Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 hod 30 min

MAS Malohont: Bez spolupráce s podnikateľmi to nepôjde

30. január 2015 - 14:30

Miestna akčná skupina MALOHONT sa chce aj v období 2014 – 2020 uchádzať o finančné prostriedky z fondov Európskej únie a následne podporovať projekty obcí, podnikateľov i občianskych organizácií pôsobiacich na jej území.

Základným predpokladom pre získanie týchto financií je spracovanie stratégie miestneho rozvoja, v ktorej si MAS MALOHONT definuje aktivity, ktoré bude v nasledujúcom období finančne podporovať. Aj vy môžete byť pri tom.

Vo štvrtok 05. februára 2015 o 15.00 hod. sa v Hrnčiarskej Vsi uskutoční prvé z pracovných stretnutí zamerané na prípravu stratégie miestneho rozvoja.
Spoločne sa budeme zaoberať zostavením vízie, aktualizáciou analýzy silných a slabých stránok, príležitostí a ohrození, ako aj analýzou problémov, ktoré je potrebné v našom regióne riešiť.

Ak sa chcete podieľať na rozhodovaní o budúcnosti nášho regiónu, príďte medzi nás. Z organizačných dôvodov je potrebné svoju účasť nahlásiť najneskôr do 03.02.2015, a to:

– telefonicky: 047/5695 533, resp. 0903 772453

– alebo mailom na: mirkakubka@malohont.sk

V predchádzajúcom období EÚ 2007 – 2013 mala Miestna akčná skupina MALOHONT pomerne obmedzené možnosti podpory podnikateľských subjektov. Finančne mohla podporiť len tie projekty podnikateľov, ktoré boli zamerané na rozvoj cestovného ruchu, konkrétne na budovanie nových a rekonštrukciu existujúcich ubytovacích zariadení a doplnkových služieb k nim. Vďaka tomu bolo zrekonštruovaných, resp. bude vybudovaných celkovo 8 ubytovacích zariadení so 65 stálymi lôžkami a v niektorých prípadoch aj doplnkovými službami ako bazén, sauna, výrivka a pod.

Okrem finančnej podpory umožnila Miestna akčná skupina MALOHONT podnikateľom, ktorí o to prejavili záujem, zúčastniť sa rôznych odborných exkurzií v zahraničí zameraných na výmenu skúseností a ďalším aspoň symbolicky pomohla s propagáciou služieb v cestovnom ruchu najmä prostredníctvom propagačných materiálov. S cieľom podporiť miestnych výrobcov bolo koncom minulého roka zavedené aj regionálne značenie miestnych produktov, ktoré pomôže zviditeľniť certifikované miestne produkty medzi širokou verejnosťou.

Súčasné možnosti podpory podnikateľov sú oveľa širšie a Miestna akčná skupina MALOHONT si musí určiť tie, ktoré chce v nasledujúcich rokoch finančne podporovať. Budú to samozrejme tie, o ktoré bude zo strany podnikateľov záujem, preto je potrebné dať o svojich zámeroch vedieť a podieľať sa príprave stratégie miestneho rozvoja.

V období 2014 – 2020 bude možné okrem poľnohospodárskych činností podporiť aj ďalšie:

* zakladanie nových a podpora existujúcich mikro a malých podnikov, samostatne zárobkovo činných osôb, družstiev (stavebnotechnické úpravy a obstaranie hmotného majetku pre účely tvorby pracovných miest, marketingové aktivity, miestne produkčno-spotrebiteľské reťazce a pod.)

* investície do vytvárania a rozvoja nepoľnohospodárskych činností (aktivity spojené s vidieckym cestovným ruchom a agroturistikou, poskytovanie služieb pre deti, seniorov a pod., spracovanie produktov mimo poľnohospodárstva a potravinárstva a ich a uvádzanie na trh a i.)

Účasť podnikateľov, občianskych organizácií či aktívnych občanov na procese prípravy stratégie miestneho rozvoja je zároveň nevyhnutnou podmienkou pre získanie finančnej podpory, ktorá bude určená na projekty obcí, pričom rovnako to platí aj naopak. Bez spolupráce všetkých sektorov to jednoducho nepôjde.

Ing. Miroslava Vargová
manažérka MAS MALOHONT

Päťdesiatnik Adam Cibuľa ohlásil súťažný comeback

29. január 2015 - 8:53

Viacnásobný majster Európy v kulturistike Adam Cibuľa avizuje súťažný comeback na jar 2015. Zatiaľ sa mu v príprave pod vedením svojho trénera Dušana Ďubeka darí.

Dušan Ďubek (na snímke vľavo) môže svojho zverenca zatiaľ len chváliť: „Mnohí sa ma pýtajú, prečo sa Adam Cibuľa rozhodol pre návrat, keďže od roku 2011 pauzoval. Na jeseň začal cvičiť a celkom dobre sa rozbehol. Preto sme sa rozhodli, že by sa mohol vrátiť na kulturistické pódiá. Už aj ohlásil návrat. Pozvali ho na februárový reprezentačný zraz. Uvidíme, v akej forme bude. Myslím si, že jeho štart na IFBB majstrovstvách Európy v kategórii kulturistika do 65 kg alebo do 70 kg by sa mohol uskutočniť. Adam má 50 rokov a veľmi dobre vyzerá. Myslím si, že 25-roční chlapci budú mať s ním veľký problém. On má výborný metabolizmus, spaľuje mu to veľmi dobre, tie brušné svaly, fakt je to dobré. Urobili sme prípravu, ktorá bude postupne naberať na obrátkach, ako sa budú približovať ME. Čo sa týka tréningu, nešpekulujeme, jen to klasický tréning. Tri dni tréning, deň voľno, tri dni tréning, deň voľno. Svalové partie má maximálne dve na deň plus brucho a nejaké kardio. Adam má upravenú stravu, ktorá pozostáva väčšinou z kuracích pŕs a ryže, nejaké ryby do toho, vajíčka, minerálna voda, to je všetko. Kvalita jeho tela sa pri tejto strave zmenila za jeden mesiac neskutočne. Po ukončení športovej kariéry pracoval na stavbách a hoci sa udržiaval a cvičil, svalová hmota sa mu zmenšila, keďže nemal takú stravu, aká by mala byť. To všetko sme však už napravili. Teraz napreduje viac ako sľubne. Jeho telo reaguje veľmi dobre, až som z toho prekvapený. Hoci 50 rokov je už dosť taký vek, jeho telo je skutočne také dobré ako telo 25-ročného mladíka. Záleží na Adamovi, či vydrží, ale ja dúfam, že áno.“

Plány mu nabúralo nepríjemné zranenie

28. január 2015 - 10:03

Galo dúfa, že sa na trávnik vráti čo najskôr.

Tomáš Galo

V najbližších mesiacoch svoj talent a futbalové schopnosti na ihrisku nepredvedie. Hráč ŽP Šport Podbrezová Tomáš Galo nezaberá v zimnej príprave. Necestoval s reprezentačným mužstvom do 19 rokov na tréningový kemp do Spojených arabských emirátov, hoci bol v nominácii. Od futbalu si odpočinie. Čaká ho operácia kolena. „Mal som sa zapojiť do zimnej prípravy s A-tímom ŽP Šport, ale kvôli zraneniu som neabsolvoval ani úvodný tréning,“ hovorí pre Echoviny.sk osemnásťročný stredný záložník z Nižného Skálnika. Zranil sa v závere minulého roka, keď si bol zahrať futbal pre zábavu. „Ten súboj nevypadal vôbec vážne, ocitol som sa na zemi, ale veľkú bolesť som nepociťoval. Neprikladal som tomu veľkú vážnosť. V hre som síce nepokračoval, ale vôbec som si nemyslel, že to môže byť také vážne. Keďže som pri behu toto zranenie vôbec nepociťoval, naďalej som sa pripravoval individuálne. Až neskôr som sa na zdravotných testoch dozvedel, že je to vážne.“

Následne absolvoval vyšetrenia a potvrdila sa diagnóza – roztrhnutý predný krížny väz. „Bez operácie to nepôjde, ale dĺžku absencie na trávnikoch neviem presne povedať,“ uviedol Tomáš, ktorý prišiel o možnosť dostať sa do kádra národného tímu pred blížiacou sa druhou fázou kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy.

„Celá táto vec ma veľmi mrzí, určite som mal v pláne zabojovať o miesto či už v reprezentácii, alebo o miesto v prvoligovom áčku Podbrezovej. Bohužiaľ, teraz s tým už neurobím nič. Musím sa s tým vyrovnať. Po takej dlhej pauze však bude návrat na trávniky veľmi ťažký, ale aj počas rekonvalescencie budem na sebe tvrdo pracovať. Dúfam, že sa na ne vrátim čo najskôr,“ vyjadril sa Tomáš Galo.

 

 

V gólovo divokom XII. kole prehra Hnúšte aj Klenovca.

27. január 2015 - 19:28

V piatok večer pokračovala hokejová amatérska liga svojim XII. kolom. Vo všetkých troch odohratých stretnutiach dokázali zvíťaziť tabuľkovo najvyššie postavené tímy a to Hornets, Whiteraven a Revúca.

Toto kolo bolo bohaté na góly, čo sa potvrdilo už v prvom zápase, kde White Raven zvíťazil na Gladiátormi v divokom zápase 9:5. Pre Hnúšťu aj naďalej zostáva White Raven ako jediný tím, ktorý ešte nedokázali poraziť v I. a ani v terajšom prebiehajúcom II.  ročníku RHAL.

V druhom zápase sa po troch prehrách konečne z víťazstva tešili hráči Revúcej, ktorí zdolali Kokavu n/ Rim. 6:2.

V poslednom zápase večera hráči Hornets deklasovali Klenovec a zvíťazili priam hrozivým  výsledkom 10:0, kde Supi nedokázali premeniť ani jednu z 22 striel. Pre Hornets to bola už tretia výhra nad Klenovcom v tejto sezóne.

 

Výsledky:

Whiteraven – Gladiators Hnúšťa        9:5 (3:1,3:2,3:2)
góly Hnúšte: Porubiak, Hlavatý, Bálint   –   Račko, Sihelský
strely (26:17)

 

Kokava n/ Rimavicou – Lev Revúca  2:6 (0:2,1:2,1:2)
strely (18:23)

 

Hornets – Klenovec                           10:0 (3:0,4:0,3:0)
strely (28:22)

 

V XIII. kole v piatok 30. januára nastúpi Kokava n/ Rim. proti Whiteraven, po nich o 20:45 nastúpi Hnúšťa proti Hornets a o 22:15 si zmerá sily Klenovec proti Revúcej.

 

Spomienka EGT Tisovec na Julie Ballantyne

26. január 2015 - 10:39

Mesiac január sa v Evanjelickom gymnáziu v Tisovci už niekoľko rokov spája s pripomienkou pani Julie Ballantyne Reynolds.

Vo štvrtok 15.1.2015 sme si opäť pripomenuli túto výnimočnú osobnosť kultúrnym programom, do ktorého prispela hrou na priečnu flautu žiačka Rebeka Magyarová zo IV. A a klavírnou skladbou Linda Csölleová z V. A.

Hlavnou časťou programu bolo divadelné predstavenie pod názvom Ako si chcela žena muža zabiť v podaní členov dramatického krúžku EGT. Réžie a produkcie sa zhostila Mgr. Dana Debnárová, ktorá je aj vedúcou krúžku. Predstavenie sa divákom páčilo natoľko, že ho odmenili standing ovations.

Standing ovations zároveň patril našej Julie, ako ju mnohí Tisovčania volali. Julie patrí medzi významné osobnosti našej školy. Svojou misijnou činnosťou podporovala školu v začiatkoch jej činnosti. Stovkou listov sa neúnavne obracala na svojich priateľov v USA a Kanade a snažila sa získať finančnú pomoc pre našu školu, čo sa jej nakoniec podarilo, budova školy bola úspešne zrekonštruovaná, založila výmenný program pre žiakov, ktorý funguje dodnes, podporovala mnohé duchovné a kultúrne aktivity v škole, cirkevnom zbore a v meste.

Julie stala nielen dobrou učiteľkou a „mamou“ mnohých študentov, ale bola pre nich aj duchovnou silou. Práve Tisovec a EGT jej učarovali natoľko, že tu pôsobila niekoľko rokov a stala sa aj čestnou občiankou mesta Tisovec.

Julie Ballantyne bola bezpochyby človekom s veľkým srdcom, akých je na svete akosi stále menej. Práve preto ostáva stále v našich srdciach.

 

za EGT PaedDr. Miriam Kubinská

Polícia avizuje medziročný pokles trestnej činnosti

26. január 2015 - 10:39

Polícia Slovenskej republiky na začiatku roka zhodnotila svoju prácu v uplynulom roku 2014. Podľa tlačovej správy hovorkyne KR PZ BB Márie Faltániovej, kriminalita v okrese klesá.

“V roku 2014 polícia v okrese Rimavská Sobota zistila spolu 1128 trestných činov, čo je o 193 trestných činov menej ako v roku 2013. Z celkového počtu bolo 811 trestných činov objasnených.

Z násilnej trestnej činnosti je zaznamenaných 76 trestných činov o 28 menej ako v roku 2013, 64 z toho bolo objasnených. V roku 2014 sa v okrese Rimavská Sobota stali 2 vraždy, obidve boli objasnené. V roku 2013 sa vražda nestala. Zistených bolo 5 lúpeží ( o 1 menej) – všetky boli objasnené, 3 znásilnenia (o 2 viac) – 2 boli objasnené.

Z majetkovej trestnej činnosti polícia eviduje 360 trestných činov, čo je o 111 menej a 209 bolo objasnených. Z celkového počtu majetkových trestných činov bolo 120 krádeží vlámaním (o 17 menej) a z tohto počtu je 24 krádeží vlámaním do bytov (o 15 menej). Zaevidovaných bolo 10 krádeží motorových vozidiel (o 6 viac), 7 prípadov bolo objasnených.

Počet ekonomických trestných činov sa v porovnaní s rokom 2013 klesol o 23, to znamená, že je spolu zistených 229 prípadov a z toho 153 je objasnených.

V okrese Rimavská Sobota sme v roku 2014 zaevidovali 123 dopravných nehôd (o 9 viac ako v roku 2013), 3 osoby bolo usmrtené (o 3 viac), 80 osôb sa pri nehodách zranilo, 13 z nich ťažko,” uviedla v TS hovorkyňa KR PZ BB Mária Faltániová.

Spišiačky nedali Iskre šancu

25. január 2015 - 21:10

Hnúšťanka Žúdelová je spokojná s priestorom, ktorý má v COP Nitra.  

Bianka Žúdelová ešte v drese Iskry

V desiatom kole prvej ligy Východ vo volejbale junioriek cestovali hráčky VK Iskra Hnúšťa do Spišskej Novej Vsi. Spišiačky, ktoré vedú tabuľku súťaže, zvládli bez komplikácií súboje s hnúšťanským tímom, ktorý nenastúpil v najsilnejšom zložení. Musel sa zaobísť bez niektorých dôležitých hráčok. Iskra figuruje so siedmimi bodmi (tri výhry, trinásť prehier) na predposlednom siedmom mieste.

VK Spišská Nová Ves –  VK Iskra Hnúšťa 3:0 (15, 18, 14), 3:0 (12, 23, 10)

Východniarky naplnili papierové prognózy. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej si na Spiši neukoristili ani set.

VK Iskra: Klembuszová, Pásztorová, Lenka Tokárová, Belicová, Knechtová, Tomengová (Štefániková, Balciarová, Vojteková).

Žúdelová háji farby COP

Druhú sezónu zarezáva v COP Nitra Bianka Žúdelová. Táto pätnásťročná Hnúšťanka hráva na poste liberky.

„Hrávam za družstvo kadetiek i junioriek. Dostávam rovnaký priestor v obidvoch týchto kategóriách. Tréner nás v nich strieda, sme tri liberky. Som spokojná s priestorom, ktorý mám v prebiehajúcom ročníku na ihrisku,“ povedala pre Echoviny.sk Žúdelová, ktorá je deviatačkou na základnej škole. Ako dodala, v meste pod Zoborom napreduje, trénuje pod vedením Ladislava Popeláša. Ten je tiež koučom kadetskej reprezentácie. „Myslím si, že som sa zlepšila aj po technickej stránke a vôbec celkovo. Som už aj vyhratejšia.“ Priznáva, že je trochu sklamaná z toho, že nemá žiadny oficiálny štart v reprezentácii. „Dúfam, že sa to zmení, nejako to však teraz neriešim,“ poznamenala. Rada by si zahrala tento rok na majstrovstvách Slovenska kadetiek.

 

 

Hnúšťania zaknihovali druhý triumf

24. január 2015 - 21:22

Hrachovskí pingpongisti dvakrát prehrali, ale zostali na piatom mieste.

Miroslav Bračo

V štvrtej stolnotenisovej lige Východ sa hrali stretnutia desiateho i jedenásteho kola. Hráči STK Iskra Hnúšťa najprv doma podľahli céčku Mladosť Relax Rimavská Sobota a následne  prevalcovali béčko rimavskosobotského ŠKP. Pingpongisti ŠK Hrachovo prehrali s Gemerskými Dechtármi a za kratší koniec ťahali tiež na stoloch béčka Mladosti Rimavská Sobota.

Iskra Hnúšťa – Mladosť Relax R. Sobota C 6:12

Hnúšťania po tejto prehre klesli zo šiesteho na siedme miesto.

„Mladí hráči hostí boli naštartovaní. Mohli by sme sa rovnať tomuto súperovi, veľa však záleží aj od šťastia a od iných vecí. Hostia mali v zostave dvoch hráčov, ktorí zabodovali vo dvojhrách naplno. Tí hrávajú aj tretiu ligu,“ uviedol pre Echoviny.sk hnúšťanský hráč Juraj Remeň.

Body Iskry: Čipka a Bračo po 2, J. Filipiak a Remeň po 1.

Iskra Hnúšťa – ŠKP R. Sobota B 16:2

Predposledný tím v tabuľke hostil posledný. Iskra však jednoznačne zdolala rezervu ŠKP, jej hráči zaznamenali druhé tohtosezónne víťazstvo. Vďaka nemu Hnúšťa poskočila zo siedmej  na šiestu priečku, má 18 bodov (dve výhry, jedna remíza, osem prehier).

„Dobre to pre nás dopadlo. Konečne sme zabrali naplno. Zvládli sme aj päťsetové duely. Na stoloch tohto súpera sme remizovali, takže sme chceli napraviť to, čo sa nám predtým nepodarilo,“ povedal Remeň.

Body Hnúšte: Bračo a J. Filipiak po 4.5, Remeň a Čipka po 3.5.

ŠK Hrachovo – STK Gemerské Dechtáre 2:16

Hrachovčania utŕžili od lídra súťaže debakel.

Body domácich: Kozlok a Kovács po 1.

Mladosť Relax R. Sobota C – ŠK Hrachovo 12:6

Hrachovskí hráči na stoloch céčka Mladosti nepochodili, v tabuľke im patrí priebežne s 21 bodmi (tri výhry, jedna remíza, sedem prehier) naďalej piate miesto.

Body ŠK: Kýpeť, Kozlok a Kovács po 2.

 

 

Tesco v zahraničí zatvára pobočky, na Slovensku to nehrozí. Záujem o Hnúšťu má aj Lidl

22. január 2015 - 9:31

Na Slovensku si Tesco vedie dobre, supermarket má aj v Hnúšti. Záujem o lokalitu Hnúšte má aj reťazec Lidl.

Racionalizačné opatrenia siete Tesco už spôsobili, že spoločnosť prepustí približne 500 zamestnancov v Maďarsku, dve pobočky zatvára aj v Čechách. Na Slovensku však takýto scenár nehrozí a spoločnosť si na našom trhu vedie dobre. Čo sa týka ziskovosti, slovenská spoločnosť Tesco Stores SR za posledných 7 rokov ani raz nevykázala stratu a zostáva jednotkou na trhu vo svojom odvetví. „Podľa výročnej správny spoločnosti Tesco Stores SR, a.s. otvorila spoločnosť v uplynulom roku 14 nových obchodných prevádzok a v nich vytvorila 270 nových pracovných miest,“ uvádza pre portál Sme.sk analytik Finstat.sk Martin Gulka. V súčasnosti prevádzkuje 150 pobočiek s takmer 10-tisíc zamestnancami.

Lidl je druhým v poradí, prevádzkuje 123 obchodov a zamestnáva 3 200 ľudí. Tesco stores, a.s. má supermarket aj v Hnúšti, do lokality by v budúcnosti rád prišiel aj reťazec Lidl. Hypermarket má Tesco v Rimavskej Sobote a v Revúcej, supermarket v Poltári. Lidl má svoje pobočky v Rimavskej Sobote a Revúcej, Kaufland iba v Rimavskej Sobote.

O príchode do Hnúšte spoločnosť Lidl uvažuje, už dlhšiu dobu hľadajú vhodnú lokalitu. „Vybudovanie predajne v Hnúšti zvažujeme. Našim cieľom je ponúknuť zákazníkom pohodlný nákup a kedykoľvek vyhovieť ich požiadavkám. Máme záujem byť prítomní v ich blízkosti a umožniť im vysoký štandard nakupovania, stále preto hľadáme vhodné nehnuteľnosti na celom území Slovenskej republiky v mestách a obciach od 5000 obyvateľov,“ povedal pre Echoviny.sk hovorca siete Lidl Slovenská republika Tomáš Bezák.

„Boli by sme radi, keby do Hnúšte prišla ďalšia obchodná sieť. Znamená to pre nás nové pracovné miesta, širšiu možnosť nákupov pre našich občanov i konkurenčný tlak na ceny potravín. Určite budeme ako mesto v prípade záujmu nového reťazca ústretoví, aby sa to podarilo,“ informoval primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Lukáš Migaľa prestupuje do prvoligovej Podbrezovej

21. január 2015 - 14:46

Hráč druholigovej Rimavskej Soboty z Hnúšte bude hrať prvú ligu v Podbrezovej. Dĺžka zmluvy je ešte predmetom rokovaní.

Nováčik najvyššej Fortuna ligy je po jesennej časti na ôsmom mieste s 21 bodmi za 5 víťazstiev, 6 remíz a 8 prehier. Mužstvo pod vedením trénerskej trojice Jaroslav Kentoš, Branislav Benko a Mário Auxt začalo zimnú prípravu aj s novými posilami, medzi ktorými je aj Lukáš Migaľa z Hnúšte.

“S vedením Podbrezovej sme boli v kontakte už od leta, len som si zlomil nohu a ďalší prestupový termín bol až v zime. Do konca týždňa by sa to mohlo už všetko skompletizovať aj medzi klubmi,” povedal pre Echoviny.sk Migaľa a dodáva, že dĺžka zmluvy bude ešte predmetom jednaní.

“Železiari” absolvujú prípravu prevažne v domácich podmienkach. Vo februári majú naplánované sústredenie v Uherskom Hradišti, počas ktorého sa postupne stretnú s MFK Frýdek Místek, FC Fastav Zlín a Sigmou Olomouc.

 

53-ročný vodič šoféroval v Tisovci s 3,6 promile

20. január 2015 - 17:32

53-ročného šoféra zastavili policajti na ceste 1. triedy v Tisovci počas bežnej dopravnej kontroly. Vodič na výzvy na predloženie dokladov nereagoval a z miesta chcel odísť.

Vodič Ivan bol na svojom Fiate Punto zastavený na Daxnerovej ulici v Tisovci v smere na Hnúšťu v štvrtok, 15. januára. Nakoľko nechcel s mužmi zákona spolupracovať, policajti za použitia donucovacích prostriedkov predviedli muža na policajnú stanicu, kde mu dychová skúška preukázala 1,73 mg/l alkoholu v krvi čo je v prepočte 3,6 promile. Proti nedisciplinovanému šoférovi bolo po vykonaní procesných úkonov vznesené obvinenie.

Hnúšťa zdolala Revúcu, Klenovec smolne prehral s Kokavou

20. január 2015 - 16:51

V XI. kole RHAL sa zrodili viac menej prekvapivé výsledky.

Začalo sa to už prvým zápasom, kde Kokava nad Rimavicou vyhrala svoj úplne prvý zápas v riadnom hracom čase v tejto sezóne, keď zdolali Klenovských Supov 6:5. Góly za Klenovec strelili M. Durmis, Z. Staho, M. Melich a 2 presné zásahy pridal T. Brndiar. Klenovčanov môže táto prehra veľmi mrzieť, nakoľko viac krát v zápase vyhrávali o gól (1:0, 2:1, 3:2, 5:4), ale napriek tomu nedokázali doviesť zápas do víťazného konca.

V druhom večernom zápase si tiež svoje prvé víťazstvo proti Hornets RS pripísali hráči White Ravenu RS, keď vyhrali výsledkom 3:1. Týmto víťazstvom sa White Raven dotiahol bodovo práve na vedúci Hornets a tak obidva tímy majú po XI. kole zhodne 24 bodov.

V treťom zápase sa podarilo Gladiatorom z Hnúšte po dvoch remízach (proti Kokave 2:3 psn, proti Klenovcu 4:4) pripísať si cenné víťazstvo proti Levom z Revúcej, keď vyhrali 3:1. Góly za Hnúšťu strelili B. Bálint, O. Ganďžala a L. Drugda. Hnúšťanov môže akurát mrzieť len inkasovaný gól, ktorý dostali 12 sekúnd pred koncom stretnutia, kde dovtedy vynikajúco chytajúcemu Romanovi Vetrákovi, dokázal streliť jediný gól Revúcej J. Špak.

Kokava n/Rim. – Klenovec 6:5 (2:3, 2:2, 2:0)
Šuniar(3), Holic, Vengrín, Golian – Brndiar(2), Staho, Melich, Durrmis
Strely: 24:20

Hornets – White Raven 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Hanzel – Zachar 3
Strely: 17:23

Revúca – Hnúšťa 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Špak – Bálint, Gandžala, Drugda
Strely: 26:20

V ďalšom kole s poradovým číslom 12. si Hnúšťania aj Klenovčania zahrajú proti favoritom z Rimavskej Soboty. Gladiátori narazia na White Raven a Supi na tím Hornets.

Liptáčky presvedčivo pokorili Hnúšťanky

20. január 2015 - 10:37

Volejbalistky Iskry sa chcú posunúť v odvetnej časti súťaže vyššie.

Tereza Štefániková (vľavo) a Lenka Tokárová

V prvej juniorskej lige Východ vo volejbale sa hrali stretnutia deviateho kola, ktoré bolo prvé v tomto kalendárnom roku. Hráčky VK Iskra Hnúšťa sa predstavili na palubovke ŠKM Liptovský Hrádok, priebežne druhého tímu v tabuľke. Favorizované Liptáčky nepripustili žiadne prekvapenie a s prehľadom zdolali Hnúšťanky v obidvoch zápasoch. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej sa nachádzajú so siedmimi bodmi (tri výhry, jedenásť prehier) na predposlednom siedmom mieste.

ŠKM Liptovský Hrádok – VK Iskra Hnúšťa 3:0 (13, 19, 16), 3:0 (11, 12, 22)

Prím hrali domáce dievčatá. V hnúšťanskej zostave nastúpila prvýkrát v prebiehajúcom ročníku Michala Mrnková. „Nevedeli sme sa presadiť hlavne na sieti. Súperky mali výškovú prevahu,“ uviedla pre Echoviny.sk Nikola Klembuszová. Tá bola pri neúčasti Miroslavy Hochmannovej kapitánkou Iskry.

VK Iskra: Klembuszová, Mrnková, Belicová, Štefániková, Lenka Tokárová, Tomengová (Balciarová, Pásztorová, P. Vetráková).

Juniorská liga má za sebou prvú polovicu súťaže. Hnúšťanky zaostávajú za očakávaniami.

„Boríme sa so zraneniami dievčat a nejde nám to podľa našich predstáv. Z postavenia družstva som sklamaný. Minimálne o jedno miesto sme chceli byť na tom lepšie,“ povedal pre Echoviny.sk športový riaditeľ VK Iskra Hnúšťa Štefan Majeský. Pred začiatkom sezóny sa nechal počuť, že cieľom juniorského tímu je skončiť do piateho miesta. Považuje to naďalej za reálne? „Všeličo sa môže stať, ale tá bodová strata je veľká. Chýbala nám v doterajšom priebehu súťaže Mrnková. Máme prísľub, že bude v jej ďalšom priebehu hrávať. Zdravotné problémy mala Stanislava Vetráková. Chceme sa zlepšiť a posunúť sa o jedno – dve miesta vyššie,“ odvetil funkcionár Hnúšte.

Ešte horšie sú na tom kadetky Iskry Hnúšťa. Tie nazbierali v prvej polovici prvej triedy (oblasť Stred) len dva body (jedna výhra, trinásť prehier) a figurujú na poslednom ôsmom mieste. „Robíme všetko pre to, aby sme sa vyhli poslednému miestu v konečnej tabuľke. Chcel som, aby sme sa vyhli aj predposlednej priečke, aby sme nebojovali o záchranu. Uvidíme, do akej miery sa nám to podarí. Bude to však veľmi ťažké,“ vyjadril sa Majeský.

 

 

Prvé výrobky so značkou reg. produkt GEMER-MALOHONT sú známe

20. január 2015 - 0:12

Na základe rozhodnutia Certifikačnej komisie z decembra 2014 udelila Miestna akčná skupina MALOHONT 15. januára 2015 certifikáty pre prvých nositeľov značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT®.

Stalo sa tak na Salaši pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach, ktorého sa zúčastnili takmer všetci certifikovaní výrobcovia, zástupcovia Certifikačnej komisie, ako aj zástupcovia médií. Udelené certifikáty oprávňujú ich nositeľov k používaniu značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT® a zároveň ich aj zaväzujú k označovaniu certifikovaných produktov, resp. predajných miest.
Označovanie produktov je jednou z propagačných aktivít, ktoré nasledujú po odovzdaní certifikátov s cieľom podporiť miestnych podnikateľov, včelárov, a remeselníkov i zviditeľniť región Gemer-Malohont prostredníctvom kvalitných miestnych produktov.

Miestne produkty, ktorým bola udelená značka regionálny produkt GEMER-MALOHONT®:

GEMERPRODUKT VALICE, ovocinársko-vinohradnícke družstvo – R. Sobota:
ovocie (jablká, hrušky, slivky, broskyne, marhule, čerešne, višne), zelenina (rajčiny, kapusta, šalát, paprika, zemiaky), 100 % ovocné šťavy, hrozno a víno

Kozia farma Kozinka s.r.o. – Veľký Blh:
výrobky z kozieho a ovčieho mlieka – mlieko, syry (čerstvé, údené, zrejúce, plesnivé, parené), bryndza, kyslomliečne výrobky (jogurt, žinčica, kefír), oštiepky, tvaroh, maslo

Stanislav Kišák – Hrachovo:
zelenina – paprika, paradajky, zemiaky, cibuľa, cesnak, šalát hlávkový, reďkovka červená, mrkva, petržlen

Milan Krokavec – Kraskovo:
med a včelí peľ

Jácint Majoros – Tornaľa:
včelie produkty – med (agátový, kvetový, repkový, lipový, lesný, malinový, zmiešaný), včelí peľ, propolis

David Turčáni – Kokava nad Rimavicou:
včelí med „MED veď” z Liešnice

Ľubomíra Žilková – Kokava nad Rimavicou:
tkané ľanové výrobky – ľanové prestierania (tkané technikou preberania a ažúrka), handričkové pokrovce, ľanové textilné doplnky (taštičky, vankúšiky, utierky)

Gabriela Medveďová GABRIELLE – Hrachovo:
textilné výrobky s tradičnou výšivkou – kroje na bábiky, ľudový odev, darčekové predmety z textilu (vrecúška s levanduľou a kapsičky)

Ján Fotta – Klenovec:
tkané výrobky z ovčej vlny – koberce a guby

Milan Krokavec – Kraskovo:
úle pre včely

Katarína Krokavcová – Kraskovo:
kraslice – maľované, voskované a vajíčka opletané drôtom

Dana Bakšová – Hrnčiarske Zalužany:
úžitkové a dekoračné keramické výrobky – hrnčeky, zvončeky, misky, džbány, krčahy, taniere, figúrky, svietniky, fľaše, poháriky, obrazy, ozdoby a ostatné keramické výrobky

Agentúra pre rozvoj Gemera – Hnúšťa:
spoločenská hra GemerNation
Zavedenie systému regionálneho značenia miestnych produktov v regióne Gemer-Malohont prebieha v rámci projektu národnej spolupráce Miestnej akčnej skupiny MALOHONT a Partnerstva Krtíšskeho Poiplia, ktoré má skúsenosti so zavedením a fungovaním značky – regionálny produkt HONT.

Ing. Miroslava Vargová
koordinátorka projektu spolupráce MAS MALOHONT

Foto: Čertovou dolinou s Rasťom Eckertom

19. január 2015 - 12:07

Sedem odvážlivcov, ktorých spája láska k prírode, vrátane známeho moderátora Rasťa Eckerta z televízie Joj, sa vybralo na začiatku roka zdolať Čertov potok v Čertovej doline.

Čertova dolina tvorí záver prielomovej doliny Furmanca, ktorý oddeľuje Veporské vrchy od Spišsko-gemerského krasu (resp. Muránskej planiny). Oboma uvedenými dolinami prechádza štátna cesta č. 72 Brezno – Tisovec, ktorá sa tiesni medzi strmými svahmi i bralami a ledva sa zmestí spoločne s potokom a unikátnou ozubnicovou železnicou Tisovec – Pohronská Polhora do tejto úzkej doliny. Samotná Čertova dolina sa rozprestiera juhovýchodne od sedla Zbojská medzi vrchmi Kučelach (Kučalach) a Remetisko (Remety). Tiesňavu vytvoril ako inak Čertov potok, ktorý vzniká sútokom Remetského potoka a potoka Galička.Jedná sa o jednu z dvoch sprístupnených roklín Muránskej planiny.

Sedem odvážlivcov milujúcich prírodu a nepochybne aj adrenalín, sa 3. januára rozhodlo zdolať zamrznutý Čertov potok. Vzhľadom na silné mrazy počas sviatkov boli očakávania veľké a nikto nevedel aké prekvapenia si pre nich Čertova dolina pripravila. Turistika bola o to zaujímavejšia, že všetci zúčastnení sa stali hrdinami televíznej reportáže, nakoľko zamrznutý potok s nimi zdolával aj Rasťo Eckert, známy práve podobnými prírodno-adrenalínovými reportážami.

Pre prípadných záujemcov, ktorý by sa tam tiež radi vydali, majú účastníci tohto výstupu odkaz. Trasa sa údajne dá zdolať aj bez tzv. “mačiek”, ale treba zvýšiť opatrnosť. Celý úsek sa dá prejsť do cca troch hodín.

Klenovský hráč úradoval v Prešove

18. január 2015 - 8:10

Šmatlák pridal k singlovému primátu v centre Šariša aj druhé miesto v mixe a tretie vo štvorhre.   

Úspešný Richard Šmatlák

Tretí tohtosezónny turnaj zo série podujatí Grand Prix A – kategórie starších dorastencov, ktorý sa uskutočnil v Prešove, ovládol Richard Šmatlák. Šestnásťročný bedmintonista TJ Družstevník Klenovec vyhral presvedčivým spôsobom dvojhru. Nestratil ani jeden set. Na ceste za prvenstvom si poradil s piatimi prekážkami. Vo finále mládežnícky reprezentant Šmatlák zdolal 2:0 (21:17, 23:21) Trenčana Petra Hrnčára.

„Mojím cieľom bolo obhájiť triumf z predchádzajúceho podujatia  devätnásťročných, ktoré sa konalo v Bratislave. Mohol mi to skomplikovať Košičan Milan Dratva, ktorý vedie rebríček starších dorastencov, ale ten na východe republiky  neštartoval,“ uviedol pre Echoviny.sk Šmatlák. „Najťažší zápas bol ten finálový. Zvládol som ho však bez väčších problémov. Tretíkrát v kariére som vyhral dvojhru na áčkovom turnaji starších dorastencov. Ani na jednom z nich nehral spomínaný Dratva,“ doplnila slovenská jednotka medzi mladšími dorastencami.

 

„Na turnaj som bol dobre pripravený, všetky duely som zvládol bez väčšieho zaváhania. Vďaka triumfu v Prešove som získal právo štartu na februárovom turnaji devätnásťročných v Maďarsku. Veľmi ma teší, že ma reprezentačný tréner naň nominoval,“ povedal klenovský hráč.

 

Richard Šmatlák sa predstavil aj vo finále mixu, v ktorom bola jeho partnerkou Košičanka Lenka Drotárová. V boji o prvé miesto však prehrali 1:2 s košickou dvojicou Kašela/Palková.

Vo štvorhre obsadil Šmatlák s Prešovčanom Jánom Baluchom tretiu priečku, v semifinále ich po výsledku 1:2 zastavila najvyššie nasadená dvojica Horák/Hrnčár (Ilava, Trenčín).

„Vo finále mixu sme nezvládli rozhodujúci tretí set a prehrali sme. Semifinále štvorhry bolo na programe neskoro večer a po mojich dvoch finálových účastiach sme už nemali s Baluchom sily na to, aby sme dotiahli tretí set do víťazného konca, prehrali sme ho 19:21,“ vyjadril sa Šmatlák.

 

 X