti, s akými záujmami sa nám na škole stretnú. V minulosti sme tu mali horolezcov, skialpinistov, filmový klub, ale aj spevácky zbor. V poslednom období máme kvalitný dramatický súbor a naši študenti majú záujem tiež o športové vyžitie,” priblížila riaditeľka.

Ako doplnila Lýdia Naďová, školská farárka, dominantným športom je na škole v súčasnosti floorbal, ktorý vedú s kolegyňou ako trénerky. V budúcnosti sa však chcú zamerať i na basketbal či volejbal. “Istý čas sme skúšali tiež bejzbal, ktorý trénovali naši americkí kolegovia. Deti to zaujalo a chceli by v tejto aktivite pokračovať, bude to však záležať od toho, akí lektori z USA k nám prídu v tomto roku,” povedala Naďová s tým, že všetkým športom sa venujú len ako forme relaxu a zatiaľ sa nezúčastňujú súťaží. “Sú však návrhy od minuloročných prvákov, že by chceli súťažiť, pretože sú vo floorbale naozaj dobrí,” dodala.

Práve športovanie je podľa nej jedna z foriem, ako osloviť dnešnú mládež, pričom tieto fyzické aktivity sa na škole snažia spájať i s duchovnom. “Chceme deťom ukázať, že športovať vedia aj kresťania a že to nie je len o modlení sa či sedení nad zbožnými knihami, ale ide aj o pohyb,” vysvetlila farárka.

Na realizáciu spomínaných športových činností si EGT prenajíma telocvične miestnej základnej i strednej školy, nakoľko v jeho areáli sa nachádza len malé fitnescentrum a “minitelocvičňa”, v ktorej však študenti majú k dispozícii lezeckú stenu. Neďaleko školy je tiež situované ihrisko s umelým povrchom a dva tenisové kurty.

Medzi spoločenské a kultúrne aktivity študentov EGT patrí koledovanie pred Vianocami či pravidelné návštevy miestneho domova dôchodcov. “Klientom zaspievame nejaké piesne v slovenčine i angličtine, prečítame im niečo z Božieho slova a pomodlíme sa za ich potreby. Hrávame s nimi tiež rôzne hry,” načrtla Naďová, podľa ktorej sú tieto stretnutia generačným obohatením pre obidve strany.

Novou aktivitou, do ktorej sa škola zapojila prvýkrát v tomto školskom roku, je Duke of Edinburgh International Award, teda Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. Podľa slov riaditeľky ide o program na neformálne vzdelávanie mladých ľudí, v rámci ktorého si študenti sami vyberajú oblasti, v ktorých sa chcú vzdelávať.

Historický most preskúmal statik, o osude pamiatky rozhodnú poslanci

20. september 2016 - 14:00

Záchrana historického kamenného jednoklenbového mosta v Hnúšti je jedným z aktuálnych zámerov tamojšieho občianskeho združenia (OZ) Horná Rimava. Ako TASR informoval jeho predseda a zároveň viceprimátor mesta Roman Lebeda, na náklady združenia dali vypracovať statický posudok, ktorý má byť prvým krokom k jeho záchrane.

Združenie Horná Rimava okolie mosta na jar vyčistilo a dalo vypracovať statický posudok

„Most je už v dezolátnom stave. V prvom rade sme vyčistili jeho okolie a následne prizvali statika, ktorý sa zaoberá týmto druhom stavieb. Vypracoval nám predbežný statický posudok, ktorý chceme predložiť mestskému zastupiteľstvu,“ uviedol Lebeda s tým, že ich cieľom je presvedčiť poslancov, aby mesto vzalo most do svojho majetku. „Podľa doterajších zistení totiž nie je nikde evidovaný,“ dodal.

Ako ďalej spomenul, statik navrhol postupy základného statického zabezpečenia mosta. „Mesto by ich zvládlo spraviť aj svojpomocne, napríklad aktivačnými pracovníkmi, technickými službami či dobrovoľníckou prácou, čiastočne financovať z rozpočtu a uchádzať sa o menšie granty. Podľa statického posudku takto zabezpečená konštrukcia bude spôsobilá aj dlhšie obdobie plniť požiadavky mechanickej odolnosti a stability,“ povedal viceprimátor, podľa ktorého by tak mesto získalo čas na stavebné zameranie objektu mosta, jeho zapísanie do zoznamu technických pamiatok, vypracovanie projektu na záchranu a uchádzanie sa o dotáciu na rekonštrukciu z grantov Ministerstva kultúry SR.

Pokiaľ by sa tento proces nepodarilo spustiť, podľa Lebedu hrozí do niekoľkých rokov pád mosta. O tom, či sa mesto Hnúšťa začne angažovať v záchrane historickej pamiatky, rozhodnú poslanci na októbrovom zastupiteľstve.

V budúcnosti by okolie kamenného mosta mohlo byť podľa viceprimátora využívané aj ako oddychová zóna a nová atrakcia pre rozvíjajúci sa cestovný ruch v meste. „Ak by sa v nasledujúcom období podarilo realizovať cyklochodník do neďalekej obce Klenovec, pretínal by práve túto historickú pamiatku,“ zakončil.

Kamenný most sa nachádza v Maši, ktorá je miestnou časťou Hnúšte a ľudovo je nazývaný, podobne ako aj iné klenbové mosty v regióne, tureckým. Pochádza však zrejme z mladšieho obdobia, keďže na mape z prvého uhorského vojenského prieskumu, ktorý vykonávali v rokoch 1763 – 1787, ešte nie je zaznačený. V ďalšom vymeriavaní, ktoré prebiehalo v rokoch 1806-1869, je už na mapách jasne viditeľný. Preto je pravdepodobné, že bol postavený až po roku 1780 v súvislosti so začiatkom banskej činnosti na úpätí vrchu Ostrá, nakoľko vyťaženú rudu bolo treba prepraviť do hámrov, ktoré vznikli koncom 18. storočia v časti Maša, avšak na opačnej strane rieky.

Evanjelické gymnázium Tisovec oslávi 25. výročie založenia

19. september 2016 - 12:47

História Evanjelického gymnázia Tisovec (EGT) sa začala písať pred takmer 25 rokmi v septembri 1992, kedy do jeho lavíc zasadli prví študenti. Ako TASR informovala riaditeľka Helena Pašiaková, ktorá na čele EGT stojí od samého počiatku a patrí k jeho zakladateľom, zriadenie školy bolo vyvrcholením nadšenia skupiny ľudí, ktorí si predsavzali obnoviť v meste vzdelávaciu inštitúciu tohto typu.

“Otcom myšlienky opätovného zriadenia gymnázia v Tisovci bol miestny rodák Miroslav Kuchta, ktorý pôsobil ako právnik vo Zvolene, zostal však veľkým lokálpatriotom. Do Tisovca sa pravidelne vracal, mal tu rodičovský dom. Prázdnu školskú budovu, do ktorej kedysi sám chodieval, videl ako príležitosť na obnovenie gymnázia,” priblížila riaditeľka, podľa ktorej sa s touto myšlienkou zdôveril svojej susede Ľudmile Pánisovej.

“Je to moja priateľka a keď mi o tomto zámere povedala, nadchla som sa preň. Takto sa postupne zoskupila kopa nadšených ľudí, ktorí nepozerali na možné prekážky a dali sa do budovania novej školskej inštitúcie. Okrem iných nám pomáhal aj Igor Kišš, ktorý mal na Generálnom biskupskom úrade na starosti školstvo,” načrtla Pašiaková, podľa ktorej sa k myšlienke zriadenia gymnázia Tisovčania postavili veľmi pozitívne. “Podporilo ju jednohlasne celé mestské zastupiteľstvo, vrátane bývalých komunistov. Rodičia našich prvých žiakov dokonca chodili na brigády a pomáhali nám s obnovou objektu školy,” dodala.

Práve školská budova z roku 1928, kedy sa stavali takzvané jubilejné školy pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky (ČSR), je jedným zo symbolov EGT. “Budova slúžila najprv ako meštianska škola, ktorú by sme dnes mohli prirovnať k druhému stupňu základnej školy a pripravovala deti pre praktické povolania,” vysvetlila Pašiaková.

Zmena nastala v roku 1938, keď južné územia ČSR pripadli Maďarsku a žiaci z Tisovca viac nemohli chodievať do gymnázia v Rimavskej Sobote. “Na základe toho sa zriadilo gymnázium v tejto budove. Chodilo tam vtedy okolo 500 žiakov, ktorých mal na starosti 30-členný profesorský zbor. Tisovec bol v tom čase na periférii a profesorov, ktorí neboli stotožnení a lojálni s režimom Slovenského štátu, posielali za trest práve sem. To bolo veľkou výhodou pre študentov, ktorí tak mali za profesorov silné a výrazné osobnosti,” podotkla riaditeľka a doplnila, že táto škola fungovala až do roku 1953, kedy boli v rámci školskej reformy gymnáziá zrušené ako buržoázny prežitok.

Nasledujúce desaťročia bola v budove základná škola (ZŠ). Po jej presťahovaní do novovybudovaného komplexu ZŠ v 70. rokoch sídlili v objekte rôzne iné inštitúcie, istý čas bol aj prázdny a chátral. Zmena k lepšiemu sa udiala až v roku 1992, kedy EGT vzniklo a zároveň sa začala aj obnova budovy. “Rekonštrukcia prebehla rýchlo a do vynovených priestorov sme sa presťahovali v novembri 1994. Zaujímavosťou je, že to bola prvá budova v Tisovci, ktorá mala plastové okná a zateplenie,” spomenula čriepok z dejín školy Pašiaková s tým, že veľkú zásluhu na rýchlej obnove má jedna z prvých učiteliek EGT, Julie Ballantyne zo Spojených štátov amerických, ktorej pamiatku dnes pripomína jej portrét v priestoroch školy.

“Keď videla, v akom zlom stave je budova, hneď začala písať listy priateľom do USA a Kanady. Materiálnu a finančnú pomoc zastrešila na návrh Dušana Tótha Lutheránska liga neordinovaných v St. Louis, ktorej kľúčovou osobnosťou bol Rudy Schaser. Vyzbieralo sa toľko finančných prostriedkov, že vo veľmi krátkom čase sa mohla uskutočniť rekonštrukcia. Pomocou však boli aj dane od tunajšieho podniku Cestné a stavebné mechanizmy, ktoré boli presmerované na účely rekonštrukcie,” priblížila financovanie obnovy riaditeľka s tým, že tretím zdrojom boli verejné zbierky.

Akčný plán rozvoja okresu Revúca má pomôcť vytvoriť 1100 pracovných miest

18. september 2016 - 12:45

Znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Revúca podporou vytvorenia 1100 pracovných miest do roku 2020 je hlavným cieľom akčného plánu rozvoja okresu, ktorý včera na výjazdovom rokovaní v Revúcej schválil vládny kabinet.

„Ak si zoberieme, že sa bavíme o okrese, kde je okolo 5000 ľudí evidovaných, z toho asi 4000 je disponibilných nezamestnaných, tak hovoríme o takmer štvrtinovom zoškrtaní tohto počtu nezamestnaných,“ uviedol po rokovaní premiér Robert Fico.

Celková finančná investícia v rokoch 2016 až 2020 je podľa jeho slov plánovaná vo výške 61 miliónov eur. „Pokiaľ ide o priamy príspevok, je vo výške 3,8 milióna eura. To sú peniaze, ktoré uvoľní ministerstvo financií na konkrétne projekty, ktoré sme schválili v akčnom pláne,“ dodal.

Z konkrétnych projektov Fico spomenul vytvorenie centra podpory regionálneho rozvoja za 370.000 eur či centra poradenstva a podpory podnikania za 440.000 eur. Podporený má byť aj vznik minimálne siedmich projektov v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu, či spracovanie dreva, výrobkov z dreva a korku.

Investície majú smerovať i do budovania podpornej infraštruktúry pre rozvoj cestovného ruchu a vytvorenia regionálnych centier vzdelávania na stredných odborných školách v Revúcej či Tornali. Rozšíriť by sa mala sieť komunitných centier a vo viacerých obciach okresu by mali vzniknúť sociálne podniky, orientované na oblasť výroby, stavebných a údržbárskych prác alebo ovocinárstvo.

Na zasadnutí podľa premiéra hovorili aj o magnezite, ktorý sa ťaží neďaleko Jelšavy. „Na základe vedeckej štúdie, ktorá bola vykonaná v spolupráci medzi Slovenskou akadémiou vied a Tureckou akadémiou vied, sa zistilo, že magnezit je dostatočne vhodný na výrobu horčíka ako kovu. Preto sú dnes veľké plány, ako tieto zásoby magnezitu, ktoré patria medzi najväčšie na svete, využiť sofistikovanejšie než len na výrobu žiaruvzdorného materiálu,“ vysvetlil.

Okres Revúca bol 15. decembra 2015 v súlade so zákonom o podpore najmenej rozvinutých okresov zaradený Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny do zoznamu najmenej rozvinutých okresov. Dôvodom tohto zaradenia je podľa predkladacej správy dlhodobo vysoká miera evidovanej nezamestnanosti. Jej priemerná výška sa počas obdobia rokov 2013 – 2015 pohybovala medzi 29,55 % a 19,97 %, kým za rovnaké obdobie sa priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku pohybovala medzi 13,50 % a 10,63 %. V júni 2016 bolo v okrese Revúca 5637 uchádzačov o zamestnanie, z ktorých bolo disponibilných 4063, čo predstavuje mieru evidovanej nezamestnanosti na úrovni 21,47 %.

S problémom nezamestnanosti a osobitne dlhodobej nezamestnanosti je podľa akčného plánu spojený aj vysoký podiel obyvateľstva v hmotnej núdzi. Podiel počtu poberateľov pomoci v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke so spoločne posudzovanými osobami viac ako štvornásobne prekračuje priemer v SR a viac ako dvojnásobne priemer v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Šnúru výjazdových rokovaní do regiónov slovenská vláda po šesťtýždňovej letnej prestávke začala koncom augusta. Ministri rokovali 22. augusta v okrese Sabinov, 23. augusta v okrese Sobrance, 24. augusta v Trebišove, 30. augusta vo Vranove nad Topľou a 31. augusta vo Svidníku. Minulý týždeň (7.9.) absolvovala vláda výjazdové rokovanie v Poltári a vo Veľkom Krtíši.

O rozbitú cestu na Červenú Skalu sa začne starať štát

16. september 2016 - 9:31

Dva úseky ciest druhej triedy II/531 Tisovec – Červená Skala a II/532 Tornaľa – Muráň by mali byť do konca roka preklasifikované na cesty prvej triedy. Uviedol to premiér Robert Fico po včerajšom výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej, kde sa schvaľoval akčný plán rozvoja okresu.

“Hovoríme asi o 70 kilometroch ciest, ktoré spadajú do kompetencie vyššieho územného celku (VÚC) Banská Bystrica. O tieto cesty nie je postarané, preto sme rozhodli, že minister dopravy sa pustí do ich preklasifikovania. Stanú sa z nich cesty prvej triedy a zodpovednosť za ne prevezme štát,” uviedol premiér s tým, že takúto metódu už použili vo viacerých prípadoch pri predchádzajúcich výjazdových rokovaniach vlády.

VÚC podľa Fica starostlivosť o uvedené úseky nezvláda a nevie to robiť. Netuší však, ako na tento krok bude reagovať predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba. “Jeho postoje sú niekedy zvláštne, najmä pokiaľ ide o peniaze z európskych fondov. My si však myslíme, že toto rozhodnutie je správne,” zdôraznil Fico, podľa ktorého má minister dopravy preklasifikovanie zvládnuť do 31. decembra 2016. “Z jeho slov však vyplynulo, že to chce urobiť skôr, aby už zimnú údržbu prevzal ten, kto bude mať na starosti tieto cesty,” dodal premiér.

Primátorku Revúcej Evu Cireňovú počas včerajšieho rokovania podľa jej slov najviac potešil práve prísľub zmeny obidvoch komunikácií na cesty prvej triedy. “Zvykne sa hovoriť, že kde je cesta, tam je i práca. Takže pre mňa je tento výstup úspechom dňa a celého rokovania,” povedala.

Tisovec v pohári postúpil medzi 32 najlepších tímov

14. september 2016 - 18:34

Futbalisti FK CSM vyradili v 3. kole Slovnaft Cupu Tvrdošín a dostali sa medzi 32 najlepších tímov. V IV. kole v Tisovci by mohli privítať súpera zvučného mena.

Slovenský pohár, alebo Slovnaft Cup je pre tímy z nižších súťaží vynikajúca možnosť, ako na svojom trávniku privítať atraktívnejších súperov – hrá sa totiž systémom, že súper z nižšej ligy má vždy výhodu domáceho prostredia. FK CSM Tisovec v 1. kole zdolal štvrtoligistu z Tornale 3:2, keď mu postup v divokom zápase zabezpečili dve penalty Jána Dacha a gól z hry Stanislava Masára a dve červené karty hráčov hostí v druhom polčase. V 2. kole si poľahky poradili s piatoligistom TJ Máj Ružomberok – Černová, góly strieľali 2x Savičevič, Kubinec, Vengrín a Masár.

V 3. kole si 14. septembra FK CSM postup vybojoval domácim víťazstvom nad Tvrdošínom v pomere 2:1. Tvrdošín sa ujal vedenia v 43. minúte po pokutovom kope, ešte do prestávky však Tisovčania – tiež z pokutového kopu vyrovnali po góle Michala Dragijského. Postup Tisovcu zabezpečili dvaja Hnúšťania – po prihrávke Tomáša Antala skóroval v 64. minúte Tomáš Sudor. Od 66. minúty hrali domáci navyše presilovku po vylúčení hosťujúceho Hradského.

FK CSM Tisovec – ŠK Tvrdošín 2:1 (1:1)
Góly: 45. Dragijský, 64. Sudor – 43. Hradský

Zostava FK CSM: Košičiar – Vývlek, Gálik, Vengrín, Dragijský, Sudor (86. Kriška), Masár, Slovák, Dacho, Antal, Prečuch.

Zo zápasu FK CSM Tisovec – ŠK Tvrdošín

Tisovec sa po víťazstve prebojoval medzi 32 najlepších tímov a v ďalšom kole na svojom trávniku môže privítať i niektorého z prvoligistov. O tom však rozhodne žreb po dohratí úplného tretieho kola Slovnaft Cupu.

 

Do Muráňa sa vrátia buchty, opravia hrad. Vláda schválila dotácie

14. september 2016 - 9:07

Projekt rozvoja Morského oka v Tornali, nové náučné chodníky na Muránskej planine či rekonštrukcia kúpaliska v Revúcej – to sú niektoré z desiatich projektov, ktoré chce v oblasti cestovného ruchu (CR) v okrese Revúca podporiť slovenská vláda. Vytvoriť plánuje v tomto segmente asi 70 nových pracovných miest.

Vstupná brána Muránskeho hradu

Okres Revúca, ktorý trpí dlhodobo vysokou nezamestnanosťou, má pre cestovný ruch zaujímavý prírodný potenciál. Je však dlhodobo nedostatočne využívaný. Nachádzajú sa tu napríklad veľkoplošné chránené územia Národný park Muránska planina a Národný park Slovenský kras. Najvýznamnejšie turistické atraktivity sú Muránsky hrad, Prvé slovenské gymnázium v Revúcej, oltár Majstra Pavla v Chyžnom, Gotická cesta – sakrálne pamiatky, Morské oko v Tornali a Gemerské spojky.

Jednou z obcí, cez ktorú prejde počas roka asi najviac turistov, je Muráň, pod rovnomenným hradom a známou planinou. Na hrad, ktorý je pravdepodobne najväčším turistickým ťahákom regiónu, prichádzajú ročne tisícky turistov. “Hrad opravujeme podľa možnosti už niekoľko rokov. Projekt jeho celkovej obnovy sme zaradili aj do akčného plánu na rokovanie vlády,” povedal pre TASR starosta Roman Goldschmidt.

Obec má spracovaný pasport hradnej obnovy. Hrad sa bude obnovovať na etapy, v horizonte najmenej desiatich rokov. Podpora má plynúť najmä z programu Obnovme si svoj dom. Starosta odhaduje, že na to bude treba najmenej milión eur.

Ďalším muránskym projektom, ktorý schválila vláda, je vybudovanie pekárne na tzv. muránske buchty. Starosta predpokladá, že toto tradičné miestne pečivo, by sa mohlo pre domácich i turistov piecť už na budúci rok a prilákať tiež ďalších záujemcov o tento zaujímavý región.

NAKA zasahovala v deviatich obciach okresu R. Sobota

13. september 2016 - 13:29

Dve domové prehliadky a 11 prehliadok iných priestorov vykonali policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v stredu 7. septembra v deviatich obciach okresu Rimavská Sobota počas akcie s krycím názvom Kamery.

Ako TASR informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Baloghová, zadržali pritom 31 osôb podozrivých zo spáchania trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

„Vyšetrovateľ na základe dôkaznej situácie dňa 8. septembra obvinil tri osoby, pričom počet obvinených nie je vzhľadom na prebiehajúce úkony a ich vyhodnocovanie konečný. V súčasnosti je predpokladaná škoda v rozsahu 1,5 milióna eur,“ uviedla hovorkyňa s tým, že akcie sa zúčastnilo 66 policajtov NAKA a Krajského riaditeľstva PZ Banská Bystrica. „Nakoľko aj v tejto chvíli prebiehajú úkony trestného konania, v súčasnosti nie je možné k vyšetrovanému prípadu poskytnúť bližšie informácie,“ dodala.

„Je to trošku nepríjemná vec, ale my máme všetko v poriadku. Podľa mňa to bolo zbytočné a prehnané,“ uviedol pre TASR na margo zásahu NAKA starosta Gemerských Dechtárov Štefan Zagyi.

„Nemám k tejto veci žiadne podrobnosti. Sám by som rád vedel niečo viac,“ dodal starosta Chanavy Ludevít Czókoly. Obaja starostovia TASR ďalej potvrdili, že v ich obciach polícia pri uvedenom zásahu nikoho nezadržala.

Podľa zistení TASR policajti okrem spomínaných dvoch dedín zasahovali aj v okresnom meste a v obciach Širkovce, Šimonovce, Lenartovce, Blhovce a Drňa. Ich starostovia sa však pre TASR odmietli vyjadriť, alebo sa s nimi nepodarilo spojiť.X