Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 48 min 19 s

Stavebné povolenie na výstavbu kruhového objazdu ešte nevydali

pred 8 hod 44 min

Výstavba kruhovej križovatky pri Gymnáziu M. Hrebendu v Hnúšti zatiaľ pripomína nekonečný príbeh.

Do tejto záležitosti zasiahla pred pár rokmi zmena klasifikácie cesty v smere od Rimavskej Soboty do Tisovca, a to z cesty druhej triedy na cestu prvej triedy. Jej správcom sa stala Slovenská správa ciest (SSC).
Hnúšťanskí poslanci teraz na májovom rokovaní schválili odpredaj pozemkov pre SSC – Investičná výstavba a správa ciest Banská Bystrica, čo je investor stavby.

„Stavebné povolenie bolo prerušené, pretože bolo potrebné doložiť aj ďalšie majetkové podklady. SSC – Investičná výstavba a správa ciest B. Bystrica nás požiadala o dokúpenie ďalších pozemkov. Odpredali sme im už všetko to, čo chceli. Ako list vlastníctva to dajú znovu na stavebné povolenie, ktoré by malo byť vydané. Do dvoch rokov od vydania stavebného povolenia by tá kruhová križovatka mala stáť,“ povedala pre Echoviny.sk prednostka hnúšťanského mestského úradu Oľga Maciaková. Tá nemá informácie, ako to momentálne vyzerá s vysporiadaním pozemku, ktorý nevlastní mesto a kruhová križovatka tam má zasahovať. Usudzuje však, že je to tiež na dobrej ceste.

V súvislosti s výstavbou kruhovej križovatky už zazneli v minulosti rôzne termíny. „Pevne veríme, že na budúci rok už bude dostatok finančných zdrojov na to, aby sa tá výstavba začala,“ hovorí prednostka úradu.

 

Výhra Iskry rozdielom triedy

28. máj 2015 - 13:35

Tisovec jednoznačne prehral vo Fiľakove, Klenovec neuspel v Muráni.

Hráč Iskry Tomáš Tavarský

Hráči FK CSM Tisovec natiahli sériu jarných prehier na desať. V 23. kole štvrtej ligy Juh inkasovali vo Fiľakove poltucet gólov. Mančaft z mesta pod Hradovou figuruje so 16 bodmi (štyri výhry, štyri remízy, pätnásť prehier) naďalej na predposlednom trinástom mieste. Vyzerá to tak, že zo súťaže vypadne iba jedno mužstvo.

FTC Fiľakovo – FK CSM Tisovec 6:0 (3:0)
Domácich nasmeroval na víťaznú cestu v 14. min Šteng. Na jeho zásah nadviazal v 35. min Bari a v 45. min Pál. Ten istý hráč sa postaral v 69. min o štvrtý gól fiľakovského tímu. Na 5:0 upravil stav v 84. min Kasza a triumf FTC spečatil v 88. min Lelák.

FK CSM: Košičiar – Hradovský, R. Hurák (46. D. Vengrín), Michalko, Vývlek – Lipták – P. Zelenák, Stasík, S. Zelenák, Nagaj (81. M. Brndiar) – Branislav Kriška.

FK Iskra Hnúšťa – Cinobanský športový klub 5:1 (2:0)
V 23. kole piatej ligy (skupina D) zabrali Hnúšťania naplno. Gólový účet stretnutia otvoril v 34. min Tomáš Tavarský, druhý gól Iskry dal v 42. min Michal Prečuch. Hostia však v 47. min dosiahli kontaktný gól, jeho autorom bol Peter Iskra, bývalý prvoligový hráč. Už o dve minúty však prekonal hosťujúceho gólmana znovu M. Prečuch. Výhru domácich ešte prikrášlil dvomi gólmi Peter Hudec (72. a 79. min). Hnúšťanský tím sa nachádza s 26 bodmi (osem víťazstiev, dve remízy, trinásť prehier) na jedenástej priečke.

Iskra: Dominik – Vetrák, M. Petrok, Foľko, Ladika (74. Stieranka) – Ulický (61. Boris Kriška), Jakubec, Antal, M. Prečuch – Tavarský (46. Hudec), Doboš.

TJ Tatran Muráň – TJ Družstevník Klenovec 2:0 (1:0)
V šlágri 25. kola prvej triedy hral tretí s druhým v tabuľke. Lepšie zvládli túto konfrontáciu hráči Tatrana. Úvodný gól vsietil v 42. min D. Fatľa. Druhý zásah domácich zaznamenal v 77. min Ganaj. Klenovčania klesli z druhého na štvrté miesto, nazbierali 53 bodov (sedemnásť víťazstiev, dve remízy, šesť prehier).

Družstevník: P. Hruška – Parobek (54. P. Brndiar), Boháčik, Miháľ (46. Bavala), Vince – P. Bálint, Ištók, Miroslav Kubinec (46. T. Medveď), Hlôška – M. Hruška, Pláštik.

Z mládežníckych súťaží
Tretia dorastenecká liga Juh
FK CSM Tisovec – TJ Sklotatran Poltár 5:4 (2:3)
Tri góly Tisovčanov strelil Denis Vengrín a dva Peter Kurek.
Druhá liga starších žiakov Juh
FK Iskra Hnúšťa – OŠK Radzovce 1:2 (1:1)
V drese Iskry skóroval Richard Turoň.

 

Reklama: Klub Exotica na Dni mesta otvorený v piatok aj v sobotu

28. máj 2015 - 11:14

Počas osláv Dní mesta v Hnúšti bude disco klub otvorený i v sobotu.

Exotica bude otvorená tradične v piatok, 29. mája od 21:30 hod. Pre mladých ľudí v Hnúšti i návštevníkov koncertu počas Dní mesta Hnúšťa otvorí discoklub svoje brány však aj v sobotu, 30. mája. Po hudobnom koncerte, ktorý sa koná na amfiteátri budú môcť jeho návštevníci z Hnúšte a okolia využiť okrem barov aj club EXOTICA. Od 21:30 bude hrať DJ Mimo a DJ Figo.

Hnúšťan sa podieľa na pomoci Ukrajine

27. máj 2015 - 14:55

Generálny duchovný OS a OZ SR plk. Marian Bodolló sa dňa 20. mája 2015 v rámci návštevy prezidenta SR Andreja Kisku na Ukrajine zúčastnil na symbolickom odovzdaní v poradí už piatej etapy humanitárnej pomoci SR pre vojnou postihnutých ľudí východnej Ukrajiny.

Marian Bodolló (vpravo)

Slovenská republika v priebehu niekoľkých mesiacov poskytla tejto krajine oblečenie, prikrývky, lieky a ďalší potrebný nevyhnutný materiál v celkovej výške viac ako 978 tis. eur, a to aj s prispením Ministerstva obrany SR a Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR (Ústredie).
Ústredie dlhodobo spolupracuje na aktivitách humanitárnej pomoci všade kde je vojna a snaží sa prepájať okruh subjektov, ľudí aj tém pri poskytovaní nevyhnutnej pomoci. Využíva pri tom možnosti spolupráce s nasadenými vojakmi v operáciách a misiách v krízových oblastiach ale aj cirkev a iné kresťanské a mimovládne organizácie. Tak tomu bolo aj teraz, keď sa jej zamestnancovi dlhodobému aktivistovi humanitárnej pomoci Ing. Milanovi Gajdošovi o. i. aj správcovi Vojenskej podpornej nadácie, podarilo prepojiť zasielanú pomoc v hodnote viac ako 100 tis. eur s možnosťami distribúcie obetiam postihnutým súčasným stavom na Ukrajine prostredníctvom oddelenia sociálnych služieb a dobročinnosti Kyjevskej pravoslávnej cirkvi.
Generálny duchovný plk. Marian Bodolló sa po prílete na medzinárodné letisko Borispoľ v Kyjeve spolu s delegáciou prezidenta SR a viceprimátorom Kyjeva Michailom Raduckim presunul do Parku večnej slávy k Hrobu neznámeho vojaka. Položením vencov a minútou ticha si uctili obete vojny. Delegácia sa stretla aj s prezidentom Petrom Porošenkom s predsedom ukrajinského parlamentu (Najvyššej rady Ukrajiny) Volodymyrom Groysmanom a premiérom Arsenijom Jaceňukom. Slovenská delegácia navštívila aj Národný onkologický inštitút. Prezident priamo na oddelení detskej onkológie odovzdal tri certifikáty, ktoré symbolizovali realizovanú humanitárnu pomoc: Pre detskú onkológiu, pre Medzinárodnú asociáciu na podporu Ukrajiny a pre Kyjevský patriarchát ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý prevzal jej poverený zástupca Bohdan Tymošenko.

Dňa 21. mája sa generálny duchovný plk. Marian Bodolló stretol s najvyšším predstaviteľom Kyjevského patriarchátu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s Jeho Svätosťou Filaretom. Patriarcha poďakoval Slovenskej republike za pomoc, ktorú považuje za prejav kresťanskej solidarity. Zároveň vyjadril nádej, že spolupráca s Ústredím sa bude rozvíjať aj v budúcnosti.

 

 

 

Protipovodňové balíky dostanú aj obce v našom okrese

27. máj 2015 - 14:53

Vozíky s výbavou na odstraňovanie následkov povodní dostane aj Klenovec, Lehota nad Rimavicou, Rim. Baňa, či Rim. Zalužany.

Protipovodňový balík prvej pomoci určený pre obce obsahuje kalové čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo a set náradia. Vybavenie je ľahko prenosné pomocou prívesu, ktorý je tiež súčasťou balíka.  Celkovo je na Slovensko určených v tejto chvíli 621 vozíkov, ktoré sú financované zo zdrojov Európskej únie a z programu ministerstva životného prostredia. V priebehu celého roka príde do obcí na Slovensku aj 500 nových hasičských vozidiel. Balíky majú uľahčiť obciam zvládanie mimoriadnych udalostí v čase povodní. Kľúčom pre výber obcí, ktoré balík postupne dostanú, bola podľa ministerstva vnútra miera povodňového rizika, ako aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov.

Spomedzi 621 obcí na Slovensku putuje 20 balíkov aj do okresu Rimavská Sobota. Na severe okresu ho dostanú obce Klenovec, Lehota nad Rimavicou, Rimavská Baňa a Rimavské Zalužany. Okrem nich v okrese dostanú vozíky aj Abovce, Bátka, Bottovo, Cakov, Čerenčany, Číž, Dubovec, Chanava, Kráľ, Kružno, Lenartovce, Neporadza, Radnovce, Rimavské Janovce, Včelince a Veľký Blh.

„Samozrejme sa tešíme, že ministerstvo vnútra nezabudlo na okres Rimavská Sobota a sme medzi okresmi, ktoré dostanú najviac techniky. Ešte si dobre pamätáme, aké škody spôsobili povodne aj v našom okrese. Chcem zdôrazniť, že z dvadsiatich obcí dostanú protipovodňové balíky iba dve obce, kde sú starostovia zvolení za stranu Smer – SD. Nikto nemôže povedať, že stranícka príslušnosť nejako ovplyvnila výber obcí, ale vyberalo sa podľa reálnej potreby a miery povodňového rizika a to je dôležité,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte a poslanec NR SR Michal Bagačka.

V R. Bani pribudlo športovisko

25. máj 2015 - 21:37

V Rimavskej Bani sprevádzkovali v apríli nové tenisové ihrisko. Ako pre Echoviny.sk povedala starostka obce Elena Polóniová, využívajú ho najmä tínedžeri, čomu sa teší. „Celkové náklady na výstavbu ihriska predstavovali sumu 31 540 eur. Zatiaľ sú v tom len finančné prostriedky obce. Ešte čakáme na platbu od Poľnohospodárskej platobnej agentúry, naspäť žiadame 20 420 eur, čo sú oprávnené výdavky. Ide o prostriedky z eurofondov,“ uviedla Polóniová. Poznamenala, že pôvodne malo mať ihrisko antukový povrch. Došlo však k zmene a je tam umelá tráva. Kvôli tomu sa zvýšila finančná participácia obce na tomto projekte. Verejnosť môže športovisko využívať zadarmo.

Podľa slov starostky majú v obci ambície, aby sa ihrisko postupne prispôsobilo aj na iné športy. „Tenis je fajn, ale futbal je slovenskému vidieku predsa len bližší. Pravdepodobne sa tam kúpia mantinely, aby na ihrisku mohli hrávať aj futbal. Takáto je myšlienka zastupiteľstva, keď na to budú financie. Veľký záujem je u nás napríklad o florbal,“ vyjadrila sa Elena Polóniová.

 

Džudistov z Hrachova ovenčili medailami

25. máj 2015 - 21:24

Matúš Vetrák obsadil na tatami druhé miesto, jeho brat Miroslav tretie a bronzový bol tiež Pehen.

Tréner Jirko Petříček

Na medzinárodnej Veľkej cene Rimavskej Soboty malo hrachovské džudo trojnásobné zastúpenie na pódiových pozíciách. Džudisti, ktorých trénuje Jirko Petříček, však súťažia pod hlavičkou Mladosť Relax Rimavská Sobota. Na tradičnom podujatí obsadil druhé miesto Matúš Vetrák (do 38 kg) a na tretej priečke sa zhodne umiestnili Miroslav Vetrák (do 24 kg) i Nicolas Pehen (do 27 kg). Matúš Vetrák zvádzal súboje v kategórii mini a Miroslav Vetrák i Nicolas Pehen zápolili v kategórii supermini.

Tréner Petříček bol so ziskom troch medailí spokojný. Na tatami sa pritom predstavili aj ďalší jeho zverenci. „Urobili sme v porovnaní s minulým rokom posun vpred. Snáď v tom vydržíme a ešte tie výsledky aj vylepšíme,“ poznamenal. „Matúš a Miroslav Vetrákovci patria u nás v Hrachove medzi najlepších. Príjemne ma prekvapil Pehen,“ uviedol Jirko Petříček.

 

 

 

 

Hrachovčania skončili na piatom mieste

24. máj 2015 - 21:12

Pingpongisti Iskry splnili cieľ, aj keď nebol postavený vysoko.

Hrachovský líder Milan Kýpeť

Hráči STK Iskra Hnúšťa obsadili v štvrtej lige Východ šieste miesto. V súťaži sa predstavilo osem tímov. Stolní tenisti Iskry nazbierali 25 bodov (tri výhry, dve remízy, deväť prehier). „Splnili sme cieľ, pretože sme chceli skončiť do šiesteho miesta. Toto je to najväčšie pozitívum. Našim zámerom však ešte bolo predstihnúť Hrachovo, mohli sme skončiť o jednu priečku vyššie. Tam momentálne siahajú naše hranice. V porovnaní s minulou sezónou sme hrali bez Jána Kizeka, Július Legén zas pracuje v Česku. Niektoré zápasy vynechal Jakub Filipiak, ktorý je aj teraz v zahraničí. V našom družstve tak nastupovala aj Anna Repková. Uvidíme, čo bude v ďalšej sezóne,“ povedal pre Echoviny.sk hnúšťanský hráč Juraj Remeň. Najvyššiu úspešnosť z pingpongistov Iskry zaznamenal Miroslav Bračo. Členom základnej zostavy tímu bol tiež Ján Čipka.

Stolní tenisti ŠK Hrachovo sa umiestnili s 28 bodmi na piatej priečke. Hrachovčania štyrikrát zvíťazili, dvakrát remizovali a osemkrát prehrali. „Sezóna sa skončila pre nás celkom dobre. Hodnotím ju pozitívne. Sme radi, že sme predbehli Hnúšťu. Cieľom bolo skončiť na štvrtom mieste, ale tí pred nami v tabuľke boli o trochu lepší. Dopadlo to napokon tak, ako to dopadlo a som spokojný,“ uviedol hráč ŠK Hrachovo Milan Kýpeť. Ako dodal, hrachovský pingpong urobil posun dopredu. „V priebehu ročníka začal za nás hrávať Peter Kovács a tie výsledky sa dostavili. V tom nasledujúcom by sme nemali byť horší, ale iba lepší,“ poznamenal líder ŠK. Kýpeť mal 60 – percentnú úspešnosť. „Jesennú časť súťaže som mal výbornú, v tej odvetnej časti som trochu poľavil. Moja bilancia bola síce dobrá, ale mohla byť celkovo aj lepšia. Keďže však družstvo dopadlo dobre, nie je to až také strašné.“
Hrachovský dres si ďalej obliekali Michal Kozlok, Matej Borák Gabriel Szekeres či Attila Szabo.

Hnúšťania sa stretli s Hrachovčanmi dvakrát, raz zvíťazili hráči ŠK a raz sa zrodila remíza.

 

Kritické hlasy na adresu obecnej polície

24. máj 2015 - 17:38

Viacerí poslanci Obecného zastupiteľstva v Klenovci nie sú spokojní s prácou obecnej polície. Vychádzajú pritom z vlastných poznatkov, prípadne z podnetov od občanov. Klenovská obecná polícia má troch príslušníkov.

„Veľa sťažností je na obecných policajtov. Týkajú sa toho, že nie sú tam, kde ich občania potrebujú. Keď majú problémy, tak sa nevedia obecným policajtom dovolať,“ vyjadrila sa pre Echoviny.sk poslankyňa Štefánia Dovalová. „Určite je viac poslancov, ktorí sú za to, aby sa ľudia v obecnej polícii vymenili. To nie je len o náčelníkovi. Je to o tom, že sú to Klenovčania a nemajú v obci rešpekt. Ono môžu to byť aj Klenovčania, ale keď obecní policajti nemajú rešpekt, tak je tá ich práca o ničom.“

„Už to nie je to, čo bolo predtým,“ povedal na margo činnosti obecnej polície klenovský poslanec Richard Bálint. „Sú nejakí pohodlní. Sú zamestnaní do 16.00 h, a to je koniec. Povedal som im, aby sa nehnevali, že nie som obecný policajt, ale svojmu šéfovi som k dispozícii 24 hodín denne. Nikto od nich napríklad nechce, aby v noci okolo jednej, alebo druhej išli niekde niečo riešiť. Ale stačí, že zdvihnú telefón a môžu napríklad ďalej informovať štátnu políciu. Riešení je viac, len treba chcieť. Keby bol za nimi vidieť nejaký výkon…Je dosť smiešne, keď sa za minulý rok vybralo na pokutách len 80 eur.“

Bálint zastáva názor, aby sa radšej investovalo do kvalitného kamerového systému a potom by sa mohla obecná polícia zrušiť.
„Zainvestovať do kamerového systému je jednorazová záležitosť, kým obecná polícia nás stojí každý rok veľké sumy. A ku kamerovému systému zriadiť trebárs chránenú dielňu, aby pri monitore sedel niekto. Keď obecní policajti neriešia problémy na námestí, alebo niekde inde, tak sa kamerovým záznamom dá dokázať nejaké to pochybenie.“

Starostka Klenovca Zlata Kaštanová povedala, že sa nedá hodnotiť celkovo práca obecnej polície. „Bolo by sa treba vyjadriť individuálne ku každému policajtovi. S niektorými som spokojná a s niektorými nie. Snažíme sa v spolupráci s nimi vylepšovať prácu obecnej polície. Aj do budúcnosti máme nejaké návrhy na zlepšenie jej práce.“ Ako dodala, zatiaľ by obecnú políciu nerušila.

Priestor na reakciu sme chceli poskytnúť aj náčelníkovi obecnej polície Vladimírovi Dovalovi. Ten najskôr povedal, že nemôže komunikovať, aby sme to skúsili v inom čase. Ale neskôr už mobil nedvíhal.

 

Foto: Noc v múzeu prilákala návštevníkov

22. máj 2015 - 8:33

Aj počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií (v sobotu 16. mája) bol pre návštevníkov Gemersko – malohontského múzea v Rimavskej Sobote pripravený bohatý kultúrny program.
Snažíme sa v ňom už tradične predstaviť osobnosti regiónu Gemer-Malohont. Tentokrát to bola hudobníčka, speváčka a zberateľka gitár Rimavskosoboťanka Mária Páko so svojim tridsaťčlenným súborom Gitáros sokk, ktorý vedie. Je to teleso s najväčším počtom gitaristov v rámci Slovenska. Okrem toho svoje remeselné umenie (kováčske, rezbárske, garbiarske, výroba šperkov či nožíkov) prezentovali remeselníci z Rimavskej Soboty a okolia. Pre účastníkov bola pútavou ukážka rezbárskeho remesla v netradičnej podobe. Pred ich očami za pár okamihov Milan Porubiak vyrezal z dreva stoličku pomocou motorovej píly, ktorú potom následne použil aj na otvorenie pivovej fľaše. V rámci podujatia sme otvorili ďalšiu (v poradí šiestu) výstavu pod názvom PUTROV KUFOR. Život a dielo Eduarda Putru (1883-1915).

Pripravené boli mnohé ďalšie zaujímavé aktivity priamo v priestoroch múzea. Deti aj dospelí mali možnosť zahrať sa na archeológov a hľadať poklady, vystrihovať židovskú synagógu, kresliť či lepiť črepy. Kreslenie a maľovanie bolo aj obsahom výtvarnej dielne pri výstave o maliarovi Eduardovi Putrovi. S Marikou Páko si mohli návštevníci vyskúšať hru na gitaru, pod jej vedením v krátkom gitarovom kurze.

Účastníkom sme ponúkli aj možnosť osláviť Noc múzeí a galérií 2015 online. Mohli sa pripojiť k návštevníkom múzeí od Paríža po Londýn a podeliť sa o svoje zážitky zaslaním fotografie či správy z podujatia cez svoj účet na Twitteri, prípadne si touto cestou pozrieť priebeh podujatia v iných múzeách či galériách.

Počas májovej noci sa múzeum predstavilo nočnými prehliadkami expozícií a aktuálnych výstav (Gitary Márie Páko, PUTROV KUFOR. Život a dielo Eduarda Putru (1883-1915) a Židovská komunita v Rimavskej Sobote).

Aj tohtoročná Noc múzeí a galérií 2015 sa niesla v znamení Medzinárodného dňa múzeí, ktorý si múzeá pripomínajú vždy 18. mája. Tento rok sa konal jedenásty ročník tohto podujatia, ktoré organizujú múzeá a galérie v Európe na základe výzvy parížskych múzeí pod patronátom Rady Európy. Gemersko-malohontské múzeum navštívilo tento rok až 715 návštevníkov, čo bolo takmer o päťdesiat viac ako vlani. Každý stý návštevník dostal darček priamo z rúk riaditeľky múzea.

 

Henčová nemá žiadneho vyzývateľa

21. máj 2015 - 8:00

O riaditeľskú stoličku v hnúšťanskej ZŠ Klokočova je minimálny záujem.

ZŠ Klokočova

Do výberového konania o post šéfa, resp. šéfky tejto školy sa prihlásil jeden uchádzač. „Prišla jedna jediná obálka. Nie je na nej napísané, od koho prišla. Doručená bola v piatok. Obálku otvoríme až v pondelok 25. mája,“ povedala pre Echoviny.sk prednostka Mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková. O riaditeľovi bude rozhodovať rada školy. V nej má zastúpenie zriaďovateľ školy, rodičia či zamestnanci školy.

Výberové konanie bolo vyhlásené kvôli tomu, lebo súčasnej riaditeľke ZŠ Klokočova Ľubici Henčovej sa končí funkčné obdobie 30. júna. Prihlásiť sa bolo možné do piatku 15. mája. Podľa našich informácií je práve Henčová jedinou záujemkyňou o funkciu riaditeľky školy.

Do prechádzajúceho výberového konania na funkciu riaditeľa/riaditeľky CVČ v Hnúšti sa nikto neprihlásil. V prípade ZŠ Klokočova zas prišla iba spomínaná jedna prihláška. Prečo je v Hnúšti minimálny záujem o vedúce posty v školstve? „Neviem na to odpovedať. Náš pán primátor povedal, že ženy, ktoré sú v školstve, nie sú ambiciózne,“ odvetila prednostka úradu Maciaková. Naznačila tiež, že možno ide v rámci školy o dohodu, že chcú mať tú riaditeľku, ktorú mali doteraz.

 

Tisovec siahal po medailovom umiestnení

20. máj 2015 - 20:24

Tretí ročník celoštátnej olympiády stredoškolákov Slovenskej republiky – GAUDEAMUS IGITUR 2015 – sa uskutočnil tentokrát v Trnave.

Súťaže prebiehali v ôsmich športoch, z toho v piatich išlo zároveň o školské majstrovstvá Slovenska – v atletike, futbale, basketbale, volejbale a hádzanej.
Na olympiáde v Trnave súťažili mladí športovci z celého Slovenska, medzi nimi i družstvo volejbalistov Strednej odbornej školy v Tisovci. O majstrovský titul vo volejbale sa uchádzalo osem družstiev prevažne zvučného mena – zo Svidníka, Trenčína, Bratislavy, Galanty, Nitry, Košíc, Piešťan a nepochybne za outsidera turnaja sme boli považovaní my – Tisovčania. Súťaž prebiehala na SOU energetickom na Sibírskej ulici v Trnave.
Úlohu outsidera sme však na turnaji rozhodne nepotvrdili. V základnej skupine sme po výhrach 2:1 nechali za sebou tímy z Piešťan a Nitry. O víťazstvo v skupine sme bojovali s Bratislavou. Prehrali sme tesne 1:2 (59:59) na sety. V semifinále sme podľahli Trenčínu 0:2 a v boji o tretie miesto sme si zopakovali duel s Bratislavou, v ktorom sme znovu prehrali 1:2 (57:64).
Medailové umiestnenie našim volejbalistom uniklo len o vlások a neostalo im nič iné, len prežrieť horkastú príchuť štvrtej priečky. My doma to však vidíme inak. Nesmierne si ceníme úspech, ktorým štvrté miesto na celoštátnej olympiáde stredoškolákov SR nepochybne je. Chlapcom srdečne blahoželáme, veď za sebou nechali silných súperov – Galantu, Nitru, Košice a Piešťany.
Víťazom volejbalového turnaja sa stalo družstvo zo Svidníka, na druhom mieste sa umiestnil Trenčín a tretia priečka patrí Bratislave.

 

Hnúšťa zdemolovala Lesenice, Doboš dal päť gólov

20. máj 2015 - 18:48

Klenovčania nestačili na Ožďany a prišli o prvé miesto.

Boris Vengrín hráva za dorast i áčko FK CSM

V štvrtej lige Juh boli na programe stretnutia 22. kola. Hráči FK CSM Tisovec hostili ŠK Vinica, ale ani tentokrát si bodové konto nevylepšili. Mužstvo z mesta pod Hradovou prehralo aj deviaty jarný zápas a naďalej figuruje so 16 bodmi (štyri výhry, štyri remízy, štrnásť prehier) na predposlednom trinástom mieste.

FK CSM Tisovec – ŠK Vinica 0:1(0:0)
Tisovčania si v boji o záchranu nepomohli. Utrpeli smoliarsku prehru. Vlastný gól Mareka Stasíka v 67. min rozhodol o zisku troch bodov pre Vinicu.

FK CSM: Košičiar – Hradovský (56. B. Vengrín), R. Hurák, Stasík, Michalko – Lipták – Kuchta (84. P. Zelenák), Dacho, S. Zelenák, Nagaj (72. Bertoš) – Branislav Kriška.

FK Iskra Hnúšťa – FK Lesenice 11:1 (6:0)
Iskra bola v 22. kole piatej ligy (skupina D) pri veľkej streleckej chuti a svojho tabuľkového suseda doslova prevalcovala. Prvý úder zasadil hosťom v 3. min hrajúci tréner Radoslav Doboš, o druhý sa postaral v 11. min Lukáš Ulický a o tretí v 16. min Michal Prečuch. Štvrtý gól Iskry strelil 28. min Marian Petrok. V prvom dejstve prekonal hosťujúceho brankára ešte dvakrát Radoslav Doboš (40. a 43. min). Domáci sa s jednoznačným vedením neuspokojili a autorom siedmeho zásahu bol v 53. min strelecky disponovaný Doboš. V 54. min dosiahli Lesenice čestný gól, dal ho Babka. Iskra však pokračovala v kanonáde. V 72. min sa presadil Tomáš Tavarský a v 85. min Peter Hudec. Jubilejný desiaty gól pridal v 87. min M. Prečuch a potupu hostí zavŕšil v 90. min Radoslav Doboš. Iskra má 23 bodov (sedem víťazstiev, dve remízy, trinásť prehier) a poskočila z dvanásteho na jedenáste miesto.

Iskra: Dominik – Vetrák, M. Petrok, Foľko, Ladika – Ulický (62. Tavarský), Jakubec (46. Boris Kriška), Antal, M. Prečuch – Šaliga (46. Hudec), Doboš.

TJ Ožďany – TJ Družstevník Klenovec 4:2 (3:1)
V 24.kole prvej triedy Klenovčania neuspeli. Prvýkrát v odvetnej časti súťaže našli premožiteľa. Hostia pritom viedli od 7. min, v ktorej prekonal gólmana Oždian Tomáš Brndiar. Lenže domáci potom otočili priebeh zápasu. Dvomi presnými zásahmi sa na tom podieľal T. Dóša (16. a 21. min). Tretí gól domácich dal v 37. min Budai a štvrtý v 66. min Laco. Prehru Družstevníka zmiernil v 75. min Tomáš Brndiar. Klenovský tím prišiel o pozíciu lídra, predstihol ho Družstevník Kráľ. Jeho séria deviatich jarných duelov bez prehry sa skončila, pričom osemkrát Družstevník zvíťazil. Klenovčania sa nachádzajú s 53 bodmi (sedemnásť víťazstiev, dve remízy, päť prehier) na druhej priečke. V nasledujúcich dvoch kolách ich čakajú zápasy pravdy. Najskôr sa predstavia v Muráni, ktorému patrí priebežne tretia priečka a následne privítajú Kráľ.

Družstevník: P. Hruška – Parobek, Boháčik, Miháľ, Vince – Bavala, Ištók, M. Kubinec, Hlôška – M. Hruška (46. T. Medveď), T. Brndiar.

Z mládežníckych súťaží
Tretia liga dorastencov Juh
FK Sokol Braväcovo – FK CSM Tisovec 4:1 (2:0)
Gól hostí vsietil Boris Vengrín.
Druhá liga starších žiakov Juh
MFK Strojár Krupina – FK Iskra Hnúšťa 4:1 (2:1)
V drese Iskry skóroval Tomáš Ridzoň.

 

Foto: Slučka pre dvoch zaujala Hnúšťanov

20. máj 2015 - 14:08

Divadelnú hru Ivana Bukovčana v réžii Michala Stejskala uviedol Divadelný súbor Daxner v Hnúšti v nedeľu, 17. mája v zložení Dušan Kojnok, Martina Vlčeková a Milan Cibuliak.

Tragifraška Ivana Bukovčana Slučka pre dvoch patrí k najvtipnejším hrám z dedičstva slovenskej pôvodnej dramatickej tvorby. Ponúka výborné roly pre troch hercov a bizarný príbeh podivuhodného manželského trojuholníka. Bukovčanova hra nezostarla ani po vyše štyridsiatich rokoch, ktoré uplynuli od jej napísania. Zostáva sviežou a aktuálnou, pretože obsahuje nadčasový, všeľudský rozmer. Varíruje archetypálnu situáciu ľúbostného trojuholníka. Svojou komičnosťou a dramatickými typmi pripomína trojuholník známy z talianskej ľudovej komédie: Pierot – Kolombína – Harlekýno. Pravda, u Bukovčana Pierot a Kolombína svoje najlepšie roky už majú za sebou, zato dynamický Harlekýno zostáva večne mladý a večne neuchopiteľný. Naivný Pierot je verný svojej krásnej Kolombíne bez ohľadu na utekajúce roky. V súlade s archetypom rozmarná Kolombína je naopak Pierotovi neverná. Zvodcom nie je nikto iný, než nestarnúci vetroplach Harlekýno. Mená dramatických postáv v Bukovčanovej komédii sú síce iné, bližšie slovenským pomerom, ich podstata však v základných obrysoch zodpovedá nehynúcim typom commedie dell´arte.

Do Hnúšte sa na divadelné predstavenie prišlo pozrieť približne 150 divákov. Riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Diana Vojenčiaková to považuje za veľký úspech: „Som nesmierne šťastná, že ľudia o kultúru záujem majú. Na predstavenie sa prišli pozrieť deti, mládež, dospelí i seniori, čo považujem za dôkaz toho, že všetci občania nášho mesta inklinujú k divadlu a ku kultúre všeobecne. Takmer plná sála našej kinosály ma posunula ďalej , a to ísť za svojou ambíciou priniesť čo najviac kultúry do nášho mestečka,” vyjadrila sa pre Echoviny.sk Vojenčiaková.

Na najbližšie divadelné predstavenie sa môžu občania Hnúšte tešiť už 14.júna o 17.00 hod., kedy sem zavíta Divadlo bez groša so svojou hrou Čajka. Ide o víťaznú hru krajskej súťažnej prehliadky amatérskeho divadla Zochova divadelná Revúca. “Verím, že aj v júni bude sála minimálne tak naplnená ako túto nedeľu a publikum bude tak živo reagovať,” dodala Diana Vojenčiaková, ktorá je riaditeľkou MsKS v Hnúšti od 1. apríla 2015.

 

 

V Tisovci sa hotujú sprevádzkovať kúpalisko

19. máj 2015 - 18:53

Tisovské kúpalisko by malo otvoriť svoje brány v sobotu 30. mája.

Pre Echoviny.sk to uviedol prednosta tisovského mestského úradu Tibor Tokár. „Vstupné sa v porovnaní s minulým rokom nezmení. Budú sa tam striedať viacerí plavčíci,“ dodal prednosta mestského úradu. Ako poznamenal, návštevníci kúpaliska budú mať k dispozícii aj bufet. Naďalej platí, že lehátka bude možné využívať zdarma.

V Hnúšti plánujú sprevádzkovať kúpalisko na budúci mesiac. Podľa slov správcu športových zariadení Juraja Šuttu je predpoklad taký, že sa otvorí v predposledný júnový týždeň. V Klenovci plánujú otvoriť kúpalisko začiatkom júla.

 

 

Kúpalisko v Tisovci

Kúpalisko v Hnúšti

Kúpalisko v Klenovci

Páleš si ukoristil striebro a bronz

18. máj 2015 - 21:00

Na národnom šampionáte získala bedmintonistka Romana Surová bronzovú medailu.

Na majstrovstvách Slovenska seniorov v bedmintone, ktorých dejiskom bol Trenčín, si vybojovala bronz Romana Surová. Odchovankyňa TJ Družstevník Klenovec sa dostala na medailové priečky vo štvorhre. Partnerkou Surovej, ktorá háji farby bratislavských Spojov, bola Jana Nejedlová (Fénix Bratislava). V semifinále ich zastavila košická dvojica Palková/Vargová. Východniarky zvíťazili v zápolení o postup do finále 2:1 na sety, pričom následne uspeli aj v súboji o zlato.

V Trenčíne sa konal tiež republikový šampionát najmladších žiakov (do 11 rokov). Stanislav Páleš (BK ZŠ J. F. Rimavského, resp. NR Hnúšťa) na ňom získal dve medaily. Tretie miesto obsadil vo dvojhre. V semifinále podľahol 0:2 S. Suchému zo Sliača. Premožiteľ Páleša si napokon dokráčal k titulu. V mixe sa umiestnil Stanislav Páleš s Alexandrou Figuliovou (Družstevník Klenovec) na striebornej pozícii. Vo finále nestačili na košický pár Mravec/Telehaničová, prehrali s ním 0:2.

Na M – SR starších žiakov, ktoré sa uskutočnili v Bratislave, nemal klenovský a ani hnúšťanský bedminton zastúpenie na stupňoch víťazov.

Stanislav Páleš (druhý sprava)

Alexandra Figuliová (prvá zľava)

Hnúšťa: Nedeľa počas Dní mesta bude patriť mladým rodinám

18. máj 2015 - 9:51

Tento rok program osláv Dní mesta rozšírime o jazdu unikátnym ozubnicovým parným vláčikom a o program pre rodiny s deťmi. Využite poslednú možnosť kúpiť si lístky na popoludňajšiu jazdu parným vláčikom.

S narastajúcim počtom mladých rodín je v Hnúšti každý rok vyšší dopyt po programoch a aktivitách práve pre rodiny s deťmi. Aj mesto Hnúšťa a MsKS sa rozhodlo zareagovať a preto sme rozšírili program osláv Dní mesta 2015 o jeden deň, ktorý bude celý venovaný mladým rodinám.

V nedeľu, 31. mája bude hlavnou atrakciou ozubnicový parný vláčik, ktorý bude v čase od 8:55 do 10:25 a následne od 11:40 do 16:30 stáť na železničnej stanici. Môžete si prísť prezrieť dobové vozne, nastúpiť do rušňa, prípadne s deťmi prihodiť uhlie do kotla. Atrakciou, ktorú sme len tento týždeň dohodli s predsedom združenia Zubačka Tisovec Jankom Spišiakom je možnosť previezť sa niekoľko metrov v stanici priamo v rušni spolu s rušňovodičom.

Spolu 300 rodičov a detí parným vláčikom aj prevezieme na trase Hnúšťa – Tisovec. Prvá jazda, ktorá odchádza o 10:26 hod. a prevezie 150 ľudí do Tisovca sa vypredala v priebehu dvoch dní. Druhá jazda, ktorá štartuje popoludní o 16:30 hod. do Tisovca a nazad ľudí dovezieme autobusom, stojí 2,50 pre dospelých. Na návrh primátora mesta Michala Bagačku môžu ku každému lístku rodičia zobrať na jazdu dve deti zdarma. Vo vláčiku budú deti sprevádzať aj detskí animátori, v Tisovci je možnosť prehliadnuť si železničné múzeum.

Kapacita vláčika je obmedzená, preto využite poslednú možnosť zakúpiť si lístky na popoludňajšiu jazdu – lístky sú v predaji v Mestskom kultúrnom stredisku v kancelárii na poschodí.

Tešíme sa veľkému záujmu o túto atrakciu a na budúci rok sa pokúsime s občianskym združením Zubačka Tisovec dohodnúť tak, aby vláčik premával cez naše Dni mesta počas celého víkendu.

A pre rodinky, ktoré sa vláčikom nepovezú, pripravilo MsKS sprievodné programy. Od 10:00 budú na námestí pripravené nafukovacie atrakcie a hry, mladí kynológovia predstavia psíky a deti budú kresliť na asfalt. Od 14:00 začína v areáli knižnice prof. Š. Pasiara zábavný program pre deti s názvom 007 kozliatok.

Ozubnicový parný vlak do Hnúšte zavíta vďaka ochote občianskeho združenia Zubačka Tisovec. Združenie na projekte obnovy ozubnicovej železničky z Tisovca do Pohronskej Polhory pracovalo viac ako 10 rokov a 12 rokov trvalo, kým sa parný rušeň dostal z rumunského šrotoviska do Tisovca, aby sa stal atrakciou cestovného ruchu. Aj do Hnúšte sa tak dostane kus histórie, veď ide o stroj vyrobený v roku 1908 v rakúskej lokomotívke Floridsdorf pre ozubnicovú železnicu vo vtedy uhorskom Sedmohradsku, aké sa používali až do začiatku 60. rokov 20. storočia aj na slovenskej ozubnicovej železnici Tisovec – Pohronská Polhora.

 Autor: Roman Lebeda, zástupca primátora
foto: o.z.Zubacka

Tento článok je platenou inzerciou

V Klenovci rozhodli o ocenených

17. máj 2015 - 10:11

Obecné zastupiteľstvo v Klenovci schválilo udelenie Ceny obce občanom – priamym účastníkom odboja pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Klenovca.A to konkrétne Pavlovi Antalovi, Zuzane Bartovej, Júlii Lichancovej, Júlii Parobekovej a Pavlovi Ulickému. Toto ocenenie je spojené s finančnou odmenou vo výške 100 eur. Poslanci tiež odsúhlasili, že Čestné občianstvo obce získa Július Molitoris, jednak za účasť v odboji a tiež za publikačnú činnosť. Za propagáciu a udelenie registrovanej značky Klenovecký syrec obdržia Ďakovné listy Ján Keresteš a Karol Herian. Všetci budú ocenení v júni počas Klenovskej rontouky.

 

Iskra doma pokorila Jesenské

15. máj 2015 - 22:42

Hráči FK CSM prehrali vo všetkých doterajších ôsmich jarných zápasoch.

Hráči Iskry v defenzívnej činnosti

V dohrávanom 16. kole štvrtej ligy Juh sa predstavili v stredu hráči FK CSM Tisovec v Poltári. Keďže vyšli znovu bodovo naprázdno, natiahli sériu jarných prehier na osem stretnutí. Mančaft z mesta pod Hradovou sa zosunul z dvanásteho na predposledné trináste miesto. Tisovčania majú šestnásť bodov (štyri víťazstvá, štyri prehry, trinásť prehier). Do konca prebiehajúceho ročníka je ešte na programe päť kôl.

TJ Sklotatran Poltár – FK CSM Tisovec 4:0 (4:0)
Hlavnou postavou duelu bol M. Marcinek, ktorý v rozpätí štvrťhodiny zaznamenal hetrik. Tisovského gólmana prekonal v 22., 28. a v 36. min. Triumf Poltárčanov ešte prikrášlil v 43. min Šuška. V drese FK CSM sa na trávnik vrátil Peter Michalko.

FK CSM: Košičiar – Hradovský, R. Hurák, Michalko, Vývlek (48. P. Zelenák) – Lipták – Kuchta (66. D. Vengrín), Dacho, S. Zelenák, Nagaj – Branislav Kriška.

FK Iskra Hnúšťa – FK Jesenské 3:2 (0:1)
Hnúšťania získali v stredajšej dohrávke 16. kola piatej ligy (skupina D) skalp priebežne druhého tímu v tabuľke. V boji o záchranu si ukoristili dôležité tri body. Hostia viedli od 9. min, v ktorej skóroval Farkaš. Po zmene strán však Iskra otočila priebeh duelu. V 53. min bol autorom vyrovnávajúceho gólu Lukáš Stieranka. Druhý gól domácich pridal v 74. min Boris Kriška a tretí vsietil v 79. min Michal Prečuch, ktorý si v jesennej časti obliekal dres Jesenského. Strelecký účet duelu uzavrel v 87. min hosťujúci Múčik. Hnúšťanský mančaft sa posunul s 20 bodmi (šesť víťazstiev, dve remízy, trinásť prehier) z trinásteho na dvanáste miesto. Na jedenástu i desiatu priečku stráca jeden bod.

Iskra: Dominik – Vetrák, M. Petrok, Foľko, Stieranka – Ulický, Ladika (46. Jakubec), Antal, M. Prečuch – Doboš (76. Šaliga), Boris Kriška (80. Hudec).

Diaľnica R2 zo Zvolena do Košíc z priorít vlády nevypadla

15. máj 2015 - 15:07

Podľa kompetentných došlo iba k zlému pochopeniu slov ministra, na prácach sa intenzívne pokračuje. Úsek Zvolen – Pstruša je dokonca jediný štvorprúdový úsek cesty na Slovensku, na ktorý sa počas jedného funkčného obdobia podarilo vydať stavebné povolenie, začať aj ukončiť súťaž a ešte ho aj odovzdať verejnosti.

V roku 2020 bude ukončený úsek po Lovinobaňu, úseky Lovinobaňa – Ožďany a Ožďany – Zacharovce už budú vo výstavbe. Zdroj: Nový čas, wikipedia

V súvislosti s vyjadrením Ministra dopravy SR Jána Počiatka, že eurofondy na rozvoj cestnej infraštruktúry sú momentálne vyčerpané, sa v Rimavskej Sobote z iniciatívy primátora Jozefa Šimka stretli starostovia niektorých obcí, aby vytvorili petičný výbor a rozbehli petíciu za skoršiu výstavbu diaľnice.

Primátor Hnúšťe a poslanec NR SR Michal Bagačka už ministerstvo dopravy požiadal o vysvetlenie. „Dostal som informáciu, že došlo iba k zlému pochopeniu slov ministra dopravy. Žiadny odklad výstavby sa nechystá a práce pokračujú podľa harmonogramu. Ešte tento rok budú občania nášho regiónu k diaľničnej sieti bližšie otvorením úseku Zvolen – Pstruša.“ Napriek tomu Bagačka prípadnú petíciu podporí. „Diaľnica je pre rozvoj regiónu nevyhnutná,“ uviedol Bagačka.

NDS i Ministerstvo dopravy popreli informácie o oddialení výstavby

Národná diaľničná spoločnosť prostredníctvo hovorkyne Evy Žgravčákovej rovnako ako ministerstvo poprela informácie, ktoré vyšli na rôznych webových portáloch o tom, že rozhodla o oddialení výstavby. „Nerozhodli sme o odložení termínov a zachovávame plánované termíny začiatku výstavby úsekov rýchlostnej cesty R2,“ informovala Žgravčáková.

Echoviny.sk v súvislosti s pokračovaním výstavby diaľnice R2 Zvolen – Košice oslovili štátneho tajomníka Ministerstva dopravy SR Viktora Stromčeka, ktorý tiež dementoval, že výstavba sa oddiali. „Určite nie je pravda, že by rýchlostná cesta R2 vypadla spomedzi priorít tejto vlády,“ uviedol Stromček.

Ešte tento rok odovzdajú 20 km rýchlostnej cesty

„Ešte v tomto roku bude verejnosti do užívania prvý z dvoch úsekoch rýchlostnej cesty R2 na východ od Zvolena. Ide o viac ako desať kilometrový úsek rýchlostnej R2 Pstruša – Kriváň, ktorý v

budúcom roku doplní druhý z už dnes rozostavaných úsekov R2 Zvolen východ – Pstruša. Týchto dokopy takmer 20 kilometrov rýchlostnej cesty výrazne odľahčí dopravu na jednom z najvyťaženejších úsekov budúcej trasy R2 medzi Zvolenom a Detvou,“ uviedol Stromček na margo špekulácií, že diaľnica R2 nie je prioritou.

Vizualizácia rýchlostnej cesty medzi Kriváňom a Lovinobaňou. Zdroj: NDS

Do roku 2020 diaľnica až po Lovinobaňu

Ako doplnil, v príprave R2 sa naďalej veľmi intenzívne pokračuje. „Na ťah R2 od Kriváňa po Košice sa spracovali, resp. spracovávajú štúdie realizovateľnosti, ktoré majú preukázať opodstatnenosť realizácie rýchlostnej cesty R2, a sú okrem iného podmienkou Bruselu na financovanie akéhokoľvek úseku z eurofondov,“ povedal Stromček s tým, že napríklad úsek R2 Kriváň – Lovinobaňa je na základe výsledku štúdií potrebné zrealizovať do roku 2020 a v súčasnosti sa spracováva dokumentácia pre stavebné povolenie.

Bagačka: Každý by bol rád, keby to šlo rýchlejšie

„Rimavská Sobota bude podľa vyjadrenia, ktoré som dostal od ministerstva, v roku 2020 od diaľničnej siete iba 40 kilometrov a ďalšie úseky už budú rozostavané. Sever okresu sa ešte tento rok priblíži k diaľničnej sieti v Banskej Bystrici aj vďaka lepšiemu prepojeniu na Brezno, kde ukončia rekonštrukciu sedla Zbojská a začne sa stavať obchvat Brezna“, povedal pre Echoviny.sk Bagačka. „Určite by sme boli všetci radi, keby to prebiehalo rýchlejšie, ale podstatná je pre mňa informácia, že k žiadnemu zdržaniu v tomto okamihu nedochádza,“ doplnil Bagačka.

Podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Kóňu nie je reálne, aby sa stavalo všetko naraz, ale nie je to reálne, aj keď prípravy pokračujú. „Dnes je na Slovensku vo výstavbe vyše 130 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest, čo atakuje historické maximá aj absorbciu stavebného trhu,“ informoval Echoviny.sk Kóňa.Konto - prihlásenie

hnusta.eu
hnusta.eu
hnusta.eu
hnusta.eu
hnusta.eu
hnusta.eu
X