Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 hod 10 min

V. Soták: V Železiarňach Podbrezová vieme zamestnať 150 ľudí, hľadáme ich všade

22. marec 2017 - 13:51

bV súčasnosti ich potrebujú asi 150 a nevedia ich nájsť. Aj o tomto probléme s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) hovoril v pondelok predseda predstavenstva a generálny riaditeľ podbrezovských železiarní Vladimír Soták.

„Zobrali sme okolo 180 ľudí a potrebujeme ďalších 150, ktorých vieme zamestnať. Hľadáme ich nielen na Horehroní, ale už aj v Detve, Rimavskej Sobote, všade. Do každej rodiny v okrese Brezno sme dali leták, kde hovoríme, že potrebujeme ľudí na všetky robotnícke profesie,“ odpovedal Soták na otázku TASR, ako je to so zamestnanosťou v jednej z najstarších hutníckych fabrík, ktorá je jediným veľkým zamestnávateľom na Horehroní.

Predseda vlády ešte pred stretnutím s vedením spoločnosti a prehliadkou jej výrobných priestorov, rokoval v Podbrezovej so zástupcami Klubu 500, kde rovnako dominovala téma zamestnanosti.

„Klub 500 otvára témy, o ktorých si myslíme, že pomôžu podnikateľskému prostrediu. V klube sú všetko zamestnávatelia a do budúcna reálne vidíme obrovský problém s nedostatkom ľudí. Navrhujeme riešenia, ako ísť do spolupráce so strednými školami, ako rozšíriť duálne vzdelávanie, ako ísť do nájomných bytov pre mladé rodiny. Musíme sa znova vrátiť k myšlienke, že o mladé rodiny sa treba postarať. Dohodli sme sa, že pripravíme krátke konkrétne návrhy, ktoré predložíme premiérovi,“ zdôraznil Soták.

Kulturista J. Prokop: „V apríli by som chcel získať medailu“

21. marec 2017 - 0:59

Hnúšťanský kulturista Jakub Prokop sa pripravuje na Majstrovstvá Slovenska v kategórii do 70 kg. Napriek tomu, že ide o jeho druhú súťaž, chcel by sa postaviť na pódium víťazov.
Koľko máš rokov a čomu sa v živote venuješ?

Mám 26 rokov, v podstate celý život sa venujem športu. Prešiel som kickboxom, futbalom a nakoniec som skončil pri kulturistike.

Čo si vyštudoval a kde pracuješ?

Študoval som na UKF v Nitre biológiu a telesnú výchovu, momentálne pracujem v INTOCAST Hačava.

Dá sa skĺbiť profesionálny bodybuilding s povinnosťami v práci?

Áno určite sa to dá , keď to človeka baví a chce sa tomu venovať. Samozrejme treba k tomu aj dobré zázemie v rodine a to našťastie mám preto je to pre mňa jednoduchšie. 

Ako si sa vlastne dostal ku kulturistike? Kedy si zodvihol v posilňovni svoju prvú činku?

Prvú činku som zodvihol asi keď som mal 15 rokov. Začal som cvičiť s kamarátom a chytilo ma to. Dlhé roky som cvičil len tak pre seba a o súťažení som ani nerozmýšľal. V roku 2014 sa v Hnúšti konali Majstrovstvá Slovenska juniorov, kde súťažila aj moja sesternica a vtedy som si povedal, že by som to mohol skúsiť aj ja. Som rád, že som sa tak rozhodol.

Momentálne sa pripravuješ na Majstrovstvá Slovenska v kulturistike v kategórii do 70 kg. Ideš zbierať skúsenosti, alebo by si chcel dosiahnuť výraznejší úspech?

Bude to moja druhá súťaž, prvú som absolvoval v roku 2015 tiež to boli Majstrovstvá Slovenska kde som skončil na piatom mieste. Tento rok by som chcel skončiť na pódiu a získať medailu.

Jakub Prokop (v pravo) na pódiu s Adamom Cibuľom (v strede)

Čo obnáša príprava a koľko trvá? Koľko krát týždenne trénuješ a koľko hodín trvá tvoj tréning?

Príprava trvá v podstate celý rok. V prvej časti sa snažím pribrať čo najviac svalovej hmoty, vtedy tréning trvá dlhšie, okolo 2 hodín. Hlavná príprava nastáva osem týždňov pred súťažou, vtedy je tréning intenzívnejší a kratší, ale aj náročnejší. Trénujem minimálne 5 dní v týždni, inak by to nemalo význam.

Pod taktovkou ktorého trénera sa pripravuješ na súťaž?

Pripravujem sa pod trénerom Dušanom Ďubekom.

Dušan pripravil už množstvo vynikajúcich kulturistov. V čom je jeho prístup výnimočný?

Dušan má veľa skúseností ohľadom kulturistiky, vie mi dobre poradiť ohľadom stravy i tréningu. Vždy si nájde čas keď niečo potrebujem a to si cením. 

Kde je Tvoje domáce fitko a navštevuješ aj iné fitká?

Cvičím v Mestskej športovej hale v Hnúšti, občas chodíme s Dušanom cvičiť do Revúcej kde máme známych.

Čo hovorí na cestu, ktorou si sa vydal Tvoje okolie?

Všetci ma podporujú, hlavne rodičia a sestra. Pomáhajú mi, vychádzajú mi vo všetkom v ústrety, aj keď to majú so mnou niekedy ťažké. Takisto mi fandí aj širšia rodina a kamaráti. 

V akých formách zapájaš do tréningu kardio?

Kardio zapájam počas roka len výnimočne, nemám to príliš v láske (úsmev). Samozrejme dva mesiace pred súťažou je už kardio potrebné. Vtedy zaraďujem po tréningu bicyklovanie.

Ktorú časť tela precvičuješ najradšej?

 Ťažko povedať, záleží na tom, ako sa v daný deň cítim. Ale nemám partiu, ktorú by som cvičil najradšej. Skôr mám partiu, ktorú cvičím nerád a to je biceps.

K fitness patrí aj kvalitné a najmä zdravé stravovanie. Prezraď nám, ako vyzerá Tvoj osobný jedálniček?

Samozrejme v tomto športe je strava 70% úspechu. Až potom je samotné cvičenie. Mimo súťaže je strava omnoho pestrejšia, ako v diéte pred súťažou. Momentálne môj jedálniček v diéte tvorí kuracie mäso, vaječné bielka a ryža. Mimo súťažné obdobie pridávam hovädzie mäso, tvaroh, ovocie, zeleninu a ovsené vločky.

Laici si myslia, že kulturistické suplementy sú nebezpečné. Čo si myslíš Ty a aké doplnky stravy využívaš?

Suplementy nie sú nebezpečné, ľudia majú voči tomu predsudky, lebo si myslia , že doplnky užívajú len kulturisti, ale nie je to tak. Suplementy sa používajú na vrcholovej úrovni vo všetkých športoch. Slúžia na lepšiu regeneráciu po namáhavom tréningu. Samozrejme netreba to preháňať. V každom športe a hlavne v kulturistike je najdôležitejšia strava až potom sú doplnky. Ja osobne používam proteínové doplnky, BCAA aminokyseliny a glutamín.

Čo by si poradil ľuďom, ktorí chcú začať chodiť do posilňovne a venovať sa viac svojmu telu?

Keď už začnú, aby vydržali. Pretože veľa ľudí chce zázraky za mesiac a to nie je možné. Treba vydržať a úspechy sa dostavia.

Rozhovor s Jakubom Prokopom pre Echoviny.sk pripravil externý spolupracovník Echoviny.sk Roman Lebeda.

R. Fico: Vláda sa snaží investorov smerovať na Gemer

20. marec 2017 - 20:11

Premiér v Tisovci povedal, že v súčasnosti minister hospodárstva pracuje na niektorých návrhoch, v rámci ktorých presviedča investorov, aby zvážili, že nepôjdu na západné Slovensko, ale na juh stredného Slovenska.

 

Priemyselný park v Hnúšti

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily je dnes taký istý krízový moment, ako bola vysoká miera nezamestnanosti v rokoch 2010 a 2011. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii v Tisovci premiér Robert Fico po stretnutí so združením zamestnávateľov Klub 500 v Podbrezovej.

„Dohodli sme sa, že sa v krátkom čase sústredíme na niekoľko okruhov problémov. Predovšetkým je to výstavba nájomných bytov a ubytovní pre zamestnancov, aby sme zlepšili mobilitu pracovnej sily. Druhou témou je štruktúra stredného odborného školstva, kde je priestor na väčšiu mieru zásahu štátu,“ konkretizoval Fico, podľa ktorého chcú dávať také odporúčania a možno aj inštrukcie vyšším územným celkom, ktoré zabezpečia, že štruktúra stredných škôl bude zodpovedať požiadavkám zamestnávateľov.

Tretím okruhom bola podľa neho mobilita pracovnej sily, ako viac podporiť ľudí, aby chodili za zamestnaním. Posledným okruhom bolo zneužívanie sociálneho systému. „Napriek mnohým opatreniam, ktoré sme urobili, je tu naďalej časť nezamestnaných, ktorí ho výrazným spôsobom zneužívajú,“ podotkol premiér s tým, že po rozhovoroch s Klubom 500 v krátkom čase spracujú niekoľko hlavných výziev. „Myslím si, že v priebehu pár týždňov bude na stole niekoľko návrhov legislatívnych a inštitucionálnych zmien,“ avizoval.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa neho asi 50.000 voľných pracovných miest, no napriek tomu pracuje napríklad v Trnavskom kraji množstvo Srbov. „Sú to čísla, ktoré začínajú byť alarmujúce, pretože stále máme okolo 8,5 percenta nezamestnaných, ktorých štruktúra je veľmi zlá. Polovica z nich sú možno Rómovia bez skončeného základného vzdelania. Máme tam ľudí, ktorí sa boja trvalého pracovného pomeru (TPP) kvôli exekútorom. Sú tam ľudia, ktorí zneužívajú systém a sú tam ľudia, ktorí dokážu prežiť aj bez toho, aby boli trvalo zamestnaní,“ vymenoval Fico.

Ako ďalej povedal, nie je presvedčený, že problém nedostatku pracovnej sily vyrieši zaraďovanie rómskej komunity do práce, hoci to vníma ako dlhodobý cieľ. „Nemyslím si, že je to riešenie akútneho stavu, ktorý dnes máme. Môžeme ho vyriešiť spôsobom, že ešte ako-tak využijeme potenciál tých nezamestnaných, ktorí napríklad nechcú ísť do TPP pre exekúcie alebo pritlačíme na nezamestnaných, ktorí zneužívajú sociálny systém,“ načrtol Fico.

Zároveň sa podľa vlastných slov bojí toho, že v krátkom čase vznikne obrovský tlak na dovoz pracovnej sily zo zahraničia. „Táto sila sa na Slovensku nie vždy správa najlepšie. Ak pôjdete do Nitry alebo Trnavy, tak už vám budú ľudia hovoriť, že sa sťažujú na správanie napríklad našich srbských priateľov, ktorí tam pracujú,“ dodal.

Vláda sa podľa jeho slov snaží zvýšiť počet pracovných príležitostí aj v menej rozvinutých regiónoch, akým je napríklad Gemer. „Vytvárame obrovský tlak na potenciálnych zahraničných investorov, aby lokalizovali svoje investície v tejto časti Slovenska. Pripomíname im, že toto je región, kde je v mnohých mestách veľmi bohatá strojárska tradícia,“ priblížil premiér s tým, že aj v súčasnosti minister hospodárstva pracuje na niektorých návrhoch, v rámci ktorých presviedča investorov, aby zvážili, že nepôjdu na západné Slovensko, ale na juh stredného Slovenska.

Pomôcť slabším regiónom by podľa jeho slov mohol aj akčný plán rozvoja najmenej rozvinutých okresov, v rámci ktorého môžu investori získať veľmi veľa rôznorodých výhod, o ktorých pravdepodobne ani nevedia a preto ich SARIO a ministerstvo hospodárstva o nich informujú. Za dôležité však považuje aj vycestovanie do takýchto regiónov. „Musíme prísť. Je to síce vec, ktorá možno nepatrí do portfólia predsedu vlády, ale z mojej pozície môžem pomerne veľa urobiť,“ zakončil Fico.

R. Sobota: Filmová prehliadka Cineama predstaví amatérsku a nezávislú tvorbu

20. marec 2017 - 12:13

Na amatérsku a nezávislú filmovú i videotvorbu bude zameraná regionálna prehliadka Cineama, ktorá sa uskutoční v piatok 17. marca od 17.00 h v priestoroch Gemersko-malohontského strediska (GMOS) v Rimavskej Sobote. Ako TASR informovala jeho riaditeľka Darina Kišáková, svoje filmy môžu autori prihlasovať do pondelka 13. marca.

„Na každom ročníku zvykneme mať veľa snímok, takže na základe skúseností očakávame aj tohto roku veľký záujem,“ uviedla Kišáková s tým, že najlepšie filmy zo Cineamy bývajú úspešné aj v nadregionálnych súťažiach. „Vlani aj predvlani sa dostali až na Unicu, medzinárodnú súťaž neprofesionálnych filmárov,“ dodala.

Súťaž Cineama podľa jej slov podnietila k činnosti viacerých mladých filmárov v regióne. Snažia sa im preto v začiatkoch pomáhať aj organizovaním tvorivých dielní, zameraných na multimediálnu tvorbu. „Tieto dielne majú názov Tak to vidím ja. Deti a mládež si počas nich pripravujú rôzne hrané aj animované filmy,“ priblížila Kišáková.

Začína sa žiacka vedomostná súťaž EnvirOtázniky, tento rok v znamení „hávede“

17. marec 2017 - 9:22

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) odštartovala dnes XII. ročník celoslovenskej vedomostnej súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl – EnvirOtázniky. Súťažiaci v rámci nej riešia okruh otázok venovaný problematike životného prostredia, ktorý je každoročne zameraný na konkrétnu, špecifickú tému. Aktuálny ročník má podnietiť spoznávanie všetkých foriem „hávede“.

Ako TASR informovala manažérka pre komunikáciu SAŽP Iveta Kureková, medzi „háveď“ môžeme zaradiť pavúky, mravce, komáre, holuby, či iné organizmy, ktoré v ľuďoch vyvolávajú strach, odpor alebo zdesenie. Ale pre niekoho to môžu byť aj neposlušné deti.

„Napriek všetkým negatívam, ktoré nás pri takýchto organizmoch napadnú, má každý z nich špecifické a nezastupiteľné miesto v rôznych spoločenstvách na našej planéte. Práve bohatosť druhov, ich rôznorodosť, biodiverzita, prispieva k stabilite ekosystémov a kvalitnejšiemu priestoru na život pre všetkých,“ uviedla hovorkyňa.

Poslaním súťaže je zvýšiť záujem žiakov základných škôl o prírodovedné predmety a o problematiku životného prostredia ešte pred rozhodovaním sa o budúcom štúdiu na stredných školách. Súčasne má prispieť k zvyšovaniu environmentálneho povedomia, informovanosti o trvalo udržateľnom rozvoji a angažovanosti žiakov v otázkach životného prostredia doma, v škole a vo svojom regióne.

Správne odpovede na súťažné otázky, ktoré sú zverejnené na webovej stránke www.envirotazniky.sk, je potrebné zaslať do 10. apríla 2017.

Hriňová: Tvorcovia filmov o tradíciách majú možnosť predstaviť svoje diela

16. marec 2017 - 7:12

Ešte necelé tri týždne majú neprofesionálni tvorcovia filmov na to, aby prihlásili svoje diela na 4. ročník Medzinárodného filmového festivalu Folklór a tradície. Podujatie sa uskutoční v dňoch 5. a 6. mája 2017 v Kultúrnom dome v Hriňovej.

Ako sa píše na stránke mesta, hlavným poslaním podujatia je prezentácia a podpora tvorby, snaha aktivizovať neprofesionálnych tvorcov folklórnych filmov, ako aj filmov o tradíciách, ktoré sa ešte zachovali v akejkoľvek podobe. Cieľom je tiež podnietiť vznik nových snímok s uvedenou tematikou.

Touto formou súťaže chcú organizátori prispieť k zdokumentovaniu a archivácii mnohých vzácnych, často postupne zanikajúcich vecí, udalostí, pracovných postupov či zvyklostí. Mesto Hriňová, ako organizátor, má snahu postupne vzniknuté diela archivovať a zanechať tak hodnoty pre budúce generácie. Podujatie je určené nielen odborníkom, ale aj laickej verejnosti.

Súťaž je jednokolová a môže sa na nej zúčastniť každý filmový amatér, občan SR, ako aj autori zo zahraničia. Každý súťažiaci môže do súťaže prihlásiť maximálne dve diela. Uzávierka pre prihlásenie a doručenie filmov je 24. marca 2017. Viac informácií je na stránke www.hrinova.sk

Szöke je bližšie k reprezentovaniu Slovenska na Majstrovstvách Európy

16. marec 2017 - 0:23

Futbalistu z Hnúšte nominoval tréner Hapal na marcové prípravné zápasy. Majstrovstvá Európy do 21 rokov sa konajú v júni v Poľsku.

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov absolvuje v marcovej príprave na EURO 2017 dve stretnutia. Zverencov Pavla Hapala preveria v piatok 24. marca o 17.00 h v Karvinej rovesníci z Česka, o štyri dni neskôr (17.20 h) si v Senci zmerajú sily so srbskými rovesníkmi.

Z tradičných opôr chýbajú v Hapalovom kádri Milan Škriniar, Stanislav Lobotka, Matúš Bero a Albert Rusnák, ktorých povolal tréner A-mužstva SR Ján Kozák na zápas kvalifikácie MS 2018 na Malte.

Na poste stredopoliara v prípravných zápasoch sa v nominácii objavil aj rodák z Hnúšte Július Szöke mladší. Ten sa tesne pred jesenným zápasom so Škótskom zranil a do hry nemohol nastúpiť. „Je mi ľúto, že celý rok som bol zdravý a práve na zraz dvadsaťjednotky som prišiel zranený. Tréner Hapal mi však povedal, že ešte určite dostanem šancu,“ povedal v decembrovom rozhovore pre Echoviny.sk mladý futbalista.

Tréner Hapal slovo dodržal a Júliusa nominoval na marcové zápasy. „Samozrejme som rád, že ma tréner nominoval. Dokázal mi, že je človek, ktorému môžem dôverovať,“ povedal pre Echoviny.sk Szöke po zverejnení nominácie. „Kopec hráčov, ktorí mohli byť nominovaní, má momentálne dobrú formu a tréner ma nominoval aj napriek tomu, že hrám v Kazachstane, kde nie som pod takým drobnohľadom, ako hráči slovenskej ligy. Som naozaj šťastný, že po poslednom zranení budem môcť nastúpiť za národný tím,“ uviedol Szöke.

Prečítajte si aj: Július Szöke ml.: „Nikdy nezabudnite na to, odkiaľ ste“

Na otázku, či verí, že sa dostane aj na šampionát do Poľska, hoci na jeho poste je „tlačenka“, Július odpovedal: „Nenazval by som to tlačenkou, ale skôr kvalitou. Hráči ako Lobotka, Bero, či Duda, ktorí už hrajú za reprezentačné Áčko sú toho dôkazom. Či tam budem, alebo nie, verím, že Slovensko zožne úspech na Euro v Poľsku,“ zakončil Július Szöke mladší. Tím Slovenskej dvadsaťjednotky na EURO 2017 v základnej A-skupine šampionátu narazí na domáce Poľsko, Švédsko a Anglicko.

Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov na marcové prípravné stretnutia s Českom (24. marca o 17.00 h v Karvinej) a Srbskom (28. marca o 17.20 h v Senci):

Brankári: Adrián Chovan (AS Trenčín), Matúš Hruška (Dukla Praha), Marek Rodák (Accrington Stanley)
obrancovia: Lukáš Skovajsa (AS Trenčín), Tomáš Huk, Ľubomír Šatka (obaja FC DAC 1904 Dunajská Streda), Martin Králik (MŠK Žilina), Juraj Kotula (FK Senica), Branislav Niňaj (Sporting Lokeren), Martin Valjent (Ternana Calcio)

Stredopoliari: Nicolas Špalek (MŠK Žilina), Tomáš Brigant (FK Senica), Michal Faško (MFK Ružomberok), Jakub Hromada, Martin Chrien (obaja Viktoria Plzeň), Jaroslav Mihalík (Cracovia Krakov), Lukáš Haraslín (Lechia Gdansk), László Bénes (Borussia Mönchengladbach), Dávid Ivan (FC Bari 1908), Július Szöke (Šachťor Karaganda)

Útočníci: Pavol Šafranko (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Adam Zreľák (Baumit Jablonec), Tomáš Vestenický (Cracovia Krakov)

Zlatom zdobené karafy z Poltára obľubujú arabskí šejkovia

15. marec 2017 - 10:36

Krajiny ako Irán, Saudská Arábia, Uzbekistan, Rusko, ale aj vzdialené ázijské štáty – to všetko sú územia, kde vyváža svoje výrobky poltárska sklárska spoločnosť Sonne Crystal. Export do týchto teritórií, ale aj do ďalších krajín sveta, tvorí viac ako 90 % výroby.

Spoločnosť vznikla pred 25 rokmi, keď sa niekoľko pracovníkov vtedajšieho Slovglassu Poltár osamostatnilo. Z troch zamestnancov sa rozšírili na dnešných takmer 100. Po krachu poltárskych sklární sú tak najväčšou sklárskou spoločnosťou v regióne. Už niekoľko rokov sídlia v budove bývalej sklárskej strednej školy.

Ako pre TASR uviedol konateľ a majiteľ firmy Ondrej Trčan, ich hlavnou náplňou je výroba krištáľu, brúsenie a zdobenie skla. Na jeho zdobenie sa do značnej miery využíva aj zlato. U šejkov v arabskom svete sú totiž veľmi žiadané lesknúce sa krčahy, karafy či gondoly. Na výsledné výrobky, v mnohých prípadoch až umelecké artefakty, menia zruční poltárski sklári vopred nakúpené polotovary. „V blízkej budúcnosti by sme chceli ale kúpiť pec a sklo si aj sami vyrábať,“ konštatoval Trčan.

Firma si za uplynulé roky získala také renomé, že už prakticky prijíma len objednávky. „Máme takú dôveru našich zákazníkov, že fakticky narábame už len s číslami,“ podotkol šéf firmy. Práce je teda dostatok, pričom z Poltára do sveta putuje každé tri mesiace jeden veľký kamión, plne naložený brúseným a zdobeným sklom.

Spoločnosť neustále investuje, predovšetkým do strojov na brúsenie skla, ale tiež do pecí, v ktorých sa vypaľujú zlatom zdobené predmety. Trčan hovorí, že ak všetko dobre pôjde, do roka by mala vo firme pribudnúť aj veľká pec na výrobu skla.

Zákutiami knižnice prevedie aj Mária Terézia a Terézia Vansová

15. marec 2017 - 10:08

V štátnej vedeckej knižnici v B. Bystrici využili v nových aktivitách aj Teréziu Vansovú, ktorá podstatnú časť svojej tvorby a života prežila v Rimavskej Píle.

Terézia Vansová, slovenská prozaička, prekladateľka a etnografka

Okolo 40 miliónov zväzkov kníh v takmer štyroch tisíckach registrovaných knižníc – to je údaj, ktorý budú v týchto dňoch skloňovať laici i profesionálni knihovníci na podujatí, ktoré v stredu už po 18. raz otvára brány stánkov kultúry na celom Slovensku. Do tohtoročného Týždňa slovenských knižníc s podtitulom Knižnice pre všetkých, organizovaného Slovenskou asociáciou knižníc a Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc, sa viacerými aktivitami zapája i Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Banskej Bystrici. TASR o tom informovala Ľubica Laššáková, manažérka kultúry ŠVK.

„Počas celého týždňa, denne od 10.00 h, bude návštevníkov niekdajším Župným domom v Lazovnej ulici, ktorý je sídlom ŠVK, sprevádzať napríklad Mária Terézia, Terézia Vansová či župan Zvolenskej župy v rokoch 1759 – 1769 Ján Erdődi. S profesionálnymi knihovníkmi v dobových kostýmoch z čias života týchto významných osobností slovenských a uhorských dejín si záujemcovia môžu detailne pozrieť zákutia našej knižnice. Dostanú sa aj na druhú stranu pultu, kam obyčajne nechodia. Označení visačkou ‘Dnes som knihovník ja…’ môžu katalogizovať, archivovať, triediť a vypožičiavať knihy čitateľom presne tak, ako to v knižniciach robia profesionáli,“ priblížila Laššáková.

Župný dom v 19. storočí. Dnes v ňom sídli Štátna vedecká knižnica

Súčasťou Týždňa slovenských knižníc v banskobystrickej knižnici bude tiež výstava kníh s podpismi autorov venovaných fondu ŠVK, pracovný seminár k dejinám knižnej kultúry, nazvaný Zaži knihu na vlastnej koži, prehliadka historického fondu s unikátnymi dielami z čias Márie Terézie, stretnutie s novými metódami výučby cudzích rečí – Babylon jazykov III. ako i stretnutie s prekladateľkou z nemčiny Veronikou Deákovou.

Záver Mesiaca knihy bude už tradične patriť Noci s Andersenom, medzinárodnému podujatiu, ktoré k čítaniu kníh každoročne pritiahne aj mnoho najmenších čitateľov.

Colníci odhalili podvod s tabakom u podnikateľa z R. Soboty

14. marec 2017 - 8:56

Podvod na spotrebnej dani sa vyšplhal na viac ako 370.000 eur.

Banskobystrickí colníci zabezpečili viac ako päť ton tabakovej suroviny. Analýza však preukázala, že ide o tabakové výrobky – tabak. TASR o tom v piatok informovala Katarína Podhorová, hovorkyňa Colného úradu Banská Bystrica.

„Začiatkom roka vykonávali colníci Colného úradu Banská Bystrica daňový dozor u podnikateľa v Rimavskej Sobote, ktorý je oprávnený obchodovať s tabakovou surovinou. V zmysle zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov na rozdiel od tabaku v rámci obchodovania tabaková surovina nepodlieha spotrebnej dani. Podnikateľ sa teda v rámci obchodných aktivít pokúsil túto skutočnosť využiť a tovar, s ktorým obchodoval, deklaroval ako tabakovú surovinu. Nakoľko uskladnená surovina vykazovala všetky znaky tabakového výrobku, colníci v rámci daňového dozoru a fyzickej kontroly nadobudli podozrenie, že ide o tabak,“ priblížila Podhorová.

Tovar colníci v súlade so zákonom zabezpečili a odobraté vzorky zaslali na expertízu do colného laboratória. Výsledky potvrdili ich podozrenie.

„Expertíza preukázala, že podnikateľ v skutočnosti obchodoval s tabakom, ktorý ale nebol na naše územie prepravený a ani označený kontrolnou známkou v súlade so zákonom. Colný úrad rozhodol o prepadnutí zabezpečeného tovaru v prospech štátu a tabak v množstve 5296 kilogramov bude pod colným dohľadom zlikvidovaný,“ dodala hovorkyňa.

Ak by sa uviedol do obehu, vznikla by štátu škoda na spotrebnej dani vo výške 376.000 eur. Vzhľadom na množstvo tovaru a škodu, ktorá by vznikla, bola vec odstúpená Kriminálnemu úradu Finančnej správy, ktorý v konaní posúdi, či nedošlo aj k spáchaniu trestného činu.

Tisovec: Výstava približuje študentom život A. Frankovej i hrozby extrémizmu

13. marec 2017 - 13:20

Podľa riaditeľky Evanjelického gymnázia začína náš kraj hnednúť. Životný príbeh Anny Frankovej a príslušné dejinné súvislosti približuje putovná výstava Odkaz dejín dnešku, ktorá je do konca marca nainštalovaná v priestoroch Clementisovho domu v Tisovci.

Výstava je dielom Nadácie Milana Šimečku (NMŠ) a v Tisovci ju zorganizovalo Evanjelické gymnázium Tisovec (EGT) v spolupráci s mestom.

„Túto výstavu ponúkame aj žiakom z iných škôl regiónu. Má to podľa nás veľký význam, keďže tento kraj začína hnednúť a je potrebné, aby deti vedeli o udalostiach, ktoré sa kedysi udiali,“ vysvetlila riaditeľka EGT Helena Pašiaková s tým, že sprievodcami po výstave je 16 študentov 1. až 4. ročníka školy. Tí sa za týmto účelom zúčastnili dvojdňového workshopu, organizovaného NMŠ.

Ich úlohou je podľa riaditeľky návštevníkom priblížiť detaily z informačných panelov, ktoré zobrazujú prierez životom Anny Frankovej. „Je to vlastne úžasná hodina dejepisu. Trochu sme si to ešte sťažili tým, že naše študentky budú obsah výstavy prezentovať aj v angličtine dvom našim anglicky hovoriacim učiteľom a zároveň budú mať v múzeu aj hodinu angličtiny,“ dodala.

„Takéto rovesnícke, takzvané peer-to-peer vzdelávanie má medzi žiakmi veľký úspech. Je iné, keď im rozprávam niečo ja ako pedagóg, alebo keď si to rozprávajú sami. Viacej ich to osloví a viac si aj zapamätajú,“ uviedla na margo výstavy pedagogička EGT Katarína Jakubcová, ktorá je jej koordinátorkou v Tisovci.

Výstava je podľa jej slov dôležitá i preto, že sa venuje aj extrémizmu a poukazuje na jeho rozličné formy. „Nie je teda vyslovene len o osobe Anny Frankovej a o dejinách, ale má významnú spojitosť i s dneškom,“ priblížila Jakubcová.

BBSK: Prednosta MsÚ v Brezne M. Juhaniak ide zabojovať o post predsedu kraja

13. marec 2017 - 12:56

Počet kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa opäť rozrástol. Ďalším, ktorý sa v jesenných voľbách do samosprávnych krajov bude uchádzať o tento post, je prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak. O oficiálnom oznámení svojej kandidatúry informoval v stredu TASR.

Ako uvádza 33-ročný vyštudovaný právnik, kraj chce ekonomicky rozhýbať a priblížiť k ľuďom. Podľa neho „BBSK je obyvateľom vzdialený, pretože priamo pre nich nerobí takmer nič“.

Kandidát plánuje zverejniť zoznam konkrétnych zámerov a investícií, ktoré by mal kraj realizovať. Tie majú smerovať do zvýšenia kvality života obyvateľov, aby sa stal pre nich reálnym a potrebným.

„Nepáči sa mi rozkrádanie verejných zdrojov a korupcia, netransparentnosť, agresivita, rodinkárstvo alebo silnejúci extrémizmus, ktoré sú súčasťou slovenskej politiky. Chcem ľuďom ponúknuť nový spôsob vedenia kraja, bez akýchkoľvek politických prepojení a zákulisných hier, bez oligarchov v pozadí, hádok a nikam nevedúcich súbojov. Vedenie profesionálnych odborníkov, nie politických nominantov či rodinných príslušníkov,“ zdôvodnil Juhaniak. Je mu jasné, že v ponuke kandidátov sú oveľa väčší favoriti, ale to ho neodrádza.

Juhaniak je vo funkcii šéfa breznianskeho magistrátu od roku 2015. Predtým pracoval v štátnej správe a ako vyšetrovateľ ekonomickej trestnej činnosti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici alebo člen inšpekcie ministerstva vnútra v Banskej Bystrici, kde sa špecializoval na boj proti korupcii v policajnom zbore.

S manželkou majú dvoch synov a spoločne založili firmu Breznianska cukráreň, ktorá sa špecializuje na veľkovýrobu cukrárenských výrobkov.

Do dnešného dňa zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne oznámili majiteľ rodinnej firmy, ktorá vyrába vegetariánske výrobky, Ján Lunter, predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni a konateľ súkromnej firmy, banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper. Na spadnutie, ako tvrdí na sociálnej sieti politológ, poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Sloboda a Solidarita a poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Martin Klus je aj jeho oficiálne oznámenie kandidatúry. Rozhodnutý ísť do boja o post predsedu BBSK je i generálny riaditeľ Múzea SNP, historik a mestský poslanec Stanislav Mičev. Obhájiť svoju funkciu je odhodlaný súčasný predseda BBSK a poslanec NR SR za ĽSNS Marian Kotleba.

Brezno: O Bomburovu šabľu zabojujú autori kresleného humoru a satiry

12. marec 2017 - 9:05

O Bomburovu šabľu budú aj v tomto roku súťažiť nadšenci kresleného humoru a satiry. Mesto Brezno v spolupráci so spoločnosťou HLP grafik a týždenníkom MY Horehronie vyhlásilo 22. ročník tejto medzinárodnej súťaže. Tohtoročnou témou je Počasie a človek.

Ako informovalo mesto Brezno na webovej stránke, uzávierka súťaže je 6. mája a je rozdelená do dvoch vekových kategórií, a to do 15 rokov a nad 15 rokov. Práce by mali byť realizované čiernobielou alebo farebnou ľubovoľnou technikou formátu A4. Jeden autor môže zaslať najviac päť prác. Na zadnej strane je potrebné označiť názov diela, meno a priezvisko autora, adresu, vek, povolanie, číslo telefónu a mailovú adresu. O víťazoch rozhodne odborná porota. V kategórii do 15 rokov tí najúspešnejší odídu s vecnými cenami. V kategórii nad 15 rokov víťaz získa finančnú odmenu 300 eur a zlatú Bomburovu šabľu 2017, druhé miesto bude odmenené sumou 200 eur a tretie 100 eurami.

Najlepšie práce si môžu záujemcovia pozrieť na samostatnej výstave v rámci podujatia Dni mesta Brezno, ktorej vernisáž sa uskutoční 27. mája v breznianskej synagóge. Tam zverejnia aj najúspešnejších autorov.

Práce s označením obálky „O Bomburovu šabľu“ organizátori očakávajú na adrese Mestský úrad Brezno, Nám. M. R. Štefánika 1, Brezno, Slovakia.

Z chátrajúceho kaštieľa v Malej Vsi v Lučenci má byť hotel

10. marec 2017 - 9:04

Chátrajúci kaštieľ v Malej Vsi, mestskej časti Lučenca, by sa mal po rekonštrukcii zmeniť na hotel. Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) lučenecká spoločnosť Invictum, s. r. o.

„Zámer investora je zrekonštruovať kaštieľ, ktorý by po novom slúžil ako hotel so službami v jeho blízkosti, a vybudovať park s observatóriom, jazierkom a plaveckým bazénom,“ uvádza sa v dokumentoch s tým, že predmetom zámeru je aj novostavba hotela s tromi poschodiami na severovýchod od jazierka, ktorá by uzatvárala park pri kaštieli.

Súčasťou zámeru je i vybudovanie technickej vybavenosti pre výstavbu 26 rodinných domov. Predpokladaná podlahová plocha jedného domu je 200 štvorcových metrov. V ďalšej etape pôjde o vybudovanie nových cestných komunikácií, ktoré by prepájali celé územie na dva smery – do centra mesta Lučenec a na hlavnú cestu, smerom na Fiľakovo,“ uvádza sa v dokumentoch.

Predpokladaný začiatok výstavby je podľa zámeru máj 2017 a začiatok prevádzky koniec roka 2021. Konkrétny termín začatia výstavby navrhovanej činnosti bude zrejmý po vydaní príslušných rozhodnutí a povolení potrebných na výkon realizácie jednotlivých stavebných súborov.

Hnúšťa každý rok masívnejšie podporuje svoje športové kluby

10. marec 2017 - 5:37

Dotácie pre športové kluby mesto zvyšuje každý rok. Kým v roku 2012 rozdeľovali poslanci 12-tisíc eur, v roku 2017 je to už viac ako 38-tisíc. Za 5 rokov sumu poslanci zvýšili o 322 percent.

„Požiadavky na dotácie boli vyššie, ale snažili sme sa všetkým subjektom dotáciu oproti minulému roku zvýšiť a zohľadniť pri tom aj výsledky a účasť na športových podujatiach,“ povedala predsedníčka komisie, ktorá financie rozdeľovala a poslankyňa MsZ Margita Féderová. Ako sa uvádza v zápisnici z Mestského zastupiteľstva, predsedníčka finančnej komisie Michaela Hroncová požiadala Mestský úrad o prípravu dokumentu, v ktorom by bolo vidieť nárast finančných prostriedkov za uplynulé roky. Z dokumentu vyplýva, že 11 500 eur podelili poslanci v Hnúšti športovým klubom v roku 2012. Sumu každý rok postupne zvyšovali až na aktuálnych 38 500 eur v roku 2017. „Toto porovnanie a konkrétne sumy treba zverejniť, aby občania i športovci videli, že mesto Hnúšťa šport každý rok podporuje vyššou sumou,“ povedal na MsZ viceprimátor Roman Lebeda. Finančná podpora sa oproti roku 2012 zvýšila na viac ako trojnásobok, presne o 332 percent. Mesto podporuje i miestne občianske združenia, ktorým tiež dotácie postupne zvyšuje.

Mesto okrem dotácií pre kluby financuje správu športovísk. Ročne na ňu dáva viac ako 70 000 eur

S výškou sumy je spokojný aj primátor Michal Bagačka. „Okrem stále sa zvyšujúcej finančnej podpory mesto na vlastné náklady zabezpečuje aj údržbu športových zariadení, čo je tiež významná pomoc pre kluby. Naši športovci dosahujú kvalitné výsledky a podľa aktuálnych možností rozpočtu chceme financie naďalej navyšovať,“ povedal pre Echoviny.sk primátor mesta.

Najvyššiu dotáciu dostal futbalový klub Iskra Hnúšťa, ktorý disponuje najširšou mládežníckou základňou a okrem mužstva dospelých sa venuje sa výchove športovcov od mladšej prípravky až po dorast. Ako pre Echoviny.sk uviedol manažér FK Iskra Marián Petrok, najvyššie výdavky má klub na dopravu, poplatky pre Slovenský futbalový zväz a výdavky na energie. „Sme veľmi radi, že sa dotácie pre športové kluby pravidelne zvyšujú. Dotácia od mesta síce nepokryje úplne všetky výdavky klubu, ale oproti predchádzajúcim rokom sa zlepší celá činnosť klubu. Chceme sa poďakovať mestu Hnúšťa a poslancom mestského zastupiteľstva, že nezabúdajú na športové kluby a mládež v našom meste,“ uviedol Marián Petrok.

Dotácie mesta Hnúšťa pre športové kluby v roku 2017:

Futbalový klub Iskra – 13 700 eur
Volejbalový klub Iskra – 10 000 eur
Klub Taekwondo – 2 900 eur
Športový klub Gladiators – 2 400 eur
Kick – box Leon – 1 800 eur
H. Rimava – Nočný beh – 1 700 eur
Bedmintonový klub GMH – 1 500 eur
Bedmintonový klub ZŠ JFR – 1 500 eur
Kynologický klub – 1 000 eur
Stolnotenisový klub – 1 000 eur
Klub slovenských turistov – 900 eur

Mesto podporilo i občianske združenia:

OZ Athéna pre Dedeso – 1 200 eur
Sl. zväz zdravotne postihnutých – 800 eur
MR Sinec – Kokavsko – 600 eur
Iné – SČK, Klub dôchodcov – 100 eur
OZ Rovnaké šance v SR – 100 eur

V Hnúšti ukončili fašiangy sprievodom a koncertom

9. marec 2017 - 10:12

Takmer stovka ľudí prišla v maskách na fašiangový sprievod, ktorý v Hnúšti zorganizovalo Mestské kultúrne stredisko (MsKS).

Pestrému sprievodu predchádzali tvorivé dielne, ktoré MsKS zorganizovalo v spolupráci s Centrom voľného času (CVČ), Radou Paššákovou a Základnou umeleckou školou (ZUŠ) v Hnúšti. Žiaci aj učitelia výtvarného odboru ZUŠ pripravili do sprievodu krásne masky. „Teší nás, že organizácie mesta reagovali na našu výzvu a do sprievodu sa zapojili školy mesta, Centrum voľného času, členovia súborov pôsobiacich pod MsKS, deti z detských domovov, členovia senior klubu a mnohí ďalší,“ povedala pre Echoviny.sk riaditeľka MsKS v Hnúšti Diana Vojenčiaková.

Veselý sprievod sprevádzaný dychovou hudbou, ľudovou hudbou a spevom donských kozákov vyrazil spred budovy Domu kultúry na okruh mestom, po ktorom všetkých účastníkov čakala sladká odmena.

Po sprievode nasledovalo vystúpenie sólistov Zboru donských kozákov a zábava v spoločenskej sále. Do tanca hrala dychová a ľudová hudba mesta Hnúšťa, spieval Ženský spevácky zbor Skaliny a Mužský spevácky zbor Húžva. Kultúrny program spestrilo vystúpenie Senior klubu a Zboru donských kozákov a nechýbala ani tombola.

„Pred polnocou sme spevom a veršom odprevadili našu milovanú basu na jej 40-dňový odpočinok. Basa bude odpočívať až do Veľkej noci a s ňou aj naše brušká, ktoré poteší obdobie pôstu,“ zakončila riaditeľka MsKS Vojenčiaková.

Za podporu podujatia ďakujú organizátori sponzorom: Mgr.Michal Bagačka, Pekáreň MIVE, Reštaurácia Koliba, Elektro Kováč, TS mesta Hnúšťa, Ing.Jana Paučová, Mgr.Martin Pliešovský, Teta drogéria, Bižutéria Tina, Potraviny Janka, CBA, Tulipán, Witness, Papiernictvo Mon, Lekárne Verapharm a Dr.Max, Oriflame, Libra, Hevea, Valeo, Chovateľské potreby Matiašová, Kaderníctvo Lucia, tabakové výrobky, Zoja a Prolog K.

Literárne gymnázium v Revúcej ako jediné vyučuje základy žurnalistiky

9. marec 2017 - 8:42

Pýchou Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej je vyučovací predmet základy žurnalistiky. Pre TASR to uviedla jeho riaditeľka Ľuboslava Lacjaková, podľa ktorej je gymnázium v tomto smere na Slovensku jedinečné, nakoľko žurnalistiku u nás nevyučuje žiadna iná stredná škola.

„Sme hrdí, že viacerí naši absolventi sa dali touto cestou a študujú žurnalistiku na vysokej škole, prípadne sú z nich už novinári či redaktori,“ povedala riaditeľka s tým, že k tomuto úspechu prispeli predovšetkým traja vyučujúci, ktorí žiakov počas existencie školy tento predmet učili. „Prvým bol Jozef Lapšanský zo Spiša, ktorý je známym moderátorom a novinárom. Po ňom štafetu prebral Roman Grebáč z Lučenca a v súčasnosti žurnalistiku vyučuje Ivo Novák,“ vymenovala Lacjaková.

Medzi najznámejších absolventov gymnázia podľa nej patrí redaktorka a moderátorka spravodajstva Rozhlasu a televízie Slovenska Martina Kvačkajová či Július Barczi, riaditeľ Múzea Betliar a námestník generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov. „Študovala u nás i jeho zástupkyňa Tímea Mátéová. Ďalšími sú napríklad Katarína Birková, ktorá moderuje reláciu Kapura, Lukáš Onderčanin zo SME, ako aj Sandra Polovková z nadácie Post Bellum alebo pražský rozhlasový moderátor Ján Bavala, ktorý pracuje aj pre HBO,“ doplnila riaditeľka.

Ako pre TASR povedala Kvačkajová, keď spomína na školské časy na literárnom gymnáziu, prvé, čo sa jej vybaví, je rodinná atmosféra a pocit slobody v tvorbe a rozvíjaní sa. „To, že je tam menej žiakov, je obrovská výhoda. Výučba je natoľko cielená a špecifická, že si naozaj neviem predstaviť, že by v triede sedelo 30 žiakov,“ poznamenala s tým, že v tejto súvislosti mala na mysli najmä predmety ako literárna tvorba alebo rétorika.

„Táto škola je iná v tom najlepšom slova zmysle. Študenti a žiaci väčšinou poznajú všeobecný neosobný prístup, ten je však s akoukoľvek umeleckou a tvorivou činnosťou v rozpore. Takže vybaví sa mi príjemný pocit rodinnej a tvorivej atmosféry, ktorý potom človeku – ak má dar tvorivosti – otvorí veľké dvere dokorán, aby sa mohol rozvíjať. Som veľmi vďačná, že mi bolo dané byť súčasťou veľkej rodiny umelcov na PSLG,“ dodala.

Ako ďalej spomenula, vždy inklinovala k jazykom a humanitným vedám, no až štúdium na tomto gymnáziu ju naučilo skutočnej láske k literatúre, umeniu, slovu a sebavyjadreniu. „A to potom celkom jednoznačne určilo, kam chcem smerovať. Chcem sa poďakovať z celého srdca a veľmi úprimne pani riaditeľke a všetkým skvelým profesorom, ktorí mi okrem kvalitnej výučby a skvelého štartovacieho mostíka do ďalšieho štúdia a kariéry poskytli to najlepšie, čo v nich je. Ten pocit akejsi veľkej rodiny mi zostal dodnes,“ zakončila Kvačkajová.

Podľa Barcziho, ak by si mal vybrať školské roky, ktoré by chcel prežiť ešte raz, tak by si určite vybral tie, ktoré prežil v Revúcej na literárnom gymnáziu. „To, čo mne a mojim spolužiakom dala táto škola, bolo viac ako neskoršie vysokoškolské či doktorandské štúdium. Profesorský zbor k nám pristupoval ako k dospelým, nikdy nás nepodceňoval, vďaka čomu vznikli medzi nami veľmi silné putá,“ podotkol s tým, že z ľudskej a vedomostnej výbavy, s ktorou po maturite z Revúcej odišli, čerpajú doteraz.X