Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 23 min

Hnúšťa: Divadelné predstavenie Láááska zaplnilo sálu

pred 12 hod 17 min

Bláznivú komédiu LÁÁÁSKA Murraya Schisgala v obsadení Lenka Barilíková, Marek Majeský a Martin Mňahončák, v réžii Michala Spišáka si mohli diváci vychutnať v príjemný, prvý októbrový večer v Dome kultúry JFR v Hnúšti.

V istom slova zmysle to bola nezvyčajná divadelná konverzačná inscenácia odohrávajúca sa na moste Chucka Norrisa. Most. Miesto, z ktorého ľudia mávajú nutkanie skočiť a ukončiť tak svoje trápenie. Tu došlo k stretnutiu dvoch mužov – úspešného, spokojného Milta a večne nešťastného smoliara Harryho, chystajúceho sa práve skoncovať so životom. Z ich náhodného stretnutia sa rozvinul komický dialóg o úspechu, kariére, šťastí a naopak nešťastí a smole. A samozrejme o láske.

Plná sála odmenila známych hercov z televíznej obrazovky potleskom v stoji. Skvelý zážitok!

Do Hnúšte zavíta spisovateľ Baričák i spevák Hnilica

8. október 2015 - 15:49

14. októbra sa v kinosále MsKS stretne Pavel Hirax Baričák so svojimi čitateľmi na motivačnej prednáške. Hudobne ho bude doprevádzať Michal Kulich a Juraj Hnilica, známy zo súťaže Československo má talent. Podujatie organizuje občianske združenie Horná Rimava v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Hnúšti.
Autor motivačných románov Pavel Hirax Baričák sa v Hnúšti predstaví po druhýkrát. Pred rokom besedoval so svojimi čitateľmi v reštaurácii Kocka a okrem románov hovoril aj o svojich cestách po Južnej Amerike. Tentokrát sa jeho prednáška bude sústrediť na motivačnú literatúru – veď jeho „Šlabikár šťastia 3 – Dospelí deťom, deti svetu“ je v súčasnosti v internetovom kníhkupectve Martinus.sk na prvom mieste v predajnosti.

Baričák vo svojich „šlabikároch“ jednoduchou formou v nich vysvetľuje princípy sebaprijatia, odpustenia, pozitívneho myslenia, pochopenia choroby, vzťahov, rozchodov, rozpustenia bolesti, vyriešenia „problému“, zanechania boja, počúvania srdca, či vnímania symbolov života. Baričák odpovedá na otázku, prečo sa človeku neplní to, po čom túži, ako urýchliť zámer (obetou a pokorou), prízvukuje dôležitosť vďačnosti, sebaodpustenia, zastavenia sebaobviňovania. Pri vzťahoch medzi ľuďmi sa upriamuje na dôležitosť komunikácie, eliminovanie sporov a hádok, pochopenie, prečo si človek priťahuje “zlého” partnera. Príde aj na zákony zrkadlenia, príťažlivosti a rezonancie, dôležitosti nepretvarovania sa, prijatia cudzej i vlastnej smrti, aby sa dostal až k dôležitosti ďakovania, chválenia, nezosmiešňovania, neposudzovania a v neposlednom rade k úcte k milovanej zemi.

Motivačná prednáška sa uskutoční v stredu, 14. októbra sa o 18:00 hod. v kinosále MsKS. „Toto podujatie po prvýkrát organizovala Horná Rimava v januári 2014 a pre veľký dopyt ho teraz zopakujeme. Návštevníci podujatia si budú môcť zakúpiť Baričákove knihy, alebo priniesť už zakúpené a nechať si ich autorom podpísať,“ informovala Echoviny.sk Marianna Balašková z občianskeho združenia Horná Rimava. Ako dodala, miesta v publiku si môžu záujemcovia rezervovať na telefónnom čísle 0918 682 548, vstupné je 3 eurá.

Motivačnú prednášku budú hudobným doprovodom dopĺňať Michal Kulich a Juraj Ďuri Hnilica, známy zo súťaže Československo má talent.

Sagan po výhre dúhového dresu objavil svoj nový rozmer

8. október 2015 - 9:05

Novokorunovaný majster sveta v cyklistike, Peter Sagan, vo svojom prejave nepriamo naznačil, že cyklistika nie je skutočný život. Podobne ako iné športy, aj cyklistika je forma iba zábavy, ktorá rozptyľuje od prebíjania sa každodenným životom.

Aj to bolo podtext jeho víťazného príhovoru na pódiu v americkom Richmonde. Pri otázke, prečo sa v príhovore venoval problémom v Európe a nie svojmu víťazstvu, Sagan jednoducho povedal, že pretože sme tu teraz neznamená, že tu budeme aj v budúcnosti, a preto treba okolo toho niečo urobiť. Motivačný podtext jeho slov povzbudzoval ľudí zmeniť svet k lepšiemu.

Pre 25-ročného cyklistu to bol odhaľujúci moment. Sagan si počas svojej relatívne krátkej profesionálnej kariéry vybudoval reputáciu talentovaného cyklistu stvárajúceho psie kúsky, pre ktoré sa občas dostal do problémov, a  inokedy zase vyslúžil obdiv u svojich priaznivcov. Teraz ale vyzerá viacej dospelo. Potmehúdsky cyklista spôsobiaci malé otrasy v cyklistike po chytení hostesky za zadok má teraz stálu priateľku a multimiliónový kontrakt s tímom Tinkoff-Saxo.

Zbytok pelotónu by si mal povšimnúť Saganov rast ako človek aj ako športovec a začať sa obávať toho, čo by mohlo len značiť začiatok Saganovej éry. V prvej polovici sezóny 2015 sa síce cyklistovi úplne nedarilo naplniť vlastné očakávania, no v tej druhej si to vynahradil štvrtým ziskom zeleného dresu za sebou a víťazstvom na majstrovstvách sveta – jeho najväčšej výhry v kariére, a to za účasti svetovej cyklistickej špičky.

Saganovi sa podarilo vyhrať vďaka uvedomeniu si, že richmondský okruh umožní cyklistom iba jednu šancu. Jeho načasovanie vyšlo na jednotku. V poslednom kole podnikol únik na poslednom stúpaní na kockách a posledné štyri kilometre sa potom už len postaral o udržanie si náskoku. A to sa mu podarilo za podpory iba ďalších tímových dvoch jazdcov. Ostatné väčšie krajiny ako Španielsko, Nemecko a iné mali často k dispozícii oveľa väčšie tímy a stratégie. V konečnom dôsledku sa ale ukázalo, že na výhru netreba mať veľké družstvo, ale hlavne guráž a správne načasovanie.

Na záver, Sagan víťazstvom na majstrovstvách sveta nielenže porazil svetovú elitu v značnej nevýhode, ale aj odvrátil pozornosť zo seba na problémy skutočného života. Nový a dospelý Peter Sagan má preto veľký potenciál stať sa silnou veľmocou na mnoho rokov dopredu. Jeho fanúšikovia spolu s bet365 mu to budú isto priať.

 

 

 

Hnúšťania nestačili na Čebovce

6. október 2015 - 21:25

Klenovskí futbalisti padli v dueli s Radnovcami.

Kapitán Klenovca Vladimír Parobek

Desiate kolo sa hralo cez víkend v piatej lige (skupina D). Hráči FK CSM Tisovec zdolali oslabenú Dolnú Strehovú, pričom zápas sa skončil predčasne. Tisovčania ho vyhrajú kontumačne. Futbalisti Iskry Hnúšťa nepochodili v stretnutí s Vinohradom Čebovce, utrpeli najtesnejšiu prehru. Tisovec sa bodovo dotiahol na Hnúšťu, no Iskra má lepšie skóre.

FK CSM Tisovec – TJ Prameň Dolná Strehová 3:0 (2:0) nedohraté
V základnej zostave hostí sa predstavilo namiesto jedenástich iba osem hráčov. Po treťom góle klesol počet hráčov hostí pod povolenú hranicu a zápas sa predčasne skončil. Úvodný gól dal v 25. min Tomáš Sudor, druhý pridal v 39. min Ján Dacho a tretí úder zasadil hosťom v 49. min Sudor. Mančaftu z mesta pod Hradovou patrí priebežne s trinástimi bodmi (štyri výhry, jedna remíza, päť prehier so skóre 12:17) deviate miesto.

FK CSM: Košičiar – Hradovský, Slovák, S. Zelenák, Vývlek – B. Vengrín, Dacho, Kubinec, P. Zelenák – Sudor, D. Vengrín.

TJ Vinohrad Čebovce – FK Iskra Hnúšťa 1:0 (0:0)
Iskra utrpela prvú prehru pod vedením kouča Jána Rosiara ml. Autorom víťazného gólu domácich bol v 73. min P. Balga. Hnúšťanské mužstvo figuruje s trinástimi bodmi (štyri výhry, jedna remíza, päť prehier so skóre 19:15) na ôsmej priečke.

Iskra: Dominik – Vetrák, Foľko, Tavarský, Legén – Šaliga, M. Petrok, Štefánik, M. Prečuch – Hudec, Doboš.

FC Radnovce – TJ Družstevník Klenovec 2:1 (2:0)
Klenovčania v desiatom kole prvej triedy nepochodili. V 31. min premenil pokutový kop Buša a Radnovce vďaka tomu viedli. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil ten istý hráč v 34. min. V 75. min uvidel po druhej žltej karte červenú hráč domácich. O tri minúty bol vylúčený aj hosťujúci Marek Kučerák. Skóre zápasu uzavrel v 90. min z pokutového kopu Pavel Bálint. Klenovský mančaft sa nachádza s pätnástimi bodmi (štyri výhry, tri remízy, štyri prehry, štrnáste kolo súťaže sa predohrávalo) na siedmom mieste.

Družstevník: I. Hruška (46. T. Ulický) – Oláh (46. Bútor), Parobek, M. Medveď, L. Bálint – Kučerák, P. Brndiar, Bavala, L. Ulický – P. Bálint, T. Medveď (54. Vančík).

Z mládežníckych súťaží
Tretia liga dorastencov Juh
FK Sokol Braväcovo – FK CSM Tisovec 7:1 (5:0)
V drese hostí skóroval Peter Kurek.
Druhá liga starších žiakov Juh
FK Iskra Hnúšťa – MFK Strojár Krupina 0:1 (0:1)

Mestská polícia má k dispozícii nové auto

6. október 2015 - 20:05

Samospráva zaplatila za najnovší prírastok do vozového parku naraz v jednej platbe.

Nová Škoda Yeti bola hnúšťanským mestským strážcom poriadku slávnostne odovzdaná do užívania v sobotu. Stalo sa tak na ôsmom ročníku súťaže vo varení kotlíkovej kapustovej polievky. Ako pre Echoviny.sk uviedla prednostka mestského úradu Oľga Maciaková, vozidlo vyhovuje požiadavkám, ktoré si dala mestská polícia. „Je použiteľné aj do terénu. Oblepené je tak, ako má byť. Nemá maják, pretože sme sa dohodli, že ho mestskí policajti nepotrebujú.“

Ako ďalej Maciaková informovala, elektronickej súťaže sa zúčastnili tri subjekty. Jej víťazom sa stala spoločnosť Autoris z Rimavskej Soboty, ktorá nové auto dodala. „Predložila kompletnú ponuku, aj s polepom vozidla,“ podotkla prednostka úradu. Po podpise zmluvy uviedla, že cena vozidla je 15 290 eur. Pôvodne malo mesto zaň zaplatiť v troch splátkach, rozložených na tri roky. Došlo však k zmene. „Keďže máme toľko peňazí, tak sme sa rozhodli, že zaplatíme celú sumu v hotovosti. Už sme aj zaplatili.“ Samospráva použila na kúpu Škody Yeti predovšetkým financie, ktoré získala z predaja akcií mesta v Prima banke. Oľga Maciaková to vyčíslila na sumu 13 200 eur.

Mestskí strážcovia poriadku mali doteraz Škodu Fabia Combi. „Tá je v dezolátnom stave. Jej ďalší osud je v štádiu riešenia,“ poznamenala prednostka mestského úradu.

Prvenstvo družstva Seniorov
Sobotňajšej súťaže vo varení kotlíkovej kapustovej polievky sa v Hnúšti zúčastnilo šestnásť družstiev. „Je to zatiaľ najvyšší počet,“ poznamenal primátor mesta Michal Bagačka. Súťaž organizovalo mesto a jej aktérom prialo počasie. Bagačka uviedol, že prvé miesto obsadilo družstvo Seniorov, ide o členov Klubu dôchodcov v Hnúšti. Na druhej priečke sa umiestnil tím OZ Klub rómskych žien a na tretej družstvo z Rimavskej Bane. Okrem toho bolo možné zápoliť v rôznych disciplínach. Popri varení však znela aj hudba. Uskutočnila sa prehliadka dychových hudieb, na ktorej sa predstavili dychovky z Jelšavy, Tisovca, Kokavy nad Rimavicou a z Hnúšte.

Posilnené Hrachovo mieni byť do štvrtého miesta

5. október 2015 - 6:38

Pingpongisti Iskry nechcú dať nikomu nič zadarmo.

Hrachovský hráč Milan Kýpeť

Štvrtá stolnotenisová liga (ObSTZ R. Sobota) odštartuje úvodným kolom už o pár dní. V jej skupine Východ sa predstaví STK Iskra Hnúšťa i ŠK Hrachovo a okrem nich ďalších sedem tímov (ŠKP R. Sobota, STK Gemerské Dechtáre, Mladosť Relax R. Sobota C, STK Magnezit Revúca B, STK Metabond Tornaľa, FTC STK Fiľakovo, STK Lučenec – Kalinovo D). V základnej časti sa stretne každý s každým raz. Rovnako deväť družstiev bude zápoliť aj v základnej časti štvrtej ligy Západ. Štyri najlepšie tímy z obidvoch skupín budú v nadstavbe zvádzať súboje o konečné 1. až 8. miesto. Tie ďalšie budú súperiť o 9. až 18. priečku.

„Družstvo sme posilnili, prišiel do neho nový hráč Ján Bršlík, ten sa presťahoval do nášho regiónu z Dubnice. Predpokladám, že by sme mohli skončiť v základnej časti do štvrtého miesta, aby sme potom hrali so štyrmi najlepšími zo skupiny Západ. Našim cieľom je teda byť do štvrtého miesta. Myslím si, že máme na to. V družstve je v podstate päť vyrovnaných hráčov, takže malo by sa to nejako prejaviť. Je to rozdiel v porovnaní s tým, ako sme začínali sezónu vlani,“ povedal pre Echoviny.sk líder ŠK Hrachovo Milan Kýpeť. Okrem neho a spomínaného Bršlíka figurujú na hrachovskej súpiske Michal Kozlok, Peter Kovács, Matej Borák a Attila Szabó.

Na súpiske Iskry Hnúšťa sa nachádza päť mien – Miroslav Bračo, Juraj Remeň, Ján Čipka, Július Legén, Jakub Filipiak. „Na novú sezónu sme pripravení slabšie. Máme hlavne kádrové problémy. Niečo sa v tejto súvislosti však deje, máme ešte pár dní, aby sme to doriešili. Na našej súpiske totiž figurujú dvaja hráči, ktorí sú momentálne v Čechách,“ uviedol hnúšťanský stolný tenista Remeň. Aké má Iskra ambície? „Skončiť do štvrtého miesta bude ťažké. Na druhej strane poslední by sme nemali byť. Myslíme na prvú štvorku, lebo v tej ďalšej fáze súťaže by to bolo jednoduchšie. V bojoch o 9. až 18. miesto už o nič nepôjde. Ak neskončíme do štvrtého miesta, tak potom tesne za ním. Určite však nikomu nič nedáme zadarmo,“ nechal sa počuť Juraj Remeň.

Hnúšťa: Parkovisko na ulici 1. Mája má nový asfalt

2. október 2015 - 6:25

41 parkovacích miest mesto financovalo z vlastného rozpočtu.

Obyvatelia sídliska na ulici 1. Mája v Hnúšti sa môžu tešiť z vynoveného parkoviska. Mesto k realizácii investičnej akcie, v rámci ktorej upravila povrch parkoviska. Starý, betónovo – štrkový podklad bol v zlom stave.

Parkovisko môžu využívať obyvatelia bytovky č. 908, ale aj neďalekých bytoviek číslo 907 a 909, či zákazníci prevádzok, ktoré sa nachádzajú v suteréne paneláku. Vďaka vyznačeným čiaram už nedochádza k takému parkovaniu, ktoré znižovalo počet možných parkovacích miest – v súčasnosti ich je 41. Mesto za rekonštrukciu zaplatilo takmer 29-tisíc eur z vlastného rozpočtu. „Túto parkovaciu plochu sme mali v pláne zrekonštruovať už viac rokov, vždy sa však objavili iné nevyhnutné veci, do ktorých sme potrebovali investovať. Som rád, že sa to v tomto roku podarilo a mesto realizuje aj ďalšie investičné akcie z vlastných zdrojov,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Tisovec: Areál Štavice sa dočká nového altánku

1. október 2015 - 7:15

Potenciál areálu ŠŤAVICA je obrovský vzhľadom na jeho umiestnenie pri prírodnom prameni a na okraji Národného parku Muránska planina.

“S minimálnymi zásahmi do už existujúcej prírody sa areál môže stať plnohodnotným verejným priestranstvom pre všetkých obyvateľov mesta. V tejto uponáhľanej dobe je otázka vytvárania, zachovania a starostlivosti o verejné priestranstvá namieste, nakoľko tieto miesta poskytujú ľuďom po náročnom pracovnom dni zaslúžený oddych v prírode,” uvádza sa v informácii, ktorú publikovalo mesto Tisovec na svojom oficiálnom webe.

Ako správa dodáva, po spoločných rokovaniach príslušných komisií bola vypracovaná projektová dokumentácia na vybudovanie altánku s ohniskom. Altánok bude financovať mesto zo svojho rozpočtu a po jeho realizácii by do areálu chcelo pritiahnuť viac ľudí tráviť svoj voľný čas. “Hlavnou myšlienkou a dôvodom na jeho realizáciu bola skutočnosť, že v tomto areáli nie je vhodne upravené miesto na zmysluplné a aktívne trávenie voľného času pre všetky vekové kategórie, či už deti, mládež, dospelých a seniorov ako aj návštevníkov mesta,” uvádza sa v stanovisku mesta.

Altánok bude umiestnený na mieste s vhodnými a vyhovujúcimi prvkami drobnej architektúry. Mesto ho vybuduje svojpomocne v rámci spolupráce Mestských lesov Tisovec, Mestského úradu Tisovec a aktivačných pracovníkov. Realizácia sa začala v septembri. Mesto predpokladá, že altánok bude dokončený ešte v tomto roku, ale všetko závisí od vývoja počasia. Mesto chce pokračovať v úprave areálu Štavice. Do budúcnosti sa plánuje s vybudovaním chodníkov a umiestnením mestského mobiláru.

O okolie prameňa sa pred štyrmi rokmi zaujímala spoločnosť Univod, ktorá tam chcela vybudovať plničku minerálnej vody. Tento projekt sa však nikdy nerealizoval. „Nemáme o nich žiadne informácie a nevieme, či táto spoločnosť ešte vôbec funguje,“ konštatoval minulý rok pre Echoviny.sk primátor Tisovca Peter Mináč. Ako doplnil, Univod dal na mieste navŕtať aj vrty potrebné pre stáčanie minerálnej vody, momentálne sú však zapečatené a nikto ich nevyužíva. Firma chcela pôvodne od mesta pozemky pri Šťavici dokonca odkúpiť, mestské zastupiteľstvo to však vtedy odmietlo a pozemky zostali vo vlastníctve samosprávy.

Návraty k hudobným tradíciám

30. september 2015 - 15:05

V piatok 25. septembra sa v Klenovci uskutočnil 15.-ty ročník cezhraničného festivalu pod názvom Návraty k hudobným tradíciám.

Festival vznikol na základe spolupráce družobných obcí Klenovec zo Slovenska a Mihálygerge z Maďarska. Neskôr sa k tejto spolupráci okrem folkloristov, futbalistov, poľovníkov pridali podpisom zmluvy o spolupráci aj občianske združenie RODON Klenovec a Nadácia pre Mihálygerge. V roku 2014 sa festival konal len na území obce Mihálygerge. V tomto roku opäť prevzalo iniciatívu občianske združenie RODON Klenovec a vďaka podpore projektu sme mohli pokračovať v tejto tradícií aj na území Klenovca s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja, vďaka poslancom BBSK za náš okres, za čo im touto cestou ďakujeme.
Vďaka spolupráci o.z. RODON Klenovec, Miestneho kultúrneho strediska pri obci Klenovec, Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote a Nadácii pre Mihálygerge sme pripravili pre našich občanov pestrý program.
Od 14:00 h prebiehal výchovný koncert venovaný fujare a pastierskym hudobným nástrojom v podaní sólistu inštrumentalistu Milana Katreniaka z Tisovca. Vo vestibule kultúrneho domu pripravili výstavy tekvicových strašidielok Materská škola Karola Pajera, Základná škola Vladimíra Mináča a Špeciálna základná škola v Klenovci. Všetkým deťom, pedagógom a rodičom ďakujeme za spoluprácu, za krásnu jesennú atmosféru v kultúrnom dome, ako aj výzdobu javiska.
Dobrovoľníci z Folklórneho súboru Vepor a o.z. RODON Klenovec pripravili návštevníkom a účinkujúcim fantastický guláš, držkový perkelt, tradičné pečivo a pani Lichancová občerstvenie.
V úvode kultúrneho programu sa od 19:00 h predstavili desiati fujaristi – Pavel Bielčik a Ján Kroták z Kokavy nad Rimavicou, Milan Katreniak z Tisovca, Dušan Ceber z Rimavskej Soboty, Tomáš Vaculčiak z Revúcej a pätica fujaristov z FS Dubina z Rožňavy.
Aj takto sme si chceli pripomenúť desať rokov od zápisu najtypickejšieho slovenského hudobného nástroja fujara, ktorý bol v novembri 2005 v Paríži zapísaný organizáciou UNESCO do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva.
V našom programe nám priatelia z Mihálygerge s Folklórnej skupiny Dobroda predstavili hudobný nástroj citara. V podaní Ľubomíra Zvaru a Jána Kožiaka so spevom Jána Vrbinského sme predstavili obľúbenú heligónku, ktorú sme si vypočuli aj v podaní kapely Rajwach, z mestečka Koniakow z Poľska.
Ľudové hudby sa ďalej predstavili z FS VEPOR z Klenovca, s primášom Jánom Demem, TUCSÖK z Mihálygerge z Maďarska.
Záver programu patril skupine stredovekej hudby Vrbovské vŕby z Vrbového.
Programom nás už tradične sprevádzala Marianna Resutiková. Scenár programu spracovala Stanislava Zvarová a o réžiu sa starali Jaroslav Zvara a Darina Kišáková, s asistentkami Barborou Brndiarovou, Vikou Dovalovou a Nikou Paľovou.
Aj napriek daždivému počasiu sme sa snažili vytvoriť zaujímavý program, ktorý, žiaľ, navštívilo menej divákov, no veríme že tí, čo prišli, neľutovali, ale práve naopak ľutovať môžu tí, ktorí túto možnosť nevyužili.
Naši folkloristi pokračovali na cezhraničnom festivale v družobnej obci Mihálygerge, kde program pokračoval až do nedele. Okrem scénického programu tam prebehla súťaž vo varení, kde sa klenovskí kuchári umiestnili na 5. mieste z 23 družstiev a v súťaži naj pálenka vyhrala práve tá klenovská 1. miesto. V nedeľu sa festival ukončil vystúpením pre Slovákov v maďarskej dedine Lucfalva (Lucina).
Vďaka patrí všetkým, ktorí sa akoukoľvek účasťou pridali k tomuto podujatiu a dúfame, že pätnásty ročník toto krásne podujatie neuzavrie, ale práve naopak, bude otvárať ďalšie možnosti cezhraničnej spolupráce.
Ďakujeme za priazeň a verím, že na ďalších podujatiach sa stretneme s väčšou návštevnosťou.

 

 

Klenovčania zbíjali na pôde lídra súťaže

30. september 2015 - 15:01

Futbalisti Tisovca neuspeli v Sklabinej, Iskra sa rozišla nerozhodne s Hajnáčkou.

Tomáš Brndiar

V piatej lige (skupina D) sa hrali stretnutia deviateho kola. Hráči FK CSM Tisovec sa gólovo nepresadili v Sklabinej a na druhej strane raz inkasovali. Sériu bez výhry natiahli na tri duely (dve prehry a jedna remíza). Iskra Hnúšťa sa predstavila v Hajnáčke, s ktorou sa rozišla zmierlivo. V doterajšom priebehu súťaže nazbierala paradoxne viac bodov na ihriskách súperov. Ešte pod vedením kouča Miroslava Kéryho vonku totiž dvakrát vyhrala a teraz pod taktovkou Jána Rosiara ml. remizovala.

TJ Družstevník Sklabiná – FK CSM Tisovec 1:0 (0:0)
Sklabiná nevyužila v 3. min pokutový kop, jeho exekútor Maslaňák namieril iba do brvna. Rozhodujúci moment stretnutia sa odohral v 60. min. O výhre domácich rozhodol Klátik. Tisovčanom patrí s desiatimi bodmi (tri výhry, jedna remíza, päť prehier) jedenásta priečka.

FK CSM: Košičiar – Hradovský, Slovák, S. Zelenák, Vývlek – B. Vengrín, Dacho, Kubinec, P. Zelenák (46. Sirota) – Sudor, Nagaj (79. D. Vengrín).

FC 98 Hajnáčka – FK Iskra Hnúšťa 2:2 (1:1)
Mančaft z juhu Rimavskosobotského okresu sa ujal veľmi rýchlo vedenia, v 3. min sa presadil R. Kovács. V 21. min vsietil vyrovnávajúci gól Matej Štefánik. Misky váh naklonil na hnúšťanskú stranu v 53. min Michal Prečuch, ale hostia si najtesnejší náskok neudržali. Deľbu bodov zariadil v 78. min R. Illéš. Po druhej žltej karte uvidel v 84. min červenú Martin Kradlák. Hnúšťania sa nachádzajú s 13 bodmi (štyri výhry, jedna remíza, štyri prehry) na siedmom mieste.

Iskra: Dominik – Kradlák, Tavarský, Foľko, Ladika – R. Prečuch (74. Šaliga), M. Petrok, Štefánik, M. Prečuch – Hudec, Doboš.

TJ Tatran Muráň – TJ Družstevník Klenovec 0:2 (0:0)
Klenovčania získali v 9. kole prvej triedy skalp lídra súťaže. V 49. min skóroval Lukáš Ulický a prekvapenie zavŕšil v 90. min Tomáš Brndiar. Klenovský mančaft sa nachádza s 15 bodmi (štyri výhry, tri remízy, tri prehry, štrnáste kolo sa predohrávalo) na štvrtom mieste.

Družstevník: I. Hruška – Fiľo, Parobek, Bavala, M. Medveď – P. Bálint, L. Brndiar, Ištók, L. Ulický – T. Medveď (90. Vančík), T. Brndiar.

Z mládežníckych súťaží
Tretia liga dorastencov Juh
FK CSM Tisovec – FK Slovan Kúpele Sliač 0:1 (0:1)
FK 09 Bacúch – FK CSM Tisovec 7:0 kontumačne
Druhá liga starších žiakov Juh
TJ Baník Kalinovo – FK Iskra Hnúšťa 2:2 (0:1)
V drese Iskry skórovali Erik Dani a Richard Turoň.

V ponuke MsKS koncert Zagorovej

28. september 2015 - 7:42

Legenda česko – slovenskej hudobnej scény zavíta do nášho okresu.

Ponuka Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote na mesiac október obsahuje aj koncert českej speváčky Hany Zagorovej. Echoviny.sk o tom informovala Milana Jutková, ktorá je poverená vedením MsKS. Ako ďalej dodala, galakoncert Zagorovej sa uskutoční vo štvrtok 15. októbra od 19.00 h v Dome kultúry. Sprevádzať ju bude kapela Boom! Band Jiřího Dvořáka a ako hosť vystúpi Petr Rezek. Vstupné je 22 eur v predpredaji a 25 eur na mieste.

Dom kultúry v Rimavskej Sobote bude v pondelok 26. októbra dejiskom vystúpenia klaviristu Richarda Rikkona (začiatok o 19.00 h). V jeho podaní zaznie filmová hudba. Vstupné je 10 eur v predpredaji a 13 eur na mieste.

Na sobotu 7. novembra avizuje Jutková koncert kapely Kandráčovci (o 19.00 h). Jej repertoár tvoria melódie z rôznych kútov Slovenska, so silným akcentom na východoslovenské piesne. V pozícii hosťa sa predstaví exsuperstaristka Tereza Mandzáková. Vstupné je 10 eur.

Kéryho vystriedal Rosiar ml.

28. september 2015 - 7:25

Na trénerskej lavičke FK Iskra Hnúšťa sa udiala zmena.

Nový kouč Iskry Ján Rosiar ml.

Miroslav Kéry už nie je lodivodom piatoligových futbalistov Iskry Hnúšťa. Pod jeho taktovkou nazbierali Hnúšťania v siedmich stretnutiach deväť bodov (tri výhry, štyri prehry) a figurovali na ôsmej priečke. „Celková chémia v mužstve nebola na takej úrovni, ako by som si to predstavoval. Dohodli sme sa, že nebudeme ďalej pokračovať v spolupráci. Súviselo to tiež s herným prejavom a v niektorých zápasoch aj s výsledkami. Chcel by som sa ale poďakovať trénerovi Kérymu za odvedenú prácu,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk hrajúci manažér FK Iskra Hnúšťa Marian Petrok. Miroslav Kéry prevzal trénerské opraty v Hnúšti pred touto sezónou.

Novým koučom Iskry sa stal Ján Rosiar ml. z Tisovca. „Oslovili sme dvoch adeptov a nakoniec sme sa dohodli s Jánom Rosiarom mladším,“ povedal funkcionár Iskry. Rosiar ml. sedel na hnúšťanskej lavičke už v stretnutí s Družstevníkom Kráľ, aj keď v zápise o stretnutí ešte nebol uvedený v žiadnej funkcii. V Hnúšti začal pôsobiť krátko pred duelom s Kráľom.

Šmatlák žiaril v rozlúčke s dresom Klenovca

27. september 2015 - 11:18

Mládežnícky reprezentant si to z Družstevníka namieril do košickej Lokomotívy.

Richard Šmatlák

Na úvodnom bedmintonovom turnaji zo série Grand Prix A – kategórie starších dorastencov kraľoval Richard Šmatlák (TJ Družstevník Klenovec). Do novej sezóny vstúpil najlepším možným spôsobom. Sedemnásťročný mládežnícky reprezentant ovládol v Prešove dvojhru, štvorhru i mix. Vo dvojhre bol Šmatlák nasadenou dvojkou, na ceste do finále stratil jeden set a vo finále pokoril 2:0 Samuela Ivanku (Lokomotíva Košice). Ten bol najvyššie nasadeným hráčom.

Štvorhra sa stala záležitosťou dvojice Šmatlák/Ivanka, tá bola druhá nasadená. Presvedčivo postúpila do finále, v ktorom si hladko poradila s najvyššie nasadeným párom Horák/Hrnčár (Ilava, Trenčín) 2:0.

V mixe naplnila po veľkom boji papierové predpoklady prvá nasadená dvojica. Po boku Richarda Šmatláka sa predstavila Košičanka Lenka Drotárová. Prvé dva duely vyhrali v dvoch setoch, v semifinále zviedli trojsetový zápas a ešte vyrovnanejšie i dramatickejšie bolo finále. Rozuzlenie prinieslo rovnako tretie dejstvo. Šmatlák s Drotárovou zdolali pár Hrnčár/Pálková (Trenčín, Lokomotíva Košice) 2:1, pričom tretí set získali v pomere 22:20.

Pre Richarda Šmatláka bolo podujatie v centre Šariša posledným, na ktorom sa predstavil vo farbách klenovského Družstevníka. Následne sa totiž skompletizoval jeho prestup do Lokomotívy Košice. „Turnaj mi vyšiel veľmi dobre. Vo finále mixu sme tesne zvíťazili. Mali sme tam aj trochu šťastia. Vo dvojhre mi to išlo veľmi dobre, nemal som skoro žiadny problém. Vo štvorhre sme ľahko vyhrali aj finálový zápas. Bol to v mojom podaní ideálny vstup do novej sezóny. Tri prvenstvá na áčkovom turnaji medzi staršími dorastencami predstavujú najkrajšiu rozlúčku s klenovským dresom,“ povedal pre Echoviny.sk Richard Šmatlák. „Idem za lepšími podmienkami. V Košiciach už aj študujem. Mal by som hrať aj extraligu,“ dodal.

V Prešove obsadil vo štvorhre klenovský bedmintonista Dárius Bálint tretie miesto. Jeho partnerom bol Peter Janckulík zo Zákamenného.X