Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 7 min 33 s

Foto: Pyrotechnik zistil, že o bombu nešlo, policajná akcia sa končí

pred 7 hod 22 min

Prítomnosť nástražného výbušného systému bola dnes nahlásená neďaleko lekárne v Hnúšti. Nachádzať sa má medzi autami na parkovisku.

„Mali sme nahlásený nástražný výbušný systém v opáskovanej bandaske, údajne aj s časovačom,“ uviedol pre médiá Marián Brádňan z Hasičského a záchranného zboru. Na miesto prišiel pyrotechnik z Banskej Bystrice, polícia dorazila na miesto už ráno o 6:30 hod., časť centra mesta uzavrela. Uzavretá je aj cesta I/72 smerom na Tisovec.

Polícia evakuovala obyvateľov z okolitých vchodov na ulici Hlavnej. Podľa evakuovaných osôb išlo o podomácky vyrobenú bombu. Nachádzala sa pripevnená o koleso auta s gelnickou ešpézetkou GL.Práve majiteľ auta ráno ohlásil podozrivý predmet pri svojom aute.

Pyrotechnik zneškodňoval bombu niekoľko minút.

Aktualizácia, 22.1. o 13:00:

Podľa informácií hovorkyne KR PZ v Banskej Bystrici Márie Faltániovej o bombu nešlo. „Pyrotechnik predmet preskúmal a zistil, že nejde o nástražný výbušný systém,“ uviedla Faltániová. Policajná akcia sa končí, cestu sprejazdnili.

 

 

Toto mala byť údajne nastražená bomba

Ďalšie informácie prinesieme neskôr.

R. Sobota: V nemocnici sú obmedzené návštevy na lôžkových oddeleniach

20. január 2017 - 19:15

K obmedzeniu návštev na lôžkových oddeleniach pristúpila tento týždeň na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) nemocnica Svet zdravia (SZ) Rimavská Sobota.

TASR o opatrení, ktoré súvisí so zvýšenou chorobnosťou v regióne, informoval hovorca siete SZ Tomáš Kráľ.

„Návštevy pacientov zatiaľ nie sú zakázané a ich podmienky definujú jednotlivé oddelenia podľa okolností. Určite neodporúčame viacpočetné návštevy, ktoré by mohli predstavovať zvýšené riziko prenosu chrípkového ochorenia,“ priblížil hovorca, podľa ktorého nie je vylúčené, že na základe rozhodnutia RÚVZ budú na určitý čas návštevy úplne zakázané. „Závisí to od priebehu chrípkovej epidémie v tomto regióne,“ dodal.

Na horskom priechode Zbojská je už len kašovitý sneh

19. január 2017 - 16:11

Na horskom priechode Zbojská pri Tisovci v okrese Rimavská Sobota došlo dnes k zlepšeniu stavu povrchu vozovky.

Ako informuje Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky, na mieste sa už nenachádza zľadovatený sneh, ktorý sťažoval jazdu v posledných dňoch.

Aktuálne je na Zbojskej podľa SSC už len miestami utlačený sneh hrubý dva centimetre, stále sú však nutné snehové reťaze pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony.

Kašovitý alebo utlačený sneh v hrúbke jedného až dvoch centimetrov sa podľa cestárov v regióne nachádza ešte miestami na ceste z Tisovca do Muráňa v Revúckom okrese, ako aj ďalej smerom na Červenú Skalu v okrese Brezno.

Prečítajte si aj: VIDEO: Takto vyzerá cesta cez zrekoštruované sedlo Zbojská

Prečítajte si aj: Zrekonštruovanú cestu cez sedlo Zbojská odovzdali do užívania

 

 

Kandidáti na predsedu BBSK vo voľbách do VÚC 2017 pribúdajú

19. január 2017 - 0:07

Majiteľ rodinnej firmy, ktorá vyrába vegetariánske výrobky, nátierky a tofu Ján Lunter, chce kandidovať ako nezávislý kandidát v najbližších voľbách za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Informáciu o svojej kandidatúre potvrdil pre Denník N a ako prvý priniesol informáciu .týždeň. Stoja údajne za ním aktivisti a prijal by aj podporu demokratických strán.

„Otec sa pripravuje na oficiálne ohlásenie kampane. Zatiaľ sme v rovine príprav, dávame dokopy tím a finančné prostriedky. Chystá sa zabojovať o tento post,“ potvrdil pre médiá syn Jána Luntera, Ondrej.

Voľby do vyšších územných celkov sú za pár mesiacov. V BBSK sa necelý rok pred tzv. župnými voľbami skloňovali mená ako súčasný predseda BBSK a poslanec Národnej rady (NR) SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽS NS) Marian Kotleba, ďalším je politológ, poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici Martin Klus, potom historik, generálny riaditeľ banskobystrického Múzea Slovenského národného povstania a mestský poslanec Stanislav Mičev, konateľ súkromnej firmy a takisto poslanec mestského parlamentu spod Urpína Igor Kašper a predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni.

„Predseda BBSK Marian Kotleba je odhodlaný obhájiť výsledky zodpovednej práce v našom samosprávnom kraji,“ reagoval pre TASR podpredseda ĽS NS Milan Uhrík.

„SaS ma navrhla ako svojho kandidáta na predsedu BBSK. Súčasťou dohody o mojej kandidatúre je záväzok, že rovnako ako všetci kandidáti SaS, aj ja sa po zvolení a prevzatí mandátu vzdávam poslaneckého kresla v NR SR i v MsZ Banská Bystrica, aby som sa mohol výkonu funkcie venovať naplno a bez konfliktu záujmov,“ konštatoval pre TASR Klus.

Historik Mičev je takisto rozhodnutý ísť do boja o post predsedu BBSK. „Mapujem si terén, chcem sa stretnúť s ľuďmi, primátormi, starostami, aby som nastavil svoj program. Moje názory môže verejnosť spoznať aj prostredníctvom sociálnych sietí,“ uviedol pre TASR riaditeľ Múzea SNP.

Ešte vlani v lete ako prvý oficiálne oznámil svoju kandidatúru vyštudovaný ekonóm Kašper, ktorý do volieb mieri ako nezávislý kandidát. „Cítim podporu ľudí v širšom okolí, svojej rodiny a je to aj moja osobná ambícia,“ zdôraznil Kašper. Jeho snahou je zmeniť politickú kultúru v regióne a spojiť ľudí.

Dôchodkyne prepadli muž a chlapec z Kokavy nad Rimavicou

18. január 2017 - 23:07

Zranenia s dobou liečenia dva až tri týždne spôsobil 24-ročný muž z Kokavy nad Rimavicou v okrese Poltár 86-ročnej žene počas lúpeže v jej rodinnom dome v rovnakej obci.

Ako dnes TASR informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová, lúpež sa stala v sobotu 14. januára okolo 20.00 h.

Muž vošiel do neuzamknutého dvora a následne aj do neuzamknutého rodinného domu. Dôchodkyni povedal, aby mu dala peniaze. „Keď ho posielala preč, strčil ju tak, že spadla na podlahu a udrela sa o kachle. Keď sa zdvihla a posadila sa na posteľ, prehľadal ju a opätovne pýtal od nej peniaze. Následne jej dal ešte facku a až potom z domu odišiel,“ priblížila tento čin hovorkyňa.

Vyšetrovateľ v Lučenci obvinil muža zo zločinu lúpeže a zločinu porušovania domovej slobody. Stíhaný je na slobode. Za tieto skutky v prípade dokázania viny môže byť potrestaný odňatím slobody na sedem až 12 rokov.

Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici obvinil v týchto dňoch zo zločinu lúpeže aj ďalšieho Kokavčana, 15-ročného chlapca z tejto obce. Ešte 22. novembra 2016 okolo 17.30 h v Banskej Bystrici na neosvetlenom chodníku na Jilemnického ulici lúpežne prepadol 68-ročnú dôchodkyňu. „Prišiel k nej odzadu, chytil ju za kabelku prevesenú na pravom ramene, potiahol ju za ňu, následkom čoho žena spadla na chodník. Za kabelku ju ťahal po chodníku, pričom jej vulgárne nadával a následne ju niekoľkokrát kopol do hrudníka,“ uviedla k prípadu Faltániová.

Chlapcovi sa po útoku podarilo kabelku ukradnúť a z miesta ušiel. Z kabelky vybral peniaze a s ostatným obsahom ju vyhodil na strechu blízkej trafostanice.

Poškodenej spôsobil zranenia s neustálenou dobou liečenia. Krádežou a poškodením oblečenia jej vznikla škoda odhadnutá na viac ako 200 eur. Obvinený je stíhaný na slobode. Za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov, vzhľadom na to, že obvinený je mladistvý, hrozí mu iba polovičný trest.

Problémom Lehoty n. Rimavicou sú financie a dopravné spojenia

17. január 2017 - 15:05

Získavanie financií na rozvoj obce a horšie dopravné spojenia počas víkendov patria medzi hlavné problémy Lehoty nad Rimavicou. Ako TASR povedal starosta Ivan Antal, v obci nemajú subjekty, ktoré by samospráve odvádzali nejaké vyššie dane.

„Nepôsobia u nás žiadni väčší zamestnávatelia či podnikatelia, iba živnostníci, ktorí vlastnia pohostinstvo a obchod. Hlavným zamestnávateľom je v našej obci firma Agrokol, ktorá sa zaoberá poľnohospodárstvom. Pracuje v nej však len do desať obyvateľov,“ priblížil starosta s tým, že ostatní ekonomicky aktívni občania za prácou dochádzajú do Hnúšte či Rimavskej Soboty. „Keďže v našom kraji je však celkovo málo práce, mladí väčšinou odchádzajú preč, do Bratislavy alebo do zahraničia,“ doplnil.

Samospráva sa pokúša získavať peniaze i z fondov a grantových výziev, ani to však nie je vždy jednoduché. „Pri našom rozpočte je to niekedy ťažké aj so spolufinancovaním, hlavne pri väčších projektoch. Chceli by sme napríklad zrekonštruovať námestie, ale na spolufinancovanie by sme si museli zobrať úver,“ vysvetlil Antal.

Napriek tomu sa im v posledných rokoch podarilo napríklad vybudovať kamerový systém, ktorý stál podľa starostu 2000 eur, čo považuje v porovnaní s inými dedinami za nízku sumu. „Nainštalovali sme tiež nové LED osvetlenie a chceme dobudovať chodník. V prvej etape jeho časť od autobusovej zastávky po obchod a v druhej etape ďalšiu vetvu od obecného úradu do novej ulice smerom na Kokavu nad Rimavicou,“ priblížil starosta, podľa ktorého v ich obci žijú hlavne dôchodcovia a aj takto im chcú uľahčiť život.

Doplnil, že ešte za úradovania bývalej starostky bol zrekonštruovaný kultúrny dom a v jeho funkčnom období postavili altánok s detským ihriskom. „Využívame ho napríklad na organizovanie kultúrno-športového dňa detí, kam prichádzajú aj ľudia z okolia. Stala sa z toho už tradícia, v ktorej plánujeme aj naďalej pokračovať,“ prisľúbil Antal.

Jedným z problémom Lehoty je podľa neho i dopravné spojenie, ktoré považuje počas pracovných dní za dobré, horšie je to však večer a počas víkendov. „Večer ide posledný autobus o 17.30 h smerom na Kokavu nad Rimavicou. Najhoršie je to ale cez víkend. Zrušili nám totiž autobus, ktorý chodieval v sobotu a nedeľu o deviatej ráno z Utekáča cez našu obec do Hnúšte, kam si ľudia mohli ísť nakúpiť a pred dvanástou sa vrátiť,“ uviedol starosta s tým, že spoj nebol úplne zrušený, ale presmerovali ho, takže teraz chodieva inou trasou, cez Klenovec. „Tadiaľ teraz chodia v jednej dobe až dva autobusy, my nemáme žiaden,“ konštatoval.

Podľa vyjadrenia Michaely Piliarovej, vedúcej oddelenia styku s verejnosťou a protokolu Banskobystrického samosprávneho kraja, bol spomínaný spoj zrušený v roku 2012 pri optimalizácii spojov, ktorými cestovalo menej ako päť cestujúcich. „Túto konkrétnu požiadavku zapracujeme v spolupráci so Slovenskou autobusovou dopravou Lučenec do cestovných poriadkov prímestských liniek s platnosťou od 11. decembra 2016,“ avizovala.

V okrese zatiaľ nie je v prevádzke ani jedno lyžiarske stredisko

16. január 2017 - 0:45

Napriek sneženiu zatiaľ nie je v Rimavskosobotskom okrese v prevádzke ani jedno lyžiarske stredisko.

TASR to potvrdili ich prevádzkovatelia s tým, že otvorenie zvážia v nasledujúcich dňoch v závislosti od vývoja počasia. „Zatiaľ to u nás na lyžovanie nevyzerá. Napadlo asi 20 centimetrov snehu, čo je málo,“ uviedol Ján Sihelský, konateľ strediska Ski Skorušina pri Klenovci. Keďže nemajú snežné delá a spoliehajú sa výhradne na prírodný sneh, musia počkať, či ešte bude snežiť, a v závislosti od toho by stredisko mohli otvoriť najskôr v nedeľu.

Ani v ďalších dvoch strediskách, Rejkovo a Bánovo pri Tisovci, nemajú snežné delá ani dostatok prírodného snehu. „Napadlo síce okolo 15 centimetrov prašanu, ale ten by lyžiari rýchlo vyhrnuli. Chýba pevnejší podklad. Muselo by sa trochu otepliť a znova primrznúť,“ vysvetlil Marcel Lopušný zo Ski klubu Tisovec, ktorý obidve strediská prevádzkuje.

Jediným strediskom v regióne so snežnými delami je ADA Zbojská na rozhraní okresov Rimavská Sobota a Brezno. Podľa konateľa Miloša Albertyho v tomto roku ich však zatiaľ nepoužili. „Navyše máme pokazený ratrak. Intenzívne na tom robíme, ale skôr ako v priebehu budúceho týždňa nebudeme schopní prevádzku spustiť,“ priblížil.

Úsek R2 medzi Z. Slatinou a Pstrušou ukončia v polovici mája

15. január 2017 - 0:34

Takmer osemkilometrový úsek rýchlostnej komunikácie R2 medzi Zvolenskou Slatinou a Vígľašom – Pstrušou bude ukončený do polovice mája 2017. Zhotovitelia stavby tento termín uviedli ako záväzný počas dnešného kontrolného dňa, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia ministerstva dopravy, Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a dotknutých obcí.

Termín sa už dva razy posunul, naposledy vlani z novembra na máj, a to pre nález nevybuchnutej vojnovej munície. Podľa slov splnomocnenca vlády SR pre rýchlostné cesty Igora Janckulíka stavebníkom by nemali narušiť stanovený termín ani aktuálne mrazy. „Zhotovitelia povedali, že je to určite konečný termín. Na stavbe v súčasnosti pracuje asi 250 ľudí,“ uviedol pre TASR. Ako dodal, informoval sa aj o tom, či sú načas vyplácaní subdodávatelia. Realizátor stavby, ktorým je španielsky Corsan-Corviam Construcción a slovenský Chemkostav IS, ho ubezpečil, že práce a dodávky materiálov sa splácajú v 30-dňovej lehote.

Máj 2017, ako termín ukončenia stavby, považuje za pevný a nemenný aj investičný riaditeľ NDS Ladislav Dudáš. V prípade, že by sa predsa len termín nedodržal, zadávatelia stavby sú rozhodnutí použiť všetky dostupné mechanizmy, vyplývajúce zo zmluvy na „tvrdé sankcie“. Podľa neho už tým, že sa termín posunul z jesene na jar, sa počítalo aj s možnými vplyvmi počasia.

Rýchlostná komunikácia R2, odhliadnuc od obchvatu Zvolena, ktorý zatiaľ zdržiava spor Sliača a Zvolena ohľadom trasovania, by mala na budúci rok pokračovať 22-kilometrovým úsekom Kriváň – Lovinobaňa. Podľa Dudáša sa v týchto dňoch rozhoduje, či sa v údolí v blízkosti obce Píla bude stavať za pomoci estakád, alebo cesta pôjde výlučne po zemi. „Vzdušný“ variant, ktorý je už naprojektovaný, je totiž o takmer 100 miliónov eur drahší. Rozhodnúť o tom, ako ďalej, by sa malo do konca januára 2017. Každopádne stavba úseku od obce Mýtna po Lovinobaňu odštartuje začiatkom budúceho roku.

Na úseku R2 Zvolenská Slatina – Vígľaš – Pstruša sa podľa Jany Račkovej z NDS nachádza sedem mostov, štyri zárubné múry, štyri protihlukové steny. Najkomplikovanejšou stavbou bol most ponad Slatinu pri Pstruši s dĺžkou 460 metrov.

Pri tragickej dopravnej nehode prišiel o život 17-ročný mladík

14. január 2017 - 0:37

K tragickej dopravnej nehode došlo 12.1. medzi Rimavskou Sobotou a Rimavskými Janovcami.

Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, polícia dostala v ranných hodinách oznámenie o nehode na tiesňovú linku a po príchode na miesto našli jej príslušníci vozidlo Lancia Lybra mimo cesty.

„Vo aute sa nachádzal 17-ročný mladík z Rimavskej Soboty. Mladý vodič už však nejavil známky života. Vozidlo bolo značne zdemolované, čo svedčí o tom, že havarovalo pravdepodobne vo vysokej rýchlosti,“ uviedla hovorkyňa.

Ako dodala, podľa predbežných zistení z miesta dopravnej nehody 17-ročný vodič pri prechádzaní pravotočivou zákrutou dostal s vozidlom šmyk, v dôsledku čoho zišiel mimo cestu, kde sa auto pravdepodobne niekoľkokrát prevrátilo cez strechu. „Presnou príčinou vzniku dopravnej nehody sa budeme zaoberať v priebehu jej ďalšieho vyšetrovania, do ktorého sme prizvali aj znalca z odboru cestnej dopravy,“ priblížila Kováčiková.

Mladík podľa jej slov šoféroval vozidlo aj napriek tomu, že nie je držiteľom vodičského oprávnenia. „Prípadné požitie alkoholu bude zisťované pri súdnej pitve. V súvislosti s dopravnou nehodou sme začali trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia,“ zakončila.

Rómske občianske hliadky by sa mohli obnoviť do polroka

12. január 2017 - 13:30

Fungovanie rómskych občianskych hliadok na Slovensku by sa mohlo obnoviť do polroka. TASR to povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, v súvislosti s navrhovanými opatreniami na riešenie problému fetovania toluénu v okrese Lučenec.
„Projekt rómskych občianskych hliadok bol stopnutý koncom roka 2015. Pracujeme na jeho oživení a verím, že v prvom polroku sa nám to podarí opäť spustiť,“ uviedol Ravasz, podľa ktorého šlo o veľmi vydarené opatrenie a považuje za škodu, že sa v ňom nepokračovalo.

„Ten pôvodný projekt bol úspešný do takej miery, že isté lokality sa ho rozhodli zafinancovať z vlastných zdrojov. Aj to nám ukazuje, že ide o niečo, po čom je dopyt,“ podotkol s tým, že už polroka hľadajú spoľahlivý zdroj financovania. „Zdá sa mi, že teraz sme to našli,“ avizoval splnomocnenec a dodal, že jeho úrad zároveň pracuje na tom, aby rozšírili prácu hliadok o drogovú prevenciu.
Pozitívny prínos rómskych občianskych hliadok v minulosti pre TASR potvrdili napríklad primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko či primátor Jelšavy v okrese Revúca Milan Kolesár. Niektoré samosprávy navyše po ukončení projektu udržali činnosť hliadok aj v nasledujúcom období a snažili sa ich financovať z iných zdrojov.

„My vo Fiľakove máme občiansku hliadku už tuším nejakých 12 rokov. Boli sme medzi pioniermi na Slovensku, kde to fungovalo najprv na báze občianskeho združenia s tým, že mesto sa snažilo pomáhať a poskytnúť nejakú prácu ľuďom, ktorí sa takto angažovali. Keď bol potom veľký projekt z európskych zdrojov, samozrejme, sme sa zapojili a mali sme desaťčlennú hliadku,“ uviedol v tejto súvislosti primátor Fiľakova Attila Agócs.

Rómske hliadky mali podľa neho medzi obyvateľmi dobrú odozvu, občas dokonca lepšiu než mestská polícia. „Bolo pre nás veľkou ranou, že sme nevedeli pokračovať v tom počte a objeme, ako sme to už mali zaužívané,“ priblížil primátor s tým, že v súčasnosti hliadkujú už len dvaja až traja členovia.

„Riešime to rôzne, cez projekty úradu práce alebo cez dohody. To však nie je riešením, skôr len predĺžením existencie tohto javu. Veľmi by sme uvítali, keby bolo nejaké mohutnejšie pokračovanie,“ prízvukoval Agócs, podľa ktorého to očakáva aj majoritné obyvateľstvo v meste.

R. Sobota: Unikajúci muž vrazil džípom do policajného auta

11. január 2017 - 13:26

Polícia v Rimavskej Sobote prijala v pondelok 9. januára krátko po 15.00 h oznámenie z tiesňovej linky č. 112 o podivnom správaní 54-ročného muža z Rimavskej Soboty.

Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, podľa oznamovateľa sa mal muž v mieste svojho trvalého bydliska agresívne správať a následne odišiel na vozidle Jeep Cherokee.

Informáciu o spomínanom vodičovi podľa jej slov ihneď dostali tamojšie policajné hliadky. „Vozidlo bolo spozorované na Rožňavskej ulici v Rimavskej Sobote, kde sa hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky snažila vodiča zastaviť. Ten však nerešpektoval výzvy polície, aj napriek výzvam na zastavenie jazdil bezohľadne a naďalej pokračoval v rýchlej jazde. Narazil pritom do policajného vozidla, ktorým sa hliadka snažila mužovi zabarikádovať cestu,“ priblížila hovorkyňa.

Dodala, že vodič po náraze zo svojho vozidla vystúpil a snažil sa uniknúť, pričom bol viackrát vyzvaný, aby zostal stáť, a to aj pod hrozbou použitia zbrane. „Napriek opakovaným výzvam však neuposlúchol a nakoľko kládol aktívny odpor, boli voči nemu použité donucovacie prostriedky,“ uviedla Kováčiková s tým, že u vodiča bola vykonaná dychová skúška na alkohol, jeho prítomnosť v dychu však zistená nebola.

„Muž je v súčasnosti zadržaný ako podozrivý zo spáchania zločinu útoku na verejného činiteľa. V prípade naďalej prebiehajú potrebné procesné úkony a z toho dôvodu akékoľvek bližšie informácie bude možné poskytnúť až neskôr,“ zakončila.

Hnúšťa: Materskú školu Klokočova čaká rekonštrukcia

10. január 2017 - 0:01

Mesto Hnúšťa získalo financie na rekonštrukciu materskej školy na ulici Klokočovej. V rámci nej dôjde k výmene okien, dverí, zatepleniu fasády a oprave strechy.

Projekt na Zvyšovanie energetickej účinnosti existujúcej verejnej budovy Materskej školy Klokočova Hnúšťa sa bude realizovať vďaka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Bratislava, ktorá koná v zastúpení Ministerstva životného prostredia SR ako RO pre OP KŽP.

Výška nenávratného finančného príspevku z EŠIF je 217.041,08 EUR z celkových oprávnených výdavkov, ktoré boli schválené v sume 228.464,30 €, to znamená, že mesto bude spolufinancovať obnovu a rekonštrukciu materskej školy na ulici Klokočovej sumou 11.423,22 EUR. Konečná suma sa však upraví podľa výsledku verejného obstarávania dodatkom k zmluve o NFP.

„Túto budovu dostalo mesto Hnúšťa do majetku v roku 1981. Po 35 rokoch si budova nevyhnutne vyžaduje rekonštrukciu. Vďaka následnej úspore energie ušetrí mesto každý rok viac ako polovicu prostriedkov, ktoré vynakladáme na kúrenie,“ informoval Echoviny.sk primátor mesta Michal Bagačka. Rekonštrukcia bude obsahovať celkovú výmenu okien za plastové, všetkých dverných konštrukcií, rekonštrukciu fasády zateplením, opravu strechy so zateplením. Plánovaná úspora na energiu vykurovania je 58,7 %.

Nasledovať bude snaha mesta o získanie financií na druhú materskú školu v meste. „V maximálnej miere pracujeme na tom, aby sme získali aj finančné prostriedky pre Materskú školu Nábrežie Rimavy. Našim cieľom je mať zrekonštruované obe škôlky a to pri spoluúčasti mesta vo výške 5% nákladov,“ uzavrel Bagačka.

 

Plesovú sezónu otvorí Divadelný bál v Tisovci

9. január 2017 - 1:04

Čoskoro sa začne plesová sezóna. Pozrite si zoznam plesov v našom regióne.
Sezónu ako prvý už tradične odštartuje Divadelný bál v Tisovci už 13. januára.

Pokračovať bude Gemerský ples v Revúcej a Učiteľský ples v Hnúšti. Trošku odlišný bude ples na Salaši Zbojská, kde krásne šaty a fraky nahradí ľudová zábava v krojoch, tzv. Krojovka. Vo februári pokračujú poľovnícke, športové i hasičské plesy.

Harmonogram plesovej sezóny v regióne:

13. január – Divadelný bál, Tisovec. Organizuje MsKS Tisovec, vystúpi humoristická dvojica Kajzer a Meluš, hrá hudobná skupina Radical. Vstupné 17 Eur, predpredaj: 0902 255 663

14. január – Gemerský ples, Revúca. Organizuje Mesto Revúca, vystúpia TŠ Happy Dance, Hanácká môzeka a FS Hanačka. Vstupné 20 Eur, predpredaj: 058 28 515 73

27. január – Ples učiteľov, rodičov a priateľov školy, Hnúšťa. Organizuje ZŠ J. F. Rimavského – Nábrežie Rimavy. Vstupné 1 Eur, konzumné 20 Eur, predpredaj: ZŠ Nábrežie Rimavy.

28. január – Ples Krojovka, Zbojská. Organizuje Salaš Zbojská, vystúpia FS Jabloň a ĽH Kučeravý javor, Volnij Don (Rus) a Kačurienky, Pouhorskí Romale Eremiašovci, Fláres Beas (HU), ĽH Miroslava Kapca. Vstupné 28 Eur, predpredaj: 0915 802 671

3. február – Ples športovcov, Hnúšťa. Organizuje FK Iskra Hnúšťa, vystúpia Maťo band a Vlado Sendrei. Vstupné 20 Eur, predpredaj: 0905 837 809, 0903 471 154

4. február– Hasičský ples, Rimavská Baňa. Organizuje DHZ Rimavská Baňa, vystúpi hrá skupina Experience. Vstupné 15 €, predpredaj: 0911 595 962, 0907 098 216

11. február– Reprezentačný Hasičský ples, Rimavské Brezovo. Organizuje DHZ Rimavské Brezovo.

11. február – Poľovnícky ples, Hnúšťa. Organizuje Poľovné združenie Polom.

18. február – Osvetársky ples, Klenovec. Organizuje MKS Klenovec, hrá Ľudová hudba Dominika Václava. Vstupné 19 Eur, predpredaj: 0904 875 368

18. február– Teriakovský bál, Veľké Teriakovce

Chýbajúce informácie môžu organizátori uviesť do komentára pod článkom, po dodaní ich doplníme. Ďakujeme.X