Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 hod 14 min

Polícia počas sviatkov zvýši na cestách dohľad

pred 3 hod 50 min

Polícia v Banskobystrickom kraji vyhlásila v období od 22. 12. – 28. 12. 2014 „Týždeň bezpečnosti na našich cestách“.

“Aj v tomto období chceme totižto predchádzať dopravným nehodám a s nimi spojenými následkami na životoch, zdraví a majetku. Takisto chceme preventívne pôsobiť na všetkých účastníkov cestnej premávky. Počas tohto roka bolo pri dopravných nehodách usmrtených v našom kraji až 21 osôb. Denne sú na cestách Banskobystrického kraja ťažko alebo ľahko zranené osoby a v neposlednom rade aj spôsobené vysoké materiálne škody,” uvádza hovorkyňa KRPZ Banská Bystrica Petra Kováčiková.

Podľa jej slov, na tých, ktorí počas sviatkov vycestujú za svojimi príbuznými budú dohliadať stovky policajtov. “Našim cieľom bude to, aby každý z nich docestoval bezpečne do svojho cieľa.  Mnohí z nás sa za príbuznými presúvajú aj cez celé Slovensko. K bezpečnej a plynulej jazde môžete prispieť aj tým, že si správne naplánujete cestu. Piatok, 26. december je deň „Štefanských zábav“, začínajú sa aj prípravy na vítanie Nového roka. Policajti však ani v tomto období nebudú zaháľať a zvýšia dohľad na cestách. Nezodpovední vodiči, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu, budú okrem nehody riskovať aj pokutu či väzenie. Policajti sa zamerajú  najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu pred a počas jazdy. Budeme hlavne na miestach, kde je zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd a kolízií. Pozornosť budeme venovať predovšetkým disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, používaniu reflexných prvkov chodcami a cyklistami za zníženej viditeľnosti. Malo by byť v prvom rade, v záujme každého vodiča, aby jazdil bezpečne a tak, aby neohrozil a neobmedzil seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky. Ako hovorí príslovie lepšie je prísť neskoro ako nikdy, spomaľte a vychutnajte si čaro Vianoc v kruhu svojich najbližších,” dodáva na záver Kováčiková.

Úsek cez sedlo Zbojská je opäť prejazdný

17. december 2014 - 15:08

Horský prechod cesty I/72 – Zbojská, sedlo – Tisovec, Čertova dolina je po približne troch mesiacoch opäť prejazdný.Cesta, na ktorej prebieha rozsiahla rekonštrukcia, bola na čas kvôli prácam presmerovaná na obchádzku, upravenú lesnú cestu. Od pondelka tohto týždňa je opäť čiastočne prejazdná, no naďalej s výnimkou nákladnej dopravy.

“Od ukončenia úplnej uzávierky 15.12.2015 bude do konca stavby čiastočná uzávierka, z dôvodu realizácie stavebných prác v polovičnom profile cesty,” uviedla pre Echoviny.sk Zuzana Hromcová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest. Podľa jej slov, prípadná ďalšia uzávierka rekonštruovaného úseku by nastala len v prípade, že by klimatické podmienky počas zimných mesiacov nedovolili vyťažiť zvyšných približne 40 tisíc metrov kubických horniny. Vtedy by musela byť doprava opäť odklonená na upravenú lesnú cestu, cca 6 kilometrový úsek a to niekedy v apríli, alebo máji budúceho roku, aby sa stavba stihla dokončiť podľa plánu. Vodiči však naďalej musia počítať s riadením premávky semaformi na asi kilometrovom úseku. Zdržanie sa pohybuje do max. 10 minút.

Hovorkyňa SSC pre Echoviny ďalej uviedla, že náklady na stavbu budú cca 20 mil. eur a po jej dokončení bude premávka na št.ceste I/72 bez obmedzenia.

Rekonštrukcia 4,2-kilometrového úseku cesty, ktorá vedie náročným terénom Muránskej planiny je najzložitejšou, akú v našom okrese kedy robili. Stavebné práce na ceste Zbojská, sedlo – Tisovec, Čertova dolina sa začali v apríli 2013, pričom cesta mala byť zrekonštruovaná najneskôr začiatkom zimy 2015. Mala stáť približne 16 miliónov eur. Práce sú spolufinancované z prostriedkov Európskej únie cez Operačný program Doprava.

 

Hokej: V derby potrebujú bodovať oba tímy

15. december 2014 - 13:04

Hnúšťa nebodovala už tri kolá. Klenovec ju v prípade víťazstva môže prvý krát v sezóne predbehnúť v tabuľke.
Hokejistom Hnúšte sa v závere jesennej časti Rimavskej amatérskej hokejovej ligy nedarí. Zatiaľ čo sa po prvých piatich kolách držali spolu s tímami z Rimavskej Soboty na čele tabuľky, porazili lídra tabuľky Hornets a 7:2 rozstrieľali v derby Klenovec, nasledovala séria prehier, ktorá ich posunula na súčasnú 4. priečku. Naposledy v piatok prehrali s Hornets RS, za Hnúšťu skóroval

Gladiators Hnúšťa – Hornets Rimavská Sobota 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Bálint – Fiľo 2, Kubelka 2, Šelemba, Drugda
Strely: 10:21

Na chrbát im dýchajú Klenovčania, ktorí na Hnúšťu strácajú dva body. V posledných dvoch zápasoch tiež nebodovali a v prípade výhry by na predposlednú priečku tabuľky posunuli práve Hnúšťanov. V uplynulom kole Klenovčania nestačili na Revúcu.

Klenovec – Revúca 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Staho – Smidt 2, Špak, T. Pavlík
Strely: 18:24

Derby zápas medzi Hnúšťou a Klenovcom odohrajú v piatok, 19. decembra o 19:15 hod. na zimnom štadióne v Rimavskej Sobote. Týmto zápasom uzavrú predvianočnú časť sezóny, zápasy v roku 2015 začnú 9. januára.

Juniorky Iskry podľahli poslednému Žiaru

15. december 2014 - 8:14

Hnúšťanské volejbalistky sa naďalej nachádzajú na predposlednom mieste.

Hráčky Iskry sa rozlúčili s rokom prehrami

V prvej juniorskej lige Východ vo volejbale boli v sobotu na programe stretnutia ôsmeho kola. To bolo posledné v tomto kalendárnom roku. Hráčky VK Iskra Hnúšťa, ktoré mali v šiestom i siedmom kole voľno, sa stretli s MŠK Žiar nad Hronom. Predposledný tím v tabuľke privítal posledný. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej však doma neuspeli a so siedmimi bodmi (tri víťazstvá, deväť prehier) im patrí predposledná – siedma priečka.

VK Iskra Hnúšťa – MŠK Žiar nad Hronom 1:3 (-23, -15, 21, -18), 1:3 (-23, 24, -9, – 16)

V zostave domácich nastúpila premiérovo v prebiehajúcej sezóne Stanislava Vetráková, doteraz nehrala kvôli zraneniu. Šesť bodov si ale odviezli Žiarčanky, ktoré sa tak bodovo dotiahli na hnúšťanské dievčatá. Hráčky zo Žiaru v predchádzajúcich kolách nedokázali zvíťaziť.

„Klobúk dole pred výkonom Stanky Vetrákovej. Hrala veľmi dobre. V piatok pritom trénovala s nami po polroku. Mne „odišlo“ koleno, takže som v druhom stretnutí bohviečo nezahrala. Nejako nám tieto zápasy so Žiarčankami nevyšli. Urobili sme veľmi veľa chýb. Veľmi ma mrzí, ako to dopadlo. Bolo vidieť, že nám chýbala Mirka Hochmannová i Lenka Tokárová. Myslím si, že s nimi by sme tieto duely určite vyhrali,“ uviedla pre Echoviny.sk Nikola Klembuszová. Tá je jednou z troch hráčok Iskry, ktoré sú v maturitnom ročníku a v uplynulých týždňoch mali stužkovú. „Zábava bola dobrá. Našu stužkovú považujem za vydarenú. Keďže Júlia Pásztorová je moja spolužiačka, tak hovorím v podstate za dve hráčky. Hochmannovej sa na jej stužkovej tiež páčilo, lebo bola super,“ referovala Klembuszová. Ako doplnila, šaty si zaobstarala v dostatočnom predstihu. S úpravou vizáže jej pomohli kamarátky.

VK Iskra: Klembuszová, Štefániková, Pásztorová, Belicová, Knechtová, Tomengová (S. Vetráková, Balciarová, P. Vetráková).

 

 

Tisovčanka zveľadila majstrovskú zbierku

13. december 2014 - 21:35

Pavková absolvovala úspešnú rozlúčku s juniorskou kategóriou.

Terézia Pavková

Taekwondistke Terézii Pavkovej pribudli do zbierky tri tituly majsterky Slovenska v juniorskej kategórii. Sedemnásťročná Tisovčanka si ich ukoristila na republikovom šampionáte v Rožňave – v zápase, v poomsae jednotlivcov, ale tiež párov. Jej rozlúčka s juniorskou kategóriou bola vydarená.

V zápase sa predstavila vo váhe do 55 kg. „V boji o titul som zdolala súperku z Trenčína, bola to rýchla záležitosť. Vyhrala som 15:0,“ uviedla pre Echoviny.sk Pavková, ktorá háji farby Ilyo – taekwondo ŠKP Košice. Ako dodala, v poomsae (predvádzanie foriem) súperila o zlatú medailu s jej kamarátkou Gabrielou Bohušovou, ktorá je z toho istého klubu. Športovkyňa zo severu Rimavskosobotského okresu však bola úspešnejšia. „Dostala som aj ocenenie ako celkovo najúspešnejšia juniorka v poomsae,“ poznamenala Terézia. V poomsae dvojíc bola prvá dvojica Pavková/Bohušová. „Nemali sme žiadnu konkurenciu. Ale normálne nám dali zlato. Odcvičili sme si to.“

Pavková štartovala aj v zápase medzi seniorkami, kde sa umiestnila v hmotnosti do 53 kg na druhej priečke. Podľahla už spomínanej Košičanke Bohušovej. „Bol to vyrovnaný duel. Po treťom kole bol nerozhodný stav 5:5, Gabika následne vyhrala na zlatý bod. Chcela som získať štyri tituly. K maximálnej spokojnosti mi chýbal už len ten štvrtý. Ale so svojimi výkonmi som bola spokojná, pretože týždeň pred M – SR som bola doma chorá a nebola jasné, či na ne pôjdem.“

V novembri vyhrala Ilyo Cup v Košiciach, a to tak v juniorskej i v seniorskej kategórii. V závere septembra pritom štartovala na majstrovstvách Európy do 21 rokov, ktoré sa konali v rakúskom Innsbrucku. Aj keď sa v silnej konkurencii nepresadila, nazbierala cenné poznatky. „Získala som nové skúsenosti, pretože sa zápasilo na nové elektronické prilby. Doteraz boli elektronické len vesty a kopy na hlavu bodovali rozhodcovia. Teraz však vymysleli na takomto princípe  aj prilby. Potrvá však nejaký čas, kým sa to dostane aj na Slovensko.“

Ako uviedla, má za sebou rok, ktorý bol veľmi zaujímavý od začiatku až do konca. „Zúčastnila som sa na viacerých veľkých turnajoch, na ktorých sa mi podarilo vyhrať aspoň nejaké duely, čo ma teší. Chcela by som byť úspešná aj po prechode do seniorskej kategórie,“ povedala Terézia Pavková.

 

 

Tisovec: Na úvodnom zasadnutí MsZ primátor a poslanci zložili sľub

12. december 2014 - 20:49

V utorok 2. decembra sa v Obradnej sieni MsÚ v Tisovci konalo úvodné slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva, na ktorom zložili sľub poslanci a primátor, zvolení v komunálnych voľbách 15. novembra 2014.

 

Za primátora mesta bol opätovne zvolený Ing. Peter Mináč, ktorý stojí na čele Tisovca od r. 1990 a je tak služobne najstarším primátorom na Slovensku. V prvom volebnom obvode, ktorý tvorí mesto Tisovec, boli zvolení nasledovní poslanci:

Mgr. Marta Svobodová – 661 hlasov
Ing. Karol Kubíni – 505 hlasov
Karol Hruška – 423 hlasov
Dušan Kojnok – 401 hlasov
Milan Šlajfer – 395 hlasov
Ing. Ivan Kriška – 389 hlasov
Róbert Boháčik – 387 hlasov
Mgr. Gabriela Kéry – 385 hlasov
Ing. Hana Homoľová – 376 hlasov
Mgr. Irena Milecová – 368 hlasov

V Rimavskej Píle, ktorá je druhým volebným obvodom, bol za poslanca zvolený Mgr. Ľubomír Bagačka so 128 hlasmi.

V úvode zasadnutia oboznámila prítomných s výsledkami komunálnych volieb predsedníčka mestskej volebnej komisie Ing. Valéria Huňová. Následne sa primátor i zvolení poslanci ujali výkonu funkcie zložením sľubu a podpísali sa pod text sľubu do Pamätnej knihy mesta Tisovec.

Zasadnutie potom pokračovalo príhovorom primátora Petra Mináča, ktorý vyzdvihol vysokú účasť občanov vo voľbách a poďakoval sa im za ich záujem o správu vecí verejných. Ďalej zablahoželal zvoleným poslancom a zdôraznil úlohy, ktoré pred nimi stoja. „Počas týchto štyroch rokov nás čaká veľa tvrdej práce – napĺňaním predsavzatí a plánov, ktoré sme si vytýčili. Preto musíme spojiť sily a pracovať v prospech a v záujme občanov mesta Tisovec a mestskej časti Rimavská Píla,“ povedal Mináč. Primátor tiež určil svojho zástupcu, ktorým sa na nasledujúce štyri roky stal Karol Hruška.

Na úvodnom zasadnutí bolo tiež zriadených 8 stálych pracovných komisií:
− komisia sociálnych služieb a zdravotníctva (predseda Karol HRUŠKA)
− komisia výstavby a rozvoja mesta (predseda Róbert BOHÁČIK)
− ekonomická komisia (predsedníčka Ing. Hana HOMOĽOVÁ)
− komisia kultúry a športu (predsedníčka Mgr. Gabriela KÉRY)
− komisia školstva, vzdelávania a mládeže (predsedníčka Mgr. Marta SVOBODOVÁ)
− komisia podnikateľská, cestovného ruchu a RR (predseda Ing. Karol KUBÍNI)
− komisia ochrany verejného poriadku a ŽP (predseda Milan ŠLAJFER)
− komisia zbor pre občianske záležitosti „Človek – človeku“ (predsedníčka Mgr. Marta SVOBODOVÁ)

V závere úvodného stretnutia ešte poslanci schválili harmonogram zasadnutí na I. polrok 2015.

Cestovateľka Rada z Hnúšte: „Kupujem si len jednosmerné letenky“

12. december 2014 - 20:29

Rada Paššáková precestovala 23 krajín sveta a momentálne žije na ostrove Bali. Hovorili sme s ňou o jej pohľade na svet, živote a snoch.

Vyrástla si v Hnúšti, vyštudovala gymnázium v Rimavskej Sobote. Ako si spomínaš na tínedžerské roky v Hnúšti?

Boli to divoké časy. Vyrastať v malom meste má svoje pozitívne i negatívne stránky. Pre mňa to bolo skôr také hmlisté obdobie, hľadanie samej seba. Túžila som po umení a netradičných veciach. Ale život sa tu stále ťahal v tej istej koľaji a tak v som osemnástich doslova ušla. Chcela som mať možnosť výberu, vidieť nové veci, chcela som spoznať svet.

Pokračovala si na vysokej škole, kde všade a ako Ťa tam osud zavial?

Dartington Village

Začala som študovala v Bratislave divadelnú kritiku na VŠMU. V treťom ročníku som odišla na výmenný študijný pobyt Erazmus Sokrates na Dartington College of Arts v Anglicku. Tam som zistila, že divadlo má mnoho podôb a keď som sa vrátila do Bratislavy zložila som bakalárske skúšky a odišla do Prahy na DAMU. Tam som navštevovala magistra na Katedre kritiky. Ale už od začiatku som vedela, že divadelná kritika nie je úplne to moje. V tom čase ma jeden môj známy pozval na kurz pohybového divadla v Budilovej divadelnej škole. Bola to pre mňa vtedy neznáma technika, divadlo Jacquesa Lecoqa s maskami, improvizáciou a s prázdnym javiskom. Úplne ma to nadchlo. A tak popri DAMU som začala navštevovať prvý i druhý kurz na Budilovej škole. Prepadla som tomu tak, že som sa rozhodla študovať túto techniku na dennej škole. Po troch rokoch v Prahe som si zbalila batoh (doslova) a odišla som do Čile. Študovala som dva roky na Medzinárodnej divadelnej škole La Mancha v Santiagu.

Prečo si si vybrala práve školu v juhoamerickom Čile?

V tom čase bolo oficiálne na celom svete asi deväť škôl, ktoré rozvíjali tradíciu tejto divadelnej techniky. Hlavná škola je v Paríži, ďalšia je v Dánsku, v Tokiu, … a jedna aj v Čile. Pamätám si, ako som so svojou profesorkou Vendulou Burger po jednej výučbe kráčala na električku. Vravela som jej, že by som sa tomuto typu divadla chcela venovať intenzívne. A ona mi povedala, že musím ísť študovať do Čile, že je tam úžasná škola pod Andami. V Čile? Prekvapilo ma to. Nič som o Čile nevedela. Odrazu sa mi tá krajina zaborila do mysle. Prišla som domov a zasadla pred Google. No a Vendula mi už nedala pokoj, stále mi to opakovala, povzbudzovala ma až kým som si nepodala prihlášku. A prijali ma.

Po získaní diplomu na Medzinárodnej divadelnej škole La Mancha v Santiago de Chile si sa chcela vrátiť domov, ale ostala si. Prečo?

Štúdium divadla (Medzinárodná divadelná škola La Mancha – Santiago de Chile)

Štúdium na La Manchi trval dva veľmi intenzívne roky. V triede nás bolo 20, viac i menej, niektorí tempo nezvládli a zo školy museli odísť. Päť dni do týždňa sme boli zatvorení v škole. Ráno a večer sme skúšali so spolužiakmi na parkovisku jedného supermarketu a poobede sme mali školu, karate, pohyb, hlas, improvizáciu. Víkendy sme skúšali v parku Inese de Suarez. Stále dokola. V noci som sa vracala o desiatej, premrznutá a taká unavená, že som iba padla do postele a hneď zaspala. Ráno o šiestej mi zazvonil budík a zase som bežala na skúšku, niekedy v tých istých šatách, v ktorých som zaspala. Po dvoch rokoch som bola fyzicky a psychicky úplne vyčerpaná. Skončila som s výborným diplomom, ale bolo to veľmi náročné. Plánovala som sa vrátiť do Európy.

Ale nevrátila si sa…

Aby som sa trochu zregenerovala a spoznala ešte niečo z južnej Ameriky s jedným mojim spolužiakom sme sa vydali na cestu do Ekvádoru. Čile sme prestopovali a naprieč Peru až do Quita sme išli autobusom. Trvalo nám to sedem dní. Táto cesta bola úplne magická. Ľudia, ktorých som stretla – od kamionistov, cirkusantov, cez babky na trhoch, až po šamanov v džungli – mi úplne zmenili pohľad na južnú Ameriku. Obraz, ktorý som si vytvorila počas dvoch rokoch na škole v Santiagu bol úplne odlišný, aký sa mi predostrel na tejto ceste. Rozhodla som sa ešte chvíľu ostať. Chcela som sa dozvedieť viac o kultúre, o mentalite ľudí a o spirituálnej podstate tejto krajiny. Nakoniec som zostala viac ako štyri roky.

Stopom cez Čile…

Stopom cez Atakamu, najsuchšiu púšť sveta.

V Čile si aj pracovala v reštaurácii a dokonca si učila slovenčinu. Kto sa tam chcel učiť slovensky?

Keď som sa vrátila z Ekvádoru, nemala som žiadnu prácu. Pravdaže účty som musela platiť a tak som si zarábala divadlom na ulici, ako väčšina latinskoamerických umelcov. Tancovala som s maskou na semaforoch. Nezbohatla som, ale ten jeden mesiac som dokázala vykryť. Neskôr som sa živila ešte kadečím. Pracovala som v divadle a v televízii. V reštaurácii, v baroch, na svadobných banquetoch. Robila som masáže. Súkromne som pózovala pre jedného maliara. A aj som učila slovenčinu. Bol to priateľ jednej mojej slovenskej kamarátky a chcel sa naučiť základy reči. To som si veľmi užívala. Mali sme také alternatívne hodiny a aj sme si zaspievali: A od Prešova, či Dobrý večer priatelia, čo bola Claudiova obľúbená pesnička. Za toto som Čile veľmi vďačná. Tu som sa naučila, že v živote sa stále dá vynájsť, stále sa dá prežiť, kdekoľvek na svete ste. Ja nemám strach. Každá životná zmena prináša nové príležitosti, len si treba otvoriť oči a vnímať, čo vám svet ponúka.

Aký je priemerný mesačný plat v Čile a koľko tam stojí napríklad chlieb?

Keď som opúšťala Santiago pred siedmymi mesiacmi bol priemerný plat 220.000 pesos, čo je okolo 280 euro. Čile je na Latinskú Ameriku ekonomicky veľmi vyspelá krajina. V porovnaní so Slovenskom je tam život oveľa drahší. No a pomer zárobku k výdavkom je smiešny. Väčšina ľudí tam žije na dlh.

Rozlúčka so spolužiakmi z La Mancha – výstup na vrch Camino a Farellones, Santiago de Chile.

Takže Čile a stopovanie do Ekvádora odštartovali Tvoje cestovateľské skúsenosti?

V skutočnosti som začala cestovať už v devätnástich. S jedným mojim českým kamarátom sme každý rok niekam vycestovali stopom. Moja prvá cesta viedla do Amsterdamu. Rok na to sme boli v Španielsku, potom sme prebádali západné pobrežie Škótska. Ďalšia cesta viedla cez Bulharsko, Istanbul a Grécko.

Jedno leto som dokonca cestovala sama. Vlakom som prešla Španielsko, Maďarsko, Srbsko až do Bulharska. Bolo to také dobrodružstvo. Celá cesta bola plná bizarných situácií. Najmä na hraniciach Srbska a Bulharska. Pašovanie cigariet a zbraní, spanie na stanici v Belehrade lebo vlak meškal tri hodiny a pár ponúk na sobáš. Teraz, s odstupom času, ma udivuje koľko vecí sa udialo za celý ten jeden mesiac.

Cesta na ostrov Chiloé, Chile.

Kade si cestovala tento rok?

Mňa to stále niekam ťahá. Milujem ten pocit, že neviem kam presne idem, čo ma tam čaká, kde budem spať, tú neistotu a radosť z neznámeho. Nedokážem obsedieť na jednom mieste. Aspoň raz do roka niekam vycestujem. Tento rok som bola v Čile, v Argentíne, v Uruguaji a v Poľsku. Po piatich rokoch som navštívila i Slovensko. Nasledovali tri mesiace na Malte, týždeň na Sicílii a v septembri som odišla do Indonézie. Plánovala som tam cestovať tri týždne, ale nakoniec som ostala skoro tri mesiace. Takže tento rok bol u mňa na cesty veľmi plodný

Vieš spočítať, koľko krajín si navštívila?

Počkaj, skúsim … Myslím, že 23.

Café Batavia. Kaviareň v Jakarte zariadená v holandskom koloniálnom štýle, v budove z 18. storočia.

Dá sa vybrať mesto, alebo krajina, o ktorej by si mohla povedať, že sa Ti páčila najviac?

Asi nie. Je to ťažké. Každá krajina má svoju špecifickú krásu. Každá krajina je niečim výnimočná, niečim iná. Tiež je pre mňa ťažké rozhodnúť sa pre krajinu, kde by som chcela žiť. Mám rada slnko a teplo, lenže krajiny s týmto podnebím sú väčšinou rozvojové krajiny a v tých je to pre cudzincov komplikované, ak nedisponujete dostatkom financií. Ale asi takou mojou láskou je Praha. Mám na ňu krásne spomienky.

Po Vianociach na Slovensku sa vrátiš na ostrov Bali. Čomu sa tam budeš venovať?

Posledné týždne som študovala tradičný balijský tanec. O pár dní sa tam vraciam a začnem pekne od nuly. V štúdiu tanca budem pokračovať. Ponúkli mi jeden projekt v divadle. Neviem zatiaľ čo presne (smiech – pozn. autora), ale dúfam, že mi to čím skôr ozrejmia. V hlave mám veľa nápadov na nové projekty, ale čas na ostrove má svoje tempo, tak si veľké ilúzie nerobím. Chcela by som sa vrátiť k fotomodelingu a toto bude možno znieť klišé, ale plánujem sa zapojiť do dobrovoľníckej akcie v jednom detskom domove.

S kamarátkou Luciou z Hnúšte na ostrove Jáva

Máš ešte nejaké ďalšie cestovateľské sny?

Mám a veľa. Áziu vôbec nepoznám. Som očarená kultúrou, náboženstvom a prostým životom. Barma je takým mojim veľkým ázijským snom. A asi klasicky Singapur, Hong Kong, Thajsko, možno Vietnam. Ale úplne predtým by som chcela cestovať po Indonézii. Indonézia má vyše 18 tisíc ostrovov. Je to fascinujúca krajina. Tie scenérie, ktoré sa vám predkladajú – ryžové políčka, kravy a opice prebiehajúce cez cestu, chrámy a západy slnka na pláži… No a Kuba. Ach, o tej básnim už roky.

Určite si v každej krajine skúšala tradičné jedlá. Povedz nám o niektorých zaujímavých…

Latinská Amerika je väčšinou o grilovaní mäsa. Moja obľúbená kuchyňa je peruánska. Je to úžasná kombinácia korenín a farieb. Napríklad „sudado de pescado“, čo je hustá žltkastá rybacia polievka so zemiakmi, cibuľou a ryžou. V Čile mojou srdcovou záležitosťou bola „casuela“ hovädzia polievka so zeleninou. A tiež mi chutil „charquican“, čo je kašovité zeleninové jedlo z hokaida a kukurice. Avšak väčšina Čilanov uprednostňuje jedlá z rýchleho občertvenia. Také celkom zaujímavé je „completo italiano“, taliansky párok v rožku. Je to klasický párok v rožku s avokádovou pastou, majonézou a na kocky nakrájanou paradajkou. Z nápojov som sa stala závislou na Maté. Je to čaj, ktorý sa popíja cez bombillu, špeciálnu železnú slamku. Popíjanie Maté má svoj rituál. Je to sociálna a kultúrna forma života najmä v Argentíne a Uruguayi.

Ostrov Lombok, Indonézia

A čo kuchyňa na Bali, kde momentálne žiješ?

V Indonézii je otázka tradičného jedla pre mňa veľmi citlivou témou. Ryži a vajciam sa v poslednej dobe snažím vyhýbať, lebo tie sú súčasťou každej porcie. Väčšinou jem „cap cay“, dusenú zeleninu vo vývare, alebo zeleninové kari. Čo ma ešte neomrzelo je tofu, tempe (fermentovaná sója), mango a plody mora. Bali je plné talianskych, francúzskych a španielskych reštaurácií. Takže s hladom sa tam dá vysporiadať.

Tradičná balijská svadba

Aké sú Tvoje ambície ďalej? Kde sa vidíš o 5 rokov?

Chcela by som skúsiť žiť v New Yorku. Žiť umením a žiť z umenia. A láska. A rodina.

Kúpanie v termálnom jazere v nadmorskej výške 4000 m v Chile

Vraciaš sa domov do Hnúšte často?

Ani nie. Naposledy som tu bola pred siedmymi mesiacmi. A predtým to bolo skoro päť rokov, čo som tu nebola. Väčšina mojich kamarátov žije mimo Slovenska, tak je to skôr o blízkej rodine. Neviem, kedy sa najbližšie vrátim, tak si ich tak s láskou vychutnávam. V poslednej dobe si kupujem len jednosmerné letenky, lebo neviem kam ma to zaveje ďalej a ako dlho sa tam zdržím.

Čo by si odkázala mladým ľuďom v Hnúšti, ktorí majú ambície cestovať?

Že cestovanie nie je o veľkom bankovom účte, o päťhviezdičkových hoteloch a jedení v reštauráciach. Je množstvo foriem cestovania. Cestovanie formuje ľudskú osobnosť a pohľad na svet a na život. Robí nás tolerantnými a empatickými, prebúdza v nás ľudskosť.

Ak to môžeš porovnať, ako sme na tom na Slovensku s cestovným ruchom?

Zdá sa mi, že Slovensko sa pomaly prebúdza v tejto oblasti. Ale veľmi pomaly. Myslím, že Slovensko má veľa možností v tejto sfére, ktoré ešte nie sú využité. Slováci nemajú obchodný zápal pre turizmus. A veľkú mieru na tom má aj osobný nezáujem a ignorácia. Ja Slovensko stále s láskou propagujem. Keď sa ma niekto opýta, čo sa dá pekné vidieť na Slovensku, hneď spustím malebné ódy na hrady, zámky, národné parky, jaskyne a dievčatá.

Ryžové polia, Ubud, Bali.

A slovenská pohostinnosť? Sú inde ľudia pohostinnejší, alebo menej ako my?

Každá krajina má svoje zvyky. Myslím si, že takmer všade sú ľudia pohostinní a milí. Najmä v rozvojových krajinách a v rurálnych oblastiach. Myslím si, že čím menej ľudia majú, tým sú vďačnejší a čím sú jednoduchší, tím sú čistejší na duši. Vyžaruje z nich úprimná radosť. Napríklad na Bali sa ľudia stále usmievajú.

Iné je to vo veľkých mestách. Metropoly sú v každej časti sveta rovnaké, ľudia sú si tam podobní – sú odmeranejší, uzavretejší a egoistickejší. Stres a rýchlosť prostredia ich ovplyvňuje.

A čo by si poradila Slovákom v tejto oblasti?

Čo som si všimla na Slovákoch s tým odstupom času, zdá sa mi, že sú viac a viac zatrpknutejší. A to ma mrzí. Myslím, že je to taká naša typická nátura, nikdy nie sme spokojní s tým čo máme. Mali by sme sa tešiť z maličkostí. Peniaze nám neprinesú radosť.

Rozhovory so zaujímavými ľuďmi z regiónu pripravuje pre Echoviny.sk externý spolupracovník Roman Lebeda.

 

 

MŠ Nábrežie Rimavy si aj tento rok pripravila mikulášsky program

11. december 2014 - 17:50

Už Vianoce klopú na dvere… Takýto názov niesol Mikulášsky program, v ktorom sa predstavili deti z MŠ Nábrežie Rimavy v Hnúšti.

Svojím programom, ako aj perfektnými kostýmami, detičky potešili svojich rodičov, starých rodičov a vôbec všetkých prítomných. Neodolala a na program sa prišla pozrieť aj bývalá pani riaditeľka, pani Berčíková, ktorá je tohto času už na zaslúženom dôchodku. Za jej prítomnosť bol vďačný celý bývalý kolektív.

Za všetkých z materskej škôlky, v mene rodičov a starých rodičov, patrí poďakovanie aj: pani Janke Hutkovej, pani Ďurišovej, pani Martine Matiašovej a pani Pastýrovej za šitie kostýmov. Ako aj všetkým nemenovaným, ktorí sa podieľali na výzdobe a príprave programu.

Diváci z programu odchádzali nadšení, plní optimizmu, že aj v Hnúšti máme svoju “Lúčnicu”. Bolo to niečo nové a hlavne originálne, v prevedení tých najmladších tanečníkov, možno práve budúcich “Lúčničiarov”.

 

Rim. Baňa po 16-tich rokoch mení vedenie

11. december 2014 - 15:25

Rimavská Baňa sa po novembrových komunálnych voľbách stala jednou z obcí, kde sa do starostovského kresla posadila nová tvár.

Po 16-ročnom pôsobení doterajšieho starostu Jaroslava Suju, nastala v obci zmena. V komunálnych voľbách zvíťazila nezávislá kandidátka Elena Polóniová so ziskom 64,5 percentami hlasov. V obci, v ktorej je na komunálnych voľbách stabilne nadpriemerne vysoká účasť voličov (tento rok 68,16 %, pozn. Redakcie), si tak do starostovského kresla po štyroch funkčných obdobiach sadne niekto nový.

„Do volieb som išla s cieľom stať sa starostkou a to sa mi aj podarilo. Som teda veľmi spokojná, aj keď si uvedomujem, že je to veľký záväzok,“ konštatuje Polóniová. Na otázku, či je spokojná so zvolenými poslancami zastupiteľstva, sa takisto vyjadruje veľmi pozitívne. V Rimavskej Bani sa volia piati poslanci a z tých, čo pôsobili minulé obdobie, ostali len dvaja. Považuje to za ukážku kontinuity práce medzi predchádzajúcimi členmi obecného zastupiteľstva a tými novozvolenými. „Do zastupiteľstva prenikla aj žena (Ing. Jana Alcnauerová, pozn. redakcie) a to dokonca s najvyšším počtom hlasov spomedzi uchádzačov na funkciu poslanca v zastupiteľstve, čo ma veľmi teší. Navyše máme aj nováčika, ktorý je najmladším doteraz zvoleným poslancom v Rimavskej Bani, čo zase dokazuje, že voliť bolo aj veľa mladých a že ich tiež zaujíma smerovanie obce,“ konštatuje starostka a dodáva, že za ten čas už mali niekoľko stretnutí a ich spolupráca sa zatiaľ javí ako veľmi dobrá.

Nová starostka vidí silné stránky Rimavskej Bane v jej občianskej infraštruktúre. Domnieva sa, že obec môže byť vhodným domovom pre mladé rodiny z regiónu.  “V obci máme dobrú občiansku vybavenosť, školu, škôlku, detskú lekárku. Sú tu možnosti voľnočasového využitia, nakoľko máme telocvičňu a športoviská,” vysvetľuje na záver Polóniová. Za svoje ciele si ukladá zohnať prostriedky najmä na opravu ciest a vybudovanie nových chodníkov.

V Tisovci sa predstavia spevácke zbory

10. december 2014 - 16:26

Gemersko-malohontské osvetové stredisko a Mesto Tisovec Vás srdečne pozýva na XXXIV. ročník regionálnej prehliadky speváckych zborov dospelých pod názvom Daxnerov Tisovec, ktorá sa uskutoční 12. decembra 2014 o 18,00 hod. v spoločenskej sále Mestského kultúrneho strediska v Tisovci.

Na podujatí sa predstavia spevácke zbory z regiónu Gemer – Malohont:

Mužský spevokol Sama Daxnera z Tisovca, Spevokol Quirin z Revúcej, Cirkevný spevokol Nádej z Revúcej, Spevácky zbor Bona Fide z Rimavskej Soboty, Detský spevácky zbor Nádej z Rimavskej Soboty a hosť Dievčenský spevácky zbor Cambiar La Música z Pohronskej Polhory.

Už tradične od 17,00 hodiny budú môcť účastníci podujatia vo vestibule obdivovať a kúpiť si výrobky ľudových remeselníkov s vianočnou tematikou na predajnej výstave pod názvom Vianočná nálada.

Srdečne Vás na podujatie pozývame.

Podujatie je realizované s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR.

Magdaléna Kantorová
GMOS Rimavská Sobota

Hokej: Hnúšti ani Klenovcu sa nedarilo

10. december 2014 - 16:22

V siedmom kole Regionálnej hokejovej amatérskej ligy si hokejisti Hnúšte ani Klenovca body nepripísali.

Siedme kolo RHAL bolo na programe v piatok, 5. decembra. Na ľade sobotskej Rimava Arény sa v ňom hokejisti Hnúšte stretli s tímom White Raven z Rimavskej Soboty. Sobotský tím prestrieľal hnúštanských Gladiátorov v pomere 21:13 a mal viac z hry. Hnúštania nezvládli najmä poslednú tretinu, v ktorej inkasovali 3 góly, zatiaľ čo neskórovali ani raz. Po záverečnom hvizde tak na tabuli svietilo skóre 1:5 v neprospech Gladiátorov. Jediným úspešným strelcom Hnúšte bol Boris Bálint s jedným presným zásahom.

Hnúšťa – White Raven 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)
Bálint – Marián Lacko ml. 2, Dreschmann 2, Galát Strely:  13:21 Ani Klenovským Supom sa v siedmom kole nedarilo, keď podľahli druhému sobotskému mužstvu v súťaži, tímu Hornets. Klenovskí hokejisti vyslali na súperovu bránku 14 streleckých pokusov, čo bolo proti 23 strelám Soboťanov málo. Klenovčania nakoniec podľahli konečným skóre 3:6. Za Klenovec sa presadili Vinclav, Durmis a Melich.

Klenovec – Hornets 3:6 (0:2,1:1,2:3)
Vinclav, Durmis, Melich – Fiľo 3, Deli, Drugda, Vigoda
Strely:   14:23

Nepriaznivé výsledky sa odzrkadlili aj na tabuľke, kde hnúšťanský celok klesol už na 4. miesto s počtom bodov 11 a prenasledovaný je práve piatym Klenovcom, ktorý má o dva body menej.

Aj napriek tomu, že v ďalšom kole nastala zmena, tá sa programu hnúšťanských ani klenovských hokejistov nijako nedotkla a tak Gladiátori, ako aj Supi svoje zápasy odohrajú 12. decembra. Hnúšťa o 19:15 a Klenovec o 20:45 hod, tradične na ľade Rimava Arény v Rimavskej Sobote.

Tisovčania sa nachádzajú v druhej polovici tabuľky

10. december 2014 - 10:32

Najskúsenejší hráč FK CSM označil jesennú časť za katastrofu.

Marcel Tyčiak

Hráči FK CSM Tisovec figurujú v štvrtej lige Juh na desiatej priečke. Za nimi sú štyri tímy. Mančaft z mesta pod Hradovou je o čosi nižšie, než boli jeho ciele. Po vypadnutí z najvyššej krajskej súťaže došlo v lete k obmene kádra. Zverenci trénera Jána Rosiara ml. získali v jesenných bojoch šestnásť bodov (štyri výhry, štyri remízy, päť prehier so skóre 23:16). Tisovčania nazbierali veľkú väčšinu bodov v domácom prostredí, konkrétne trinásť. Vonku zabodovali iba raz, zvíťazili na trávniku rezervy ŽP Šport Podbrezová, ktorá zimuje na prvej priečke. Dvomi zásahmi sa na tisovskej výhre 2:1 na Horehroní podieľal Tomáš Sudor. Ten však toho celkovo veľa neodohral, mal zdravotné problémy.

Negatívne hodnotia jeseň v podaní FK CSM aj samotní hráči. „To naše jesenné účinkovanie nebolo také, ako sme si to predstavovali. V lete odišli viacerí hráči a prišli nejakí noví. Mali sme byť určite na lepšej pozícii. Šestnásť bodov je málo. Vlani sme vypadli z najvyššej krajskej súťaže a teraz sme na desiatom mieste, čo je dosť zlé. Neviem pomenovať príčiny, prečo je to tak. Mali sme byť minimálne v prvej päťke,“ povedal pre Echoviny.sk Jozef Slovák.

„To sa nedá hodnotiť. Bola to jedna katastrofa,“ vyjadril sa na margo prvej polovice sezóny Marcel Tyčiak. „Trénovali sme piati – šiesti. Celú káru sme ťahali piati hráči, tak to aj vypadalo a tak to aj skončilo. Bohužiaľ, je to tak. V nijakom športe nemôžu trénovať piati – šiesti hráči. V Tisovci to tak bolo a aj to tak dopadlo. Keď pekár nemá dobrú múku, neurobí nič. To isté sa dá povedať o trénerovi mužstva. Mal piatich futbalistov, ktorí hrali a ostatní boli len kusy. Bolo to ťažké a nedávam tomu ružovú budúcnosť. Nie je to už môj problém. Treba sa na to spýtať druhých ľudí, ktorí sú kompetentní v tom, ako to bude ďalej,“ uviedol ostrieľaný harcovník. Ako dodal, v FK CSM nebude ďalej pôsobiť, ale futbal ešte bude hrávať. Z jesennej časti je podľa jeho slov maximálne sklamaný. „A nielen z nej. Ale aj z minulej sezóny. Išlo to dolu vodou. Takto sa futbal jednoducho nerobí. Keď niečo chcem robiť dobre, musím sa tomu venovať a nie trénovať so spomínanými piatimi – šiestimi hráčmi. Takisto ani tréner s tým nič neurobí,“ uviedol Tyčiak.

 

 

 

 

Výstava vianočných ozdôb bude tento rok v Klenovci

10. december 2014 - 9:50

Každoročne v predvianočnom období organizuje Mikroregión Sinec – Kokavsko spolu s niektorou z obcí mikroregiónu Výstavu vianočných ozdôb spojenú s predajom.

Tento rok sa bude konať výstava v Kultúrnom dome v Klenovci.

Veríme, že využijete možnosť navštíviť výstavu vianočných ozdôb, ktoré zapožičali občania,  organizácie a školy z mesta a obcí mikroregiónu a zakúpiť si zaujímavé ozdoby.

Výstava bude otvorená aj pre verejnosť nasledovne:

12.decembra (piatok) = od 16,00 do 18,00

13.decembra (sobota) = od 15,00 do 17,00

14.decembra (nedeľa) = od 14,00 do 18,00

Milada Kochanová
manažér MR SINEC – KOKAVSKO

Foto: Mikuláš na stanici “U Maťa”

9. december 2014 - 19:17

Po skončení Mikulášskeho kultúrneho programu v Hnúšti, sa niektoré detičky a ich rodičia, presunuli do pripravených priestorov na stanici “U Maťa”.

Deti sa dočkali nie len vytúženého Mikuláša, ale aj jeho verných pomocníkov, anjelika a čerta. Mikuláš bol zvedavý, čo si detičky pre neho pripravili. Niektoré najmenšie, ktoré sa báli, povzbudil sám Mikuláš svojou básničkou a tančekom, “Kolo kolo mlynské”. Za odmenu dostali detičky darčeky v balíčkoch. No tým sa to neskončilo.

Anjelik a čert si postavili svoje družstvá a v troch kolách deti súťažili. Na koniec sa z múky, čo detičky v jednej zo súťaží nosili na lyžičkách, ušlo aj čertovi od anjelika. Vraj, aby bol aj on belší. Zábava sa rozbehla dobrým tempom a detičky sa už ani čerta nebáli. Darčeky dostali aj rodičia…

Maťka a jej tím sa na Vás tešia aj na budúceho Mikuláša 2015. Tešíme sa aj na Vaše nápady a inšpirácie, ktorými by sme obohatili program a potešili našich maličkých.

Za všetkých ďakuje MAŤKA a MIKULÁŠ.

Hnúšťa: Primátor a poslanci zložili sľub

9. december 2014 - 11:56

Viceprimátorom mesta bude Roman Lebeda. Rozhodlo sa aj o zložení Mestskej rady a predsedoch komisií. Členov komisií zvolia v januári.

V pondelok, 8. decembra sa v priestoroch veľkej sály Domu kultúry v Hnúšti konalo ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Hnúšti po voľbách do orgánov samosprávy mesta, ktoré boli 15.11.2014.

Výsledky komunálnych volieb v meste Hnúšťa (15.11.2014)

Za primátora mesta bol zvolený:

Michal Bagačka, Mgr., (SMER-SD, KDH, SNS) – 1 119 hlasov

V 1. volebnom obvode boli za poslancov zvolení:

Roman Lebeda, PhDr., (SMER-SD) – 856 hlasov
Danka Kiráľová, Ing., MPH (nezávislý) – 649 hlasov
Grigorij Šamin, Mgr. (nezávislý) – 599 hlasov
Marian Petrok, Mgr. (SDKÚ-DS) – 483 hlasov
Margita Féderová, PhDr. (SNS) – 481 hlasov
Hilda Ginisová (KDH) – 476 hlasov
Michaela Hroncová, Ing. (SMER-SD) – 433 hlasov
Marta Jurčová, Mgr. (SMER-SD) – 417 hlasov
Ladislav Lebeda, MUDr. (SMER-SD) – 410 hlasov
Ivan Černák (SDKÚ-DS) – 398 hlasov

V druhom volebnom obvode si občania zvolili týchto troch poslancov:

Matúš Golian (nezávislý) – 171 hlasov
Viera Lulčová (KSS) – 121 hlasov
Ján Ridzoň (SDKÚ-DS) – 107 hlasov

V úvode rokovania podal predseda Mestskej volebnej komisie v Hnúšti Jaroslav Obrtanec správu o výsledkoch volieb, v súlade s ktorými bude mať mesto vo funkčnom období 2014 – 2018 primátora mesta Mgr. Michala Bagačku a 13 poslancov Mestského zastupiteľstva v Hnúšti, ktorým mandátová komisia osvedčila platnosť voľby. Zložením sľubu sa ujali výkonu funkcie novozvolených orgánov mesta Hnúšťa. V rokovaní ďalej primátor určil svojho zástupcu, pre roky 2014 – 2018 to bude p. PhDr. Roman Lebeda.

Pri MsZ bude pracovať Mestská rada v zložení PhDr. Roman Lebeda, Mgr. Grigorij Šamin, Mgr. Marián Petrok, Hilda Ginisová a Matúš Golian.

Bolo vytvorených aj 7 Komisií pri MsZ ako odborných, poradných a inicatívnych orgánov zastupiteľstva: komisia finančná, ktorej predsedkyňou sa stala Ing. Michaela Hroncová, komisia podnikateľskej činnosti, správy mestského majetku, regionálnej politiky, obchodu a cestovného ruchu – predseda Mgr. Grigorij Šamin, komisia výstavby, územného plánovania a životného prostredia – predseda Matúš Golian, komisia školstva, kultúry a športu – za predsedkyňu bola zvolená PhDr. Margita Féderová, komisia sociálna, zdravotná a bytová – predseda Mgr. Marta Jurčová, komisia KOVP – ochrany verejného poriadku – predseda Ján Ridzoň, a posledná Komisia na ochranu verejného záujmu – ktorej predsedkyňou sa stala Mgr. Marta Jurčová.

Sedem členné komisie sú zložené z poslancov mestského zastupiteľstva a ďalších osôb zvolených mestským zastupiteľstvom. Na dnešnom zasadnutí zvolili predsedov komisií s ktorými na nasledujúce zasadnutie mestského zastupiteľstvo sa pripraví návrh ostatných členov komisií zo zástupcov poslancov, i odbornej verejnosti a občanov.

V závere prvého zasadnutia bol schválený plat primátora mesta v rozsahu tej istej výšky ako doposiaľ, bol určený Mgr. Grigorij Šamin ako poslanec na zvolávanie MsZ v rámci zákonnej úpravy § 12 ods. (2) a (3) a schválení poslanci, ktorí budú vykonávať v zmysle zákona o rodine občiansky sobáš – uzatvorenie manželstva. Za sobášiacich boli určení Mgr. Michaela Hroncová, PhDr. Margita Féderová a PhDr. Roman Lebeda.

“Prvé zasadnutie mestského zastupiteľstva sa koná v období kedy sme zavŕšili Prvé Programové obdobie Slovenskej republiky v Európskej únii plnením Programov hospodársko – sociálneho rozvoja miest a obcí i Národného strategického referenčného rámca 2007 – 2013. Vláda schválila Partnerskú dohodu na roky 2014-2020 a nás čaká nielen nové funkčné obdobie poslaneckého zboru v rokoch 2014-2018, ale aj nové programové obdobie EÚ 2014-2020. Máme šancu, všetci spolu, posunúť naše mesto dopredu, pokračovať v jeho rozvoji, preto nás čaká závažná, dôležitá a neúnavná práca v prospech mesta Hnúšťa ale aj jeho okolia; pretože, ako povedal v príhovore primátor mesta, Hnúšťa je daná historicky ako najväčšie strediskové mestečko severu rimavskosobotského okresu, preto je treba spoločnými silami dosiahnuť jeho rozvoj a expandovanie na všetkých úsekoch spoločenského života,” uviedla na oficiálnej stránke mesta Hnúšťa prednostka Mestského úradu Oľga Maciaková.

Zámocký hotel Grand Vígľaš bol veľkoryso zrekonštruovaný

9. december 2014 - 10:30

V banskobystrickom kraji sa podarilo zrekonštruovať ďalšiu kultúrnu pamiatku. Hoci zámok vo Vígľaši nie je v našom regióne, prinášame vám krátku exkurziu týmto veľmi pekne zrekonštruovaným zámkom.

Celkové náklady na rekonštrukciu Vígľašského zámku a jeho prestavbu na zámocký hotel The Grand Vígľaš **** dosiahli cca 16 miliónov eur a z nich približne 6 miliónov eur bolo financovaných z eurofondov.

Zámok je v súčasnosti už tretí mesiac v prevádzke pre širokú verejnosť a zamestnáva viac ako 30 z celkovo plánovaných 40 pracovníkov rôznych hotelových profesií vrátane manažérskych. Zvyšné pracovné pozície budú obsadzované postupne podľa vyťaženosti z cca 900 záujemcov, ktorí sa prihlásili o prácu v hoteli. Objekt zámku je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Prvé nádvorie je prístupné širšej verejnosti, druhé nádvorie je vyhradené pre ubytovaných hostí. Informoval o tom riaditeľ hotela Róbert Balek.

,,Ruiny zámku odkúpil od obce súkromný investor –spoločnosť Zámok Vígľaš v roku 2007, kedy sa začal realizovať projekt jeho obnovy pod dohľadom odborníkov z pamiatkových úradov. V roku 2009 sme začali s obnovou hradného opevnenia, priľahlých bášt a zámockého objektu. Z pohľadu 4-ročnej obnovy pôvodného hradu ide o unikát na Slovensku a vôbec v strednej Európe. Rozsiahla rekonštrukcia bola ukončená v septembri 2013 a začiatkom septembra 2014 bol slávnostne otvorený ako kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytovaním wellness služieb. V tomto roku sa stal aj oficiálnym sídlom Rádu mečov kruhu. Zámok Vígľaš je symbolom nového trendu v hotelierstve na Slovensku. Veľkorysá rekonštrukcia prináša návštevníkom zámku návrat do obdobia gotiky, renesancie i baroka a je aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale aj Slovenska. Obľúbené sídlo piatich uhorských kráľov si môže každý pozrieť so sprievodom a odborným výkladom v určených časoch na prehliadky za poplatok 3 eurá. Návštevníci môžu u nás vidieť aj zbierku zbraní v rytierskych sálach a na chodbách, či obchod so suvenírmi spolu s výstavou fotografií z rekonštrukcie na vstupnom nádvorí,“ konštatoval R. Balek.

Dodal, že ťahákom sú nielen izby v siedmich kategóriách, zariadené dobovým nábytkom v stredovekom štýle, ale aj Veľká Kongresová sála kráľa Žigmunda pre 200 osôb, vytesaná do skaly a menšia sála kráľa Mateja Korvína, Biely a Červený salónik, či Malá a Veľká rytierska sála s kaplnkou. Kaplnka bola zasvätená sv. Michaelovi Archanjelovi arcibiskupom Mons. Leopoldom Mancinim z Vatikánu. Na tie nadväzuje gotická Kaplnka, kde môžu byť cirkevné obrady. Kongresové sály a salóniky situované v historických aj moderných priestoroch zámku, sú určené najmä pre firemnú klientelu, teambuildingy a školenia. Rytierske sály sú vhodné zas pre spoločenské podujatia, ceremónie a tiež cirkevné obrady.

,,Samostatnou kategóriou doplnkových služieb je hotelové wellness centrum,  Wellness – Queen Barbara Spa. Je pomenované po kráľovnej Barbare Celjskej, pretože tu ako kráľovná a manželka cisára Žigmunda dlhé roky žila a spravovala okolité panstvo, majetky.Ubytovaným hosťom je k dispozícii bazén s protiprúdom, vírivka, infrasauna, fínska sauna, ochladzovací bazén, ako aj rôzne druhy masáží. Ubytovanie pre 2 osoby už aj v izbe  najnižšej kategórie Classic zahŕňa polpenziu, neobmedzený vstup do wellness, prehliadku zámku s výkladom a parkovanie. Izby sú vybavené klimatizáciou alebo kúrením a Wifi pripojením. K dispozícii je viac ako 30 prémiových satelitných kanálov, telefón, minibar, fén, župany a papuče.Druhá a tretia úroveň izieb Superior a Deluxe je určená pre náročnejšiu a najnáročnejšiu klientelu. Tieto kategórie izieb sú dispozične riešené s ohľadom na historické predispozície hradu a jednotlivých komnát,“ vymenoval R. Balek.

Ďalej poukázal na to, že honosná reštaurácia AnjouCourt je nazvaná podľa kráľovského rodu Anjou, ktorého prítomnosť vyjadrujú rodové ľalie a bohato zdobený, ručne maľovaný strop. Dominantou reštaurácie je grandiózny krb, nad ktorým sa vyníma reliéf uhorského a českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda pri audiencii poslov Rádu nemeckých rytierov.Ručne maľovaná freska na protiľahlej stene symbolizuje vstup do ďalšej miestnosti i času a znázorňuje stolovanie v stredoveku. Jedlá sú podávané formou polpenzie a od decembra postupne aj á la carte.

Klenby štýlovej hradnej kaviarne kráľa Ľudovíta I. v historickej sále, prístupnej aj z vonkajšieho nádvoria, podopierajú oporné piliere. Je vhodná nielen na ranné posedenie pri káve, či večerné stretnutia s priateľmi, ale aj pre menšie rodinné i firemné podujatia a je denne prístupná aj pre neubytovaných hostí.V podzemných priestoroch zámku je situovaná Vináreň kráľa Vladislava II. s plánovanou vonkajšou letnou terasou, ktorú ocenia najmä dvojice a skupiny priateľov na súkromných party.

Zámok Vígľaš ponúka aj zaujímavé vonkajšie priestory pre rôzne podujatia, ako folklórne regionálne slávnosti, historické predstavenia tanečníkov, šermiarov, či sokoliarov. Vstupné nádvorie je vhodné pre verejné podujatia a je prístupné aj neubytovaným návštevníkom. Vnútorné nádvorie je ideálne najmä na veľké súkromné podujatia, ako sú koncerty a rôzne vystúpenia. Nad nádvorím je situovaná priestranná terasa využiteľná na spoločenské, ako aj gastronomické podujatia. Záujemcovia o individuálne služby si môžu prenajať celý hotel so všetkými priestormi a vybavením. Pre záujemcov o zorganizovanie svadby zámok ponúka kompletný servis, od ubytovania, obradu, cez hostinu, až po fotenie a využitie ďalších vonkajších priestorov zámku.

Zámok Vígľaš je výnimočným historickým miestom, ktorý spája stredovekú atmosféru so špičkovými službami štvorhviezdičkového hotela. Prehliadky do vnútorných častí zámku sa organizujú počas pracovných dní aj víkendov trikrát denne o 11.00h, 13.00h a 15.00 h. Pre ubytovaných hostí a skupiny je možné zabezpečiť historické programy, vrátane dobovej muziky a tancov, živých atrakcií, sokoliarov a vtáčkarov, šermiarov či celého vojska rytierov.Zámok Vígľaš ležiaci v strede Slovenska, obklopený horami a dolinami, je ideálnym miestom aj pre poľovnícku klientelu, pre ktorú organizuje poľovačky do okolitých revírov.

MŠ Nábrežie Rimavy: Od Ondreja do Lucie

7. december 2014 - 20:29

Ondreju, Ondreju, olovo ti na hlavu lejú. Aby si im dal znať, koho budem za muža mať. Tak volali dievčatá spolu s pani učiteľkami Ľubkou a Julkou v MŠ Nábrežie Rimavy. 
Pani učiteľky pripravili pre deti veľmi zaujímavé dopoludnie, v ktorom deťom priblížili naše ludové tradície, zvyky a pranostiky. Ukázali deťom ako voľakedy na Ondreja – dievčatá olovo cez kľúč do vody liali, ako zistiť meno budúceho muža a tie šikovnejšie vedeli „vyčítať“ z vosku, akého remesla bude muža mať, či s kým bude pri oltári stáť.

I  plotom triasli:

Plote, plote, trasiem Ťa.
Svätý Ondrej prosím Ťa.
Dajže mi Ty znati,
s kým ja budem pri oltári státi.

Pani učiteľka Ľubka aj prútikom čerešňovým chlapcov vyšibala, aby rezkí boli. Deti si spolu s p. učiteľkami zatancovali, veľa sa nasmiali, cesnakom dvere ponatierali, aby ich „mátohy nestrašili“. I „Lucie“ v bielych plášťoch ich prišli pozrieť, husacími pierkami kúty povymetali, aby bolo čisto na vianočné sviatky, lebo na Lucie: „každá noc, má svoju moc“.

Krásne vyzdobená trieda zanechala dobrý dojem na všetky detské očká. Videli vyšívané obrúsky, pletené košíčky, mažiarik a iné starodávne veci, čím im priblížili ľudové prostredie, ako sa kedysi bývalo a žilo na dedine. Detičky dostali sladké prekvapenie – vianočné oblátky, za ktoré ďakujeme pani učiteľke Gabike.

Kolektív a deti z Materskej školy Nábrežie Rimavy v Hnúšti praje všetkým šťastné a požehnané vianočné sviatky.

Druhé miesto dievčat a tretie chlapcov zo ZŠ s MŠ J. Palkoviča

7. december 2014 - 19:06

Žiaci a žiačky z Rimavskej Bane preukázali nesporný stolnotenisový kumšt i nasadenie. 

Družstvo dievčat i chlapcov ZŠ s MŠ J. Palkoviča

Jeden deň boli účastníkmi fiktívnej dopravnej nehody autobusu s nákladným autom, ktorá preverila činnosť záchranných zložiek. Na druhý deň už žiaci ZŠ s MŠ Juraja Palkoviča v Rimavskej Bani zvádzali súboje na okresnom kole v stolnom tenise družstiev. V Rimavskej Sobote mali 3. decembra vyššie ambície dievčatá. K príprave pristúpili zodpovedne a aj vzhľadom na zloženie tímu (Michala Ľuptáková, Kristína Puškášová, Michaela Kršáková, Martina Nociarová) mohli právom pomýšľať na prvú priečku. Bohužiaľ, na krajské kolo sa neprebojovali. Nemožno im uprieť snahu či stolnotenisový kumšt, ale súhra okolností spôsobila, že sa napokon museli uspokojiť s druhým miestom. Rozhodne ale nesklamali.

V centre okresu štartovali v kategórii dievčat tri tímy. ZŠ s MŠ J. Palkoviča najskôr prehrala so ZŠ P. Dobšinského R. Sobota 2:4 a potom presvedčivo triumfovala 4:0 nad ZŠ P.K. Hostinského R. Sobota. Žiačky z R. Bane sa v porovnaní s vlaňajškom posunuli v konečnom účtovaní o jeden stupienok vyššie. Súťaž organizovalo CVČ Relax Rimavská Sobota.

V kategórii chlapcov sa predstavilo na okresnom kole šesť družstiev. Žiaci ZŠ s MŠ Juraja Palkoviča v základnej skupine podľahli ZŠ pri RC Čerenčany 0:4 a chuť si vzápätí napravili výhrou 4:1 nad ZŠ s MŠ Ožďany. Z druhého miesta tak postúpili do semifinále, v ktorom sa stretli s pingpongistami ZŠ P.K. Hostinského R. Sobota, najväčšími favoritmi na turnajové prvenstvo. ZŠ s MŠ J. Palkoviča tento zápas hladko prehrala 0:4. Žiaci z R. Bane (Peter Medveď, Patrik Horváth, Tomáš Kubaliak) však následne zvládli zápolenie o tretie miesto, v ktorom porazili 4:1 Gymnázium I. Kraska R. Sobota. Spomínaný  trojlístok hráčov ziskom bronzových medailí naplnil cieľ. ZŠ s MŠ J. Palkoviča zaznamenala aj medzi chlapcami výsledkové zlepšenie v porovnaní s minulým rokom.

 

 

 

Foto: Zabíjačkové hody na Zbojníckom dvore Zbojská

7. december 2014 - 18:20

IV. ročník Nadregionálnych majstrovstiev v zabíjačke aj napriek nepriazni počasia navštívili v sobotu, 6. decembra 2014 stovky ľudí. Prinášame Vám fotogalériu, ktorej autorom je Roman Suja (Stredoslovaci.sk).

Výhra a prehra pingpongistov Iskry

6. december 2014 - 22:39

Hrachovskí hráči sa nachádzajú na piatej priečke.

Miroslav Bračo

V štvrtej stolnotenisovej lige Východ sa hrali stretnutia šiesteho a siedmeho kola, ktorými sa skompletizovala prvá polovica súťaže. Hráči Iskry Hnúšťa najskôr „nakúpili“ na stoloch rimavskosobotského ŠKP a následne zdolali oslabený Metabond Tornaľa. Pingpongisti ŠK Hrachovo sa rozišli zmierlivo s rezervou ŠKP Rimavská Sobota a potom prehrali s áčkom ŠKP.

ŠKP Rimavská Sobota – Iskra Hnúšťa 16:2

Hnúšťania schytali od priebežne druhého tímu v tabuľke nakladačku a klesli na poslednú priečku.

„Družstvo ŠKP je lepšie. Nešli sme tam s víťaznými ambíciami. Chceli sme však dosiahnuť prijateľnejší výsledok,“ povedal pre Echoviny.sk hnúšťanský hráč Juraj Remeň.

Body Iskry: Bračo a Čipka po 1.

ŠKP Rimavská Sobota B – ŠK Hrachovo 9:9

Hrachovčania sa rozišli s béčkom ŠKP, uzatvárajúcim tabuľku súťaže, nerozhodne. Najviac bodov získal v hosťujúcom tíme Kýpeť.

Iskra Hnúšťa – STK Metabond Tornaľa 12:6

Iskra zabodovala premiérovo naplno.

„Hostia nastúpili vo veľmi oslabenej zostave, vďaka čomu sme dosiahli prvú výhru v sezóne a odlepili sme sa z posledného miesta,“ uviedol Remeň. Hnúšťania figurujú po prvej polovici súťaže s jedenástimi bodmi (jedna výhra, jedna remíza, päť prehier) na šiestom mieste. V súťaži štartuje osem tímov. Posledné béčko ŠKP R. Sobota má deväť bodov. Iskra predstihla Tornaľu zásluhou lepšieho vzájomného zápasu, obidve družstvá majú rovnaký počet bodov i skóre.

Body domácich: Bračo 4.5, Remeň 3, Čipka 2.5, Repková 2.

ŠK Hrachovo – ŠKP Rimavská Sobota 6:12

Hrachovskí hráči podľahli favorizovaným hosťom. Priebežne sa nachádzajú so štrnástimi bodmi (dve výhry, jedna remíza, štyri prehry) na piatej priečke. Hrachovčania všetky doterajšie domáce stretnutia prehrali. Na štvrtú rezervu Revúcej majú trojbodovú stratu.

 

 

 

 X