Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 12 min 56 s

Bedmintonistka Slatinská dvakrát bronzová

pred 38 min 20 s

Stieranková sa zaslúžila o cenný kov pre ŠK Hrachovo.

Zdenka Slatinská získala dve medaily

Na majstrovstvách Slovenska mladších žiakov a žiačok v bedmintone prenikla Zdenka Slatinská (BK ZŠ NR, resp. ZŠ J.F. Rimavského Hnúšťa) na medailové priečky v dvoch disciplínach. Vo dvojhre vyhrala úvodné dva duely, no v semifinále ju zastavila najvyššie nasadená Prešovčanka Chmurovičová, ktorej podľahla 0:2 na sety. V Rozhanovciach, ktoré boli dejiskom M – SR, tak obsadila tretiu priečku. „Nesmierne sa teším z bronzovej medaily. Tá mi už visí v izbe na nástenke. Tretie miesto považujem za veľký úspech, aj keď som mala aj vyššie ambície. Na súperenie s niektorými hráčkami však musím ešte nabrať silu,“ vyjadrila sa pre Echoviny.sk trinásťročná Zdenka. Vo štvorhre bola jej partnerkou Kristína Stieranková (ŠK Hrachovo) a umiestnili sa tiež na tretej priečke. Na ceste za bronzom zdolali aj klenovský pár Bálintová/Ostricová. V semifinále dvojica Slatinská/Stieranková prehrala s prešovským párom Chmurovičová/Cmorejová 0:2. „Nebola som dobre zohratá s novou partnerkou, ale dotiahli sme to na bronzovú pozíciu. Toto umiestnenie hodnotím veľmi dobre,“ uviedla Slatinská. Predstavila sa aj v mixe, ale s Petrom Pačesom (BK ZŠ NR Hnúšťa) sa na stupne víťazov nedostali. Zdenka dvojhru preferuje pred párovými disciplínami. „Spolieham sa sama na seba,“ poznamenala.

Výprava TJ Družstevník Klenovec sa tentokrát vrátila domov bez medailového úlovku. Pre úplnosť však treba dodať, že sa klenovská hráčka Alžbeta Bálintová v priebehu šampionátu zranila.

 

Neprežila čelnú zrážku s kamiónom

24. apríl 2015 - 18:15

Pri dopravnej nehode medzi obcami Bátka a Bakta vyhasol vo štvrtok 23. apríla život 55-ročnej vodičky z okresu Skalica. Nehodu, ktorá sa stala krátkou pred 16.00 h, vyšetruje polícia v Rimavskej Sobote. Krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová uviedla, že vodička viedla osobné motorové vozidlo Renault Megane v smere od Bakty na obec Bátka.„Po prejdení miernej pravotočivej zákruty na rovnom úseku neprispôsobila svoje správanie schopnostiam a okolnostiam, ktoré možno predvídať a s vozidlom prešla do protismeru. Čelne sa zrazila s oprotiidúcim nákladným motorovým vozidlom DAF s návesom. Ten sa po náraze prevrátil na pravý bok a zostal stáť krížom cez cestu,“ informovala Faltániová. Za volantom nákladného motorového vozidla sedel 43-ročný občan Maďarska. Renault odhodilo do pravej priekopy v smere jeho jazdy.

„Vodička utrpela zranenia, ktorým na mieste nehody podľahla. Požitie alkoholu bude zisťované pri pitve,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa. Doplnila, že vodič kamiónu sa nezranil a ani alkohol u neho nebol zistený. Škoda na vozidlách bola odhadnutá na 43 tis. eur.

 

 

 

 

 

Foto: Dobrovoľníci vyčistili prírodu pri príležitosti Dňa zeme

24. apríl 2015 - 14:53

V sobotu 18. apríla 2015 sa v Mikroregióne Rimava a Rimavica v rámci akcie „Deň Zeme“ upratovalo.


Viac ako 320 dobrovoľníkov z 15 obcí (Čerenčany, Hrachovo, Kociha, Kružno, Lehota nad Rimavicou, Nižný Skálnik, Ožďany, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany, Sušany, Veľké Teriakovce, Vrbovce, Vyšný Skálnik a Zacharovce) sa rozhodlo odstrániť odpadky popri cestách, ako aj v samotných obciach. Zberu sa zúčastnili ľudia rôznych vekových kategórií, od tých najmladších po tých starších. Za dobre vykonanú prácu dostali dobrovoľníci odmenu, s láskou a od srdca uvarený guľáš, ktorý pripravili aj tento rok v obci Kociha. Obec Ožďany si odmenu – guľáš, pripravila sama. Až 63 dobrovoľníkov z tejto obce sa dalo na zbieranie odpadkov v obci a jej okolí.
Cieľom 8. ročníka Dňa Zeme v Mikroregióne Rimava a Rimavica bolo poukázať na problém vyhadzovania odpadkov a vytvárania čiernych skládok. Oproti iným rokom sa však môže konštatovať, že tento rok bolo odpadu o niečo menej.
Najviac odpadu tvorili plastové fľaše, igelitové sáčky, obaly z potravín a nepotrebné pneumatiky. Ľudia by sa mali naučiť separovať odpad podľa druhu: plasty, sklo, papier. Zahadzovať odpad by mali do smetných košov a nie na zem. Pretože Zem a samotná príroda má slúžiť ľuďom k dobru a k úžitku.
Pri realizácii nám pomohli spolupracujúce subjekty, ktorým sa chceme poďakovať: Banskobystrická regionálna správa ciest Rimavská Sobota, Technické služby mesta Hnúšťa, Brantner Gemer s.r.o. Rimavská Sobota. Bez nich by sa táto dobrovoľnícka akcia nezaobišla.
Hlavné poďakovanie však patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí venovali svoj voľný čas a spravili tak dobrý skutok. Svojou prácou tak prispeli k zlepšeniu životného prostredia a ukázali, že im nie je ľahostajný svet okolo nich. ĎAKUJEME!

 

Výstup k rozhľadni Maginhrad + Durenie na Ďura

24. apríl 2015 - 12:36

V sobotu 25. apríla sa koná výstup k rozhľadni Maginhrad ako symbolické ukončenie projektu česko – slovenskej spolupráce a po ňom nasleduje na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach otvorenie pastierskej sezóny pod názvom Durenie na Ďura.
Srdečne Vás pozývame na turistický výstup k rozhľadni Maginhrad po vyznačených turistických trasách. Pre prvých 50 účastníkov je pripravený pamätný medovníček.

Výstupové trasy na Maginhrad (430 m n.m.) vychádzajú zo 4 rôznych obcí, pričom každý účastník si môže vybrať jedno z nasledovných miest zrazu:

o 08.30 hod. v Malých Teriakovciach pred Kultúrnym domom – po žltej značke
o 08.45 hod. na Nižnom Skálniku pred Obecným úradom – po zelenej značke
o 08.45 hod. v Horných Zahoranoch pred Obecným úradom – po žltej značke
o 08.00 hod. vo Vyšnej Pokoradzi pred Kultúrnym domom – po zelenej značke
Príchod účastníkov zo všetkých strán Maginhradu je predpokladaný medzi 09.30 a 10.00 hod. Informácie k výstupu: 0903 772 453 alebo mirkakubka@malohont.sk

Pozn.: Aktuálne ide o výstup k rozhľadni, nie o jej otvorenie. O oficiálnom otvorení rozhľadne vás budeme včas informovať.

Symbolické otvorenie pastierskej sezóny, ktoré začína po 11.00 hodine na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach, bude spojené s ukážkami vyháňania oviec a ostatných prác na salaši. Nebude chýbať ani zvuk fujary, gájd či ľudovej hudby Kučeravý javor z Pohronskej Polhory.

Viac informácií: 0903 346 733 alebo info@salaspodmaginhradom.sk

Najkrajšie knihy o Slovensku: Kniha o Tisovci ocenená 2. miestom

24. apríl 2015 - 0:21

V Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici otvorili 14. apríla tradičnú výstavu Najkrajšie kalendáre na rok 2015, Najkrajšie knihy o Slovensku a Najkrajšie propagačné materiály o regiónoch, mestách a obciach Slovenska za rok 2014.

 

Pri vernisáži vyhodnotili súťaž týchto diel, do ktorej sa zapojilo aj mesto Tisovec knihou Milana Slabeja: Tisovec- naše mesto, ktorá vyšla vo vydavateľstve AB Artpress Slovenská Ľupča pri príležitosti 680. výročia 1. písomnej zmienky o Tisovci a 20.výročia samosprávy mesta.

Autor Milan Slabej si prevzal ocenenie za 2. miesto v kategórii knihy o mestách – obrazové publikácie.

Výstavy najkrajšich kalendárov, kníh a propagačných materiálov do konca roku budú putovať po rôznych mestách Slovenska,aby sa s týmito kultúrnymi dielami oboznámilo čo najviac záujemcov. V Tisovci by mali byť počas Dní mesta Tisovec v júli 2015.

Fotograf Milan Slabej sa narodil sa 11.9.1949 v Tisovci, kde aj žije. Fotografovaniu sa venuje od roku 1970, je členom Zväzu slovenských fotografov. Pravidelne vystavuje na rôznych výstavách na Slovensku a publikuje v časopisoch a na internetovej stránke mesta Tisovec. Za svoje práce získal viacero ocenení a čestných uznaní. Venuje sa predovšetkým krajinárskej a reportážnej fotografii.

V roku 2010 natočili Echoviny.sk s pánom Milanom Slabejom aj takéto pekné video: Fotograf Milan Slabej z Tisovca.

Tisovčania účastníkmi súťaže Vitajte v našom regióne

23. apríl 2015 - 19:40

Už niekoľko rokov spolupracuje Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR) pri realizovaní programu Podnikanie v cestovnom ruchu, ktorého realizátorom je nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko, n.o. Tento program je schválený Ministerstvom školstva SR ako voliteľný alebo nepovinný predmet na základných a stredných školách.
Jeden z programov JA Slovensko, celoslovenská súťaž tímov Vitajte v našom regióne, zameraná na zvýšenie záujmu a prilákanie účastníkov cestovného ruchu do prezentovaného regiónu, sa v tomto roku konala pod záštitou ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Počiatka 16. apríla na veľtrhu CR v Bratislave. Cieľom podujatia bolo podporiť u žiakov schopnosti a zručnosti potrebné pre prípravu prezentácie vlastného regiónu, jeho kultúrnych, historických, prírodných a turistických zaujímavostí. Základnou podmienkou súťaže bola prezentácia vlastnej práce žiakov, ich vlastné propagačné materiály, výsledky prieskumov trhu atď.

Študenti SOŠ v Tisovci – z odboru manažment regionálneho cestovného ruchu, ktorí majú predmet Podnikanie v cestovnom ruchu v prvom ročníku, mali na súťaži premiéru. Na výstave prezentovali náš región, v rámci neho Tisovec a okolie, tradíciu ovčiarstva, výrobu bryndze, výrobky z ovčieho mlieka, zaujímavosti a program pre návštevníkov regiónu, ktorých uvedená problematika zaujíma. V praxi si vyskúšali, ako vyzerá reálny veľtrh, aké sú podmienky na jeho prípravu a realizáciu, čo všetko musí podnikateľ alebo organizácia urobiť pre úspešný marketing a následné prezentácie svojich produktov. Preverili si i prezentačné a komunikačné zručnosti, ako aj schopnosť reagovať na otázky návštevníkov veľtrhu. Predstavili nimi spracovaný propagačný materiál o histórii bryndziarstva a recepty jedál z bryndze, ktoré v priebehu roka zozbierali a prakticky vyskúšali. Predstavili svoj produkt Pod Okrúhlou skalou s Veselými ovcami – výlet v Rejkove.

Na súťaži sa predstavilo 30 tímov z celého Slovenska. Tie súťažili vo viacerých kategóriách. SOŠ v Tisovci reprezentovali dievčatá A. Denkeová, K. Starovecká, L.Čechová, M. Kuliková a L. Labošová. Hoci sa neumiestnili na najvyšších priečkach, ich víťazstvom bola samotná účasť na tomto podujatí, konfrontácia so študentmi z celého Slovenska a získanie neoceniteľných skúseností. Môžeme byť na ne právom hrdí, lebo obstáli pred porotou, ktorá bola zostavená zo zástupcov SACR, JA Slovensko, vidieckych združení a podnikateľov v oblasti cestovného ruchu. Patrí im poďakovanie za dôstojnú reprezentáciu školy i nášho regiónu. Poďakovanie patrí i odborným konzultantom, pánovi Ľ. Manicovi, majiteľovi bryndziarne BRYSYRT v Tisovci, pani M. Kojnokovej, vedúcej oddelenia kultúry na Mestskom úrade v Tisovci a pani Mgr. E. Kiselovej, pracovníčke správy NP MP, ktorí študentom pomáhali v prípravnej fáze projektu, keď si počas exkurzií, besied či varenia tradičných jedál vyskúšali všetko na vlastnej koži. To sa priebežne dialo pod taktovkou Ing. Ivety Ganajovej, ktorá bola školským garantom projektu a je vyučujúcou predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu. Všetkým zainteresovaným ďakujeme.
V kategórii o najzaujímavejšiu prezentáciu regiónu zvíťazili žiaci zo ZŠ J.A. Komenského v Revúcej.

Klenovčania poskočili na prvé miesto

22. apríl 2015 - 8:33

Futbalisti Iskry porazili Radzovce, Tisovec prehral v Kováčovej.

Hráči Iskry Lukáš Petrok a Radoslav Doboš

V štvrtej lige Juh bolo na programe 18. kolo. Hráči FK CSM Tisovec sa predstavili v Kováčovej, kde vsietili prvý gól v jarnej časti súťaže, ale aj tak prišli domov s prázdnymi rukami. Zverenci hrajúceho trénera Róberta Huráka sa naďalej nachádzajú so 16 bodmi (štyri výhry, štyri remízy, deväť prehier) na dvanástej priečke.

TJ Prameň Kováčová – FK CSM Tisovec 2:1 (0:1)
V 29. min. zabezpečil hosťom vedenie Dominik Kuchta. Z pokutového kopu vyrovnal v 67. min D. Kudlík, ten istý hráč bol v 71. min vylúčený. Domáci však predsa len strhli víťazstvo na svoju stranu, autorom rozhodujúceho gólu bol v 89. min Kucbel.

FK CSM: Košičiar – Hradovský, R. Hurák, Stasík, Vývlek – Lipták – Kuchta (87. P. Zelenák), S. Zelenák, Nagaj, B. Vengrín – Branislav Kriška (82. Sirota).

FK Iskra Hnúšťa – OŠK Radzovce 2:0 (1:0)
V piatej lige (skupina D) sa hrali stretnutia 18. kola. Iskra sa ujala vedenia už v 3. min. Hosťujúceho brankára prekonal hrajúci tréner Radoslav Doboš. Triumf Hnúšťanov poistil v 62. min Miroslav Jakubec. Hnúšťanský mančaft sa posunul z predposledného trinásteho miesta na dvanáste. Získal 14 bodov (štyri výhry, dve remízy, jedenásť prehier).

Iskra: Dominik – Vetrák, M. Petrok, Foľko, Stieranka – Melicher (46. Trnavský), Jakubec (64. Tavarský), Antal, M. Prečuch – Hudec (79. L. Petrok), Doboš.

ŠK Bátka – TJ Družstevník Klenovec 1:2 (0:2)
V 20. kole prvej triedy si klenovské mužstvo ukoristilo tri body. Úvodný gól strelil v 22. min Tomáš Brndiar a druhý dal v 42. min Viktor Vince. Domáci dosiahli v 76. min vďaka Lakatošovi kontaktný gól, ale v ďalšom priebehu sa už skóre nezmenilo. Klenovčania sa vďaka tomuto víťazstvu vyšvihli zo štvrtého na prvé miesto. Mužstvo vedené trénerom Ondrejom Bartom má 38 bodov (dvanásť výhier, dve remízy, štyri prehry). Na špici tabuľky je však veľká tlačenica, veď hráčom FK Obec Lubeník patrí priebežne druhé miesto iba vinou horšieho skóre. Tímy na treťom a štvrtom mieste (Družstevník Kráľ a Tatran Muráň) majú len o jeden bod menej, pričom piaty MFK Jelšava získal 36 bodov.

Družstevník: I. Hruška – P. Brndiar, Boháčik, Vince, Hlôška – Bavala (76. Vančík), M. Kubinec, T. Brndiar, M. Hruška – Pláštik, T. Medveď.

Z mládežníckych súťaží
Tretia dorastenecká liga Juh
FK CSM Tisovec – FTC Fiľakovo 0:5 (0:1)
Druhá liga starších žiakov Juh
FTC Fiľakovo – FK Iskra Hnúšťa 4:0 (4:0)

 

Tisovec: Študenti EGT besedovali so spisovateľom Banášom

21. apríl 2015 - 11:08

15. apríla 2015 dostali možnosť študenti 4. ročníkov EGT stretnúť sa a pobesedovať si s Jozefom Banášom, slovenským spisovateľom, autorom takých bestsellerov ako Idioti v politike, Zóna nadšenia či Kód 1 a Kód 9.

 

Okrem študentov prišli do Obradnej siene MsÚ aj ďalšie čitateľky a čitatelia, ktorých knihy a myšlienky pána Banáša zaujali. V úvode besedy predstavil Jozef Banáš svoje knihy a hovoril aj o mieste knihy v živote Slovákov. Keďže je to človek veľmi sčítaný a svetaskúsený, precestoval mnohé krajiny a zastavil sa na zaujímavých miestach a stretol zaujímavých ľudí, hneď svojich poslucháčov zaujal. Získal si ich nielen svojím humorom, ale napríklad aj informáciou o osobnom stretnutí so svetoznámym autorom Danom Brownom v Prahe či opismi svojich ciest po Indii. Dozvedeli sa, aké je to byť spisovateľom na Slovensku i čo to je dokumentárny román, ktorému sa Jozef Banáš venuje.

Zaujímavo a pútavo predstavil mladým ľuďom knihu Zóna nadšenia, rozprávanie o časoch socialistického Československa. Strhujúcim spôsobom pán Banáš pripomenul študentom podľa neho najslávnejšieho Slováka Alexandra Dubčeka, o ktorom tiež napísal knihu – Zastavte Dubčeka. Študentov oslovila predstavovaná kniha Kód 1 o životných osudoch a cestách Ježiša Krista. A všetkým priblížil aj svoju najnovšiu knihu Velestúr.

Foto: Hnúšťa hostila republikový šampionát

20. apríl 2015 - 22:02

Medzi medailistami v zápolení kulturistov či fitnesiek mala zastúpenie Revúca, Hnúšťa i Rimavská Sobota.Mestská športová hala v Hnúšti bola v sobotu dejiskom majstrovstiev Slovenska juniorov a junioriek v kulturistike a fitness SAKFST. Usporiadateľom podujatia bol Fitnes klub Iskra Hnúšťa v spolupráci s mestom Hnúšťa a mestom Tisovec. A veru sa bolo na čo pozerať. V juniorskej kategórii do 70 kg získal titul kulturista Michal Valaštek (Body Junior Club Revúca), tretí bol v rovnakej kategórii Roman Slamčík (Body Junior Club Revúca). Medzi klasickými kulturistami (kategória open) sa umiestnil na druhej priečke Roman Gora (Roland Fitness R. Sobota).
V disciplíne bikiny fitness nad 163 cm obsadila druhé miesto Klaudia Medžová (Roland Fitness R. Sobota), Hrachovčanka Patrícia Migaľová (Roland Fitness R. Sobota) skončila v bikiny fitness do 163 cm jedenásta. V disciplíne men´s physigue bol Hnúšťan Kristián Košút (Roland Fitness R. Sobota) šiesty.
V Hnúšti sa konala aj pohárová súťaž kulturistov v kategórii masters, v ktorej si vybojoval prvé miesto Eduard Cigáň (Fitnes klub Iskra Hnúšťa). Na druhom mieste skončil Milan Vanek (Mida Gym R. Sobota).
Exhibične sa divákom predstavil Adam Cibuľa, ktorý sa pripravuje na návrat do súťažného kolotoča. Do Hnúšte zavítal tiež legendárny kulturista Pavol Jablonický.

Výsledky (medailové priečky):
fitness juniorky open
1. Dominika Multáňová (VTJ Technika L. Mikuláš)
2. Kateřina Seidlová (TŠK F.R. E. S.H Zvolen)
3. Tatiana Kožuchová (B – Stars Zvolen)

juniorky bikiny fitness do 163 cm
1. Sabína Pleváková (Olympic FC Dubnica)
2. Andrea Mulíková (Veterinary BBC Košice)
3. Vanessa Hrubovčáková (Mozolani fitness)
11. Patrícia Migaľová (Roland Fitness R. Sobota)

juniorky bikiny fitness nad 163 cm
1. Denisa Hargašová (Everbody Bratislava)
2. Klaudia Medžová (Roland Fitness R. Sobota)
3. Timea Trajtelová (Mozolani Fitness)

juniorky body fitness
1. Nika Blahušiaková (Fortuna Trnava)
2. Hana Wagneter (VTJ Technika L. Mikuláš)
3. Klaudia Pisarčíková (KŠK mesta Stará Ľubovňa)

fitness juniori open
1. Kristián Kasenčák (KŠK mesta Stará Ľubovňa)
2. René Fröhlich (KŠK mesta Stará Ľubovňa)
3. Štefan Andráš (KŠK mesta Stará Ľubovňa)

kulturisti juniori do 70 kg
1. Michal Valaštek (Body Junior Club Revúca)
2. Jozef Horanský (Fitness Club Spišská Nová Ves)
3. Roman Slamčík (Body Junior Club Revúca)

kulturisti juniori do 80 kg
1. Tomáš Kuchta (EUROSPORT Team Púchov)
2. Marcel Luha (Galaxy 2 Poprad)
3. David Cap (Veterinary BBC Košice)

kulturisti juniori nad 80 kg
1. Patrik Valach (Olympic FC Dubnica)
2. Radoslav Filip (Veterinary BBC Košice)
3. David Oravec (Galaxy 2 Poprad)

klasickí kulturisti open (juniori)
1. Michal Zaukolec (EUROSPORT Team Púchov)
2. Roman Gora (Roland Fitness R. Sobota)
3. Andrej Preťo (FC Dynamic Dolný Kubín)

men´s physigue (juniori)
1. Karol Berta (Body Energy Club Bratislava)
2. Matúš Satin (Ivetfit Nitra)
3. Lukáš Biňas (Lion Fitness Trenčín)
6. Kristián Košút (Roland Fitness R. Sobota)

kulturisti masters
1. Eduard Cigáň (Fitnes klub Iskra Hnúšťa)
2. Milan Vanek (Mida Gym R. Sobota)
3. Vladimír Paluška (North Prievidza)

Hnúšťanky nestačili na Liptáčky

20. apríl 2015 - 11:00

Juniorky Iskry zaznamenali v druhej polovici sezóny zlepšenie.

Hráčky Iskry Belicová, Klembuszová a Mrnková

Hráčky VK Iskra Hnúšťa hostili v záverečnom osemnástom kole prvej ligy Východ vo volejbale junioriek ŠKM Liptovský Hrádok. Liptáčky si s Iskrou jednoznačne poradili. Hnúšťanské družstvo obsadilo šieste miesto. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej vyhrali deväť stretnutí a devätnásť ich prehrali, nazbierali 26 bodov. V súťaži účinkovalo osem tímov, keďže Žilinčanky sa z nej odhlásili. Iskra lepšie zvládla druhú polovicu sezóny. Po tej prvej figurovala na siedmom mieste, triumfovala v nej iba trikrát, na konte mala sedem bodov.

VK Iskra Hnúšťa – ŠKM Liptovský Hrádok 0:3 (-11, -11, -12), 0:3 (-23, -18, -16)
Dievčatá z Liptova, ktoré súťaž vyhrali, dominovali v obidvoch dueloch. Naplnili papierové predpoklady. Rozuzlenie v koncovke priniesol iba úvodný set druhého stretnutia. Domáci tím sa musel zaobísť bez jednej z kľúčových hráčok Miroslavy Hochmannovej.

Iskra: Klembuszová, Mrnková, Belicová, Lenka Tokárová, Pásztorová, Tomengová – liberka T. Vetráková (Štefániková).

V odvetnej časti súťaže zabrali Hnúšťanky naplno v Žiari nad Hronom a tiež doma proti Zvolenčankám. Jeden zápas vyhrali v Kežmarku a doma pokorili po päťsetovom boji Brusno. Okrem toho si Iskra pripísala na konto dva body po prehrách 2:3.

Ďalšie výsledky Iskry v odvetnej časti
MŠK Žiar nad Hronom – VK Iskra Hnúšťa 1:3 (12, -12, -13, -18), 0:3 (-15, -10, -7)
VK Cele Group Stropkov – VK Iskra Hnúšťa 3:2 (14, -27, -20, 16, 12), 3:1 (14, 22, -21, 22)
VK Iskra Hnúšťa – TJ Slávia TU Zvolen 3:1 (-20, 19, 15, 21), 3:0 (16, 25, 22)
KV MŠK Oktan Kežmarok – VK Iskra Hnúšťa 3:2 (19, -21, -21, 19, 13), 0:3 (-21, -16, -21)
VK Iskra Hnúšťa – VK Kúpele Brusno 3:2 (18, -21, 19, -30, 6), 0:3 (-16, -19, -18)
VK Spišská Nová Ves – VK Iskra Hnúšťa 3:0 (15, 18, 14), 3:0 (12, 23, 10)

 

1. máj v Hnúšti oslávia so skupinou Senzus

20. apríl 2015 - 10:18

Mestá Hnúšťa a Tisovec a obec Rimavské Brezovo, v spolupráci s pivárňou Bertík pozývajú všetkých občanov na Regionálne oslavy 1.mája.

“Každoročne v Hnúšti oslavujeme výročie vstupu Slovenska do Európskej únie a aj prvý máj ako sviatok práce, ktorý sa oslavuje vo svete už od roku 1890,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Oslavy sa  uskutočnia 1.mája 2015, t.j. piatok na priestranstve pri dopravnom ihrisku v Hnúšti. O občerstvenie sa postará piváreň Bertík, hudobným hosťom bude skupina Senzi Senzus. Mladšie ročníky budú môcť využiť kolotoče.

V Hnúšti sa chystajú kúpiť nové auto

18. apríl 2015 - 8:07

Hnúšťanská samospráva plánuje kúpiť nové motorové vozidlo pre mestskú políciu.

Súčasné auto mestskej polície v Hnúšti

Ako pre Echoviny.sk uviedla prednostka mestského úradu Oľga Maciaková, najradšej by boli, ak by išlo o Škodu Yeti. „Uvidíme však, čo sa nám podarí vysúťažiť,“ poznamenala.

Maciaková ďalej dodala, že mestská polícia má v súčasnosti k dispozícii Škodu Fabia Combi. Mesto ju získalo v roku 2008, nebola však zakúpená ako nová a jej opravy odčerpávajú prostriedky.

Keď sa podľa slov prednostky úradu podarí predať akcie mesta Hnúšťa v Prima banke Slovensko na základe uznesenia mestského zastupiteľstva a dostanú za ne peniaze, potom by v máji začali s verejným obstarávaním auta. „Ide o to, aby sme tieto finančné prostriedky neprejedli, ale aby sme ich použili zmysluplne. Keby sa tak nestalo a išlo by o splátky na tretinky, tak si myslím, že by sme v júni schválili presun financií v rámci nášho rozpočtu. Vedeli by sme ako mestský úrad ušetriť z prostriedkov na dopravu a tiež aj mestskí policajti. Mali by sme tak na prvú splátku,“ povedala Oľga Maciaková.

Iskra sa odpútala z posledného miesta

16. apríl 2015 - 23:21

Tisovčania inkasovali dvakrát v závere. Klenovec zdolal Radnovce.

 

Brankár Iskry Bohumil Dominik

V sedemnástom kole štvrtej ligy Juh sa hráči FK CSM Tisovec predstavili v domácom prostredí, kde hostili MFK Revúca. Zverenci hrajúceho trénera Róberta Huráka boli blízko k tomu, aby prvýkrát v odvetnej časti súťaže zabodovali, lenže napokon sa tak nestalo. Tím z mesta pod Hradovou našiel premožiteľa aj v treťom jarnom dueli.

FK CSM Tisovec – MFK Revúca 0:2 (0:0)
Revúčania rozhodli o zisku troch bodov v úplnom závere stretnutia. V 87. min skóroval Máté a v 90. min Krajňák.
Tisovčania figurujú so šestnástimi bodmi (štyri víťazstvá, štyri remízy, osem prehier) na dvanástej priečke. Zápasy šestnásteho kola boli kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam a s tým súvisiacim stavom hracích plôch preložené na máj. Hráči FK CSM vtedy pocestujú do Poltára.

FK CSM: Košičiar – Hradovský, R. Hurák, Bertoš, Vývlek – Lipták – Kuchta (80. P. Zelenák), Nagaj, S. Zelenák, B. Vengrín (49. Sirota) – Branislav Kriška (89. Ján Rosiar najml.).

OFK Olováry – FK Iskra Hnúšťa 0:0
V sedemnástom kole piatej ligy (skupina D) si priviezli Hnúšťania cenný bod. Iskra sa posunula z posledného štrnásteho miesta na trináste. Jej hráči majú jedenásť bodov (tri výhry, dve remízy, jedenásť prehier), zásluhou lepšieho skóre predstihli FK Lesenice. Stretnutia šestnásteho kola boli kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam a s tým súvisiacim stavom hracích plôch preložené na máj (Hnúšťa vs. Jesenské).

Iskra: Dominik – Vetrák, M. Petrok, Foľko, Stieranka – Melicher (79. Trnavský), Jakubec, Antal, M. Prečuch – Doboš, Hudec.

TJ Družstevník Klenovec – FC Radnovce 4:2 (2:2)
V devätnástom kole prvej triedy zverenci kormidelníka Ondreja Barta nezaváhali. Na víťaznú cestu ich nasmeroval v 6. min Marek Miháľ, ktorý premenil pokutový kop. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 21. min Miroslav Kubinec. Lenže potom sa dvomi presnými zásahmi (23. a 42. min) postaral o vyrovnanie György. V 60. min prekonal hosťujúceho gólmana Peter Pláštik a domáci tak znovu viedli. Ich triumf spečatil v 82. min. Marek Miháľ, ktorý sa zapísal do streleckej listiny druhýkrát z penalty. Klenovský mančaft sa nachádza s 35 bodmi (jedenásť víťazstiev, dve remízy, štyri prehry) na štvrtom mieste.

Družstevník: Ulický (46. I. Hruška) – Parobek (46. P. Brndiar), Boháčik, Miháľ, Vince – P. Bálint, Ištók, M. Kubinec (46. Pláštik), Hlôška – T. Bálint, M. Hruška.

Z mládežníckych súťaží
Tretia dorastenecká liga Juh
OTJ Hontianske Nemce – FK CSM Tisovec 3:0 (0:0)
Druhá liga starších žiakov Juh
FK Iskra Hnúšťa – MFK Detva 2:4 (1:1)
V domácom drese skórovali Adam Bobrovský a Matej Láska.

 

Foto: Autosalón Bratislava 2015

16. apríl 2015 - 23:08

Bratislavský autosalón prináša záplavu jarných noviniek. Počet slovenských premiér sa vyšplhal až k číslu 70. 

Od utorka do nedele (14.-19.04.2015) sa koná jedna z najväčších automobilových udalostí na Slovensku. Svoje brány otvoril bratislavský Autosalón v Inchebe, ktorý bude plný krásnych áut a hostesiek. Je to už 25. ročník, ktorý ukáže až 70 slovenských premiér, ktorých súčasťou budú aj novinky, ktoré boli len asi pred mesiacom čerstvo uvedené v Ženeve. Na výstavnej ploche  40 000 m2  tak nájdete 35 značiek medzi nimi napríklad nový Mercedes Maybach či novú Škodu Superb. Medzi vystavovanými autami nechýbajú vozidlá značiek Audi, Bentley, Rolls-Royce, Lamborghini či Ferrari a nie len to…

 

 

 

 

Dobrovoľníci vyčistia prírodu pri príležitosti Dňa zeme

16. apríl 2015 - 14:42

V sobotu, 18. apríla sa opäť stretnú dobrovoľníci z obcí Mikroregiónu Rimava a Rimavica, aby spoločne zbierali odpadky a smeti popri cestách a v obciach nášho regiónu, aby tak upozornili na znečisťovanie životného prostredia v našom okolí. Dobrovoľnícka akcia sa bude konať v rámci Medzinárodného Dňa Zeme.

Do akcie sú zapojené obce Čerenčany, Hrachovo, Kociha, Kružno, Lehota nad Rimavicou, Nižný Skálnik, Ožďany, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Rimavské Zalužany,Selce, Sušany, Veľké Teriakovce, Vyšný Skálnik a Zacharovce. Ak Vám nie je ľahostajné životné prostredie a máte chuť urobiť niečo pre ozdravenie svojho regiónu, pridajte sa v sobotu k dobrovoľníkom vo Vašej obci. Zraz dobrovoľníkov je v jednotlivých obciach od 8:00 hod. Podrobnejšie informácie získate na obecnom úrade vo Vašej obci.

Nezabudnite si obuť vhodnú obuv a ak máte zoberte si aj reflexnú vestu. Po dobre vykonanej práci čaká na dobrovoľníkov z obcí Mikroregiónu Rimava a Rimavica odmena v podobe guľášu v obci Kociha (okrem niektorých obcí – info na tel.:0908 473 225). Túto dobrovoľnícku akciu organizuje už po 8- krát Mikroregión Rimava a Rimavica za pomoci dobrovoľníkov a v spolupráci s Banskobystrickou regionálnou správou ciest Rimavská Sobota, Technickými službami mesta Hnúšťa, Brantner Gemer s.r.o. Rimavská Sobota a ďalšími partnermi.

Študenti SOŠ sa stretli s miestnym spisovateľom Prema Leom

15. apríl 2015 - 14:37

“Ak zmeníme slabé myšlienky na silné, negatívne slová za pozitívnejšie, zmeníme svoj život na lepší.”Táto myšlienka rezonovala celým stretnutím študentov SOŠ v Hnúšti, so spisovateľom a hudobníkom Prema Leom v Knižnici prof. Štefana Pasiara, ktoré sa uskutočnilo 8. apríla.

Prema Leo, vlastným menom Matej Kubaliak žije a tvorí v Hnúšti. Napriek svojmu mladému veku je úspešným autorom dvoch motivačných románov: Tara a Reštart (Až dotyk smrti ma naučil žiť), zbierky pozitívnych afirmácií Srdce leva: Pre ženu, Srdce leva :Pre muža (Kniha zázračných slov) a knihy Oko bojovníka zachytávajúcu toltétsku predstavu bojovníka, staré učenie šamanov pretransformované do jazyka človeka 21. storočia.

Okrem literatúry sa Leo venuje aj hudbe. Je zakladateľom hudobnej skupiny Vízia, s ktorou vydal album Ver svojim snom. Po roku 2012 sa rozhodol pre sólovú dráhu a vydal album Prema Leo 22.

V posledných rokoch zasvätil svoj život šamanizmu (toltétskej múdrosti), zenu a možnostiam ľudského vedomia. Jeho snahou je odkrývať skryté možnosti potencionálu človeka, ktoré nám svet z istých príčin zamlčal.

Prema Leo vo svojich knihách pútavo a nevtieravo posúva hranice vedomia do neprebádaných sfér.

 

V Hnúšti budú súťažiť fitnesky i kulturisti

14. apríl 2015 - 14:43

Fitneska Slatinská sa v domácom prostredí napokon nepredstaví.

 

Lenka Slatinská pomôže v organizačnom tíme

Pripravovala sa na majstrovstvá Slovenska junioriek vo fitness, ktoré sa uskutočnia v sobotu 18. apríla v Hnúšti. Napokon sa však Lenka Slatinská (Fitnes klub Iskra Hnúšťa) na nich nepredstaví. Osemnásťročná študentka hnúšťanského gymnázia mala štartovať v disciplíne bikiny fitness.

 

Vlani zažila premiéru na rovnakom podujatí, ktorého dejiskom bola tiež Hnúšťa. Slatinská obsadila siedme miesto, tesne jej unikol postup do finálovej šestky. Odvtedy sa súťažne na javisko nepostavila a postupne sa začala hotovať na tohtoročný šampionát. Lenka sa netajila tým, že by chcela tentokrát postúpiť do finále, a teda skončiť do šiesteho miesta. Lenže minulý týždeň sa rozhodla, že do bojov nezasiahne. „Už dlhšie som rozmýšľala nad tým, že to vzdám, ale ešte som nestrácala nádej. Desať dní pred šampionátom som si však uvedomila, že to jednoducho nestihnem. Neskoro som začala s prípravou,“ povedala pre Echoviny.sk Lenka Slatinská. „Uvedomovala som si, že konkurencia bude veľmi silná a vlani som bola s tou formou podstatne ďalej, ako tomu bolo tento rok. Toto najviac zavážilo.“

 

Vynaložené úsilie v prípravnom období ľutuje. „Keď som moje rozhodnutie oznamovala trénerovi Dušanovi Ďubekovi, plakala som. Drela som ako kôň, no bolo už neskoro. Beriem to ako ponaučenie do budúcnosti v tom, že ten čas v príprave neskutočne rýchlo beží. Som ešte mladá, takže určite sa v budúcnosti pripravím na niektorú súťaž maximálne, ako to len budem vedieť. Celé ma to mrzí aj z toho pohľadu, že všetci ľudia vedia, že idem súťažiť a držia mi palce. Bohužiaľ, nebude to tak,“ uviedla Slatinská. Ako dodala, bude pôsobiť v organizačnom štábe.

 

Na M – SR junioriek sa však predstaví v disciplíne bikiny fitness Hrachovčanka Patrícia Migaľová (Roland Fitness Rimavská Sobota). Pre túto vysokoškoláčku to bude tretia súťaž v kariére. Debutovala v minulom roku na republikovom juniorskom šampionáte. Lenka Slatinská mala byť aj teraz jednou z jej súperiek. „V prvom rade si chcem naplno užiť atmosféru na javisku a určite by som chcela zabojovať o postup do finálovej šestky,“ povedala dvadsaťročná Migaľová.

 

V Mestskej športovej hale v Hnúšti nebudú túto sobotu súťažiť iba fitnesky v rôznych disciplínach, ale o majstrovské tituly zabojujú aj kulturisti v juniorskej kategórii (aj v disciplíne physigue) a súperiť budú v rámci pohárovej súťaže aj kulturisti v kategórii masters.

 

 

Foto: Opäť vydarený OFFROAD v Tisovci

14. apríl 2015 - 12:08

Preteky terénnych áut prilákali do Tisovca už po 11. krát nadšencov offroadu. Podujatie niektorí označujú za najväčší offroadový zážitok roka na Slovensku.

Offroad v Tisovci určite patrí medzi tie akcie, ktoré pritiahnu nielen fanúšikov silných motorov a zablatených štvorkoliek, ale i zvedavcov všetkých vekových kategórií. 9.-12. apríla 2015 sa v Tisovci už po jedenásty krát stretli fanúšikovia terénnych áut.

Podujatie odštartovala večerná jazda mestom vo štvrtok večer, v piatok a sobotu pokračovali preteky v úsekoch medzi Rimavskou Pílou a Tisovcom. V nedeľu uzavrel podujatie obľúbený trial v časti Dolinka na extrémnejšej lesnej trati.

Hnúšťa: Poslanci rozdelili dotácie pre kluby

12. apríl 2015 - 18:24

Najviac financií schválilo hnúšťanské zastupiteľstvo pre FK Iskra a VK Iskra.

Ilustračné foto

Jedným z bodov marcového rokovania Mestského zastupiteľstva v Hnúšti bolo aj schvaľovanie dotácií pre športové kluby a neziskové organizácie z tohtoročného rozpočtu mesta. Najviac finančných prostriedkov odsúhlasili poslanci pre futbalový klub, za ktorým nasleduje volejbalový klub. FK Iskra Hnúšťa dostane 9 500 eur, v prípade VK Iskra ide o sumu 7 000 eur. Dotácie však poslanci priklepli aj fitnesákom, taekwondistom, kickboxerom, bedmintonistom, stolným tenistom, kynológom, turistom či Občianskemu združeniu Horná Rimava. Podľa vyjadrenia prednostky mestského úradu Oľgy Maciakovej boli odsúhlasené financie pre všetky kluby, ktoré o ne požiadali. Nemuselo ale ísť o takú sumu, o akú žiadali. V súvislosti s aktivitami OZ Horná Rimava poznamenala, že to zastrešuje hnúšťanský hokejový klub, najnovšie aj florbal a tieto financie pôjdu aj na organizovanie Nočného behu v tomto roku.
Mestské zastupiteľstvo tiež schválilo financie pre Slovenský zväz zdravotne postihnutých i pre Mikroregión Sinec – Kokavsko. Prednostka mestského úradu uviedla, že tieto prostriedky išli už z inej kapitoly rozpočtu.

Dotácie pre jednotlivé kluby a organizácie:
FK Iskra Hnúšťa – 9 500 €
VK Iskra Hnúšťa – 7 000 €
Fitnes klub Iskra Hnúšťa – 2 700 €
Taekwondo klub Hnúšťa – 2 000 €
Kick-box klub Leon Hnúšťa – 1 500 €
Bedmintonový klub Gymnázia M. Hrebendu – 1 200 €
STK Iskra Hnúšťa – 850 €
Mestský kynologický klub Hnúšťa – 850 €
VR Fitness Club – 500 €
Klub slovenských turistov – 400 €
OZ Horná Rimava – 1 500 €

Slovenský zväz zdravotne postihnutých – 600 €
MR Sinec – Kokavsko – 597 €

 X