Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 hod 24 min

Metalový festival pri Detve láka svetovými menami

pred 5 hod 11 min

Dvojdňový festival More Than Fest vo Zvolenskej Slatine ponúka mená ako Children of Bodom, Cradle of Filth, Dragonforce, Stratovarius a ďalšie. Očakáva sa mohutný nápor fanúšikov metalovej hudby.

Festival More Than Fest má tradíciu už od roku 2003. Uskutočnil sa dvakrát v Banskej Bystrici, neskôr v Martine a na Ružinej. V roku 2015 sa konal na banskobystrickom amfiteátri vystúpili metalové esá ako Helloween, Kreator, či Edguy. Tento rok sa festival presúva do Zvolenskej Slatiny.

More Than Fest 2016 sa uskutoční 19. až 20. augusta. Návštevníci sa môžu tešiť na dve veľké pódiá a hviezdnu zostavu kapiel. Headlinermi akcie budú Fíni Children of Bodom, britskí „upíri“ (s dvoma českými hudobníkmi vo svojich radoch) Cradle of Filth a jedna z najrýchlejšie hrajúcich kapiel na svete – Dragonforce. Na svoje si prídu vyznávači tvrdej, ale i melodickej metalovej a rockovej hudby. Z krajiny tisícich jazier zavítajú do Zvolenskej Slatiny ešte Ensiferum a melodici Stratovarius. Z Ruska príde folk metalová Arkona a mnoho ďalších.

Organizátori očakávajú návštevu približne 10 000 ľudí. Viac informácií môžete nájsť na webe www.epg.sk, vstupenky sú v predpredaji v sieti Ticketportal.

Hnúšťa a Tisovec vyradili v pohári štvrtoligistov

25. júl 2016 - 14:10

Účastníci piatej ligy úspešne hostili štvrtoligistov. Hnúšťa si poradila s Poltárom, Tisovec zdolal Tornaľu.

FK Iskra Hnúšťa privítala na svojom trávniku Sklotatran Poltár. Jediný gól stretnutia strelil v 28. minúte domáci Marek Šaliga. V 40. minúte zápasu dostal druhú žltú kartu Hnúšťan Miroslav Jakubec, Iskra však aj v oslabení dokázala udržať najtesnejší náskok a postúpila do 2. kola Slovnaft cupu, v ktorom sa stretne s tímom V. ligy MŠK Slavoj Spišská Belá.

FK Iskra Hnúšťa – Sklotatran Poltár 1:0 (1:0)
Gól: 28. M. Šaliga

Zostava FK Iskra Hnúšťa: Katreniak, Foľko, Vetrák, Legén (89. Melicher), M. Petrok, Kršák, J. Rosiar (71. Tavarský), Jakubec, R. Prečuch, L. Petrok (74. Gaštan), Šaliga

 
FK CSM Tisovec tiež bojoval o postup s štvrtoligovým FK Mesta Tornaľa. Tisovec sa ujal vedenia už v 3. minúte po pokutovom kope kapitána Jána Dacha. Hostia v 18. minúte vyrovnali a v 26. minúte šli do vedenia po góloch z hry. V 74. minúte opäť z penalty vyrovnal Dacho a v 82. minúte strelil postupový gól Tisovca Stanislav Masár. V 2. kole Tisovec privíta piatoligový TJ Máj Ružomberok – Černová.

FK CSM Tisovec – FK Mesta Tornaľa 3:2 (1:2)
Góly: 3. a 74. Dacho, 82. Masár – 18. Balog, 26. Farkas

Zostava FK CSM Tisovec: Košičiar, Gálik, M. Prečuch, Vengrín, Kubinec, Brož, Sudor, Masár, Dacho, Sivčevič, Kriška (89. Brndiar)

Tisovec: Prevádzku Zubačky riadi od tejto sezóny nový šéf

25. júl 2016 - 9:25

Prevádzku parného ozubnicového vlaku, ktorý premáva na trase Tisovec – Zbojská v Rimavskosobotskom okrese, má od tohtoročnej sezóny na starosti nový šéf. Ján Spišiak, doterajší predseda občianskeho združenia (OZ) Zubačka, ktoré vlak prevádzkuje, sa totiž prednedávnom vzdal funkcie a za nového predsedu bol zvolený Zdenko Lopušný.

Ján Spišiak

„Myslím si, že je to prirodzený proces omladzovania, aký sa deje všade. Budem mať 63 rokov, predsedu nášho OZ som robil 12 rokov a je už čas vedenie omladiť,“ vysvetlil dôvod dobrovoľného ukončenia svojho predsedníctva Spišiak. Dodal však, že v Zubačke zostáva naďalej aktívny a ako čestný predseda OZ bude novému šéfovi všemožne pomáhať.

Za najdôležitejšie míľniky ozubnicového vlaku a srdcovú záležitosť považuje Spišiak podľa vlastných slov rekonštrukciu parného rušňa a jeho dopravenie do Tisovca, ako aj spustenie nostalgických jázd historickým vlakom. „Tohto roku sme otvorili druhú oficiálnu sezónu. Na prezentáciu vlaku v máji 2014 prišlo viac ako 700 ľudí a v októbri 2014 sme potom usporiadali prvú historickú jazdu pre verejnosť,“ načrtol stručnú históriu premávky parného vlaku v Tisovci.

Zdenko Lopušný pri práci na rušni

Medzi významné úspechy doterajšieho obdobia radí tiež otvorenie železničného múzea v Tisovci a aj samotné založenie OZ Zubačka v máji 2004. „Na začiatku sme mali 60 členov, ale postupne sa to vykryštalizovalo na súčasný stav 35 členov. Veľmi ma teší, že sú medzi nimi aj tri deti, máme teda aj nástupcov z najmladšej generácie,“ povedal čestný predseda OZ, podľa ktorého ich 12-ročné úsilie nevyšlo nazmar.

Ako ďalej spomenul, dlho dostával otázky, či si myslí, že z celého ich snaženia niekedy niečo bude. „Vždy som odpovedal kladne a dnes som hrdý, že OZ Zubačka funguje a po 12 rokoch ju stále zveľaďujeme. Premávka parného vlaku sa stala novou atrakciou a myslím si, že oživila turizmus v našom chudobnom kraji,“ konštatoval Spišiak, podľa ktorého by sa však ich dielo nebolo podarilo bez pomoci mesta, Múzejno-dokumentačného centra a mnohých dobrovoľníkov.

„Ako nový predseda by som chcel pokračovať v dobrých veciach, ktoré sa doteraz zaviedli, a pokračovať v tomto zabehnutom systéme, ktorý máme. Najväčšou odmenou pre mňa bude, ak Zubačka bude naďalej fungovať tak ako doteraz. Pretože, ako sa ukazuje, jedna vec je tieto historické vozidlá nazhromaždiť a druhá udržať v prevádzkyschopnom stave,“ uviedol pre TASR Lopušný.

Zdenko Lopušný a Ján Spišiak pri ozubnicovom parnom rušni 40.006

Počas tvorivých dielní v Klenovci sa deti zdokonaľovali v ľudovom tanci

24. júl 2016 - 8:59

Zdokonaliť deti z folklórnych súborov v ľudovom tanci bolo hlavným zámerom 12. ročníka tvorivých dielní Malí tanečníci, ktoré sa počas minulého týždňa konali v obci Klenovec v Rimavskosobotskom okrese. Podujatie zorganizovalo občianske združenie (OZ) Rodon v spolupráci s Miestnym kultúrnym strediskom v Klenovci, Národným osvetovým centrom (NOC) a Gemersko-malohontským osvetovým strediskom (GMOS).

„Tvorivé dielne Malí tanečníci prvýkrát organizujeme v spolupráci s tvorivými dielňami Muzičky, ktorých sa zúčastňujú muzikanti z piatich detských ľudových hudieb na Slovensku. Chceme totiž deti viesť k súhre medzi tanečníkmi a muzikantmi, nech tanečníci vedia, ako si rozkázať pred muzikou a muzikanti aby vedeli, ako hrať tanečníkom ‘pod nohy’,“ uviedla pre TASR odborná pracovníčka GMOS a predsedníčka OZ Rodon Stanislava Zvarová.

„Deti sme vyberali formou konkurzov, ktoré sa konali na viacerých miestach Slovenska. Na tvorivé dielne sa nakoniec dostalo 20 detí, ktoré sa učia tance z oblasti Myjavska a horného Liptova,“ dodala spoluorganizátorka Petra Krnáčová z NOC s tým, že podujatia sa zúčastňujú aj malé deti okolo veku desiatich rokov, takže je zamerané i na niektoré tanečné hry. „Chlapci sa učia napríklad hru na medveďa a dievčatá cindrušku, čo je akási obdoba mužského odzemku,“ vysvetlila.

Tohtoročných tvorivých dielní Malí tanečníci sa zúčastnili deti z detských folklórnych súborov (DFS) Mladosť z Klenovca, Radosť a Kornička z Trenčína, Železiarik z Košíc, Kopaničiarik z Myjavy a Čakanka z Nového Mesta nad Váhom. Prišli tiež deti zo Základnej umeleckej školy v Liptovskom Mikuláši a z tamojšieho DFS Ďumbier. Podujatie sa realizovalo vďaka podpore projektu z Fondu na podporu umenia a s príspevkom NOC.

V sobotu sa oslavuje v Drienčanoch, Brezove i Kokave

22. júl 2016 - 13:45

23. júla lákajú v okolí tri veľké podujatia – Dedina ožíva v Drienčanoch, Deň obce v R. Brezove i Country fest v Kokave nad Rimavicou.

DRIENČANY: Podujatie Dedina ožíva je venované folklóru a tradíciám

Folklóru a udržiavaniu tradícií je venované podujatie Dedina ožíva, ktorého 13. ročník sa uskutoční v sobotu 23. júla v obci Drienčany v Rimavskosobotskom okrese. TASR o podujatí informovala Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska, ktoré ho organizuje spolu s obcou Drienčany, občianskym združením Valgata a miestnym dobrovoľným hasičským zborom.

“Program sa začína o 9.00 h slávnostným otvorením starostom obce, počas ktorého vystúpia fujaristi Roman Košičiar a Dušan Ceber. O 10.00 h v miestnom evanjelickom kostole vystúpi spevák ľudových piesní Juraj Matiaš a deti v pásme slova a hudby a od 11.00 h sa v programovom bloku Na dedine dobre predstavia Kokavskí heligonkári a účastníci hudobných i tanečných dielní Muzičky a Malí tanečníci,” priblížila prvú časť podujatia Zvarová.

Popoludní od 14.00 h v programovom bloku Medzi dvoma vŕšky budú postupne účinkovať heligonkár Ferko Poprovský, Miriam Kučerková a dievčenská spevácka skupina z Teplého Vrchu, folklórny súbor Stromíš z Vlachova a Ján Ambróz a ľudová hudba Borievka z Banskej Bystrice. “Návštevníkov rozveselia ľudoví rozprávači Mária Kropáčová a Juraj Matiaš,” dodala Zvarová.
Súčasťou podujatia budú aj viaceré sprievodné akcie. “Je to napríklad jarmok tradičných remesiel či kulinárske dvory. Na podujatí bude tiež prebiehať súťaž o najrozprávkovejší dvor a vystúpi pouličné divadlo Veľká rodinka. Pre deti budú k dispozícii tvorivé dielne na Pamätnej fare Pavla Emanuela Dobšinského,” zakončila Zvarová.

 

RIMAVSKÉ BREZOVO: Deň obce ponúkne bohatý program pre deti i dospelých

Bohatý program pre deti i dospelých ponúkne Deň obce Rimavské Brezovo v Rimavskosobotskom okrese. Koná sa v sobotu 23. júla od 9.00 h na miestnom futbalovom ihrisku. TASR informoval starosta obce Marián Šivara, podľa ktorého je hlavným zámerom podujatia ukázať, že v Brezove sa žije dobre a ľudia sa vedia zabávať.

“Deň obce organizujeme pre našich občanov, rodákov, ale i širokú verejnosť. Zameraný je hlavne na deti, pre ktoré sme pripravili bohatý program a viacero súťaží. Vyhrať môžu sladké odmeny,” avizoval starosta s tým, že pre najmenších obyvateľov chystajú aj rôzne atrakcie ako maľovanie na tvár, trampolínu, nafukovací hrad i gule. “Zadarmo dostanú cukrovú vatu a pukance a budú mať možnosť povoziť sa zdarma na koňoch, ktoré zabezpečí miestny jazdecký klub Excel Madon,” uviedol.

Na podujatí nebude chýbať ani občerstvenie v podobe kapustnice a guláša. “Naši obyvatelia ho dostanú zadarmo, ostatní ľudia za symbolickú cenu. Máme však pripravené súťaže aj pre dospelých, napríklad v pití piva na čas, hode metrovicou či hľadaní vajca v kope sena. Všetci, ktorí sa do nich zapoja, dostanú tiež guláš zdarma,” prisľúbil Šivara.

Sprievodný program Dňa obce Rimavské Brezovo sa začne predpoludním vystúpením kúzelníka Jaríniho z Košíc, po ňom sa predstaví miestna obyvateľka Lucia Piatnicová, ktorá sa venuje výcviku psov. “Zaznamenala s nimi úspechy aj na medzinárodných súťažiach. Návštevníci si budú môcť ďalej pozrieť ukážky práce policajtov a dobrovoľných hasičov. Program bude pokračovať aj večer, kedy vystúpia miestne skupiny a zaspievajú naše rodáčky,” dodal starosta.

 

KOKAVA NAD RIMAVICOU: V obci bude opäť po troch rokoch Country festival

Po trojročnej prestávke sa v Kokave nad Rimavicou (okres Poltár) uskutoční v sobotu 23. júla opäť Country festival. Festival nadväzuje na 11 predchádzajúcich ročníkov a okrem účinkujúcich sa na ňom stretnú aj všetci tí, ktorí ho kedysi spoluzakladali.

Program začne v sobotu o 10.00 h vystúpením pre najmenších, na ktorom sa predstaví divadelný súbor RAMAGU z Košíc s rozprávkou Polepetko. Festival slávnostne otvoria o 14.00 h. V nasledujúcich hodinách diváci uvidia Otta Weitera a Andreu Fischer, a tiež skupiny LCB, Legend Rock, Kord, Pacipacifik, Colorado, Prameň Bluegrass. Večer bude country bál. Organizátori okrem toho pripravili aj viacero sprievodných podujatí, ako napríklad tombola, výučba country tancov či súťaž v ryžovaní zlata. Ako TASR informoval organizátor Peter Bajan, podujatie sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica a realizované bude s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a miestnej akčnej skupiny MAS MALOHONT.

MURÁŇ: Prípravy ródea sú v plnom prúde

20. júl 2016 - 15:14

Prípravy aktuálneho 24. ročníka Ródea Muráň, ktoré sa v dňoch 22. a 23. júla bude konať v lokalite Peprovice pri obci Muráň v Revúckom okrese, sú už v plnom prúde.

TASR o aktuálnom stave príprav ródea informoval Peter Balogh z agentúry 4 Public Promotion, ktorá akciu organizuje. „Dnes sme začali pripravovať areál, chystáme arénu a celý areál sme oplotili. V stredu 20. júla už začneme rozmiestňovať jednotlivé stánky, atrakcie a ostatné vybavenie. Všetko napreduje podľa plánu,“ uviedol Balogh.

Hlavná zmena oproti predchádzajúcim ročníkom sa podľa jeho slov týka sobotňajšieho programu. „V minulosti bývali v tento deň ródeové súťaže od obeda do večera. Tohto roku sa prvýkrát bude súťažiť počas celého dňa, hneď od rána od 09.00 h,“ avizoval Balogh a dodal, že na návštevníkov čaká aj bohatý sprievodný kultúrny program, v rámci ktorého vystúpia skupiny Metalinda, Iné Kafe, Smola a hrušky, Nedvědovci, Heľenine oči a ďalšie.

Ako ďalej spomenul, muránske ródeo nemá veľkosťou ani tradíciou na Slovensku obdobu. „Je to najväčšie a najstaršie ródeo svojho druhu u nás, máme to potvrdené priamo od Slovenskej asociácie western ridingu a ródea. Na Slovensku sú síce organizované viaceré lokálne ródeá, tam však chodí maximálne 400 až 500 ľudí. Na naše podujatie zavíta každoročne niekoľko tisíc ľudí z celého Slovenska,“ zakončil Balogh.

Na leteckých dňoch na Sliači sa predstaví viac ako 100 lietadiel z 13 krajín

19. júl 2016 - 14:30

Viac ako sto lietadiel z 13 krajín Európy a NATO sa letovými aj statickými ukážkami predstaví na tohtoročných Medzinárodných leteckých dňoch Slovak International Air Fest (SIAF) 2016, ktoré sa uskutočnia v dňoch 27. a 28. augusta na Leteckej základni Sliač.

Na podujatí, ktoré sa bude konať pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania a predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie, prisľúbili účasť aj špičkové akrobatické letecké skupiny Patrulla Aguila zo Španielska a belgickí Červení diabli.

“Ťahákom 6. ročníka SIAF bude bezpochyby vystúpenie stíhačiek rodiny Mikojan Gurjevič (MiG-15, MiG-21 a MiG-29,) ako aj Su 27 ukrajinského letectva či americký bombardér B-52,” uviedol pre TASR hovorca SIAF Tomáš Kika.

V predvečer leteckých dní, 26. augusta, budú v Banskej Bystrici už tretíkrát ocenené najvýznamnejšie osobnosti, projekty, spoločnosti a inštitúcie slovenského letectva v rámci vyhlásenia víťazov ankety Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky za rok 2015. Záver leteckých dní bude patriť cene za najlepšiu letovú ukážku – Best Display Smik Trophy 2016.

“Lietanie je úžasný zážitok a ja sa veľmi teším, že prostredníctvom leteckých dní SIAF 2016 môžu na Letisku Sliač už tradične zážitkovať spolu všetci profesionáli, amatéri, priaznivci, skrátka nadšenci letectva. Anketa Zlaté krídla ukázala, že má zmysel podporovať pekné projekty a šikovných ľudí v slovenskom letectve a moja vďaka preto patrí všetkým, pre ktorých je lietanie srdcovou záležitosťou,” povedal Hubert Štoksa, riaditeľ Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016.

Medzinárodné letecké dni SIAF sú najväčším leteckým podujatím na Slovensku, s návštevnosťou viac ako 100.000 divákov. Letisko bude otvorené pre divákov v obidva dni od 8.00 do 18.00 h, s programom od 10.00 do 16.00 h.

SIAF organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Múzeom SNP, Vojenským historickým ústavom, Leteckou základňou a Letiskom Sliač, mestami Banská Bystrica, Zvolen a Sliač.

Nový investor vytvorí v Jelšave približne desať pracovných miest

18. júl 2016 - 14:28

Približne desať pracovných miest vytvorí v Jelšave v okrese Revúca nový investor, ktorým je rakúska spoločnosť Barneby Cosmetics. V priestoroch tamojšieho priemyselného parku, zriadenom v bývalých kasárňach, pripravuje spustenie výroby kozmetických prípravkov. TASR o príchode investora informoval primátor mesta Milan Kolesár.

„Spoločnosť k nám presúva výrobu z Talianska a za týmto účelom si prenajala budovu bývalého štábu a prízemný objekt niekdajšieho muničného skladu. Pri rokovaniach uviedli, že ak všetko pôjde dobre, mali by záujem aj o ďalšie priestory v našom priemyselnom parku, kde by chceli vyrábať lisované plasty,“ priblížil primátor s tým, že v tejto druhej fáze by v Jelšave mohli pribudnúť ďalšie pracovné miesta, zatiaľ však nie je jasný ich presný počet ani výška investície.

Hoci počet pracovných miest vytvorených v prvej fáze investície nie je podľa Kolesára závratný, považuje ju z hľadiska samosprávy za veľmi významnú. „Príjem z prenájmu nám totiž zníži náklady, ktoré máme v priemyselnom parku, napríklad vo forme platieb za verejné osvetlenie či odvádzanie zrážkovej vody,“ vysvetlil.

Okrem spolupráce pri prenájme budov investor podľa primátorových slov nežiadal od mesta ani štátu nič ďalšie. „Dal som mu do pozornosti akčný plán pre okres Revúca, odkiaľ by mohol získať nejakú pomoc, nereflektoval však na ňu,“ povedal primátor s tým, že investorovi však pomáhajú v inej oblasti.

„Objavili sa totiž dosť vážne problémy s dodávkou energií a hlavne vody do prenajatých budov. Dokumentácie rozvodov, bohužiaľ, nezachytávajú reálny stav, respektíve stavebníci možno riešili stavbu vodovodov inak, než uvádzal projekt. Museli sme sa preto obrátiť na ľudí, ktorí kedysi pracovali v kasárňach ako občianski pracovníci a pamätajú si ešte rozmiestnenie šácht, uzáverov a ostatného vybavenia,“ uviedol primátor, podľa ktorého by po vyriešení tohto problému už spusteniu výroby nemalo nič brániť.

Nové múzeum približuje dejiny obce Divín, jej hradu i okolitého regiónu

14. júl 2016 - 9:42

Históriu obce a hradu Divín, ako aj dejiny okolitého regiónu v okrese Lučenec približuje novootvorené múzeum, ktoré od polovice júna funguje v priestoroch tamojšieho Zichyovského kaštieľa. Podľa slov zastupujúcej riaditeľky múzea Dany Markovej už majú hotových niekoľko expozícií a ďalšie ešte dokončujú.

„Na spodnom podlaží je umiestnená expozícia Hrad Divín, ktorá je zameraná na dejiny hradu nad obcou. Ide predovšetkým o archeologické nálezy, ktoré sa na zámku našli. Časom ju doplníme, keďže archeologický výskum ešte prebieha,“ uviedla riaditeľka s tým, že na poschodí v salóne a spálni je ďalšia expozícia. Venovaná je dejinám kaštieľa a rodu Zichyovcov, ktorí ho vlastnili od konca 17. storočia. „V ďalších dvoch miestnostiach máme expozíciu približujúcu dejiny obce od praveku až po novovek, keďže Divín bol v minulosti významnou dedinou a od začiatku 18. storočia aj mestečkom,“ dodala.

Posledné dve expozície múzea obsahujú poľovnícke trofeje z okolitých revírov a staré fotografie z Divína. „Už máme takmer hotovú ďalšiu expozíciu nazvanú Čaro kachlíc – pocta majstrom kachliarom. Ide o súkromnú zbierku zberateľa zo Sliača, ktorý nám požičal krásnu zbierku kachlíc z 19. a začiatku 20. storočia,“ načrtla Marková s tým, že poslednou pripravovanou expozíciou je Príroda Divína a okolia.

Expozície Divínskeho múzea obsahujú viacero zaujímavých predmetov. „Najvýznamnejším exponátom je drevená socha z druhej polovice 15. storočia. Ide o sochu Panny Márie, takzvanej Čabraďskej, ktorá bola na Divín prinesená v roku 1548 vojakmi Melichara Balassu, jedného z hradných pánov,“ povedala riaditeľka. Medzi cenné exponáty patrí podľa nej i zbierka pečatidiel obsahujúca viacero cechových a jedno obecné pečatidlo.

Okrem histórie však múzeum návštevníkom poskytne i možnosť tvorivej činnosti. „V baštách kaštieľa zriaďujeme rôzne remeselné dielne, ktoré budú verejnosti prístupné ako tvorivé dielne pri rôznych podujatiach. Momentálne máme takmer dokončenú rezbársku dielňu, pracujeme na maliarskej dielni a v ďalšej bašte bude keramická a kamenársko-kováčska dielňa,“ vymenovala Marková.

„Naša obec je významná aj tým, že v jej centre sa nachádzajú tri národné kultúrne pamiatky – hrad, kaštieľ a dvojvežový kostol. S týmito pamiatkami sú späté rôzne dejinné udalosti a návštevníkom tak máme čo ukázať a povedať,“ uviedol pre TASR starosta Divína Ján Koza, ktorý je rád, že sa zámer zriadenia múzea podarilo realizovať. „Bolo to síce s mnohými ťažkosťami a problémami, ale múzeum má pre našu obec význam,“ doplnil.

Divínske múzeum je otvorené každý deň okrem pondelka. Od utorka do piatka sú otváracie hodiny od 9.00 do 17.00 h, v sobotu od 10.00 do 18.00 h a v nedeľu od 14.00 do 18.00 h.

V Hnúšti už môžete využiť aj služby cyklobusu

12. júl 2016 - 15:45

Turistické infocentrum ho organizuje každú druhú sobotu. Ak nemáte bicykel, v infocentre vám ho požičajú.
Pre nenáročných a príležitostných cyklistov ponúka Turistické informačné centrum v Hnúšti možnosť vyviezť sa do hôr cyklobusom a odtiaľ sa vydať na nenáročnú jazdu dolu kopcom. “Je to prvý konkrétny produkt nášho Turistického infocentra. Chceme takouto formou prilákať k cyklistike aj ľudí, ktorí nebicyklujú. Cyklobusom sa vyvezú do výšky 1 000 metrov nad morom a vrátia sa do Hnúšte, ktorá je vo výške 300 metrov nad morom – my im teda pomôžeme cyklobusom prekonať 700 metrov nadmorskej výšky, ktorú cyklisti potom pôjdu dolu kopcom,” povedal pre Echoviny.sk viceprimátor Hnúšte Roman Lebeda.

Cykloturisti si môžu vybrať niekoľko variánt jazdy. Najkratšia a najmenej náročná je 9-kilometrová trasa zo Skorušiny po penzión Ráztočné. 12,5 kilometra meria trasa zo Skorušiny po klenovskú priehradu. Obe vedú po asfaltovej ceste prevažne dolu kopcom. Z Hnúšte do Skorušiny a z penziónu Ráztočné nazad do Hnúšte ich odvezie cyklobus (cesta tam i nazad je v cene cyklobusu). Trasu zvládnu i menšie deti.

Pre náročnejších cyklistov a deti nad 10 rokov je možnosť vyviezť sa až do lokality Pod Vartou. Tu si dokonca môžu cyklisti nechať postrážiť bicykle a vybehnúť na blízky Klenovský Vepor. Nasleduje 5-kilometrový zjazd po lesnej ceste a asfaltke do Skorušiny a odtiaľ ďalej do Ráztočného. Najdlhšia trasa až do Hnúšte meria 24 kilometrov.

Trasa cyklobusu (kliknite pre zväčšenie):

„Ak nevlastnia bicykle, požičiame im ich v infocentre. Cyklobus môžu využiť aj peší turisti, ak chcú využiť niektorý z turistických chodníkov, zjednodušiť si výstup na Vepor, alebo ísť jednoducho na huby, alebo do prírody,“ informoval Echoviny.sk autor myšlienky Roman Lebeda.

Ako dodal, túto trasu bude cyklobus jazdiť až do konca prázdnin. V prípade záujmu v septembri začnú organizovať jazdy cyklobusom do ďalších lokalít. Viac informácií získajú občania v TIC Hnúšťa, kde sa môžu na cyklobus rovno prihlásiť.

Najbližšie termíny jázd cyklobusu:
Sobota, 16. júl
Sobota, 30. júl
Sobota, 13. august
Sobota, 27. august

Viac informácií nájdete v priložených letákoch (kliknite pre zväčšenie).

 

 

 X