Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 53 min 34 s

Hnúšťa vyhrala nad Kokavou po nájazdoch, je na čele tabuľky

22. november 2014 - 22:51

Hokejisti Hnúšte vyhrali aj v piatom kole Regionálnej hokejovej amatérskej ligy.

V súboji s tímom Kokavy n. Rimavicou sa však víťazstvo rodilo ťažšie a o víťazovi museli rozhodnúť až nájazdy. V nich boli “Gladiátori” úspešnejší a tak sa mohli tešiť zo zisku dvoch bodov po konečnom skóre 5:4 v ich prospech. Tento výsledok ich v tabuľke vyniesol na priebežné prvé miesto s celkovo jedenástimi bodmi.

Hnúšťa – Kokava n. Rimavicou 5:4 (0:1, 2:1, 2:2, 1:0)

Za Hnúšťu skórovali Vinclav ml., Sojka, Vince, Porubiak, Bálint.

Z tímu Kokavy sa dva krát presadil Holic, po jednom góle pridali Látka J. a Vengrín.

Stretnutie medzi tímom White Raven a Klenovcom bolo v 3. tretine za stavu 3:7 pre Klenovec prerušené, kvôli zraneniu brankára rimavskosobotského tímu. Klenovec by pravdepodobne mal nakoniec zvíťaziť kontumačne 5:0.

V ďalšom kole sa Hnúšťa predstaví 28. novembra o 19:15 proti Revúcej, Kokavčania si ten istý deň 22:15 zmerajú sily proti družstvu Klenovca. Oba zápasy sa odohrajú v Rimava Aréne v Rimavskej Sobote.

 

V sobotu v Hnúšti adrenalín, v Klenovci tradície a divadlo

21. november 2014 - 18:07

V Hnúšti si budú mať luďia príležitosť pozrieť tie najlepšie filmy uplynulej sezóny z prostredia zamrznutých hôr plné adrenalínu v rámci podujatia Snow film fest v sobotu 22. novembra, od 14:00 hod. v Kine Rimava v Hnúšti za cenu vstupného 1 euro.

V Kultúrnom dome v Klenovci budú mať možnosť občania v sobotu 22. novembra od 18-tej hodiny vidieť krátkometrážny film z cyklu “Po stopách nositeľov tradícií”, premiéru filmov z filmových tvorivých dielní, prezentáciu knihy Júliusa Molitorisa o prevrate v roku 1989 a nakoniec divadelné predstavenie “Spadne z čerešni” v podaní “Divadla bez groša” z Veľkého Krtíša. Vstupné bude 1 euro.

Reklama: Pozor na nelegálny softvér!

21. november 2014 - 17:04

Zlodej, pirát, podvodník – nie sú to práve najlichotivejšie slová, či prívlastky. Predsa je na Slovensku medzi nami takýchto ľudí pomerne veľa.

Čudovali by ste sa, ale v percentuálnom vyjadrení ich vieme narátať až 37%. Sú to majitelia firiem, v ktorých podľa zistení medzinárodnej štúdie IDC, vytvorenej pre organizáciu The Software Alliance, dodnes používajú nelegálny softvér. Oproti roku 2011 je to síce pokles o 3-percentuálne body, ale komerčná hodnota takéhoto „podnikania“, o ktorú je ochudobnená slovenská ekonomika predstavuje až 48,7 milióna eur. Že by sa tieto financie mohli využiť na niečo zmysluplné? To rozhodne áno. Každý z nás by vedel povedať, čo by sme za tie peniaze mohli mať konkrétne v našom regióne – nemocnicu, škôlky, pracovné miesta, investície do infraštruktúry alebo do životného prostredia.

Organizácia The Software Alliance každý rok realizuje na Slovensku osvetové kampane zamerané na boj proti nelegálnemu softvéru. Ich cieľom je edukovať konateľov firiem, že podnikať na margo používania nelegálnych softvérov je nielenže nefér voči konkurencii, ale dokonca im za to hrozí trest odňatia slobody v zmysle § 283 Trestného zákona a to až na 8 rokov. Okrem toho samozrejme musia nahradiť vzniknutú škodu, softvéry zlegalizovať a zaplatiť vysokú pokutu. Pri tom všetkom im ale podnikanie neprosperuje, polícia zaistí počítače, prebiehajú kontroly, firma má obmedzený chod a produktivita klesá. Oplatí sa brať na seba takéto podnikateľské riziko?

Ešte väčším rizikom, ktoré si na seba podnikatelia nelegálnym softvérom berú je možnosť straty dát a bezpečnostné riziká malvéru. IT manažéri varujú – firma sa stáva terčom hackerov a ani najlepšie opatrenia nemôžu ochrániť citlivé podnikateľské dáta v informačnom toku spoločnosti. Za okamih tak môžete, a to bez akéhokoľvek varovania, stratiť zoznam spotrebiteľov, tabuľky s údajmi spotrebiteľského správania, marketingové vyhodnotenia, alebo subdodávateľskú korešpondenciu. Ja byť podnikateľ si určite radšej kúpim softvér v hodnote pár stovák euro a budem spokojne spať lebo mám chránený a licencovaný celý programový balík firmy. Ak niekto uvažuje opačne, je veľký hazardér, ale je to jeho rozhodnutie a jeho nečestnosť.

Pre mnohé podniky 21. storočia pritom predstavuje dodržiavanie IT práv a správa softvérového majetku konkurenčnú výhodu. Nech je podnikanie akokoľvek malé, každý si vie v ňom zabezpečiť kontrolu legálnosti softvéru a nepotrebuje byť pri tom naslovovzatý IT odborník. Existujú totiž jednoduché kroky, ktoré si môže dovoliť každá spoločnosť a ktoré zabezpečia správnosť softvérového licencovania. Patrí k nim zavedenie oficiálnej politiky používania výhradne legálneho softvéru a vedenie podrobnej evidencie. Spoločnosti by tiež mali zvážiť zavedenie priamych programov na správu softvérového majetku, ktoré spĺňajú medzinárodné uznávané kritériá. Ak neviete kde začať s takýmto auditom, kliknite na www.bsa.sk pre bližšie informácie.

Autor je podnikateľ a sympatizant The Software Alliance na Slovensku.

Má obrovskú motiváciu vrátiť sa do národného tímu

21. november 2014 - 16:35

Galo si na kvalifikačnom turnaji v Maďarsku nezahral.

Tomáš Galo

Futbalista Tomáš Galo si v jesennej časti vyskúšal v drese ŽP Šport Podbrezová Fortuna ligu. Predstavil sa aj v reprezentačnom mančafte devätnásťročných, ale najviac toho talent z Nižného Skálnika odohral v prvoligovom tíme starších dorastencov Podbrezovej.

„Jesenná časť bola z môjho pohľadu dobrá. Odohral som veľa zápasov, niektoré boli dobré, iné zas horšie. Dôležité bolo, že som nemal žiadne zdravotné problémy a mohol som sa zlepšovať. Dúfam, že to v tomto smere bude pokračovať,“ povedal pre Echoviny.sk sedemnásťročný Galo. „Svoje výkony by som celkovo ohodnotil asi známkou tri. Vždy sa dá hrať lepšie, dokonca aj vtedy, keď odohráte dobrý zápas. Stále sa nájdu veci, ktoré je možné urobiť lepšie. Verím, že sa zlepším a na jar bude tých horších stretnutí menej.“

Na jeseň zaznamenal v dorasteneckej lige šesť gólov. Poznamenal, že mohol byť aj strelecky úspešnejší, pretože mal na to dosť šancí. „Beriem si z toho len pozitívum. Do šancí som sa dostával a bude len na mne, aby som popracoval na koncovke,“ hovorí ofenzívne ladený stredný záložník.

 

Pripísal si na konto aj prvé štarty v najvyššej súťaži seniorov. „Veril som, že ich bude viac, no je to rozhodnutie trénera a ja ho rešpektujem. Konkurencia je v mužstve veľká a naďalej platí, že som mladý hráč a musím na sebe pracovať,“ reagoval Tomáš. Jesenná časť Fortuna ligy sa ešte však ešte neskončila.

 

Aj keď nastúpil v príprave za reprezentačnú devätnástku a vsietil aj premiérový gól v národnom drese, do záverečnej nominácie na kvalifikačný turnaj o postup na majstrovstvá Európy sa nezmestil. Ten sa konal v Maďarsku. „Beriem to športovo. Nie je jednoduchá vec dostať sa do nominácie reprezentácie na kvalifikáciu, hlavne keď mám na svojom poste takých konkurentov, akí tam sú. Určite nedávam hlavu dole, práve naopak. Je to pre mňa obrovská motivácia dostať sa opäť do reprezentácie. Urobím  všetko pre to, aby som sa tam ocitol znovu,“ nechal sa počuť Galo. Slovákom sa u našich južných susedov darilo a postúpili do druhej fázy kvalifikačných bojov.

 

 

Senzorická integrácia – učenie sa prostredníctvom zmyslov

21. november 2014 - 6:26

Mesto Hnúšťa poskytlo v r.2014 700 Eur na nákup pomôcok, ktoré umožnia terapiu senzorickej integrácie v Dennom detskom stacionári DEDESO. Vytvoria sa tak podmienky na poskytovanie impulzov a prepojenie zmyslov hravou formou. Hra dieťaťa je veľmi dôležitým prostriedkom. Pomôcky zabezpečia prísun vhodného množstva podnetov takým spôsobom, ktorý zlepší ich zjednocovanie a vyvolá správnu reakciu.

Senzorická integrácia – učenie sa prostredníctvom zmyslov

Podnety prichádzajúce k mozgu prostredníctvom sluchu, čuchu, zraku, hmatu a chuti sú jeho „potravou“. Sú dôležité pre správny vývoj, učenie sa aj každodenné fungovanie. Spracovanie týchto podnetov je u každého človeka jedinečné, ako otlačky prstov. Schopnosť mozgu organizovať informácie z jednotlivých zmyslov do celku tzv. senzorická integrácia je proces, ktorý sa deje bez nášho vedomia. U detí s postihnutím je tento proces narušený, čo je spojené s rôznymi ťažkosťami. Prejaviť sa môže malou alebo priveľkou citlivosťou dieťaťa na podnety, alebo tým, že dieťa neustále vyhľadáva silné podnety.

Reg. hokej: Hnúšťa proti Kokave, Klenovec proti White Raven

20. november 2014 - 18:46

Gladiatori bojujú o 1. priečku v tabuľke proti nováčikovi z Kokavy, ktorý v štyroch kolách ešte nebodoval. Klenovčania si zmerajú sily s White Raven RS.
Gladiatori z Hnúšte prehrali v prvých 4. kolách súťaže iba raz (v II. kole s White Raven RS), napriek tomu sa pevne drží na 2. mieste tabuľky iba o skóre za prvými Hornets RS. Zhodných 9 bodov má aj tretí White Raven RS a ak sa chcú Hnúšťania udržať v boji o popredné priečky, musia s Kokavou bodovať naplno.

Prečítajte si aj: Hnúšťa ovládla derby, Klenovec porazila 7:2

Prečítajte si aj: Fotogaléria z derby Hnúšťa – Klenovec

Hráči Klenovca, ktorí sa v tabuľke nachádzajú netradične nízko (na piatej priečke s 3 bodmi za jediné víťazstvo) v piatok odohrajú zápas proti rimavskosobotským Bielym havranom.

V. kolo, 21.11.2014, hokejový štadión Rimavská Sobota:

19:15 hod. Revúca – Hornets
20:45 hod. Hnúšťa – Kokava
22:15 hod. White Raven – Klenovec

Fotogaléria z derby hokeja Hnúšťa – Klenovec

20. november 2014 - 16:16

Prinášame vám fotogalériu z piatkového derby, v ktorom prvý krát zvíťazili hráči Hnúšte.

Informácie o priebehu zápasu nájdete tu: Hnúšťa ovládla derby, Klenovec porazila 7:2

Autormi fotografií sú Patrik Hosťovecký a Július Kohút.

 

Poďakovanie poslanca Romana Lebedu + pohľad na výsledky

20. november 2014 - 13:49

Poďakovanie poslanca MsZ v Hnúšti Romana Lebedu a odkaz občanom mesta.

Vážení Hnúšťania, milí priatelia. Moja reakcia na voľby prichádza trochu neskôr, pretože som si potreboval po náročnej kampani oddýchnuť a rovnako aj premyslieť, čo ďalej a okrem poďakovania vysloviť aj niekoľko myšlienok, ktoré vnímam a ktoré z kampane vyplynuli.

Rozhodnutie občanov prijímam s veľkou vďačnosťou, pokorou a rešpektom, pretože obhájiť takýto výsledok bude veľmi ťažké, ale prijímam túto výzvu a som pripravený tvrdo pracovať. Získal som hlas každého tretieho voliča a ďakujem za každý jeden z nich, pretože dáva mne a môjmu volebnému programu silný mandát.

Zvolený tím kolegov poslancov považujem za kvalitný, opäť sme výrazne omladli a všetci poslanci oproti roku 2010 budú tiež pracovať so silnejším mandátom (získali väčšie počty hlasov). Teším sa na pokračovanie starých i nové spolupráce bez ohľadu na nepodstatné nálepky politických strán.

Blahoželám zvolenému primátorovi mesta a verím, že bude taký, akého som spomínal v rozhovore pred voľbami: „Mal by to byť múdry človek so skúsenosťami a kontaktmi, s veľkým srdcom a citom pre spravodlivosť. Aby tí, čo makajú, boli odmenení a tí, čo sa flákajú a intrigujú, pokarhaní.“

Primátor mesta získal menší počet hlasov ako pred štyrmi rokmi (aj keď treba spomenúť vysoký počet protikandidátov). Občania tým podľa môjho názoru dali najavo, že si vážia jeho prácu, chcú kontinuitu, ale zároveň očakávajú aj zmeny v oblastiach, ktoré nefungujú. Zodpovedne prehlasujem, že sám budem takéto zmeny iniciovať. Rovnako budem žiadať ďalšie úspory na chode mesta a ich presun do investičných akcií, aby poslanci mohli napĺňať svoje volebné programy a sľuby voličom.

Veľa sa hovorí aj o pozícii viceprimátora. Táto pozícia bola bohužiaľ za uplynulé volebné obdobia degradovaná na osobu bez kompetencií, i výkonu. Bez ohľadu na to, kto bude viceprimátorom, musíme hovoriť o jasnom vymedzení a rozšírení právomocí viceprimátora mesta, tak ako to je v štandardných slovenských mestách.

Obrovskou výzvou v tomto období je pre mňa rozvoj cestovného ruchu. Musíme sa rozhodnúť, či chceme ísť koncepčne do jeho budovania, alebo byť len priemyselnou základňou severu okresu. Primátor mesta dosiahol mimoriadne úspechy na poli nových pracovných príležitostí a ďalšie čoskoro prídu. Treba sa ale jasne opýtať občanov, či chcú mať z mesta iba základňu technicky vzdelaných ľudí pre priemysel a ľudí s nižšou kvalifikáciou, alebo chcú domov pritiahnuť mladých ľudí za novými možnosťami podnikať, alebo pracovať v oblasti služieb. Toto je vec, ktorá sa nedá vybudovať za krátke obdobie a ak do toho chceme ísť, treba sa rozhodnúť okamžite. Bude to vyžadovať tím kvalitných ľudí, financie a plnú podporu od primátora mesta. História si nebude pamätať jednotlivých poslancov volebných období, ale primátorov áno. Myslím, že primátor mesta by bol určite nerád, keby sa o ňom v budúcnosti, keď bude v iných mestách cestovný ruch prinášať ovocie, o ňom hovorilo ako o otcovi mesta, počas ktorého éry sa táto oblasť nerozvíjala. Preto verím, že pripravíme dobrú koncepciu, pôjdeme do tohto projektu a primátor bude našou oporou.

Toľko moje prvé pocity po voľbách a myšlienky, ktoré mi víria hlavou. Našťastie je trochu času, kým začneme nové volebné obdobie, aby som si ich správne zoradil a usporiadal.

Ďakujem všetkým bývalým kolegom, ktorí už nekandidovali, alebo neboli zvolení, za uplynulú spoluprácu. Vzdávam úctu neúspešným kandidátom za to, že našli odvahu a išli do volebného súboja a verím, že ich záujem o veci verejné bude trvať aj napriek neúspechu. Som vďačný aj priateľom z Tisovca, Klenovca a ďalších, ktorí mi držali palce a pomáhali mi a osobnostiam (Robert Madej, Peter Mináč, Stanka Zvarová, Milan Migaľa, Júlia Krnáčová), ktoré ma verejne podporili v kampani.

Neuvažujem tak, že som sám dostal 856 hlasov, ale že sa mi podarilo spojiť 856 ľudí v meste s jedným odkazom, čo sa ešte v histórii mesta žiadnemu poslancovi nepodarilo. Ten odkaz znie, že chceme od miestnej politiky ešte viac ako doteraz a chceme byť hrdí na svoje mesto. Už nie sme nesúrodá skupina rodín, ktorá sa prisťahovala do mesta za prácou z rôznych kútov a nemá k sebe žiaden vzťah, ako to bolo pred 50-timi rokmi. Už je tu nová generácia Hnúšťanov, ktorá sa chce spájať za dobré veci a žiť v modernom meste.

Čaká nás veľa práce a budem k tomu potrebovať vašu podporu aj naďalej.

Ešte raz ďakujem a nesklamem vás.

Roman Lebeda

 

P.S. Na úplný záver by som na tomto mieste rád vyvrátil dezinformáciu, že sa môj otec ako zvolený poslanec chystá vzdať funkcie v prospech iného kandidáta, resp. že už sa vzdal. Táto informácia je úplný výmysel, otec, MUDr. Ladislav Lebeda si rovnako ako ja ctí hlasy svojich voličov a svoj mandát bude uplatňovať počas celého funkčného obdobia.

Článok je platenou reklamou – komentáre sú pri platenej reklame vždy uzavreté.

Vyjadrenia primátorov Hnúšte a Tisovca k výsledkom komunálnych volieb

20. november 2014 - 11:22

V komunálnych voľbách voliči rozhodli, že Hnúšťu, Tisovec a Klenovec aj v nasledujúcom volebnom období povedú doterajší primátori a starostka. V Hnúšti obhájil primátorský post s 1119 hlasmi Mgr. Michal Bagačka, pre ktorého to bude jeho štvrté volebné obdobie. Tisovec povedie Ing. Peter Mináč, ktorý je na čele mesta už od roku 1990, pôjde teda o jeho siedme volebné obdobie. Post starostky v Klenovci obhájila Mgr. Zlata Kaštanová, ktorá začne svoje druhé volebné obdobie.

Všetkých troch sme požiadali o krátke zhodnotenie volebnej kampane, priebehu volieb a stručné vyjadrenie, na aké oblasti sa zamerajú v nasledujúcom volebnom období.

Mgr. Michal Bagačka, primátor Hnúšte

„Volebná kampaň bola naozaj korektná, hlavne keď ju porovnám s inými mestami, kde kandidáti používali aj neférové prostriedky. Som milo prekvapený z vysokého počtu hlasov, ktoré som dostal. Teší ma, že Hnúšťania pochopili, čo som im chcel povedať, teda, že v súčasnosti sa už nemusím učiť, mám skúsenosti a práve teraz je tá doba, kedy budem vedieť mestu najviac pomôcť. Chcem sa zamerať hlavne na zamestnanosť a vytváranie nových pracovných miest a príležitostí.“

Ing. Peter Mináč, primátor Tisovca

„Som veľmi rád, že v priebehu volieb sa nevyskytli žiadne problémy a aj samotná kampaň bola veľmi slušná. Potešil ma výsledok volieb a veľká dôvera občanov, ktorých podpora mi dáva možnosť pokračovať vo veciach, ktoré som naznačil na stretnutiach s obyvateľmi Tisovca a Rimavskej Píly. Chcem, aby sa dokončila rekonštrukcia štátnej cesty I/72 a budúci rok začneme s pravidelnými jazdami parným vlakom jedenkrát za mesiac. V Tisovci tak pribudne nová turistická atrakcia. Ozubnicovú železnicu by sme navyše radi prepojili s Čiernohronskou železničkou pomocou cyklotrás. Ďalej by sme chceli oživiť aj stredisko Bánovo a prinavrátiť doň zimnú turistiku. Mojimi prioritami teda bude udržanie a podpora zamestnanosti aj vďaka zlepšeniu infraštruktúry a tiež rozvoj cestovného ruchu, ktorý prispeje k oživeniu nášho mestečka domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. K tomu budem samozrejme potrebovať veľmi dobrú spoluprácu s poslancami mestského zastupiteľstva. Verím, že sa mi spolu s nimi podarí vyriešiť a dokončiť mnohé projekty.“

Mgr. Zlata Kaštanová, starostka Klenovca

Vyjadrenie starostky Klenovca sa nám napriek našej snahe získať nepodarilo.

Foto: Rekonštrukcia cesty cez Zbojská (pohľad z vlaku)

19. november 2014 - 18:32

Kvôli presmerovanej premávke môžete postup niektorých prác rekonštrukcie cesty I/72 sedlo Zbojská vidieť iba z vlaku. Prinášame vám fotogalériu.

Iskra sa rozišla zmierlivo so Stropkovom

18. november 2014 - 20:03

Hnúšťanským juniorkám patrí priebežne predposledné miesto.

Tereza Štefániková

V prvej lige Východ vo volejbale junioriek sa hrali stretnutia piateho kola. Hráčky VK Iskra Hnúšťa hostili VK Cele Group Stropkov. Hnúšťanské dievčatá zaznamenali prvé víťazstvo za tri body v tejto sezóne. Keďže tie dve predchádzajúce dosiahli v päťsetových dueloch. V druhom stretnutí však Iskra na stropkovské volejbalistky nestačila. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej sa nachádzajú so siedmimi bodmi (tri výhry, sedem prehier) na siedmej priečke. Pôvodne štartovalo v súťaži deväť tímov, lenže AC Uniza Žilina sa z nej odhlásila, a tak v nej pokračuje osem družstiev.

VK Iskra Hnúšťa – VK Cele Group Stropkov 3:1 (-24, 20, 22, 16), 0:3 (-10, -16, -19)

Kým prvý duel vyznel v prospech Iskry, ten druhý sa stal korisťou nováčika súťaže.

„v prvom zápase sa málo útočilo na obidvoch stranách, rozhodoval príjem. Víťazstvo sme vydreli silou vôle a bojovnosťou. V tom druhom sme jednoznačne vybuchli na príjme a tým pádom nám „odišla“ aj bojovnosť. Tri body však považujem za úspech tohto družstva,“ uviedol pre Echoviny.sk kouč Iskry Pasiar.

„Zisk siedmich bodov hodnotím pozitívne. Všetky víťazstvá sú podľa mňa prekvapením v podaní nášho družstva. Mohli sme síce nazbierať v doterajšej časti súťaže aj viac bodov, ale muselo by nás byť trochu viac. Je to dosť ťažké, keď šesť hráčok musí odohrať dva celé zápasy. Nemáme na lavičke také hráčky, ktoré by nahradili výkonom hráčku, schádzajúcu z ihriska dole,“ povedala hnúšťanská kapitánka Miroslava Hochmannová. Ako poznamenala, zo súčasného predposledného miesta Iskry je veľmi sklamaná. „Vlani sme nastupovali na každý zápas s tým, že ho ideme vyhrať. Teraz od tých stretnutí tak veľa neočakávam. Už nie sme také silné. Veľmi cítiť, že sa nám chýbajú Paťa Kvetková a Miška Mrnková, ale tiež Stanka Vetráková.“

VK Iskra: Hochmannová, Belicová, Klembuszová, Štefániková, Tomengová, Lenka Tokárová (Pásztorová, Balciarová).

 

 

 

Zajtra policajná akcia na cestách v okrese Rim. Sobota

18. november 2014 - 16:05

Polícia v Banskobystrickom kraji pokračuje na cestách vo vykonávaní osobitných kontrol s cieľom pozitívneho ovplyvnenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Policajti dňa 19. 11. 2014 vykonajú na území okresu Rimavská Sobota osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení sankcie za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou.

Kto nás bude zastupovať v ďalších obciach okresu?

18. november 2014 - 12:10

Prinášame vám zoznam zvolených starostov a poslancov s počtami hlasov v ostatných obciach nášho okresu od Rimavského Brezova až po Veľké Teriakovce.

Rimavské Brezovo

Starosta: Marián Šivara 134 hlasov

Poslanci:

Marián Šivara 163 hlasov
Tomáš Kališka 125 hlasov
Marek Kamenský 121 hlasov
Henrich Hajnák 109 hlasov
Dušan Stieranka 109 hlasov
Viera Feješová 102 hlasov
Štefan Lavrinc 98 hlasov

Rimavská Baňa

Starosta: Elena Polóniová 176 hlasov

Poslanci:

Jana Alcnauerová, Ing. 151 hlasov
Andrej Lubaj 148 hlasov
Miroslav Knapp 146 hlasov
Ľubomír Olšiak 127 hlasov
Milan Kušpál ml. 105 hlasov

Rimavské Zalužany

Starosta: Janka Ďurišová 113 hlasov

Poslanci:

Andrea Medveďová 148 hlasov
Iveta Hanková 144 hlasov
Janka Kršáková 133 hlasov
Miroslava Budovcová 113 hlasov
Vladimír Kyšák 102 hlasov

Kociha

Starosta: Tatiana Klimová 73 hlasov

Poslanci:

Milan Murinček 74 hlasov
Andrea Malatinská 68 hlasov
Ondrej Kvietok 68 hlasov
Štefan Murinček 67 hlasov
Ján Martinček 62 hlasov

Hrachovo

Starosta: Ondrej Knechta 342 hlasov

Poslanci:

Jaroslav Škvarka 290 hlasov
Renáta Kýpeťová, Mgr. 264 hlasov
Zuzana Kederová, JUDr. 227 hlasov
Ondrej Vetrák 225 hlasov
Elena Kubaliaková 219 hlasov
Ján Lupták 195 hlasov
Iveta Valentová 189 hlasov

Nižný Skálnik

Starosta: Miroslav Bystriansky 64 hlasov

Poslanci:

Ján Kučera 54 hlasov
Gabriel Galo 46 hlasov
Slávka Čabrádiová 45 hlasov
Elena Belányiová 39 hlasov
Mária Rešutíková 35 hlasov

Vyšný Skálnik

Starosta: Miroslav Labanc 49 hlasov

Poslanci:

Miroslav Durmis 59 hlasov
Adrián Majoroš 58 hlasov
Anna Šproková 58 hlasov
Mária Durmisová 51 hlasov
Adrián Cavar 51 hlasov

Veľké Teriakovce

Starosta: Andrej Karas 188 hlasov

Poslanci:

Kamil Kučera 205 hlasov
Norbert Keľo, Ing. 189 hlasov
Ľubomír Keder, Ing. 138 hlasov
Pavel Stromko 122 hlasov
Marcela Gečeová 119 hlasov
Marcela Hulinová 112 hlasov
Erik Müller 104 hlasov

Pripomíname si 25. výročie „Nežnej revolúcie“

17. november 2014 - 12:12

Dnes, 17. novembra 2014 si štátnym sviatkom pripomíname tzv. “Nežnú revolúciu”, ktorá predstavuje pád totalitného komunistického režimu.

Nežnou sa nazýva preto, lebo nebola revolúciou v typickom slova zmysle, išlo skôr o nekrvavú demonštráciu mládeže a študentov, ku ktorým sa neskôr pridali disidenti, či známi umelci s cieľom odstrániť komunistickú vládu a zorganizovať slobodné voľby. Dnes sú už deti narodené v roku ´89 síce dospelými, stále ale existuje na tento dátum niekoľko rozporuplných názorov. Komunisti ho označujú za zradu na občanoch, väčšina za začiatok slobody a demokracie v Čechách a na Slovensku.

Zaujímavý je aj názor, že napriek tomu, že došlo aj k potrestaniu niektorých popredných predstaviteľov komunistického režimu, mnohí iba “prevrátili” kabáty, spisy z archívov ŠtB podozrivo zmizli a bývalí komunisti sa tešia ešte na vyšších mocenských pozíciách.

Každopádne bol 17. november 1989 významným dňom, keď sa mnohí ľudia postavili proti totalite a akousi nevídanou súdržnosťou bez väčšieho krviprelievania vytvorili cestu pre nástup demokracie a občianskych slobôd.

V Hnúšti obhájil primátorské kreslo Bagačka, poznáme aj 13 poslancov

17. november 2014 - 12:06

Podľa oficiálnych výsledkov komunálnych volieb obhájil v Hnúšti post primátora Michal Bagačka s 1119 hlasmi a takmer 48% hlasov. V zastupiteľstve budú piati noví poslanci.

“Milí moji spoluobčania! Ďakujem za Vašu prejavenú dôveru , veľmi si ju vážim, je to pre mňa obrovský záväzok a hneď ho idem napĺňať,” poďakoval na sociálnej sieti zvolený primátor Bagačka. Spomedzi kandidátov na primátora sa na druhom mieste umiestnil Martin Pliešovský so 499 hlasmi. Tretia bola Danka Kiráľová s 293 hlasmi. Na ďalších miestach sa umiestnili Marian Petrok (209), Július Barič (151), Ján Antal (67) a Ján Chovanec (27).

VÝSLEDKY KOMUNÁLNYCH VOLIEB V MESTE HNÚŠŤA 15. 11. 2014 – primátor
Ján Antal Ing. – 67 hlasov
Michal Bagačka Mgr. – 1 119 hlasov
Július Barič Ing. – 151 hlasov
Ján Chovanec JUDr. – 27 hlasov
Danka Kiráľová Ing.,MPH – 293 hlasov
Marian Petrok Mgr. – 209 hlasov
Martin Pliešovský Mgr. – 499 hlasov

Najlepším poslancom Roman Lebeda, vyhral 5 zo 6 okrskov

Voliči v meste Hnúšťa v komunálnych voľbách volili v dvoch volebných obvodoch. V rámci prvého bolo vytvorených šesť volebných okrskov, v druhom boli dva. V piatich okrskoch volebného obvodu č. 1 získal najvyšší počet hlasov hlasov 31-ročný Roman Lebeda (spolu 856 hlasov), ktorý bol poslancom aj v uplynulom období. R. Lebeda nezvíťazil iba v obvode Hačava. S počtom hlasov 856 sa stal Roman Lebeda aj poslancom s najsilnejším mandátom v okrese Rimavská Sobota. Najlepší kandidát z okresného mesta V. Vaš získal menej – 816 hlasov.

Poslanecké pozície v 1. obvode obhájili Danka Kiráľová, Marian Petrok, Margita Féderová, Hilda Ginisová a Marta Jurčová. Po štvorročnej prestávke sa vracia na post poslanca Ladislav Lebeda, úplnými nováčikmi sú Grigorij Šamin, Michaela Hroncová a Ivan Černák. Prekvapením je najmä Šamin, ktorý sa s počtom hlasov 599 umiestnil na 3. mieste.

Volebný obvod č. 2 zahŕňa dva volebné okrsky, v jednom získal najviac hlasov Matúš Golian a v druhom Mgr. Peter Lenický. Lenický sa však nakoniec do mestského zastupiteľstva neprebojoval. Zo zvolených poslancov získal v tomto obvode najviac hlasov takisto Matúš Golian (171), poslancami za obvod č. 2 budú aj Viera Lulčová, ktorá sa vracia po 4-ročnej prestávke a Ján Ridzoň.

V prvom volebnom obvode boli za poslancov zvolení desiati poslanci:

 1. Roman Lebeda – 856 hlasov
 2. Danka Kiráľová – 649 hlasov
 3. Grigorij Šamin – 599 hlasov
 4. Marian Petrok – 483 hlasov
 5. Margita Féderová – 481 hlasov
 6. Hilda Ginisová – 476 hlasov
 7. Michaela Hroncová – 433 hlasov
 8. Marta Jurčová – 417 hlasov
 9. Ladislav Lebeda – 410 hlasov
 10. Ivan Černák – 398 hlasov

V druhom volebnom obvode si občania zvolili týchto troch poslancov:

 1. Matúš Golian – 171 hlasov
 2. Viera Lulčová – 121 hlasov
 3. Ján Ridzoň – 107 hlasov

Kompletné výsledkové zoznamy nájdete na oficiálnej stránke mesta Hnúšťa.

Výsledky komunálnych volieb v Tisovci a Klenovci

17. november 2014 - 12:02

V Tisovci ani v Klenovci nedôjde k zmenám na čele mesta. Voliči rozhodli, že na svojich postoch zotrvá súčasný primátor Tisovca Peter Mináč a starostka Klenovca Zlata Kaštanová.

Tisovec

Aj v nasledujúcom volebnom období bude primátorom Tisovca Peter Mináč, ktorý získal celkovo 943 hlasov, na druhom mieste sa umiestnila Irena Milecová s 316 hlasmi. Tretí bol Pavel Cibuliak so 171 hlasmi a štvrtá Irena Vetráková so 47 hlasmi.

Tisovec bol rozdelený na dva volebné obvody. V samotnom meste Tisovec bolo zvolených nasledovných 10 poslancov (v zátvorke počet hlasov):

Marta Svobodová (661)
Karol Kubíni (505)
Karol Hruška (423)
Dušan Kojnok (401)
Milan Šlajfer (395)
Ivan Kriška (389)
Róbert Boháčik (387)
Gabriela Kéry (385)
Hana Homoľová (376)
Irena Milecová (368)

V druhom volebnom obvode, ktorý tvorí Rimavská Píla, si voliči vybrali za poslanca Ľubomíra Bagačku, ktorý dostal 128 hlasov.

Klenovec

V Klenovci obhájila svoj post súčasná starostka Zlata Kaštanová so 731 hlasmi. Na druhom mieste skončil Pavel Struhár s 594 hlasmi a tretí bol Vladimír Dovala, ktorý získal 72 hlasov.

Klenovec bol jediným volebným obvodom, voliči si v ňom zvolili nasledovných 11 poslancov (v zátvorke počet hlasov):

Štefánia Dovalová (604)
Martin Štefánik (546)
Dalibor Ďuriš (528)
Edita Bartová (505)
Stanislava Zvarová (493)
Pavel Struhár (486)
Janka Pohorelská (464)
Richard Bálint (426)
Eva Brndiarová (381)
Milan Čajko (362)
Katarína Zamborová (352)

Družstevník figuruje na štvrtom mieste

16. november 2014 - 12:54

V Klenovci vládne s jeseňou spokojnosť.

Tomáš Brndiar prišiel do Klenovca z Tisovca

Futbalisti TJ Družstevník Klenovec zimujú v prvej triede na štvrtom mieste. Partia vedená lodivodom Ondrejom Bartom a asistentom Marekom Medveďom nazbierala 28 bodov (deväť víťazstiev, jedna remíza, štyri prehry so skóre 34:20). Družstevník získal doma devätnásť bodov a z ihrísk si ich priviezol deväť. Domáce prostredie nevyužil dvakrát (remíza s Lubeníkom, prehra so Sirkom). Klenovčania strácajú na lídra súťaže, ktorým je TJ Družstevník Kráľ, štyri body. „Jesenná časť súťaže bola v našom podaní dobrá. Sme s ňou spokojní. Štvrté miesto hodnotíme pozitívne. Chceli sme sa pohybovať v strede tabuľky. Tento cieľ sme splnili. Keď sme už takto vysoko, chceme v odvetnej časti zamútiť vodu na prvých troch priečkach. Tréner Barto s asistentom Medveďom odviedli dobrú prácu,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk klenovský manažér Ján Brndiar. Ako dodal, s herným prejavom mančaftu bol spokojný. „Niektoré duely nám však nevyšli podľa predstáv, ide najmä o zápasy v Králi a v Jelšave, kde sme prehrali. Nenastúpili sme v nich v optimálnom zložení.“   Klenovec sa ako jeden z nováčikov súťaže vyhupol do hornej polovice tabuľky. „Zabrali nám posily, ktoré sme získali. Mužstvo sa dalo dokopy, chlapci trochu zamakali. Tomáša Brndiara, ktorý bol prínosom pre náš tím, sa budeme snažiť udržať. Uvidíme, či sa nám to podarí,“ reagoval Ján Brndiar.

Foto: Ako Pat a Mat sadili stromčeky v MŠ Nábrežie Rimavy

15. november 2014 - 17:31

V Materskej škole Nábrežie Rimavy v Hnúšti využívajú jednu z najúčinnejších foriem učenia sa, tzv. zážitkové učenie, a tak efektívne pripravujú mladú generáciu na ďalšie stupne vzdelávania.

„Povedz mi niečo a ja to zabudnem. Ukáž mi niečo a ja si to zapamätám.

Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.

Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať.“

J. A. Komenský

Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa. Ak na vlastnej koži zažijeme niečo zaujímavé,
vytvorí nám to skutočné spomienky, ktoré pretrvajú oveľa dlhšie. Ak získame určitý poznatok prostredníctvom zážitku
a sileného prežívania, zapamätáme si ho ľahšie.

Možno málokto si je vedomí toho, že práve učiteľka  v materskej škole je tou osobnosťou, ktorá neustále premýšľa,
hľadá a vymýšľa, čo nového by poskytla deťom ako zážitok, čo všetko by im mohla ponúknuť, aby obohatila
ich citové prežívanie, akú novú, obohacujúcu skúsenosť im vytvoriť a akú najefektívnejšiu metódu pri tom použiť.

Učiteľky z našej Materskej školy na Nábreží Rimavy to majú denne na mysli, keď plánujú, vymýšľajú
a  tvoria pre deti zaujímavé edukačné aktivity.  Aktivity, ktoré obohacujú ich detský svet o nové pocity, zážitky,
poznatky. Pretože takto získané poznatky, na základe prežívania a  citového obohatenia sú trvalejšie,
ľahšie zapamätateľné a  deti  s radosťou pripravia na ďalšiu činnosť, bez násilia a presviedčania.

A takto to v našej škôlke prebieha:

Strašidlá na poli“ ( alebo, čo sa  na poli na jeseň urodí)

„Pat a Mat sadia stromčeky“ ( alebo, ako sa treba o prírodu správne starať)

„Putovanie kvapky“ ( alebo, aká je voda pre život nesmierne dôležitá)

Uskutočňovať denne takéto aktivity si od učiteľky vyžaduje uplatniť profesionálne zručnosti – originalitu, flexibilitu, štipku herectva a tvorivé ponorenie sa do svojej role.
Len tak môže rozvíjať tieto zručnosti aj u detí, ak ich deti samé vnímajú, napodobňujú, aplikujú na sebe tak,
ako ich učiteľka, pretože schopnosť dieťaťa uvoľniť sa a dôverovať učiteľke je nesmierne dôležitá.

„Som veľmi rada, že naše p. učiteľky sú tvorivé, plné nápadov a  s oduševnením odovzdávajú deťom poznatky,
správne postoje a rozvíjajú ich zručnosti takýmto zážitkovým učením. Patrí im poďakovanie za ich kreativitu
a najmä chuť pracovať s našimi detičkami tak, aby každý deň v materskej škole bol pre nich zážitkom“, povedala pre Echoviny.sk riaditeľka MŠ Nábrežie Rimavy Mgr. Beata Tokárová.

Hnúšťa ovládla derby, Klenovec porazila 7:2

14. november 2014 - 23:41

Hnúšťanskí hokejisti odohrali štvrtý súťažný zápas sezóny proti mužstvu Klenovca a opäť zaknihovali vysokú výhru.

Duel, ktorý sa hral pred slušnou diváckou kulisou mal zo začiatku veľmi vyrovnaný priebeh. Prvý gól vsietili hráči Klenovca, no zároveň bol aj jediným, ktorí ich posúval do vedenia. Hnúštania rýchlo vyrovnali a výsledok 1:1 svietil na tabuli až do konca prvej tretiny.

Pri vstupe do druhej tretiny hráčom Hnúšte pomohol trochu šťastný a kuriózny gól a ten ich aj dostal „na koňa“. Veľmi rýchlo pridali tretí a od tejto chvíle už kontrolovali priebeh stretnutia. Hráči Klenovca hrali navyše nedisciplinovane a boli často vylučovaní, čo ich stálo nemálo síl. Druhú tretinu vyhrali hnúšťanskí Gladiátori výrazne 5:0, vďaka rýchlej a o poznanie presnejšej hre, akú hral ich súper.

V tretej tretine sa ešte klenovským Supom podarilo znížiť na 2:6 z ich pohľadu, ale celok Hnúšte to nijako nerozhádzalo. Hnúšťania sa nikam neponáhľali, naďalej hru kontrolovali a nepúšťali sa do bezhlavých útokov. Navyše sa im podarilo zvýšiť na 7:2 a to bolo aj konečné skóre tohto derby.

Diváci videli pekný, útočný hokej s deviatimi gólmi a množstvom osobných súbojov, ktorý priniesol tri body pre mužstvo Gladiators Hnúšťa.

Gladiators Hnúšťa – Klenovskí Supi 7:2 (1:1, 5:0, 1:1)

Góly: Vinclav, Bálint, Gandžala 2, Sihelsky, Vinclav ml. – Melich, Durmis
Stely: 19:17

Ďalšie derby medzi Hnúšťou a Klenovcom je naplánované na 19. decembra.

 

Kam ísť voliť? Prinášame zoznam volebných okrskov a miestností v Hnúšti, Tisovci a Klenovci

14. november 2014 - 17:36

V sobotu 15. novembra sa opäť otvoria volebné miestnosti a občania si zvolia poslancov, starostov a primátorov svojich obcí. Pre všetkých, ktorí ešte presne nevedia, kde sa nachádza ich volebná miestnosť, prinášame ich zoznam podľa prináležiacich ulíc, prípadne čísiel domov v Tisovci, Hnúšti a Klenovci.

KLENOVEC:

Zoznam kandidátov na poslancov a starostu v Klenovci

V Klenovci to budú mať voliči najjednoduchšie, obec je rozdelená na tri okrsky podľa čísiel domov. Do okrsku č. 1 patria domy so súpisnými číslami 1 až 224 a volebná miestnosť sa nachádza v Klube dôchodcov na Ulici 9. mája 692. Druhý okrsok zahŕňa domy s číslami 225 až 600 a volebná miestnosť je umiestnená na Obecnom úrade v zasadačke na prízemí (Námestie Karola Salvu 1). V treťom okrsku sa nachádzajú domy s číslami od 601 vyššie a volebná miestnosť je zriadená v Základnej škole na Ul. 9. mája. Celý Klenovec je jediným volebným obvodom, obyvatelia budú voliť celkovo 11 poslancov.

TISOVEC:

Zoznam kandidátov na poslancov a primátora v Tisovci

V Tisovci je päť volebných okrskov v rámci dvoch volebných obvodov. Ulice a volebné miestnosti sú v nich nasledovné:

HNÚŠŤA:

Zoznam kandidátov na poslancov a primátora v Hnúšti

Hnúšťa je takisto rozdelená na dva volebné obvody, počet okrskov je osem:X