Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 28 min

RHAL: Klenovec celkovo tretí, Hnúšťa piata

30. marec 2015 - 21:25

Posledné kolo Rimavskej hokejovej amatérskej ligy sa odohralo 20. marca. Pozrite si fotografie.

Aj keď celkovým víťazom súťaže sa stal Hornets RS už tri kolá pred koncom, o celkové tretie miesto sa zvádzal boj až do posledného zápasu. Pred posledným kolom boli tretí Supy z Klenovca, ale len dva body pred Levmi z Revúcej, tým pádom Revúčania mali ešte aj v poslednom kole o čo hrať. Čo aj naplno využili a hneď v prvom večernom zápase zdolali Whiteraven RS 6:1, čím sa dostali pomyselne o jeden bod na tretie miesto pred Klenovec. Klenovcu stačilo proti Gladiatorom z Hnúšte aj bod na konečné tretie miesto, ale Supy nenechali nič na náhodu a doslova deklasovali Gladiatorov pred slušnou diváckou kulisou pomerom 9:2. V treťom večernom zápase už o nič nešlo a tak body po remíze 5:5 si rozdelili Hornets a Kokava nad Rimavicou.

Celkovým víťazom a zároveň obhajcom titulu sa stali hráči Hornets RS. Klenovskému tímu patrí pekné tretie miesto a Hnúšti nakoniec predposledné piate miesto.

Po skončení posledného zápasu, všetky tímy nastúpili na ľad, kde došlo následne k odovzdávaniu rôznych cien, ale predovšetkým odovzdaniu víťazného pohára pre hráčov Hornets.

Výsledky XX. kola:
Revúca – Whiteraven 6:1 (1:0,4:0,1:1)
Klenovec – Hnúšťa 9:2 (3:0,4:2,2:0) Góly: Durmis 2, Staho 2, Kubinec, Ištok, Melich, Medveď, P.Hruška – Porubiak, Bálint
Hornets – Kokava nad Rimavicou 5:5 (3:0,1:3,1:2)

Konečná tabuľka:
1. Hornets RS 46 b.
2. Whiteraven RS 38 b.
3. Klenovec – Supy 33 b.
4. Lev Magnezit Revúca 31b.
5. Gladiators Hnúšťa 22 b.
6. Kokava nad Rimavicou 8 b.

Týmto záverečným kolom bola hokejová sezóna RHAL (rhal.mypage.cz) ukončená a zároveň 22. marca ukončená aj celková prevádzka Zimného štadióna v Rimavskej Sobote.

Na Dňoch mesta v Hnúšti vystúpi Lipa a Smatanová

29. marec 2015 - 21:27

Hlavný program bude v sobotu, 30. mája, vystúpia na ňom interpreti Peter Lipa Band a Zuzana Smatanová. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na februárovom rokovaní.

 

V pôvodnom návrhu, ktorý pripravil viceprimátor Roman Lebeda spolu s MsKS bol program rozdelený do dvoch dní. V piatok mala vystúpiť kapela Ine Kafe a domáce predkapely, v sobotu mal byť program pre starších v podobe Maduaru a Elán Tribute Bratislava spolu za sedem tisíc eur.

Poslanci nakoniec odsúhlasili pozmeňujúci návrh poslanca Grigorija Šamina, ktorý navrhol iných interpretov – Petra Lipu a Zuzanu Smatanovú za sumu necelých šesťtisíc eur. Vystúpeniu skupiny Ine kafe vytkol punkový žáner nevhodný pre okrúhle výročie osláv Dní mesta.

Večerný program Dní mesta sa zároveň obmedzí na jeden deň. Ako uviedol poslanec Šamin, miestni podnikatelia majú záujem udržať ľudí v piatok vo svojich prevádzkach. Lebeda reagoval, že podnikateľom by viac pomohlo, ak by boli koncerty v oba dni a pritiahli do mesta aj ľudí z okolia.

Kvôli zachovaniu programu so skupinou Ine kafe sa konala v meste aj petícia. Prednostka mestského úradu Oľga Maciaková informovala o doručení hárkov s vyše štyristo podpismi občanov. Poslanci petíciu nezohľadnili a odsúhlasili program iba na sobotný večer so vstupným vo výške 3 eur.

20. ročník osláv Dní mesta sa uskutoční posledný májový víkend od 29. do 31. mája.

V poslednom derby Klenovčania rozdrvili Hnúšťu

24. marec 2015 - 1:28

V štyroch vzájomných zápasoch RHAL v tejto sezóne sa zrodili dve víťazstvá Klenovca, jedna remíza a jedna výhra Hnúšte.
Sezóna Rimavskej amatérskej hokejovej ligy skončila 20. marca posledným, 20. kolom. Keďže o víťazovi ligy (Hornets Rimavská Sobota), sa rozhodlo už niekoľko kôl predtým, najväčší záujem pútalo posledné derby zo severu okresu v tejto sezóne.

V ňom sa potvrdila výborná forma klenovských Supov a naopak klesajúca výkonnosť hnúšťanských Gladiatorov. Klenovčania vrátili Hnúšťanom vysokú prehru z úvodu sezóny v pomere 2:7 a v poslednom zápase vyhrali 9:2.

Klenovec – Hnúšťa 9:2 (3:0, 4:2, 2:0)

Góly: Durmis 2, Staho 2, Kubinec, Ištók, Melich, Medveď, P. Hruška – Porubiak, Bálint

Vo vzájomnom meraní síl zvíťazili najprv Hnúšťania 7:2, nasledovala remíza 4:4 a dve víťazstvá Supov v pomere 3:2 a 9:2. Najviac gólov v derby zápasoch nastrieľali klenovčania Melich a Durmis (po 4 góly). Po tri góly strelili v derby Hnúšťania Vinclav ml., Sihelský a Bálint.

Klenovčania v závere sezóny zaknihovali 8 víťazstiev v rade a porazili aj rimavskosobotské tímy v čele tabuľky, čo ich vynieslo na tretiu priečku súťaže. Hnúšťanom sa naopak v závere sezóny nedarilo a svoju druhú súťažnú sezónu ukončili na predposlednom, piatom mieste.

Ocenenie za celoživotnú prácu získala aj riaditeľka SOŠ v Hnúšti E. Moncoľová

22. marec 2015 - 17:48

V Divadle J.G. Tajovského vo Zvolene vyznamenal učiteľov za pozoruhodné úspechy vo výchovno-vzdelávacom procese predseda BBSK M. Kotleba. Prvé miesto za celoživotnú prácu si prevzala aj pedagogička zo Strednej odbornej školy v Hnúšti.
Pri príležitosti Dňa učiteľov predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba udelil v piatok, 20. marca cenu Mateja Bela najlepším pedagógom Banskobystrického kraja.

Riaditeľka SOŠ v Hnúšti E. Moncoľová (v strede)

Za celoživotnú prácu v školstve s mimoriadnymi výsledkami dosiahnutými vo výchove a vzdelávaní sa na prvom mieste umiestnila a cenu Mateja Bela získala Edita Moncoľová zo Strednej odbornej školy v Hnúšti. Druhé miesto získala Zuzana Kazárová zo SOŠ informačných technológií v Banskej Bystrici, tretie Anna Bartóková z Gymnázia v Detve.

V kategórii autorstvo a implementácia medzinárodných projektov škôl, ktoré reprezentujú BBSK a Slovenskú republiku v zahraničí, získal prvé miesto Pavel Fiľo zo SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Po ňom si ocenenie prevzala Beáta Mogišová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene a Radovan Mádel z Gymnázia Františka Švantnera v Novej Bani.

V tretej kategórii sa hodnotila príprava úspešných žiakov na celoštátne a medzinárodné súťaže a olympiády. Zvíťazila Elena Šlauková zo Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici, na druhom mieste bol ocenený František Strýček z Gymnázia v Detve a cenu za tretie miesto dostala Renáta Ertlová zo SOŠ obchodu a služieb v Žiari nad Hronom.

Pozvánka na stretnutie s autorkou básnickej zbierky Časovaná správa

22. marec 2015 - 17:34

Mestské kultúrne stredisko – Knižnica prof. Štefana Pasiara v Hnúšti vás pozýva na stretnutie s autorkou básnickej zbierky “ČASOVANÁ SPRÁVA” Vierou Herczeghovou, ktorá sa uskutoční dňa 26. marca 2015 o 16:00 hod. v Knižnici prof. Štefana Pasiara v Hnúšti.

 

Vieru Herczeghovú z Rimavskej Soboty poznajú ako bývalú terapeutku abstinujúcich na protialkoholickom oddelení nemocnice. Málokto však vie, že sa roky venuje literárnej tvorbe.

Publikovala v talianskych časopisoch Cammninando Insieme – Periodico trimestrale. Je spoluautorkou odbornej knihy A Guide for the work in the Clubs of treated alcoholics. V minulosti uverejňovala básne v Novom slove mladých. V roku 2013 vydala svoju prvú zbierku básní. V básňach rieši vzťahy rodinné, ale aj k ľuďom, ktorí nejakým spôsobom sa dotkli jej života. Po jej prečítaní máte pocit, že je aj o vás a autorka je vašou dôvernou priateľkou.

Kniha obsahuje 61 básní zo života autorky a publikácia vypovedá o plynutí času. Rodáčka z Poltára začala písať v sedemdesiatych rokoch. V minulosti uverejňovala básne v Novom slove mladých. Vtedajšia doba si vyžadovala písanie angažovanej poézie a intímna lyrika sa akosi „nenosila“, čo ju znechucovalo a písala len sporadicky. V tomto období uverejňovala básne pod menom Viera Kamasová. „Po určitom básnickom dozretí som sa k literárnej tvorbe vrátila. Celý život som sa venovala kariére, pracovala som s pacientmi na protialkoholickom oddelení a seba som odsúvala na vedľajšiu koľaj. Vždy som sa venovala iným a teraz vo mne dozrela potreba niečo po sebe zanechať,“ prezradila V. Herczeghová, ktorá publikovala aj v talianskych časopisoch. Istý čas pôsobila na juhu Anglicka a stále žije veľmi aktívne. Písaniu básní sa mieni venovať i naďalej.

Hnúšťa nadväzuje vzťahy s novým partnerským mestom

18. marec 2015 - 9:47

Mesto má partnerov v Taliansku a Poľsku, prvým českým partnerom bude mesto Dobruška.

 

České mesto Dobruška (okr. Rychnov nad Kněžnou) sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti stane tretím družobným mestom Hnúšte. Primátor Michal Bagačka už rokuje o spolupráci s predstaviteľmi Dobrušky.

“Už dlhšiu dobu sme hľadali partnerské mesto v Čechách. Dobruška má podobný počet obyvateľov, aj čo sa týka organizácií a inštitúcií, ktoré tam sídlia. Už dopredu uvažujeme napríklad nad spoluprácou športových klubov a spoluprácou v oblasti kultúry,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte. K Dobruške sa dostali náhodou, keď mesto poslalo výzvu, že hľadajú partnerské mesto na Slovensku, na Združenie miest a obcí Slovenska. So starostom Dobrušky pripravuje Bagačka ďalšie kroky a prvé oficiálne návštevy. Zástupcovia českého mesta by mali pricestovať aj na Dni mesta Hnúšťa, ktoré sa konajú koncom mája.

O spolupráci sa hovorilo na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Poslankyňa Margita Féderová primátora doplnila informáciou, že mesto Dobruška zviditeľnil Alois Jirásek v románe F. L. Věk o prvom predajcovi a rozširovateľovi tlače v Čechách. Aj paralela so slovenským kolportérom Matejom Hrebendom je podľa nej dobrým predpokladom k spolupráci.

Panoráma centra mesta Dobruška (foto: virtualczech.cz)

Partnerstvo medzi Dobruškou a Hnúšťou by mohlo byť oficiálne podpísané v najbližších mesiacoch. Okrem českého mesta má Hnúšťa uzavretú družbu s talianskym Apricene a poľským Lwówkom Śląskim.X