Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 3 min

Coca-Cola Vianočný kamión príde aj do Hnúšte

3. december 2016 - 1:15

Červený Coca-Cola kamión vyráža 2. decembra na svoje tradičné vianočné turné po Slovensku. Každý, kto si chce vychutnať sviatočnú atmosféru a súčasne prispieť na dobrú vec, je srdečne vítaný. V Hnúšti sa svetlá kamiónu rozžiaria vo štvrtok 8. decembra na Námestí Janka Francisciho.

Na malých i veľkých čaká bohatý program plný hier a zábavy. Deti sa naučia špeciálny vianočný tanec a budú môcť navštíviť Santa Clausa v jeho sviatočne vyzdobenom kamióne. Celé popoludnie potom bude prebiehať predaj vianočných suvenírov a výťažok z neho bude venovaný na podporu dobročinných aktivít Centra voľného času Hnúšťa. Symbolický šek si zástupca CVČ Hnúšťa prevezme v závere celej akcie.

„Aj tento rok sme v spolupráci s mestami dôkladne vyberali organizácie, ktoré v rámci Vianočného kamiónu podporíme. Rád by som preto vopred poďakoval všetkým, ktorí si nájdu čas a prídu sa pozrieť na naše zastávky. Verím, že sa nám spoločne podarí vytvoriť skvelú atmosféru a prispieť k naplneniu hlavného poslania Vianočného kamiónu,“ uviedol Jan Kopřiva, manažér projektu.

Priebeh Coca-Cola Vianočnej tour je v každom meste rovnaký. Program začína o 16.00, kedy moderátor učí deti špeciálny tanec, aby spoločne o 16.30 privítali Santa Clausa a jeho kamión. Záver celej akcie je naplánovaný na 18.00, kedy sa návštevníci so Santom rozlúčia a vyprevadia ho na cestu do ďalšieho mesta, aby mohol rozdávať vianočnú atmosféru a radosť aj ostatným.

Odvážni sa môžu so Santom aj odfotiť, alebo mu pošepkať svoje vianočné prianie. Pre uchovanie krásnych vianočných spomienok slúži Facebookový profil (Coca-Cola Vianočný kamión), kde môže nájsť každý fotografie práve zo svojho mesta alebo sledovať putovanie kamiónu po celom Slovensku.

Nehoda pri Vidinej si vyžiadala smrť 45-ročného muža

2. december 2016 - 10:41

Smrť 45-ročného muža si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa stala v utorok 29. novembra večer pri obci Vidiná v okrese Lučenec.

Muž vo vozidle Alfa Romeo idúci smerom od Zvolena na Lučenec dostal šmyk pri zaraďovaní po tom, ako predchádzal nákladné motorové vozidlo. V protismere sa zrazil s Peugeotom 405, ktoré viedla 18-ročná vodička z Málinca.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová uviedla, že išlo o rovný prehľadný úsek cesty v mieste, kde je to zakázané zvislým dopravným značením, ako aj pozdĺžnou plnou čiarou. Po zrážke vozidlo Alfa Romeo odhodilo do priekopy, jeho vodič utrpel mnohopočetné zranenia, ktorým na mieste podľahol.

Vodička vo vozidle Peugeot 405 utrpela zranenia, ktoré si vyžiadajú desať až 14 dní liečenia a práceneschopnosti. Jej 47-ročná spolujazdkyňa z Málinca mala ťažké zranenia s dobu liečenia a práceneschopnosti viac ako 42 dní.

“U nebohého vodiča bude požitie alkoholických nápojov zisťované pri súdnej pitve. U vodičky Peugeotu alkohol zistený nebol. Škoda na vozidlách je odhadnutá na 6000 eur,” dodala Faltániová s tým, že dopravná nehoda je v štádiu vyšetrovania a bol pribratý aj znalec z odboru cestnej dopravy.

Obnoviť spoj do Žiliny sa samosprávy pokúšajú podpisovou akciou

2. december 2016 - 1:14

SAD Lučenec linku zrušil ako nerentabilnú, jej obnovenie podmieňuje záujmom občanov.

Autobusová linka z Rimavskej Soboty do Žiliny, ktorá dlhé roky slúžila i občanom Hnúšte a Tisovca na cestovanie do Brezna, Banskej Bystrice, či ďalej, je už niekoľko mesiacov zrušená. Spoj využívali pracujúci občania i študenti dochádzajúci do škôl.

Ako sa uvádza na oficiálnom webe mesta Tisovec, samospráva listom požiadala 14. novembra spoločnosť SAD Lučenec o obnovenie tejto autobusovej linky. „Ako dôvod zmeny cestovného poriadku sme uviedli, že tento spoj roky využívali nielen naši občania, ale aj záujemcovia z blízkeho okolia, Muráňa, či Revúcej,“ uviedol na webstránke mesta primátor Tisovca Peter Mináč.

Podpisová akcia prebieha aj v Hnúšti, na situáciu upozornila ešte v septembri miestna poslankyňa Margita Féderová. “S uvedeným problémom sa zaoberáme už viac ako dva mesiace. Oslovili sme vedenie spoločnosti SAD Lučenec, ktoré potvrdilo, že v prípade záujmu je ochotné opäť prevádzkovať tento spoj. Spoločnosť nás zároveň požiadala, aby sme preverili záujem obyvateľov o tento spoj, pretože jeho zrušeniu predchádzalo práve klesanie počtu cestujúcich. Dobrá správa je, že spoločnosť SAD Lučenec je pripravená skúšobne zaviesť tento spoj opäť na niekoľko mesiacov a na základe jeho vyťaženosti sa rozhodne, či autobusové spojenie Rimavskej Soboty a Žiliny ponechajú, alebo nie,” vysvetlil primátor Hnúšte Michal Bagačka.

SAD Lučenec obe samosprávy vyzval, aby k žiadosti o obnovenie autobusového spojenia doložili aj podpisy cestujúcej verejnosti. Tie je potrebné doložiť na Vyšší územný celok – Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý dotuje výkony vo verejnom záujme (prepláca dopravcom časť výkonov).

Občania môžu petíciu podporiť svojim podpisom na Mestskom úrade v Tisovci i v Hnúšti.

Vianočný blšák v Hnúšti: Tento rok štedro, zdravo a prírodne

2. december 2016 - 0:59

V reštaurácii Kocka nájdete 10. decembra pestrú ponuku vianočných produktov a originálnych darčekov.

Vianoce sú už, ako sa hovorí – predo dvermi – a to je čas rôznych jarmokov a trhov. Pravdaže ani Hnúšťu takáto nákupná udalosť neminie. No tento rok pre Vás organizátori Rimavského blšáku pripravili milý, malý Vianočný Blšák, ktorý bude pre všetkých, ale najmä pre tých, čo majú radi prírodné, ručne robené a zdravé produkty.

Okrem tradičných vianočných pochutín ako je med, orechy a vianočné oblátky, budete môcť ochutnať i raw koláčiky, domácu klenovskú štrúdľu a bio horúce jablko. Inšpiráciu na darčeky nájdete v ručne vyrábaných šperkoch a prírodnej kozmetike. Milovníci kníh budú mať príležitosť spoznať domácich spisovateľov a ilustrátorov. A ak ste ešte nestihli vymyslieť vianočnú výzdobu u vás doma, na Blšáku nájdete mnoho dekorácií a ozdôb na stromček, ktoré vás zaručene očaria.

Bude sa predávať, vymieňať a obdarúvať

Ponuka produktov je pestrá, vianočné darčeky budú originálne, ale ak by ste si i napriek tomu nič nevybrali, prídťe potešiť aspoň svoj žalúdok. Už známa domáca kapustnica a teplý grog neurazí nikoho.

Vianočný Blšák bude 10. decembra, od 10:30 do 15:00 na prvom poschodí v reštaurácii Kocka.

Ak máte výrobky, ktoré by sa hodili do témy tohtoročného blšáku, alebo ak neviete, čo s nepotrebnými vecičkami,môžete sa pridať k predajcom. Prihlásiť sa môžete do 4. decembra prostredníctvom udalosti Rimavský Blšák na Facebooku.

Poplatok pre predajcov je tento rok vo výške 1€. “Tieto Vianoce venujeme ľuďom z nášho regiónu a uctíme si ručnú prácu. Prajeme vám krásnu predvianočnú pohodu a vidíme sa na Vianočnom Blšáku,” odkazujú organizátori podujatia.

Poslanci v R. Sobote riešili mestské noviny a príjmy z reklamy

1. december 2016 - 12:47

Mestské noviny Gemerské zvesti/Gömöri Hírlap (GZ/GH) boli jednou z tém, ktorými sa na svojom ostatnom zasadnutí v súvislosti so schvaľovaním budúcoročného rozpočtu zaoberali mestskí poslanci v Rimavskej Sobote. Pripomienky zástupcov občanov sa týkali predovšetkým reklamy v tomto periodiku.

„Bol som prekvapený nárastom podpory na Gemerské zvesti, kde je už takmer 60.000 eur ročne,“ poznamenal na margo rozpočtu poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého zároveň klesajú príjmy za reklamu v GZ/GH. „To ma dosť prekvapuje, keďže náklad týchto novín je pomerne vysoký. Distribuujú sa zadarmo, takže by som očakával od inzerentov vyšší záujem,“ dodal.

Poslanec Zoltán Cziprusz v reakcii súhlasil s tým, že mesto má z reklám v GZ/GH málo peňazí. „Treba však myslieť aj na to, že ak by sme spočítali reklamy, ktoré zadáva mesto a mestské organizácie, a keby sme nemali Gemerské zvesti a museli by sme si ich platiť v iných médiách, tak je to oveľa vyššia suma,“ podotkol s tým, že problémom externých reklám môže byť vysoká cena aj vzhľadom na ekonomickú situáciu v meste. „Cenu reklamy na rok 2017 by bolo potrebné znížiť aspoň o 50 percent. Počul som totiž od viacerých ľudí a podnikateľov, že za takúto sumu sa do GZ/GH neoplatí dať reklamu,“ povedal.

Podľa poslanca Erika Klauberta môže za zníženie príjmu z reklám aj jej zrušenie na čelnej stránke novín. „Za takúto reklamu sa platí viac peňazí,“ konštatoval s tým, že by ho zaujímal dôvod tohto kroku.

Primátor mesta Jozef Šimko považuje podľa vlastných slov v súvislosti s mestskými novinami za dôležité, že reklamný materiál sa v nich dostane do každej domácnosti v meste. „Treba tiež povedať, že 6420 eur za reklamovanie činnosti mesta sme nemuseli zaplatiť iným médiám. Aj toto treba odpočítať z nákladov, pretože by sme ich museli nejakou formou zaplatiť,“ zdôraznil.

Gemerské zvesti/Gömöri Hírlap začala rimavskosobotská samospráva po približne trojročnej prestávke opätovne vydávať v októbri 2015. Najprv vychádzali v náklade 7000 kusov, neskôr bol zvýšený na 9000 výtlačkov. Vychádzajú ako dvojtýždenník, ich rozsah je 16 strán, pričom polovica je v slovenskom a druhá polovica v maďarskom jazyku. Sú bezplatne distribuované do poštových schránok obyvateľov mesta a mestských častí.

Vyhliadková veža sa stala novou dominantou sedla Zbojská

30. november 2016 - 9:44

Tisovec 29. novembra (TASR) – Drevená vyhliadková veža spojená s kaplnkou sa stala novou dominantou horského sedla Zbojská nad Tisovcom.

Jej výstavba bola realizovaná v rámci projektu Rozvoj ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch, na ktorý poskytlo financie Švajčiarsko prostredníctvom svojho finančného mechanizmu.

„Je to regionálne obohacujúci projekt, ktorý pomôže turizmu a ochrane prírody. Vďaka nemu mohla byť postavená aj táto veža, ktorá sa, dúfam, stane atrakciou. Je to tu skutočne nádherné miesto s čerstvým vzduchom a myslím si, že priláka množstvo ľudí zo Slovenska, ako aj z európskych krajín,“ uviedol pri prezentácii výsledkov projektu na Zbojskej švajčiarsky veľvyslanec Alexander Wittwer.

Sedlo Zbojská na severe regiónu Gemer-Malohont je jednou zo vstupných brán do Národného parku Muránska planina. Návštevníkom sú tam k dispozícii možnosti ubytovania i stravovania a nachádza sa v ňom aj turistické informačné centrum a lyžiarske stredisko. Na Zbojskú jazdí z Tisovca parný ozubnicový vlak a medzi neďaleké prírodné zaujímavosti patrí skalný kaňon Čertova dolina s náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca. Neďaleko sedla je situovaná cyklotrasa cez Plačkovu dolinu.

Projekt Rozvoj ochrany prírody a chránených území v slovenských Karpatoch prebiehal od októbra 2011 do novembra 2016 v rôznych lokalitách stredného a východného Slovenska. Jeho cieľom bolo zlepšiť ochranu prírody a trvalo udržateľné využívanie chránených území a vybraných biotopov. Celkové náklady na realizáciu boli vo výške viac ako 2,6 milióna eur, takmer 2,2 milióna eur z tejto sumy poskytlo Švajčiarsko.

Foto/Video: Cyklovýlety sa v Hnúšti stretli s pozitívnou odozvou

28. november 2016 - 23:27

Hnúšťa 28. novembra (TASR) – Takmer 200 ľudí využilo počas tohtoročnej letnej sezóny možnosť odviezť sa cyklobusom, ktorý bol jednou z prvých služieb novozriadeného Turistického informačného centra (TIC) v Hnúšti.

TASR o prvej sezóne tejto atrakcie informoval viceprimátor Hnúšte Roman Lebeda, ktorý bol iniciátorom jej zriadenia. „Projekt sme rozbehli v júni v spolupráci s regionálnym dopravcom z Klenovca a jazdili sme každé dva týždne na neďaleké Klenovské vrchy. Cyklovýlety sme spojili s možnosťou nenáročného pešieho výstupu na vrch Klenovský Vepor do výšky 1338 metrov,“ priblížil viceprimátor s tým, že okrem turistov cyklobus využili aj oficiálni hostia samosprávy, ktorí počas leta Hnúšťu navštívili.

Galéria: Cykloturisti na Skorušine a Klenovskom Vepri

 

V septembri skúšobne rozšírili ponuku o novú trasu. „Cykloturistov sme vozili až na Muránsku planinu. Busom sme ich vyviezli nad obec Muránska Huta, kde sa napojili na cyklotrasu smerujúcu na Veľkú Lúku. Tam si mohli pozrieť rôzne zaujímavosti, napríklad voľný chov koní plemena norik muránsky, Muránsky hrad či viaceré miesta s peknými výhľadmi,“ uviedol Lebeda, podľa ktorého je táto služba určená predovšetkým príležitostným cyklistom. „Prispôsobili sme tomu i trasy, aby boli zvládnuteľné pre každého. Napríklad tá na Muránskej planine má 21 kilometrov a vedie prevažne po asfaltových trasách. Aj prevýšením je nenáročná a vhodná i pre deti nad desať rokov,“ dodal.

Cykloturisti z Hnúšte na Muránskej planine – Veľká lúka a vyhliadkové miesto Poludnica

Turisti sa mohli cyklobusom odviezť s vlastnými bicyklami, prípadne využiť možnosť požičať si bicykel priamo v TIC. Ako vysvetlil viceprimátor, do požičovne bicyklov nemuseli investovať žiadne finančné prostriedky.

„Naša mestská polícia, ktorá prevádzkuje dopravné ihrisko, nám ponúkla zapožičanie bicyklov počas letných prázdnin, keď školské zariadenia dopravné ihrisko nevyužívajú,“ vysvetlil.

Služby cyklobusu chce mesto Hnúšťa prostredníctvom TIC ponúknuť aj v budúcom roku. Sezónu podľa Lebedu plánujú odštartovať v máji a ponuku v požičovni chcú rozšíriť o niekoľko nových kvalitných bicyklov.

Možné je aj ďalšie rozširovanie služieb. „S dopravcom, ktorý pre nás cyklobus zabezpečuje, sme otvorili i tému rozšírenia ponuky cyklobusu pre celý okres Rimavská Sobota. V rámci neho by mohol štartovať už v Rimavskej Sobote a cieľom by bola Muránska planina.

Cykloturisti by mohli pristúpiť v ktorejkoľvek z dedín a miest na sever od Rimavskej Soboty,“ načrtol Lebeda. Či sa myšlienku podarí zrealizovať, závisí podľa neho od ďalších rokovaní s dopravcom.

Inštitút INEKO: Hnúšťa a Tisovec s výborným finančným zdravím

28. november 2016 - 0:13

Inštitút INEKO hodnotil finančné zdravie miest. Hnúšťa a Tisovec sa umiestnili v prvej 50-tke najlepších.

Ekonomický inštitút INEKO je mimovládna organizácia, ktorej cieľom je zlepšiť informovanosť občanov o vývoji slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Tentokrát si ekonómovia z INEKO posvietili na finančné zdravie miest, obcí a krajov. Hodnotili ho na základe piatich indikátorov finančnej stability a to celkového dlhu, dlhovej služby, záväzkov neuhradených 60 a viac dní po lehote splatnosti, okamžitej likvidity a základnej bilancie. Finančné zdravie je hodnotené číslom od 0 (najhoršie) po 6 (najlepšie).

Ako uspeli samosprávy v našom okrese?

Spomedzi okolitých miest sa najlepšie umiestnilo mesto Hnúšťa a Tisovec, ktoré ohodnotili koeficientom 5,0 – výborné finančné zdravie. Najhoršie dopadla Rimavská Sobota, s koeficientom 3,8 (dostatočné finančné zdravie). Spomedzi obcí sa najlepšie umiestnila obec Rovné – 6,0 (výborné finančné zdravie), najhoršie Rimavské Zalužany – 2,9 (nedostatočné finančné zdravie).

Celoslovenský rebríček hospodárenia miest na rebríčku od 0 do 6 (mestá v regióne):

39. miesto – Hnúšťa – koeficient 5,0
43. miesto – Tisovec – koeficient 5,0
118. miesto – Rimavská Sobota – koeficient 3,8

Celoslovenský rebríček hospodárenia obcí na rebríčku od 0 do 6 (obce v regióne):

Rovné – 6,0
Vyšný Skálnik – 6,0
Kraskovo – 5,7
Lehota nad Rimavicou – 5,7
Nižný Skálnik – 5,7
Lukovištia – 5,6
Kociha – 5,6
Poproč – 5,6
Veľké Teriakovce – 5,6
Rimavská Baňa – 5,6
Klenovec – 5,5
Rimavské Brezovo – 4,8
Hrachovo – 4,6
Rimavské Zalužany – 2,9

Rebríček VÚC:

V rebríčku hodnotenia krajov sa najlepšie umiestnil Nitriansky kraj (5,3/6), najhoršie Banskobystrický – na poslednom, 8. mieste (3,8/6)

Prvý cestovateľský večer predstaví Áziu a Južnú Ameriku

24. november 2016 - 13:44

Centrum voľného času V Hnúšti predstaví prvý zo svojich cestovateľských večerov. Cestovateľka Rada Paššáková v ňom predstaví Indiu, Indonéziu a Južnú Ameriku, ktorú precestovala na vlastnú päsť.

Prvé stretnutie v rámci cyklu Cestovanie ako vášeň s podtitulom Krížom – krážom po svete sa uskutoční v piatok, 2. decembra o 20:00 v reštaurácii Kocka v Hnúšti. Echoviny.sk o pripravovanom podujatí informovala riaditeľka Centra voľného času v Hnúšti Jana Paučová.

Prečítajte si aj: J. Paučová: Chcem, aby sa CVČ stalo prirodzenou súčasťou života mesta

“Cestovateľka Rada Paššáková predstaví svoje cestovanie po Ázii a Južnej Amerike tak, ako ich vnímala ona, cez svoje osobné skúsenosti, pri cestovaní na vlastnú päsť,” upresnila Paučová.

Prečítajte si aj: Cestovateľka Rada z Hnúšte: „Kupujem si len jednosmerné letenky“

Rim. Baňa: Obec zrekonštruovala železný most pre chodcov

23. november 2016 - 16:41

Železný most pre chodcov cez rieku Rimava, ktorý spája časti obce Rimavská Baňa, samospráva v uplynulých mesiacoch kompletne zrekonštruovala.

Ako TASR informovala starostka Elena Polóniová, rekonštrukciu mosta odporučil statik, podľa ktorého bol už najvyšší čas na jeho opravu.

„Rekonštrukcia zahŕňala čistenie, zváranie a náter celého plášťa mosta, keďže niektoré miesta už boli tak prehrdzavené, že hrozilo nebezpečie. Lávku sme potom ešte vylepšili nainštalovaním osvetlenia a erbu obce,“ priblížila práce starostka.

Samospráva dala podľa jej slov na obnovu približne 2000 eur, financie šli z obecného rozpočtu. „Most nemá vlastníka, takže sme sa nemohli uchádzať o peniaze prostredníctvom projektov.

Most v Rimavskej Bani pred a po rekonštrukcii

Rozhodli sme sa teda, že to urobíme z vlastných zdrojov, keďže ho využívajú hlavne občania Rimavskej Bane,“ dodala s tým, že ide o najkratšiu trasu zo železničnej stanice na námestie a využívajú ju i občania, ktorí bývajú na uliciach Sever, Strana a Železničná.

Hnúšťanka v súťaži 5 proti 5 prekvapila Andreja Bičana

20. november 2016 - 20:58

Rodina Fábryovcov z Hnúšte v zložení Zuzka, Cina, Alenka, Miška a Jaja súťažili v populárnej súťaži RTVS.

Moderátora Andreja Bičana poznáme podľa toho, že ho len tak hocičo neprekvapí. V pondelkovom (14.11.2016) vydaní relácie 5 proti 5 však ostal poriadne zaskočený. Postarala sa o to Zuzana z tímu Fábryovcov z Hnúšte, ktorá prišla k súťažnému pultíku bosá – bez tenisiek a s holými nohami.

„Zuzka! Ukradli ti topánky!” konštatoval Bičan pri pohľade na bosé nohy Hnúšťanky Zuzany. „Ja som bosochodec“, odvetila Zuzana, ktorá dodala, že kým jej nie je zima, chodí takto aj v studenom novembri.

„A čo ťa to napadlo, neboli peniaze na topánky?“ vyzvedal Andrej. Nakoniec Zuzku pochválil a povedal, že rozumie filozofii bosochodcov. Zuzana mu prezradila, že takto chodí už sedem mesiacov.

Bosochodenie nepomohlo a baby z Hnúšte sa do finále bohužiaľ nedostali.

 

Pýchou obce je takmer 170-ročná kronika

19. november 2016 - 17:23

Zbierkou písomností a kroník, z ktorých najstaršia pochádza z roku 1847, sa môže pochváliť obec Lehota nad Rimavicou v okrese Rimavská Sobota. Podľa slov starostu Ivana Antala môžu byť cenným zdrojom poznatkov o histórii dediny.

„Dve najstaršie kroniky z 19. storočia máme k dispozícii vďaka našim občanom, ktorí ich našli vo svojich domoch a poskytli nám ich. Neviem však s určitosťou povedať, či ide o skutočné kroniky, alebo o nejaké iné písomnosti týkajúce sa chodu obce v tom čase, pretože sú písané v maďarčine,“ priblížil starosta, ktorý by v budúcnosti chcel dať obe písomnosti preložiť, keďže môžu obsahovať zaujímavé a doteraz neznáme informácie.

Takéto starobylé kroniky sú v regióne vzácnosťou, pretože napríklad v neďalekých obciach Rimavská Baňa, Rimavské Zalužany či Kokava nad Rimavicou sa kroniky z tohto obdobia podľa tvrdenia starostov a kronikárov nezachovali. V Lehote však majú i viacero novších kroník.

„Jedna pochádza z roku 1929 a písal ju miestny učiteľ Ján Dominik. Máme tiež kroniku miestneho Zväzu socialistickej mládeže z konca 70. rokov a prvej polovice 80. rokov. Sú v nej obsiahnuté aktivity, ktoré robila mládež v tom období – od brigád až po návštevy rôznych miest a kultúrnych pamiatok,“ načrtol starosta.X