Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 8 min 50 s

Polícia obvinila ďalších deväť osôb v kauze Kamery

21. október 2016 - 0:15

Ďalších deväť osôb obvinila polícia v uplynulých dňoch v súvislosti so septembrovým zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v obciach na juhu okresu Rimavská Sobota. Celkový počet obvinených tak stúpol na 12.

„Vyšetrovateľ NAKA po policajnej akcii ‘Kamery’ obvinil tri osoby z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Po vykonaní nasledujúcich procesných úkonov obvinil aj ďalších deväť osôb,“ informoval TASR Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru (PZ). Dodal, že vyšetrovanie naďalej prebieha a bližšie informácie k prípadu v súčasnosti nie je možné poskytnúť.

V rámci akcie s krycím názvom Kamery vykonali policajti NAKA dňa 7. septembra dve domové prehliadky a 11 prehliadok iných priestorov v deviatich obciach okresu Rimavská Sobota. Ako vtedy uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, zadržali spolu 31 osôb, pričom predpokladaná škoda bola v rozsahu 1,5 milióna eur. Akcie sa zúčastnilo 66 policajtov NAKA a Krajského riaditeľstva PZ Banská Bystrica.

V Aleji dejateľov v R. Sobote pribudli busty slovenských národovcov

20. október 2016 - 0:58

V Aleji dejateľov na Námestí Štefana Marka Daxnera v Rimavskej Sobote v stredu slávnostne odhalili busty troch národných dejateľov, ktorých život a dielo sú späté s regiónom Gemer-Malohont.

K doterajším 13 sochám, bustám a skulptúram pribudli podobizne Pavla Jozefiho, Augusta Horislava Škultétyho a Jonatána Dobroslava Čipku. Odhalenia diel sa zúčastnil predseda Matice slovenskej (MS) Marián Tkáč, autor myšlienky projektu Aleja dejateľov Peter Dragijský, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a ďalší predstavitelia spoločenského a kultúrneho života.

„Všetci traja patrili medzi popredných národovcov a obrancov práv Slovákov. Rozvíjali ľudovýchovnú činnosť, podporovali vydávanie slovenských kníh, zakladanie hospodárskych spolkov, ale aj cirkevných knižníc,“ pripomenul zásluhy dejateľov Šimko. Dodal, že patrili k významným zberateľom slovenských povestí a rozprávok a obohatili tiež celé slovenské študentské hnutie.

„Som hrdý a šťastný, že je mesto ako Rimavská Sobota, ktorá sa nielenže nehanbí za veľkých ľudí nášho národa, ale vie im aj vzdať úctu. Na Slovensku máme problém s osobnosťami a udalosťami, sme veľmi úzkostliví, pokiaľ ide o to, koho vyzdvihnúť. Chvalabohu, že aspoň v Rimavskej Sobote sa vzmáha takýto typ vlastenectva, ktorý nikomu neubližuje a všetkým pomáha,“ zdôraznil Tkáč, ktorý podľa vlastných slov vidí význam stavania podobných pamätníkov ako pripomienku činov významných ľudí a zároveň ako pozitívny vzor pre súčasníkov.

„Presne o dva týždne, 20. októbra, to bude 10 rokov, ako sme na tomto námestí odhaľovali prvý z našich pamätníkov, spoločný pamätník Michala Miloslava Bakulínyho a Jána Francisciho-Rimavského v rámci projektu Historické osobnosti Gemera a Malohontu. Takto sme začali splácať dlhy našej minulosti, čo je našou povinnosťou a cťou,“ uviedol na margo Aleje dejateľov Dragijský. Projekt podľa jeho slov slúži aj ako doplnok regionálnej výchovy a na zvýšenie príťažlivosti mesta pre turistov.

Pavol Jozefi sa narodil v roku 1775 vo Vrbovciach (okres Senica). Pôsobil ako evanjelický kňaz a biskup, bol však i pedagógom a ľudovýchovným pracovníkom. Takmer polovicu života prežil medzi krajanmi na Dolnej zemi. Od roku 1820 bol farárom v Tisovci (okres Rimavská Sobota) a od roku 1823 superintendentom evanjelického Potiského dištriktu. V Tisovci pôsobil celkovo 28 rokov, až do svojej smrti.

August Horislav Škultéty sa narodil v roku 1819 vo Veľkom Krtíši. Bol teológom i básnikom a vo svojej romantickej poézii vyjadroval vlastenecké city a sympatie k ľudu. Prispieval do viacerých slovenských časopisov a napísal celkovo 14 učebníc, z ktorých aj učil, zostali však len v rukopise. Ako farár a učiteľ pôsobil v obci Kraskovo v okrese Rimavská Sobota, kde i zomrel.

Jonatán Dobroslav Čipka sa narodil v roku 1819 v Tisovci. Bol spisovateľom, básnikom, folkloristom, publicistom i prekladateľom. Spolu s A. H. Škultétym vydával Zorničku, zborník rozprávok a veršov pre deti. Pochovaný je v Drienčanoch (okres Rimavská Sobota), kde ako farár pôsobil od roku 1847.

Jednou zo zaujímavostí Malohontu je nálezisko kyjatickej kultúry

19. október 2016 - 0:55

Spoznať dávnu minulosť Malohontu a jeho praobyvateľov umožňuje turistom pamätník pri archeologickom nálezisku kyjatickej kultúry neďaleko obce Kyjatice v okrese Rimavská Sobota. Ako TASR informovala Henrieta Struhárová z Mikroregiónu Rimava a Rimavica, táto atrakcia sa umiestnila na deviatom mieste v hlasovaní 12 Naj regiónu Malohont.

“Dnešný pamätník má podobu miniatúrneho archeologického skanzenu, ktorý tvoria rekonštrukcie dvoch skrinkových hrobov, mohyla a hranica z dreva, ktorá slúžila na spaľovanie mŕtvych. Jeho súčasťou sú i kópie archeologických nálezov kyjatickej kultúry, ako aj informačná tabuľa so stručnou charakteristikou tejto kultúry i samotného náleziska,” priblížila Struhárová.

Pamätník sa nachádza približne 300 metrov od obce smerom na miestnu časť Kadlub. Je situovaný na okraji niekdajšieho pohrebiska, kde v minulosti realizovali archeologické prieskumy Vojtech Budinský-Krička a Václav Furmánek. “Miesto je voľne prístupné. Návštevníci sa tam dostanú autom aj bicyklom. V blízkosti obce Kyjatice prechádza tiež červená turistická trasa,” dodala Struhárová.

Kyjatická kultúra patrí do oblasti juhovýchodných popolnicových polí a zaraďuje sa do neskorej doby bronzovej. Jej ľud sa zaoberal poľnohospodárstvom, ovládal rozvinutú metalurgiu a zvládal aj výrobu železa. Je preň príznačné žiarové pochovávanie do takzvaných urnových či skrinkových hrobov.

Domovským teritóriom kultúry je územie juhu stredného Slovenska, teda predovšetkým okresy Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca, ako aj priľahlé časti severného Maďarska. Okrem Kyjatíc sú jej významným náleziskom Radzovce pri Fiľakove, kde bola preskúmaná osada aj pohrebisko s 1334 hrobmi pilinskej a kyjatickej kultúry. Ďalšie pohrebisko bolo odkryté v Tornali a jedno z výšinných sídlisk sa nachádzalo na vrchu Hradová v Tisovci.

Video: Trio La Gioia si získalo publikum v Hnúšti

18. október 2016 - 22:54

Traja umelci a ich hosť zaplnili sálu a vyslúžili si standing ovation.

Skupina troch umelcov s názvom La Gioia zavítala v sobotu, 15. októbra 2016 do kinosály MsKS v Hnúšti na pozvanie občianskeho združenia Horná Rimava. Okorenením vystúpenia pop-operného tria bolo vystúpenie finalistky súťaže Československo má talent, speváčky Terezy Králikovej.

Foto: Tisovec valcuje súperov, v nedeľu naložili Tomášovciam

18. október 2016 - 10:41

Klenovec vyhral v Ožďanoch, Hnúšťa podľahla doma Dolnej Strehovej. V posledných 3 zápasoch získali futbalisti Tisovca 9 bodov so skóre 16:0.

 

TJ Družstevník Klenovec nastúpil v nedeľu, 15.októbra v 13. kole I. triedy na ihrisku TJ Ožďany. Tesné víťazstvo Klenovčanov zabezpečil v 9. minúte Tomáš Brndiar, ktorý je so siedmymi gólmi zatiaľ najlepším strelcom tímu spod Vepra. Rovnaký hráč však v 65. minúte oslabil svoj tím a putoval po 2. žltej karte pod sprchy. Klenovčania víťazstvo ubránili aj vďaka tomu, že v 86. minúte nepremenil domáci Valkučák pokutový kop. Klenovec sa víťazstvom dostal na 3. miesto tabuľky.

TJ Ožďany – TJ Družstevník Klenovec 0:1 (0:1)
Gól: 9. T. Brndiar
Zostava Klenovca: P. Hruška, V. Parobek, J. Oláh, L. Bálint, M. Miháľ, L. Brndiar, L. Ulický, T. Brndiar, R. Doboš, M. Kučerák, T. Medveď

Hnúšťania privítali doma TJ Prameň Dolná Strehová. Na zlom teréne inkasovali dvakrát ešte v 1. polčase. V 2. polčase dohrávali od 65. minúty bez vylúčeného Kršáka a gól sa im streliť nepodarilo. Hnúšťa sa s 12 bodmi nachádza na 10. mieste tabuľky V. ligy skupiny D.

FK Iskra Hnúšťa – TJ Prameň Dolná Strehová 0:2 (0:2)
Zostava FK Iskra: Katreniak, Foľko, M. Petrok, Vetrák, L. Petrok, R. Prečuch, Rosiar, Fatľa, Šaliga (73. Melicher), Zelenák, Kršák

Tisovec pokračuje v sérii vysokých víťazstiev. Tentokrát 6 gólov nastrieľali v Tomášovciach, keď ich do polčasového vedenia poslal 2 gólmi v závere polčasu Boris Kriška. V 2. polčase pridali Tisovčania ešte 4 góly, ich autormi boli Jozef Slovák, Michal Prečuch, Stanislav Masár a Tomáš Sudor. Tisovec sa nachádza na 2. mieste tabuľky s 26 bodmi a skóre 34:5.

TJ Slovan Tomášovce – FK CSM Tisovec 0:6 (0:2)
Góly: 44. a 45. Kriška, 50. Slovák, 62. Prečuch, 76. Masár, 85. Sudor
Zostava FK CSM: Košičiar, Gálik, Brož, Kriška (77. Dianiška), Sudor, Masár, Slovák, Dacho, Sivčevič, Antal, M. Prečuch.

 

Cieľom recitačnej súťaže v Drienčanoch je spopularizovať Dobšinského a rozprávky

17. október 2016 - 14:51

Spopularizovať slovenské rozprávky a ich zberateľa Pavla Dobšinského je cieľom súťaže v prednese rozprávok Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas, ktorej 13. regionálny a 11. celoslovenský ročník sa v dňoch 18. a 19. októbra koná v Drienčanoch v okrese Rimavská Sobota. Organizátorom podujatia je Gemersko-malohontské osvetové stredisko (GMOS), obec Drienčany, občianske združenie Valgata, Evanjelická cirkev augsburského vyznania Drienčany a Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote.

„Súťaž sa začína o 09.00 h slávnostným otvorením a prezentáciou obce. V prvý deň je pre záujemcov pripravená okrem iného tvorivá recitačná dielňa s Miroslavou Lauffovou. Začína sa o 18.00 h v zariadení Drieňok Teplý Vrch,“ informovala Stanislava Zvarová, odborná pracovníčka GMOS.

V druhý súťažný deň účastníkov pozdravia žiaci Základnej umeleckej školy z Rimavskej Soboty. „Po súťažnom bloku je pre súťažiacich pripravená beseda so spisovateľkou Denisou Ogino. Hosťom bude aj známy spisovateľ Peter Glocko,“ dodala Zvarová.

Pavol Dobšinský je najvýznamnejšou osobnosťou, ktorej životný príbeh je spojený s Drienčanmi. Tento spisovateľ, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti prišiel do obce v roku 1861 a ako evanjelický farár tu pôsobil 24 rokov, až do svojej smrti v roku 1885. V Drienčanoch je i pochovaný a jeho hrob sa nachádza neďaleko fary, v ktorej žil a tvoril. Jeho pamiatku dnes pripomína múzeum slovenskej rozprávky, zriadené v zrekonštruovanej fare.

Na Muránskom hrade pracujú na viacerých významných objektoch

17. október 2016 - 12:56

Obnova a záchranné práce v areáli Muránskeho hradu v okrese Revúca boli počas tohtoročnej sezóny realizované na viacerých významných objektoch. Ako TASR informoval koordinátor pamiatkovej obnovy hradu Kamil Nováčik, umožnil to príspevok 28.000 eur z Ministerstva kultúry SR a vďaka finančnej podpore Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR získalo na hrade prácu 18 nezamestnaných z obce.

„Najviac sme toho urobili na Hlavnej veži, ktorá bola v havarijnom stave. Aktuálne pracujeme na prejazde v Hlavnom paláci, objavili sa tam však isté detaily, napríklad výpadky zo špalety klenby, ktoré nás spomaľujú. Dokončíme ho teda až v budúcom roku. Realizujeme tiež plošné škárovanie a opravy veľkého výpadku muriva na Koháryho paláci,“ načrtol aktuálny stav Nováčik.

Dodal, že v predchádzajúcich mesiacoch bol v časti hradu vykonaný aj archeologický výskum. „Dôvodom bolo overenie možností odvodnenia Protitureckého bastiónu, ktorého prvú etapu sme už realizovali,“ vysvetlil koordinátor.

Aktuálne práce na hrade priniesli aj niekoľko nových zistení o jeho architektúre. „Zistili sme napríklad, že predpokladané presbytérium kaplnky v Hlavnom paláci bolo v skutočnosti prístavbou s dreveným točitým schodiskom. Zrejme šlo o nejakú malú zvonicu, prislúchajúcu ku kaplnke, ktorá bola v hornom podlaží a chodilo sa do nej z paláca,“ načrtol Nováčik. Ďalším zo zaujímavých nálezov je podľa jeho slov ryha, vysekaná v skalnom podloží, ktorá súvisí s technickým zariadením pôvodného historického výťahu do hradu.

Do obnovy Muráňa sa počas leta v organizovanej i neorganizovanej forme zapojili aj dobrovoľníci. Ako Nováčik priblížil, osem ľudí z rôznych regiónov Slovenska sa zúčastnilo celodennej brigády bez nároku na odmenu a dobrovoľníkmi sú tiež mnohí návštevníci tejto historickej pamiatky. „Výdatne nám pomáhajú s vynášaním piesku a vápna cez autom neprístupný úsek pod hradom. Odhadujem, že počas celej sezóny vynesú 40 až 50 percent z celkového množstva tohto stavebného materiálu,“ zakončil koordinátor.

R.SOBOTA: Napriek slabšej sezóne na Kurinci je mesto s tržbami spokojné

16. október 2016 - 12:57

Letná turistická sezóna v rekreačnej oblasti Kurinec pri Rimavskej Sobote bola v dôsledku nepriaznivého počasia o niečo horšia ako vlani, samospráva je však s tržbami na tomto kúpalisku spokojná. Na ostatnom zasadnutí mestských poslancov to uviedol primátor mesta Jozef Šimko.

Športovo – rekreačná oblasť Kurinec – Zelená voda

„Za tri roky sme na Kurinci mali tržby v celkovej výške zhruba 360.000 eur. Tento rok to bolo necelých 150.000 eur a do rekreačnej oblasti prišlo približne 52.000 návštevníkov,“ konkretizoval primátor. Mesto sa podľa jeho slov neobáva konkurencie ostatných kúpalísk v regióne a návštevnosť chce po dostavaní ďalších atrakcií ešte zvýšiť. „Ak vybudujeme bazén s vlnobitím a bude dobré leto, verím, že na Kurinec príde aj okolo 100.000 ľudí ročne,“ dodal.

Sezónu v mestskej rekreačnej oblasti pozitívne zhodnotil aj poslanec Viliam Vaš, upriamil však pozornosť na detaily, ktoré je podľa neho potrebné vyriešiť. Na Kurinci mu chýbajú odkladacie skrinky na cennosti a oplotenie bazénov, ktoré by do nich umožnilo vstup len na určených miestach so žľabmi a sprchami.

Upozornil tiež na sťažnosti matiek s deťmi, ktoré sa týkali studenej vody v detskom bazéne. „Jeho ohrev by bolo potrebné doriešiť. Nie je mysliteľné, aby sa deti kúpali v 16- až 22-stupňovej vode,“ podotkol Vaš.

„S detským bazénom musíme niečo urobiť, pretože voda je tam naozaj studená. Neviem, kto urobil chybu, či dodávateľ stavebných prác, alebo dodávateľ technológie, ale denne nám z tohto bazéna uniká päť až osem kubických metrov vody. Agregát preto nedokáže zohriať vodu na požadovaných minimálnych 29 stupňov,“ odpovedal poslancovi primátor, ktorý už podľa vlastného vyjadrenia hovoril s dodávateľmi, aby tento nedostatok do budúcej sezóny odstránili.

Doplnil, že náklady, ktoré má samospráva v súvislosti s kúpaliskom, sa snažia znížiť aj zabezpečením jeho prevádzky pomocou zamestnancov, ktorí zvyšok roka pracujú v krytej plavárni. „Približne od polovice júna do konca augusta, podľa toho, ako to umožňuje počasie, zvykneme na Kurinec z plavárne presunúť šiestich až ôsmich ľudí,“ konkretizoval Šimko.

Zadržali mužov z Detvy a Hriňovej, ktorí mali prechovávať konope

15. október 2016 - 8:16

Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici obvinil 37-ročného muža z Hriňovej a 27-ročného muža z Detvy z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Ako TASR informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová, títo muži si od presnej nezistenej doby zadovážili, a v mieste svojho bydliska prechovávali rastlinný materiál rodu konope. “Dňa 6. októbra zvolenská kriminálna polícia vykonala domové prehliadky, pri ktorých podozrivé látky zaistila,” uviedla. Podľa predbežných výsledkov expertízneho skúmania zaistené množstvo (takmer 2000 gramov) usušeného rastlinného materiálu zodpovedá 5419 až 13.140 obvykle jednorazovým dávkam.

Vzhľadom na množstvo zaisteného materiálu a na to, že jeden z páchateľov bol v minulosti právoplatne odsúdený za takúto trestnú činnosť, prípad prevzal krajský vyšetrovateľ. Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ obvinených mužov umiestnil do policajnej cely a spracoval návrh na ich vzatie do väzby. Sudca okresného súdu vzal 37-ročného muža z Hriňovej do väzby a 27-ročný muž z Detvy je stíhaný na slobode. V prípade dokázania viny hrozí 37-ročnému mužovi trest odňatia slobody na desať až 15 rokov a 27-ročnému mužovi trest odňatia slobody na tri roky až desať rokov.

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky povedie Marian Staník

14. október 2016 - 6:17

Novým generálnym riaditeľom štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky sa stal Marian Staník. Do funkcie prechádza z pozície ekonomického riaditeľa štátnych lesov. Vo funkcii tak nahradil povereného generálneho riaditeľa Jozefa Staška. Vo výberovom konaní zvíťazil spomedzi siedmich kandidátov. Informoval o tom dnes hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

“Mojimi cieľmi sú zmena dlhodobej obchodnej politiky podniku s dôrazom na využívanie domácich spracovateľských kapacít, tvorbu pridanej hodnoty na Slovensku, a tým reflektovanie situácie na trhu. Potrebné je aj efektívne, transparentné a moderné nastavenie riadiacich procesov spoločnosti. A v neposlednom rade zlepšenie komunikácie Lesov SR k zákazníkom aj verejnosti,” povedal Staník. Zmeny obchodnej politiky a zvyšovanie transparentnosti pri predaji dreva už začalo realizovať doterajšie vedenie, ktorého členom bol aj Staník.

Marian Staník (47) je absolventom Fakulty ekonomiky a riadenia výrobných odvetví Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. V minulosti pôsobil na Ministerstve vnútra SR, v Slovenskej sporiteľni, Komerčnej banke Bratislava, Slovenských telekomunikáciách, Priemyselnej Banke Košice, RM – S-Market, či Železniciach Slovenskej republiky a ďalších spoločnostiach súkromného sektora, najmä v riadiacich funkciách v ekonomických a finančných odboroch.

Do výberového konania na post generálneho riaditeľa Lesov SR, š. p., sa prihlásili siedmi uchádzači, okrem Mariana Staníka aj René Kozáčik, Andrej Legiň, Ján Mičovský, Radomír Nečas, Jozef Staško a Karol Vinš.

Na pedagogickej minikonferencii sa zúčastnilo 35 učiteľov z 3 okresov

13. október 2016 - 7:15

Fungovanie škôl v 21. storočí a environmentálna výchova na školách boli hlavnými témami pedagogickej minikonferencie, ktorá sa konala v piatok 7.10.2016 v priestoroch Evanjelického gymnázia Tisovec (EGT). Ako TASR informovala riaditeľka školy Helena Pašiaková, na podujatí sa zúčastnilo 17 pedagógov z EGT a 18 pedagógov z ďalších škôl okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár. Minikonferenciu zorganizovalo EGT spolu s Komisiou školstva a vzdelávania pri Mestskom zastupiteľstve v Tisovci.

Týmto podujatím sme nadviazali na veľmi úspešnú predchádzajúcu konferenciu, ktorú sme my tri školy v Tisovci usporiadali pred piatimi rokmi. Rozhodli sme sa preto pokračovať v tradícii a som veľmi rada, že kolegovia z iných škôl prijali naše pozvanie a mohli zažiť rovnako krásnu a podnetnú atmosféru, akú my učitelia EGT zažívame, keď sa zúčastňujeme konferencií, kde sa stretávame s kolegami a vymieňame si skúsenosti,“ uviedla riaditeľka.

„Hlavnou pointou, ktorú som chcel odovzdať učiteľom je, že veľakrát hovoríme o trvalo udržateľnom rozvoji a snažíme sa ukázať, že nové technológie a technický pokrok nás spasia. Som presvedčený, že technológie sú dobrá vec, ale absolútne nestačia na to, aby nastala zásadná zmena v oblasti ochrany životného prostredia. Pripravil som preto učiteľom aj praktické príklady, ako možno s deťmi pracovať tak, aby tieto zmeny nastali a verím, že im budú inšpiráciou,“ vysvetlil svoj príspevok Juraj Hipš, riaditeľ centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Druhým odborníkom, ktorý na konferencii vystúpil, bol Vladimír Burjan, šéfredaktor a vydavateľ časopisu Dobrá škola. Jeho príspevky boli zamerané na premeny profesie učiteľa a možnosti fungovania školstva v budúcnosti. „Doba sa zmenila, zmenili sa deti i spoločnosť. Moja prednáška bola teda o tom, že ak budú učitelia naďalej chápať a vykonávať svoju profesiu tak, ako doteraz, bude to škrípať. Deti to budú odmietať, revoltovať, efektívnosť vzdelávania bude nízka a učitelia budú z toho frustrovaní,“ priblížil Burjan.

Hnúšťa: Občanom slúži nová cesta i parkovisko

12. október 2016 - 11:16

Mesto vykonalo v septembri tri investičné akcie do opravy povrchu vozoviek a parkovísk.
V minulom roku sa podarilo mestu vyasfaltovať parkovisko na ulici 1. mája pred bytovkou číslo 908, tento rok sa pokračovalo v asfaltovaní parkoviska pred bytovkou č. 909 za 16 479 Eur. Namaľovanie vodorovného značenia prispeje k efektívnejšiemu parkovaniu.

Asfaltovala sa aj problémová miestna komunikácia do Kotlišťa k Technickým službám, celkové náklady činili 20 072 Eur. O zrekonštruovanie tejto cesty žiadali v roku 2015 občania ulice Kotlište v petícii adresovanej mestu.

Asfaltom sa pokrylo aj priestranstvo pred Domom smútku v Hnúšti, investičná akcia stála 5 966 Eur. Slávnostné odovzdávanie sa konalo v areáli Technických služieb mesta Hnúšťa v piatok 30.9.2016 za účasti riaditeľa a zamestnancov TSMH a primátora i poslancov mestského zastupiteľstva a zamestnancov mestského úradu.

Žltačka sa šíri v Brezne, epidemiológovia evidujú už 16 ochorení

12. október 2016 - 11:15

Vírusová hepatitída (žltačka) typu A (VHA) sa v okrese Brezno šíri aj naďalej. Epidemiológovia banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenali minulý týždeň ďalších šesť prípadov. Predminulý týždeň evidovali dva nové a predtým osem. Spolu je tak za tri týždne hlásených už 16 ochorení. TASR o tom informovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Podľa nej dva nové prípady sa objavili v obci Šumiac v rómskej rodine s nízkym hygienickým štandardom. Spolu v tejto rodine ide už o tri prípady. Ďalšie dve ochorenia sú v meste Brezno u rómskych súrodencov zo slušného hygienického prostredia. Ostatné dva sú súvisiace prípady ochorení u dospelých osôb z okolia Brezna.

Ako uviedla pracovníčka odboru epidemiológie RÚVZ Monika Musilová, všetci mali klinické príznaky svedčiace o žltačke typu A (VHA). Protilátky ochorenia boli potvrdené i laboratórnym dôkazom protilátok proti vírusu žltačky typu A u všetkých pacientov. Odborníci zabezpečili protiepidemické opatrenia v plnom rozsahu. Epidemiologické šetrenie pokračuje.

R. Sobota: Kaufland bude niekoľko týždňov zatvorený

10. október 2016 - 22:38

Obchodný dom Kaufland na Námestí Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote bude od 10. októbra do 23. novembra 2016 zatvorený.

Redakcii Sobotnik.sk to potvrdila Monika Langová z oddelenia reklamy a PR spoločnosti Kaufland. Zároveň nevylúčila zmeny v organizácii dopravy na parkovisku pri spomínanom obchodnom centre. „V rámci zvýšenia komfortu pre našich zákazníkov je naším zámerom obchodný dom Kaufland v Rimavskej Sobote zmodernizovať. V súvislosti s touto nemalou prestavbou bude náš obchodný dom na určitú dobu zatvorený,“ uviedla Langová.

Zostane parkovanie pri Kauflande i naďalej zadarmo?

Doteraz bezplatné parkovisko pri Kauflande, ktoré pre neobmedzenú dobu parkovania a výhodnú polohu v centre mesta zvyknú využívať mnohí motoristi, však bude po rekonštrukcii možno minulosťou. Hovorí sa totiž, že po vzore veľkých nákupných centier budú na jeho vjazdoch namontované rampy a bezplatné parkovanie bude počas dňa možné len pár hodín. Spoločnosť Kaufland tieto správy pre Sobotnik.sk nepotvrdila ani nevyvrátila.

„Problematické parkovanie pri predajni v Rimavskej Sobote registrujeme. Snažíme sa nájsť najlepšie riešenie pre našich zákazníkov. Nakoľko táto situácia nie je zatiaľ uzatvorená, momentálne sa k nej nevieme viac vyjadriť,“ uviedla na margo parkoviska pri rimavskosobotskom Kauflande Langová.

Druhý Kaufland v meste nebude

V súvislosti s rekonštrukciou obchodného domu sa v meste tiež objavili fámy, že spoločnosť má údajne záujem otvoriť v Rimavskej Sobote aj druhé obchodné centrum, ktoré malo byť situované v budove bývalej Hypernovy na Hostinského ulici. Langová však tieto správy poprela. „V záujme našej spoločnosti je naďalej expandovať v SR. Nie však momentálne v zmysle otvorenia druhej predajne v Rimavskej Sobote,“ zakončila.

Jesenné derby s prehľadom vyhral Tisovec

10. október 2016 - 7:21

Účastníci V. ligy skupiny D si zmerali sily po prvýkrát v tomto ročníku. Domáci Tisovec potvrdil jesennú formu a vyhral vysoko 4:0.

V nedeľu, 9. októbra odohrali v Tisovci začne prvé tohtosezónne derby V. ligy skupiny D medzi FK CSM Tisovec a Iskrou Hnúšťa.

V súboji 2. tímu tabuľky s 8. tímom bol papierovým favoritom Tisovec. V prvom polčase najprv v 26. minúte poslal do vedenia Tisovčanov Tomáš Sudor. Ďalšie góly padali v druhom polčase a opäť do brány Iskry. V 55. minúte zvyšoval Michal Dragijský, v 81. Michal Prečuch a na konečných 4:0 upravil v 88. minúte Jozef Slovák.

Tisovec za posledné 2 kolá nastrieľal 10 gólov, nedostal ani jeden a upevnil si 2. miesto v tabuľke. FK Iskra Hnúšťa sa prepadla na 10. miesto. V najbližšom kole Iskra privíta Dolnú Strehovú, Tisovec cestuje do Tomášoviec.

FK CSM Tisovec –  FK Iskra Hnúšťa 4:0 (1:0)

Góly: 26. Sudor, 55. Dragijský, 81. M. Prečuch, 88. Slovák

Zostava FK CSM: Košičiar, Vývlek, Gálik, Brož (61. Sivčevič), Kriška (46. Masár), Dragijský, Sudor, Slovák, Dacho, Antal, M. Prečuch.

Zostava FK Iskra: Katreniak, Foľko, M. Petrok, Zelenák, Vetrák, L. Petrok (55. Nemec), R. Prečuch (55. Fatľa), Jakubec, Rosiar (84. Caban), Ladika, Štefánik.

V minulej sezóne boli oba derby zápasy napínavé. V prvom na pôde Hnúšte zvíťazil Tisovec 0:1 gólom Nagaja, keď Hnúšťa nepremenila dve penalty.

Prečítajte si aj: Video: V derby boli úspešnejší Tisovčania

V druhom minuloročnom derby padlo až 6 gólov, Tisovec premenil 2 penalty a na konečných 3:3 vyrovnávali domáci až v 90. minúte.

Prečítajte si aj: V derby 2 penalty a 6 gólov. Tisovec a Hnúšťa si body podelili

Vstupné na derby bolo dobrovoľné, celý výťažok bol odovzdaný na rehabilitáciu pre Tisovčana Maroša Hrončeka.

Seminár Čarovná studnička priblíži výskum folklóru

9. október 2016 - 6:56

Súčasťou seminára je aj výstava jelšavských zvoncov a prezentácia filmu Tradičné zvonkárstvo na Gemeri.

Gemersko – malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote pozýva na seminár, na tému ŠPECIFIKÁ TERÉNNEHO VÝSKUMU FOLKLÓRU, s lektorkou doc. PhDr. Hanou Hlôškovou, CSc., z Katedry etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Seminár sa uskutoční 22. októbra 2016, o 09:30 v Mlyne vo Veľkých Teriakovciach, v spolupráci s Občianskym združením OZVENY.

V Mlyne bude zároveň výstava jelšavských zvoncov, v spolupráci s Mestským múzeom Jelšava, ktorú bude sprevádzať riaditeľka múzea Mgr. Tatiana Strelková. Súčasťou seminára bude aj prezentácia filmu o zvonkárovi Jaroslavovi Bastyurovi s názvom Tradičné zvonkárstvo na Gemeri.

Účasť na seminári je limitovaná, prihláste sa najneskôr do 20.10.2016 do 16:00 na t. č. 0904 875 369, e-mail: folklorgmos@rsnet.sk.

Podujatie sa realizuje v rámci projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pizza Gaia rozdáva pizzu ZADARMO!

8. október 2016 - 16:39

Rozdali sme už viac než 100 pízz zadarmo! Už viac ako dva mesiace beží v donáškovej službe Pizza Gaia akcia, počas ktorej môžete získať pizzu veľkosti XL podľa vlastného výberu úplne ZADARMO. Stačí ak nazbierate 7 nálepiek.

Kvôli veľkému záujmu predlžujeme akciu o ďalšie dva mesiace. Od nášho Gaia šoféra si môžete vypýtať hraciu kartičku, na ktorú zbierate nálepky. Nálepku získate za každú pizzu veľkosti XL a XXL. Navyše máte u nás v rámci Hnúšte DOVOZ a BALENIE ZDARMA. Radi Vám donesieme vaše obľúbené jedlá aj do okolitých obcí ako je Klenovec, Rimavská Baňa, Hrachovo, Hačava, Tisovec… Kompletné menu nájdete na www.pizzagaia.sk Sledujte aj naše akcie na Facebooku: PizzaGaia , vďaka ktorým môžete získať ďalšie zaujímavé zľavy určené výhradne pre našich fanúšikov na facebooku. Ďakujeme, že si čoraz častejšie vyberáte práve našu kuchyňu. Dobrú chuť! Tím Pizza Gaia

V okresoch Revúca a Lučenec opravujú štyri hrady a kaštieľ

8. október 2016 - 10:09

Spolu štyri hrady a jeden kaštieľ sa počas aktuálnej sezóny dočkali opráv a záchranných prác vďaka dotáciám z Ministerstva kultúry (MK) SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR, financiám z rozpočtov samospráv, ako aj príspevkom sponzorov. Do opráv viacerých z nich boli zapojení nezamestnaní v rámci národného projektu, niekde priložili ruku k dielu i dobrovoľníci.

V Jelšavskom kaštieli v okrese Revúca, ktorý v 17. storočí plnil i fortifikačné účely, je tohto roku do záchranných prác zapojených 13 nezamestnaných a projekt podporilo aj MK SR sumou vo výške 23.000 eur. Podľa slov koordinátorky pamiatkovej obnovy Viery Kozárovej sa pracovníci venujú údržbe objektu a jeho sanácii pred vlhkosťou, ale aktuálnou prioritou je oprava strechy.

„Jej veľká časť bola v minulosti prekrytá iba provizórne, asfaltovými pásmi, a je nevyhnutné vymeniť ich za trvalú strešnú krytinu. Pri oprave strechy však nejde len o samotnú krytinu, ale je nutné vymeniť aj isté časti krovu a latovania, keďže dlhodobým pôsobením vlhkosti niektoré dosky prehnili,“ priblížila koordinátorka. Dodala, že pri prácach na barokovej fasáde sa im podarilo nájsť unikátny nález v podobe kamennej sochy leva, o ktorej sa predpokladá, že pochádza z obdobia renesancie, môže však byť i staršia.

Na Muránskom hrade v rovnakom okrese sa na obnove a revitalizácii areálu podieľa 18 nezamestnaných, pričom projekt bol podporený MK SR vo výške 28.000 eur. „Aj tohto roku sme sa zamerali na miesta akútne vyžadujúce stabilizáciu múrov. Na hrade prebiehal i archeologický výskum, ktorý bol vykonaný z dôvodu overenia možností odvodnenia Protitureckého bastiónu a doskúmania istých detailov pre architektonicko-historický výskum,“ špecifikoval koordinátor pamiatkovej obnovy hradu Kamil Nováčik s tým, že na hrade sa počas leta konala i brigáda dobrovoľníkov.

Nezamestnaní cez leto pracovali aj na obnove Fiľakovského hradu na juhu okresu Lučenec, kde projekt podporilo MK SR a MPSVaR SR sumami v súhrnnej výške 55.000 eur. „Snažili sme sa vybrať ľudí, s ktorými už máme skúsenosti a sú overení. Títo pracovníci spolupracovali pri murovacích a rekonštrukčných prácach i pri archeologickom výskume. Vo výškach realizovala práce firma Obnova, s. r. o., ktorá sa do výzvy zapojila ako jediná,“ konkretizoval primátor mesta Attila Agócs.

O grant z MK SR sa uchádzala tiež samospráva neďalekej obce Šiatorská Bukovinka, ktorá vlastní hrad Šomoška, podľa slov starostu Juraja Badinku ale neboli úspešní. Dodal však, že dostali dotáciu 900 eur od Banskobystrického samosprávneho kraja a využili i vlastné zdroje. „Postavili sme približne 80 metrov nového zábradlia a na chodníkoch sme opravovali schody vybudované z kameňov. Z ich okolia sme na niektorých miestach odstránili tŕnie, ktoré prekážalo pri chôdzi,“ priblížil starosta, podľa ktorého ešte v tomto roku obnovia aj schody priamo na hrade a opravia i vstupný mostík.

Obnova zachovaných objektov a výskumy hradného areálu pokračujú do októbra aj na Divínskom hrade v západnej časti Lučeneckého okresu. Podľa slov starostu Divína Jána Kozu obec na tieto účely získala dotáciu 22.000 eur z MK SR a ďalšími 24.000 eurami prispela z vlastného rozpočtu. Vďaka tomuto objemu financií získalo na hrade na obdobie necelého polroka prácu 20 nezamestnaných z obce. „Opravy na hrade sú zamerané predovšetkým na konzerváciu torz múrov. Nezamestnaní pri nich zabezpečujú prevažne drobné stavebné a pomocné práce,“ dodal starosta.X