Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 hod 37 min

Zajtra opäť policajná akcia v okrese Rim. Sobota

pred 4 hod 35 min

“Polícia v Banskobystrickom kraji pokračuje na cestách vo vykonávaní osobitných kontrol s cieľom pozitívneho ovplyvnenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Policajti vykonajú vo štvrtok 27. 11. 2014 na území okresu Rimavská Sobota a Žiar nad Hronom osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení sankcie za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou,” uviedla v tlačovej správe hovorkyňa KR PZ B. Bystrica Petra Kováčiková.

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Nad Klenovcom sa buduje rozhľadňa a konská trasa

pred 4 hod 39 min

Vďaka nadnárodnému projektu “Spoločne sme na koni” bude onedlho nad Klenovcom dokončená rozhľadňa z ktorej bude za dobrého počasia vidieť Nízke i Vysoké Tatry, Rimavskú Sobotu, Lom nad Rimavicou či Hradovú.

Klenovčania dúfajú, že rozhľadňa bude ďalšie lákadlo pre turistov. Miesto kde bude stáť navrhol miestny folklorista, Jaroslav Zvara.

“Bol som na stretnutí, na ktorom sa okrem iného riešilo, kde bude rozhľadňa stáť. Laz Slopovo som navrhol, pretože som vedel, že je to ideálne miesto. Už dávnejšie pred tým mi jeden starší pán vravel, že tam kedysi už rozhľadňa bola, síce menšia, asi päť metrová. Pani Kubaliakovú z MAS Malohont som na to miesto zobral a bola z neho nadšená a tak padlo definitívne rozhodnutie, že rozhľadňa bude stáť práve tam. Za dobrého počasia bude z nej vidno Nízke a dokonca aj Vysoké Tatry. Okolité mestá a dedinky, vidieť z nej aj Rimavskú Sobotu,” povedal pre Echoviny.sk Zvara.

Za slovenskú časť projektu získala približne 80-tisíc eur Miestna akčná skupina Malohont. Okrem rozhľadne pri Klenovci zabezbečila MAS Malohont aj stavbu vyhliadkovej veže na Maginhrade nad obcou Nižný Skálnik. Krásnu tunajšiu prírodu si budú môcť turisti vychutnať aj na koni, nakoľko súčasťou projektu je aj vyznačenie konskej trasy v teréne v okolí Klenovca.

Zomrel Dušan Šarkan, známy umelecký rezbár

pred 5 hod 31 min

Betlehem v nadživotnej veľkosti, rozprávkové postavičky, postavy svätých či rôzne historické postavy a mnoho iných diel s rôznou tematikou, to všetko boli motívy tohoto ľudového umelca z Vrboviec v rimavskosobotskom okrese.

Dušan Šarkan sa práci s drevom venoval vyše tridsať rokov. Jeho sochy môžeme obdivovať nie len v regióne v k torom žil, ale aj v rôznych iných kútoch Slovenska. Známe sú jeho sochy v obci Drienčany, betlehem v nadživotnej veľkosti na jeho dvore pri rodinnom dome vo Vrbovciach. Jeho práca neostala nepovšimnutá ani médiami, ako v prípade, keď vytvoril sochu gigantického pastiera len za tri dni na “Dni Slovákov” v obci Ratka, kde jedinou jeho podmienkou bolo, aby mu “zoťali niekde poriadny dub”.

Dušan Šarkan *1952 – †2014 – Vyštudoval Strojnícku fakultu v Bratislave, pracoval ako odborný referent hygieny a odpadového hospodárstva. Popri práci sa venoval svojim záľubám, medzi ktoré bezpochyby patrilo drevo. Niekoľko rokov viedol dialóg s drevom, skalou a mramorom. Pozorne vnímal okolitý svet, absorboval podnety a premietal si ich vo svojom vnútornom „kine“. Keď prišiel ten správny okamih, uzavel sa do dielne v rodičovskom dome vo Vrbovciach, aby v tichu vyznievali jeho pocity, ktoré prenášal do sôch a reliéfov. Na to, aby mohol tvoriť, potreboval rodinné zázemie, slnko, priestor a pohodu. Tematika jeho prác siahala od sakrálnych motívov cez historické výjavy po námety späté s prírodou. Inšpiráciu čerpal z obdobia osídľovania nášho územia Slovanmi a prenikania kresťanstva. Z týchto inšpirácií stvárnil Gorazda, kráľa Svätopluka. Tvorivú atmosféru si vytváral cez deň. Každý námet v ňom zrel, aby mohol zozbierať úrodu svojej tvorivosti. Prepracovával sa cez štúdie, kresby a plastiky k horizontu sebazdokonaľovania a vyjadrovania tých svetov a námetov, ktoré vyvreli na povrchu jeho vnútra. Na ploche nechával vyniknúť rezbársky rukopis opracovania dlátkom. (Zdroj: Martin Mešša: Kresané do dreva)

Majster Dušan Šarkan pri soche sv. Floriána Rimavských Zalužanoch. Zdroj: J. Ďurišová

Hrachovčania pokorili v derby Hnúšťu

25. november 2014 - 17:59

Pingpongisti Iskry naďalej čakajú na prvý triumf.  

Milan Kýpeť

Štvrtá stolnotenisová liga Východ pokračovala zápasmi štvrtého a piateho kola. V tom štvrtom prerušili hráči STK Iskra Hnúšťa  sériu troch prehier a na stoloch béčka ŠKP Rimavská Sobota remizovali. Pingpongisti ŠK Hrachovo ťahali doma za kratší koniec v konfrontácii s céčkom Mladosť Relax Rimavská Sobota. V piatom kole Hnúšťania privítali Hrachovčanov a derby lepšie zvládli hosťujúci hráči.

ŠKP R. Sobota B – Iskra Hnúšťa 9:9

Iskra prvýkrát v tomto ročníku zabodovala, v jej zostave namiesto Jakuba Filipiaka nastúpila Anna Repková. Tá absolvovala premiéru v drese Hnúšte.

„Je to aj o šťastí,“ reagoval na nerozhodný výsledok hnúšťanský hráč Juraj Remeň.

Body Iskry: Bračo a Čipka po 3.5, Remeň 2.

ŠK Hrachovo – Mladosť Relax R. Sobota C 5:13

Domáci na hráčov Mladosti nemali a utrpeli druhú prehru na svojich stoloch.

Iskra Hnúšťa – ŠK Hrachovo 8:10

Hnúšťania nevyužili domáce prostredie, štyri body si pripísali na konto hráči Hrachova.

„Bol to vyrovnaný zápas. Zlomilo sa to na pár súbojoch. Prehrali sme niektoré päťsetové duely, ktoré sme nemuseli prehrať. Aj keď zase nejaké päťsetové duely sme aj vyhrali. Ten výsledok bol na vážkach. Myslím si však, že hostia zaslúžene zvíťazili. Čakanie na naše prvé víťazstvo pokračuje. Bez Jána Kizeka sa v prebiehajúcom ročníku trápime. Ak sa neposilníme, budú sa tie víťazstvá rodiť iba ťažko,“ povedal Remeň. Z domáceho tímu nezabodovali Filipiak a ani Repková, ktorí sa v ňom prestriedali.

„Išli sme za víťazstvom. Keby sme ho nedosiahli, boli by sme sklamaní,“ vyjadril sa hrachovský hráč Milan Kýpeť.

Body: Bračo 3, Čipka a Remeň po 2.5 – Kozlok 3.5, Kýpeť 3, Borák 2, Szekeres 1, Szabó 0.5.

ŠK Hrachovo sa nachádza s jedenástimi bodmi (dve výhry, tri prehry) na piatej priečke, Iskra Hnúšťa figuruje so šiestimi bodmi (jedna remíza, štyri prehry) na siedmom – predposlednom mieste.

 

 

Opitý vodič z Hnúšte chcel po nehode ujsť, zastavil ho svedok nehody

25. november 2014 - 11:27

Opitého 25-ročného vodiča, ktorý nezvládol riadenie vozidla a chcel po nehode ujsť, zastavil svedok nehody, ktorý aj privolal políciu.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru Petra Kováčiková pre portál Rimava.sk uviedla, že vodič sa po príchode hliadky podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom viac ako 2,2 promile alkoholu v krvi.

Mladík podľa hovorkyne nebol držiteľ vodičského preukazu a v prípade bolo začaté trestné stíhanie. Muž bol obvinený z prečinu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky.

K nehode podľa slov Kováčikovej došlo medzi ulicou Vansovej a Daxnerovou, v nedeľu v noci po druhej hodine. Vodič neprispôsobil jazdu svojim schopnostiam, s vozidlom zišiel pri odbočovaní na vedľajšiu cestu z vozovky a zastavil ho na trávniku až stromček.

Mikulášsky vláčik na trati Tisovec – Zbojská

24. november 2014 - 13:46

Jazdu historickým motoráčikom M 240.0039, ktorý v minulosti na výnimočnej železničnej trati Tisovec – Zbojská premával, môže verejnosť absolvovať aj v súčastnosti vďaka Občianskemu združeniu “Zubačka”, ktoré organizuje akciu s názvom “Mikulášsky vlak”.  Po príchode na salaš Zbojská bude kultúrny program, kde bude Mikuláš rozdávať deťom darčeky.

Na jazdu majú prednosť rodiny s malými deťmi. Prihlásiť sa je potrebné vopred na mail: – pavlova.martinka@gmail.com , alebo na tel. čísle: 0905 287 583, – do 2. 12. 2014.

Vstupné je – deti – 1 €, dospelí – 4 €

Jazda sa uskutoční 6. decembra podľa nasledovného cestovného poriadku:

Odchod z Tisovca 9:10 – Príchod Zbojská 9:40
Odchod z Zbojská 13:00 – Príchod Tisovec 13:25

 

Hnúšťa: Autobusová stanica po rokoch v novom šate

24. november 2014 - 12:40

Ako sme v októbri informovali verejnosť, na autobusovej stanici v Hnúšti sa začalo s rekonštrukciou. Po rokoch sa v odstránili staré plechové zastávky a začalo sa s montážou nových, murovaných.

Projekt bol spolufinancovaný Miestnou akčnou skupinou MAS MALOHONT sumou cca 17.000 eur, mesto vyčlenilo cca 4800 eur a Ministerstvo financií 4000 eur. “Na rekonštrukciu autobusovej stanice sme hľadali financie už dlhšiu dobu. Som rád, že sa to aj vďaka podpore MAS Malohont, Ministerstva financií a SAD Lučenec podarilo. Určite to prispeje k zvýšeniu kultúry cestovania, či čakania na autobusové spoje v príjemnejšom prostredí,” povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Aktualizované: 25.11.2014 13:00

Podľa vyjadrenia Ing. Michala Vaculu z  Oddelenia výstavby, rozvoja územia a životného prostredia na MsÚ v Hnúšti projekt ešte nie je ukončený a ešte v tomto týždni pribudnú na autobusovej stanici aj lavičky na sedenie.

V Lehote n. Rimavicou vďaka projektu budujú oddychovú zónu

24. november 2014 - 11:29

“Aby mali ľudia k sebe bližšie” – pod týmto názvom bol vďaka finančnej podpore od Nadácie Orange v programe Šanca pre Váš región vo výške 2500 EUR, podporený projekt predložený neformálnou skupinou aktívnych občanov obci Lehota nad Rimavicou, zastúpenou Petrom Gondom, predkladateľom projektu, ktorý bol zodpovedný za priebeh a realizáciu projektu.

Hlavnou myšlienkou a dôvodom na jeho realizáciu bola skutočnosť, že v obci nie je vhodne upravené miesto na zmysluplné a aktívne trávenie voľného času pre všetky vekové kategórie, či už deti, mládež, dospelých a seniorov. Hlavným cieľom projektu bolo skultúrnenie a úprava verejného priestranstva pre komunitu na aktívne trávenie voľného času pre všetkých občanov obce a návštevníkov obce do budúcna

Stav miesta, kde plánovali projekt zrealizovať – areál dvora Kultúrneho domu, nebol vhodný a nespĺňal potrebné kritériá na bezpečné a aktívne trávenie voľného času. Areál bol v dosť zanedbanom stave, neboli tam žiadne prvky drobnej architektúry, ktoré by mali slúžiť širokej verejnosti, ktorá by rada aktívne trávila svoj voľný čas spoločne so svojimi spoluobčanmi, deťmi ako aj návštevníkmi obce, počas rôznych podujatí v obci. Realizáciou projektu bolo vytvorené vhodné miesto s vhodnými a vyhovujúcimi prvkami drobnej architektúry – altánok, pieskovisko pre malé deti, vysadené kvety a zeleň, čím si toto prostredie skultúrnili a spestrili a vhodne upravili a tým vytvorili miesto, kde sa vie pravidelne stretávať celá komunita ako aj návštevníci obce pri rôznych podujatiach. Svojpomocne v rámci dobrovoľníckej práce upravili priestor v areáli Kultúrneho domu, kde organizujú spoločne podujatia zamerané na zmysluplné trávenie voľného času.

Projekt finančne podporila aj obec Lehota nad Rimavicou, ktorá zabezpečila občerstvenie, potrebné náradie a piesok na pieskovisko ako aj zhotovenie hojdačiek pre deti.
V druhej etape bude v roku 2015 v priestoroch altánku prebiehať výstavba ohniska, lavičiek a dokončí sa úprava okolia altánku výsadbou trvaliek, ktoré je vhodné sadiť na jar.

Futbalisti Iskry uzatvárajú piatoligový pelotón

23. november 2014 - 12:31

„Naše výsledky boli žalostné,“ priznáva hnúšťanský tréner i manažér Petrok.

Iskre jeseň nevyšla

Jesenná časť piatej ligy (skupina D) sa hráčom FK Iskra Hnúšťa vonkoncom nevydarila. Nazbierali v nej len deväť bodov (tri výhry, desať prehier so skóre 15:27) a nachádzajú sa na štrnástom – poslednom mieste v tabuľke. Hnúšťania zabodovali iba doma, pričom získali skalp FC Baník Veľký Krtíš, ktorý je lídrom súťaže. Iskra nastrieľala druhý najnižší počet gólov. O jeden menej zaznamenali hráči predposledného 1. FK Buzitka.

„Je to veľmi smutné. Jesennú časť hodnotím totálne negatívne. Je najhoršia, akú sme si mohli predstaviť. Úlohu zohralo viac faktorov. Z mužstva odišli hráči, ktorí ho predtým potiahli. Hráči, na ktorých sme sa chceli spoliehať, mužstvo nepodržali, resp. sa mu ani nesnažili nejakým spôsobom pomôcť. Káder bol úzky, nemal patričnú kvalitu. Žiaľbohu, zodpovedajú tomu aj výsledky,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk hrajúci tréner i manažér Iskry Marian Petrok. „Určite sme mali na to, aby sme získali viac bodov. Deväť bodov vnímam veľmi zle. Aj keď sme mali také zloženie mančaftu, aké sme mali, mal mať minimálne pätnásť – šestnásť bodov. Deväť bodov je veľmi zlý signál pred jarnou časťou.“

Z ihrísk súperov sa vrátili Hnúšťania vždy s prázdnymi rukami. „Vonku sme boli v podstate len štatistami, resp. sme tie zápasy išli odohrať. Ale zase boli medzi nimi aj dobré duely, ktoré sme však výsledkovo nezvládli. Každopádne nám chýbala kvalita kádra, čo bolo to najpodstatnejšie. Musíme s tým niečo urobiť,“ povedal Petrok. Tím viedol istý čas aj tréner Lukáš Migaľa.

Vlani ešte účinkovala Hnúšťa v štvrtej lige, v ktorej skončila na poslednej priečke, teraz zas figuruje na dne piatoligovej súťaže. „Ten prepad nie je až taký veľký, keď vychádzam z toho, koľko chlapcov od nás odišlo. Museli sme sa vysporiadať aj s ekonomickými problémami. Mali sme v tomto roku nižšie príjmy od sponzorov, do veľkej miery sme sa snažili núdzový chod klubu udržať tak, aby to nemalo vplyv na mládež, na cestovanie a iné veci. Žiaľbohu, doplatilo na to áčko,“ uviedol manažér klubu.

Poukázal tiež na to, že jeseň dohrávala Iskra s viacerými štyridsiatnikmi v zostave. „Káder sa tak zúžil, že iná alternatíva nebola. Uvidíme, ako to bude ďalej,“ hovorí lodivod tímu a pokračuje: „Beriem to realisticky, naše výsledky boli v prvej časti sezóny žalostné. Minimálne hnúšťanský fanúšik si nezaslúži takúto reprezentáciu klubu. No sčasti sa na tom podieľali aj objektívne príčiny, veľa chlapcov odišlo do zahraničia, museli sme uvoľniť niektorých hráčov, ktorí išli inde za lepšími podmienkami.“

Iskru znovu čakajú náročné záchranárske práce. „Myslím si, že nastanú nejaké zmeny. Urobíme všetko pre to, aby sme piatu ligu pre Hnúšťu zachránili. Už teraz však môžem povedať, že to bude sakramentsky ťažké. Pri dobrom vetre vypadnú dve mužstvá a pri tom strednom tri. Musíme sa teda dostať na štvrté – piate miesto od konca tabuľky,“ vyjadril sa Marian Petrok.

 

 

 

Hnúšťa vyhrala nad Kokavou po nájazdoch, je na čele tabuľky

22. november 2014 - 22:51

Hokejisti Hnúšte vyhrali aj v piatom kole Regionálnej hokejovej amatérskej ligy.

V súboji s tímom Kokavy n. Rimavicou sa však víťazstvo rodilo ťažšie a o víťazovi museli rozhodnúť až nájazdy. V nich boli “Gladiátori” úspešnejší a tak sa mohli tešiť zo zisku dvoch bodov po konečnom skóre 5:4 v ich prospech. Tento výsledok ich v tabuľke vyniesol na priebežné prvé miesto s celkovo jedenástimi bodmi.

Hnúšťa – Kokava n. Rimavicou 5:4 (0:1, 2:1, 2:2, 1:0)

Za Hnúšťu skórovali Vinclav ml., Sojka, Vince, Porubiak, Bálint.

Z tímu Kokavy sa dva krát presadil Holic, po jednom góle pridali Látka J. a Vengrín.

Stretnutie medzi tímom White Raven a Klenovcom bolo v 3. tretine za stavu 3:7 pre Klenovec prerušené, kvôli zraneniu brankára rimavskosobotského tímu. Klenovec by pravdepodobne mal nakoniec zvíťaziť kontumačne 5:0.

V ďalšom kole sa Hnúšťa predstaví 28. novembra o 19:15 proti Revúcej, Kokavčania si ten istý deň 22:15 zmerajú sily proti družstvu Klenovca. Oba zápasy sa odohrajú v Rimava Aréne v Rimavskej Sobote.

 

V sobotu v Hnúšti adrenalín, v Klenovci tradície a divadlo

21. november 2014 - 18:07

V Hnúšti si budú mať luďia príležitosť pozrieť tie najlepšie filmy uplynulej sezóny z prostredia zamrznutých hôr plné adrenalínu v rámci podujatia Snow film fest v sobotu 22. novembra, od 14:00 hod. v Kine Rimava v Hnúšti za cenu vstupného 1 euro.

V Kultúrnom dome v Klenovci budú mať možnosť občania v sobotu 22. novembra od 18-tej hodiny vidieť krátkometrážny film z cyklu “Po stopách nositeľov tradícií”, premiéru filmov z filmových tvorivých dielní, prezentáciu knihy Júliusa Molitorisa o prevrate v roku 1989 a nakoniec divadelné predstavenie “Spadne z čerešni” v podaní “Divadla bez groša” z Veľkého Krtíša. Vstupné bude 1 euro.

Reklama: Pozor na nelegálny softvér!

21. november 2014 - 17:04

Zlodej, pirát, podvodník – nie sú to práve najlichotivejšie slová, či prívlastky. Predsa je na Slovensku medzi nami takýchto ľudí pomerne veľa.

Čudovali by ste sa, ale v percentuálnom vyjadrení ich vieme narátať až 37%. Sú to majitelia firiem, v ktorých podľa zistení medzinárodnej štúdie IDC, vytvorenej pre organizáciu The Software Alliance, dodnes používajú nelegálny softvér. Oproti roku 2011 je to síce pokles o 3-percentuálne body, ale komerčná hodnota takéhoto „podnikania“, o ktorú je ochudobnená slovenská ekonomika predstavuje až 48,7 milióna eur. Že by sa tieto financie mohli využiť na niečo zmysluplné? To rozhodne áno. Každý z nás by vedel povedať, čo by sme za tie peniaze mohli mať konkrétne v našom regióne – nemocnicu, škôlky, pracovné miesta, investície do infraštruktúry alebo do životného prostredia.

Organizácia The Software Alliance každý rok realizuje na Slovensku osvetové kampane zamerané na boj proti nelegálnemu softvéru. Ich cieľom je edukovať konateľov firiem, že podnikať na margo používania nelegálnych softvérov je nielenže nefér voči konkurencii, ale dokonca im za to hrozí trest odňatia slobody v zmysle § 283 Trestného zákona a to až na 8 rokov. Okrem toho samozrejme musia nahradiť vzniknutú škodu, softvéry zlegalizovať a zaplatiť vysokú pokutu. Pri tom všetkom im ale podnikanie neprosperuje, polícia zaistí počítače, prebiehajú kontroly, firma má obmedzený chod a produktivita klesá. Oplatí sa brať na seba takéto podnikateľské riziko?

Ešte väčším rizikom, ktoré si na seba podnikatelia nelegálnym softvérom berú je možnosť straty dát a bezpečnostné riziká malvéru. IT manažéri varujú – firma sa stáva terčom hackerov a ani najlepšie opatrenia nemôžu ochrániť citlivé podnikateľské dáta v informačnom toku spoločnosti. Za okamih tak môžete, a to bez akéhokoľvek varovania, stratiť zoznam spotrebiteľov, tabuľky s údajmi spotrebiteľského správania, marketingové vyhodnotenia, alebo subdodávateľskú korešpondenciu. Ja byť podnikateľ si určite radšej kúpim softvér v hodnote pár stovák euro a budem spokojne spať lebo mám chránený a licencovaný celý programový balík firmy. Ak niekto uvažuje opačne, je veľký hazardér, ale je to jeho rozhodnutie a jeho nečestnosť.

Pre mnohé podniky 21. storočia pritom predstavuje dodržiavanie IT práv a správa softvérového majetku konkurenčnú výhodu. Nech je podnikanie akokoľvek malé, každý si vie v ňom zabezpečiť kontrolu legálnosti softvéru a nepotrebuje byť pri tom naslovovzatý IT odborník. Existujú totiž jednoduché kroky, ktoré si môže dovoliť každá spoločnosť a ktoré zabezpečia správnosť softvérového licencovania. Patrí k nim zavedenie oficiálnej politiky používania výhradne legálneho softvéru a vedenie podrobnej evidencie. Spoločnosti by tiež mali zvážiť zavedenie priamych programov na správu softvérového majetku, ktoré spĺňajú medzinárodné uznávané kritériá. Ak neviete kde začať s takýmto auditom, kliknite na www.bsa.sk pre bližšie informácie.

Autor je podnikateľ a sympatizant The Software Alliance na Slovensku.

Má obrovskú motiváciu vrátiť sa do národného tímu

21. november 2014 - 16:35

Galo si na kvalifikačnom turnaji v Maďarsku nezahral.

Tomáš Galo

Futbalista Tomáš Galo si v jesennej časti vyskúšal v drese ŽP Šport Podbrezová Fortuna ligu. Predstavil sa aj v reprezentačnom mančafte devätnásťročných, ale najviac toho talent z Nižného Skálnika odohral v prvoligovom tíme starších dorastencov Podbrezovej.

„Jesenná časť bola z môjho pohľadu dobrá. Odohral som veľa zápasov, niektoré boli dobré, iné zas horšie. Dôležité bolo, že som nemal žiadne zdravotné problémy a mohol som sa zlepšovať. Dúfam, že to v tomto smere bude pokračovať,“ povedal pre Echoviny.sk sedemnásťročný Galo. „Svoje výkony by som celkovo ohodnotil asi známkou tri. Vždy sa dá hrať lepšie, dokonca aj vtedy, keď odohráte dobrý zápas. Stále sa nájdu veci, ktoré je možné urobiť lepšie. Verím, že sa zlepším a na jar bude tých horších stretnutí menej.“

Na jeseň zaznamenal v dorasteneckej lige šesť gólov. Poznamenal, že mohol byť aj strelecky úspešnejší, pretože mal na to dosť šancí. „Beriem si z toho len pozitívum. Do šancí som sa dostával a bude len na mne, aby som popracoval na koncovke,“ hovorí ofenzívne ladený stredný záložník.

 

Pripísal si na konto aj prvé štarty v najvyššej súťaži seniorov. „Veril som, že ich bude viac, no je to rozhodnutie trénera a ja ho rešpektujem. Konkurencia je v mužstve veľká a naďalej platí, že som mladý hráč a musím na sebe pracovať,“ reagoval Tomáš. Jesenná časť Fortuna ligy sa ešte však ešte neskončila.

 

Aj keď nastúpil v príprave za reprezentačnú devätnástku a vsietil aj premiérový gól v národnom drese, do záverečnej nominácie na kvalifikačný turnaj o postup na majstrovstvá Európy sa nezmestil. Ten sa konal v Maďarsku. „Beriem to športovo. Nie je jednoduchá vec dostať sa do nominácie reprezentácie na kvalifikáciu, hlavne keď mám na svojom poste takých konkurentov, akí tam sú. Určite nedávam hlavu dole, práve naopak. Je to pre mňa obrovská motivácia dostať sa opäť do reprezentácie. Urobím  všetko pre to, aby som sa tam ocitol znovu,“ nechal sa počuť Galo. Slovákom sa u našich južných susedov darilo a postúpili do druhej fázy kvalifikačných bojov.

 

 

Senzorická integrácia – učenie sa prostredníctvom zmyslov

21. november 2014 - 6:26

Mesto Hnúšťa poskytlo v r.2014 700 Eur na nákup pomôcok, ktoré umožnia terapiu senzorickej integrácie v Dennom detskom stacionári DEDESO. Vytvoria sa tak podmienky na poskytovanie impulzov a prepojenie zmyslov hravou formou. Hra dieťaťa je veľmi dôležitým prostriedkom. Pomôcky zabezpečia prísun vhodného množstva podnetov takým spôsobom, ktorý zlepší ich zjednocovanie a vyvolá správnu reakciu.

Senzorická integrácia – učenie sa prostredníctvom zmyslov

Podnety prichádzajúce k mozgu prostredníctvom sluchu, čuchu, zraku, hmatu a chuti sú jeho „potravou“. Sú dôležité pre správny vývoj, učenie sa aj každodenné fungovanie. Spracovanie týchto podnetov je u každého človeka jedinečné, ako otlačky prstov. Schopnosť mozgu organizovať informácie z jednotlivých zmyslov do celku tzv. senzorická integrácia je proces, ktorý sa deje bez nášho vedomia. U detí s postihnutím je tento proces narušený, čo je spojené s rôznymi ťažkosťami. Prejaviť sa môže malou alebo priveľkou citlivosťou dieťaťa na podnety, alebo tým, že dieťa neustále vyhľadáva silné podnety.

Reg. hokej: Hnúšťa proti Kokave, Klenovec proti White Raven

20. november 2014 - 18:46

Gladiatori bojujú o 1. priečku v tabuľke proti nováčikovi z Kokavy, ktorý v štyroch kolách ešte nebodoval. Klenovčania si zmerajú sily s White Raven RS.
Gladiatori z Hnúšte prehrali v prvých 4. kolách súťaže iba raz (v II. kole s White Raven RS), napriek tomu sa pevne drží na 2. mieste tabuľky iba o skóre za prvými Hornets RS. Zhodných 9 bodov má aj tretí White Raven RS a ak sa chcú Hnúšťania udržať v boji o popredné priečky, musia s Kokavou bodovať naplno.

Prečítajte si aj: Hnúšťa ovládla derby, Klenovec porazila 7:2

Prečítajte si aj: Fotogaléria z derby Hnúšťa – Klenovec

Hráči Klenovca, ktorí sa v tabuľke nachádzajú netradične nízko (na piatej priečke s 3 bodmi za jediné víťazstvo) v piatok odohrajú zápas proti rimavskosobotským Bielym havranom.

V. kolo, 21.11.2014, hokejový štadión Rimavská Sobota:

19:15 hod. Revúca – Hornets
20:45 hod. Hnúšťa – Kokava
22:15 hod. White Raven – Klenovec

Fotogaléria z derby hokeja Hnúšťa – Klenovec

20. november 2014 - 16:16

Prinášame vám fotogalériu z piatkového derby, v ktorom prvý krát zvíťazili hráči Hnúšte.

Informácie o priebehu zápasu nájdete tu: Hnúšťa ovládla derby, Klenovec porazila 7:2

Autormi fotografií sú Patrik Hosťovecký a Július Kohút.

 

Poďakovanie poslanca Romana Lebedu + pohľad na výsledky

20. november 2014 - 13:49

Poďakovanie poslanca MsZ v Hnúšti Romana Lebedu a odkaz občanom mesta.

Vážení Hnúšťania, milí priatelia. Moja reakcia na voľby prichádza trochu neskôr, pretože som si potreboval po náročnej kampani oddýchnuť a rovnako aj premyslieť, čo ďalej a okrem poďakovania vysloviť aj niekoľko myšlienok, ktoré vnímam a ktoré z kampane vyplynuli.

Rozhodnutie občanov prijímam s veľkou vďačnosťou, pokorou a rešpektom, pretože obhájiť takýto výsledok bude veľmi ťažké, ale prijímam túto výzvu a som pripravený tvrdo pracovať. Získal som hlas každého tretieho voliča a ďakujem za každý jeden z nich, pretože dáva mne a môjmu volebnému programu silný mandát.

Zvolený tím kolegov poslancov považujem za kvalitný, opäť sme výrazne omladli a všetci poslanci oproti roku 2010 budú tiež pracovať so silnejším mandátom (získali väčšie počty hlasov). Teším sa na pokračovanie starých i nové spolupráce bez ohľadu na nepodstatné nálepky politických strán.

Blahoželám zvolenému primátorovi mesta a verím, že bude taký, akého som spomínal v rozhovore pred voľbami: „Mal by to byť múdry človek so skúsenosťami a kontaktmi, s veľkým srdcom a citom pre spravodlivosť. Aby tí, čo makajú, boli odmenení a tí, čo sa flákajú a intrigujú, pokarhaní.“

Primátor mesta získal menší počet hlasov ako pred štyrmi rokmi (aj keď treba spomenúť vysoký počet protikandidátov). Občania tým podľa môjho názoru dali najavo, že si vážia jeho prácu, chcú kontinuitu, ale zároveň očakávajú aj zmeny v oblastiach, ktoré nefungujú. Zodpovedne prehlasujem, že sám budem takéto zmeny iniciovať. Rovnako budem žiadať ďalšie úspory na chode mesta a ich presun do investičných akcií, aby poslanci mohli napĺňať svoje volebné programy a sľuby voličom.

Veľa sa hovorí aj o pozícii viceprimátora. Táto pozícia bola bohužiaľ za uplynulé volebné obdobia degradovaná na osobu bez kompetencií, i výkonu. Bez ohľadu na to, kto bude viceprimátorom, musíme hovoriť o jasnom vymedzení a rozšírení právomocí viceprimátora mesta, tak ako to je v štandardných slovenských mestách.

Obrovskou výzvou v tomto období je pre mňa rozvoj cestovného ruchu. Musíme sa rozhodnúť, či chceme ísť koncepčne do jeho budovania, alebo byť len priemyselnou základňou severu okresu. Primátor mesta dosiahol mimoriadne úspechy na poli nových pracovných príležitostí a ďalšie čoskoro prídu. Treba sa ale jasne opýtať občanov, či chcú mať z mesta iba základňu technicky vzdelaných ľudí pre priemysel a ľudí s nižšou kvalifikáciou, alebo chcú domov pritiahnuť mladých ľudí za novými možnosťami podnikať, alebo pracovať v oblasti služieb. Toto je vec, ktorá sa nedá vybudovať za krátke obdobie a ak do toho chceme ísť, treba sa rozhodnúť okamžite. Bude to vyžadovať tím kvalitných ľudí, financie a plnú podporu od primátora mesta. História si nebude pamätať jednotlivých poslancov volebných období, ale primátorov áno. Myslím, že primátor mesta by bol určite nerád, keby sa o ňom v budúcnosti, keď bude v iných mestách cestovný ruch prinášať ovocie, o ňom hovorilo ako o otcovi mesta, počas ktorého éry sa táto oblasť nerozvíjala. Preto verím, že pripravíme dobrú koncepciu, pôjdeme do tohto projektu a primátor bude našou oporou.

Toľko moje prvé pocity po voľbách a myšlienky, ktoré mi víria hlavou. Našťastie je trochu času, kým začneme nové volebné obdobie, aby som si ich správne zoradil a usporiadal.

Ďakujem všetkým bývalým kolegom, ktorí už nekandidovali, alebo neboli zvolení, za uplynulú spoluprácu. Vzdávam úctu neúspešným kandidátom za to, že našli odvahu a išli do volebného súboja a verím, že ich záujem o veci verejné bude trvať aj napriek neúspechu. Som vďačný aj priateľom z Tisovca, Klenovca a ďalších, ktorí mi držali palce a pomáhali mi a osobnostiam (Robert Madej, Peter Mináč, Stanka Zvarová, Milan Migaľa, Júlia Krnáčová), ktoré ma verejne podporili v kampani.

Neuvažujem tak, že som sám dostal 856 hlasov, ale že sa mi podarilo spojiť 856 ľudí v meste s jedným odkazom, čo sa ešte v histórii mesta žiadnemu poslancovi nepodarilo. Ten odkaz znie, že chceme od miestnej politiky ešte viac ako doteraz a chceme byť hrdí na svoje mesto. Už nie sme nesúrodá skupina rodín, ktorá sa prisťahovala do mesta za prácou z rôznych kútov a nemá k sebe žiaden vzťah, ako to bolo pred 50-timi rokmi. Už je tu nová generácia Hnúšťanov, ktorá sa chce spájať za dobré veci a žiť v modernom meste.

Čaká nás veľa práce a budem k tomu potrebovať vašu podporu aj naďalej.

Ešte raz ďakujem a nesklamem vás.

Roman Lebeda

 

P.S. Na úplný záver by som na tomto mieste rád vyvrátil dezinformáciu, že sa môj otec ako zvolený poslanec chystá vzdať funkcie v prospech iného kandidáta, resp. že už sa vzdal. Táto informácia je úplný výmysel, otec, MUDr. Ladislav Lebeda si rovnako ako ja ctí hlasy svojich voličov a svoj mandát bude uplatňovať počas celého funkčného obdobia.

Článok je platenou reklamou – komentáre sú pri platenej reklame vždy uzavreté.

Vyjadrenia primátorov Hnúšte a Tisovca k výsledkom komunálnych volieb

20. november 2014 - 11:22

V komunálnych voľbách voliči rozhodli, že Hnúšťu, Tisovec a Klenovec aj v nasledujúcom volebnom období povedú doterajší primátori a starostka. V Hnúšti obhájil primátorský post s 1119 hlasmi Mgr. Michal Bagačka, pre ktorého to bude jeho štvrté volebné obdobie. Tisovec povedie Ing. Peter Mináč, ktorý je na čele mesta už od roku 1990, pôjde teda o jeho siedme volebné obdobie. Post starostky v Klenovci obhájila Mgr. Zlata Kaštanová, ktorá začne svoje druhé volebné obdobie.

Všetkých troch sme požiadali o krátke zhodnotenie volebnej kampane, priebehu volieb a stručné vyjadrenie, na aké oblasti sa zamerajú v nasledujúcom volebnom období.

Mgr. Michal Bagačka, primátor Hnúšte

„Volebná kampaň bola naozaj korektná, hlavne keď ju porovnám s inými mestami, kde kandidáti používali aj neférové prostriedky. Som milo prekvapený z vysokého počtu hlasov, ktoré som dostal. Teší ma, že Hnúšťania pochopili, čo som im chcel povedať, teda, že v súčasnosti sa už nemusím učiť, mám skúsenosti a práve teraz je tá doba, kedy budem vedieť mestu najviac pomôcť. Chcem sa zamerať hlavne na zamestnanosť a vytváranie nových pracovných miest a príležitostí.“

Ing. Peter Mináč, primátor Tisovca

„Som veľmi rád, že v priebehu volieb sa nevyskytli žiadne problémy a aj samotná kampaň bola veľmi slušná. Potešil ma výsledok volieb a veľká dôvera občanov, ktorých podpora mi dáva možnosť pokračovať vo veciach, ktoré som naznačil na stretnutiach s obyvateľmi Tisovca a Rimavskej Píly. Chcem, aby sa dokončila rekonštrukcia štátnej cesty I/72 a budúci rok začneme s pravidelnými jazdami parným vlakom jedenkrát za mesiac. V Tisovci tak pribudne nová turistická atrakcia. Ozubnicovú železnicu by sme navyše radi prepojili s Čiernohronskou železničkou pomocou cyklotrás. Ďalej by sme chceli oživiť aj stredisko Bánovo a prinavrátiť doň zimnú turistiku. Mojimi prioritami teda bude udržanie a podpora zamestnanosti aj vďaka zlepšeniu infraštruktúry a tiež rozvoj cestovného ruchu, ktorý prispeje k oživeniu nášho mestečka domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. K tomu budem samozrejme potrebovať veľmi dobrú spoluprácu s poslancami mestského zastupiteľstva. Verím, že sa mi spolu s nimi podarí vyriešiť a dokončiť mnohé projekty.“

Mgr. Zlata Kaštanová, starostka Klenovca

Vyjadrenie starostky Klenovca sa nám napriek našej snahe získať nepodarilo.

Foto: Rekonštrukcia cesty cez Zbojská (pohľad z vlaku)

19. november 2014 - 18:32

Kvôli presmerovanej premávke môžete postup niektorých prác rekonštrukcie cesty I/72 sedlo Zbojská vidieť iba z vlaku. Prinášame vám fotogalériu.

Iskra sa rozišla zmierlivo so Stropkovom

18. november 2014 - 20:03

Hnúšťanským juniorkám patrí priebežne predposledné miesto.

Tereza Štefániková

V prvej lige Východ vo volejbale junioriek sa hrali stretnutia piateho kola. Hráčky VK Iskra Hnúšťa hostili VK Cele Group Stropkov. Hnúšťanské dievčatá zaznamenali prvé víťazstvo za tri body v tejto sezóne. Keďže tie dve predchádzajúce dosiahli v päťsetových dueloch. V druhom stretnutí však Iskra na stropkovské volejbalistky nestačila. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej sa nachádzajú so siedmimi bodmi (tri výhry, sedem prehier) na siedmej priečke. Pôvodne štartovalo v súťaži deväť tímov, lenže AC Uniza Žilina sa z nej odhlásila, a tak v nej pokračuje osem družstiev.

VK Iskra Hnúšťa – VK Cele Group Stropkov 3:1 (-24, 20, 22, 16), 0:3 (-10, -16, -19)

Kým prvý duel vyznel v prospech Iskry, ten druhý sa stal korisťou nováčika súťaže.

„v prvom zápase sa málo útočilo na obidvoch stranách, rozhodoval príjem. Víťazstvo sme vydreli silou vôle a bojovnosťou. V tom druhom sme jednoznačne vybuchli na príjme a tým pádom nám „odišla“ aj bojovnosť. Tri body však považujem za úspech tohto družstva,“ uviedol pre Echoviny.sk kouč Iskry Pasiar.

„Zisk siedmich bodov hodnotím pozitívne. Všetky víťazstvá sú podľa mňa prekvapením v podaní nášho družstva. Mohli sme síce nazbierať v doterajšej časti súťaže aj viac bodov, ale muselo by nás byť trochu viac. Je to dosť ťažké, keď šesť hráčok musí odohrať dva celé zápasy. Nemáme na lavičke také hráčky, ktoré by nahradili výkonom hráčku, schádzajúcu z ihriska dole,“ povedala hnúšťanská kapitánka Miroslava Hochmannová. Ako poznamenala, zo súčasného predposledného miesta Iskry je veľmi sklamaná. „Vlani sme nastupovali na každý zápas s tým, že ho ideme vyhrať. Teraz od tých stretnutí tak veľa neočakávam. Už nie sme také silné. Veľmi cítiť, že sa nám chýbajú Paťa Kvetková a Miška Mrnková, ale tiež Stanka Vetráková.“

VK Iskra: Hochmannová, Belicová, Klembuszová, Štefániková, Tomengová, Lenka Tokárová (Pásztorová, Balciarová).

 

 

 X