Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 54 min

Z parnej zubačky rovno na Horehronský Gurmanfest

29. júl 2015 - 18:14

V sobotu, 1. augusta sa v Mýte pod Ďumbierom uskutoční Horehronský Gurmanfest, ktorého súčasťou budú aj 21. majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek. Počas tohto dňa majú cestujúci historických vlakov na ozubnicovej železnici k cestovnému lístku dopravu zo Sedla Zbojská do Mýta pod Ďumbierom a späť zdarma.

Okrem kulinárskych špecialít čakajú na návštevníkov Horehronského Gurmanfestu aj vystúpenia folklórnych skupín či atrakcie pre deti. Podujatie sa koná pod záštitou šéfkuchára Vojta Artza, ktorý sa predstaví aj so svojou kuchárskou show. Kulinárske umenie na podujatí predstavia aj kuchárske tímy horehronských hotelov ale aj známeho Salaša Zbojská.

Autobusy budú zo Sedla Zbojská odchádzať o cca 13.00 hod po príchode parnej zubačky.

Horehronský Gurmanfest sa koná v areáli Ski centra Mýto pod Ďumbierom a jeho program sa začína od 9:00 hod. Podrobnejšie informácie o podujatí, ktoré organizuje Občianske združenie Halušky a Klaster Horehronie nájdete na www.bryndzove-halusky.sk.

Zastupiteľstvo v Tisovci odmietlo kameru i zvukový záznam

28. júl 2015 - 21:29

V meste pod Hradovou bez zmeny. Verejnosť si musí vystačiť s uzneseniami a so zápisnicami z rokovaní parlamentu.

Tisovskí poslanci neschválili zaznamenávanie priebehu rokovania mestského zastupiteľstva zvukovo – audiovizuálnym záznamom a jeho zverejňovanie na webovej stránke mesta. Stalo sa tak na júnovom rokovaní mestského parlamentu. Prednosta mestského úradu Tibor Tokár pre Echoviny.sk uviedol, že prvotná iniciatíva, aby sa z rokovaní zastupiteľstva vyhotovovali záznamy, vyšla z radov občanov. „Neviem vám povedať, z akého presvedčenia poslanci tak hlasovali. Ak by ten zámer prešiel, tak by sa riešil spôsob zaznamenávania zastupiteľstiev. Ak by to poslanci schválili, mal by som zabezpečiť, aby sa od augusta robili záznamy zo zasadnutí. Ideme však ďalej tak ako doteraz,“ podotkol Tokár. Verejnosť sa musí uspokojiť s uzneseniami a so zápisnicami z rokovaní mestského parlamentu.

„Som sklamaná, že to neprešlo. Nemám problém s tým, aby sa robili zvukovo – audiovizuálne záznamy z rokovania mestského zastupiteľstva, veď je to tak aj v Klenovci, alebo v Revúcej. Som presvedčená, že v dnešnej dobe by občania mohli byť takýmto spôsobom informovaní. Je to transparentné. Keď nemôžu prísť občania na rokovanie zastupiteľstva, tak takto by si mohli pozrieť ten záznam na internete,“ povedala poslankyňa Irena Milecová. Ako doplnila, keby sa vyhotovoval aspoň zvukový záznam, pomohlo by to aj zapisovateľkám.

Viceprimátor mesta hlasoval proti. „Keď si to budú priať občania Tisovca, tak s tým nemám žiadny problém. Toto však bolo prianie jednej občianky, ktorú podporili traja poslanci. Nestretol som sa nikde v Tisovci s takým názorom, že by ľudia potrebovali mať rokovanie mestského zastupiteľstva na kamerách,“ vyjadril sa poslanec Karol Hruška. Ako poznamenal, nešlo o obavu z niečoho. „Veď sa tu všetci poznáme, sme malé mesto.“ Dodal, že by bol veľmi rád, keby občania začali chodiť na rokovania mestského zastupiteľstva. „Už to však vyzerá trochu lepšie,“ uviedol.

Poslanci v Tisovci sa s myšlienkou, aby sa robili zo zasadnutí mestského parlamentu obrazovo – zvukové záznamy, nestotožnili ani pred pár rokmi. Už túto tému mali na programe rokovania.

Vo finále sa Iskra stretne s Tornaľou

27. júl 2015 - 8:47

Futbalový turnaj v Hnúšti neprebehol podľa programu. Hráči však boli pri streleckej chuti.

Zápolenie na štvrtom ročníku Memoriálu Ondreja Maciaka v Hnúšti narušila nepriazeň počasia. Po sobotňajších zápasoch nie je známy víťaz turnaja, o prvenstvo zabojujú v auguste hráči FK Iskra Hnúšťa a FK Mesta Tornaľa. Iskra si zabezpečila finálovú miestenku vďaka triumfu nad FK Obec Lubeník. Tornaľa zas prešla cez FK CSM Tisovec, ktorý hladko zdolala. Duel o tretie miesto sa skončil predčasne. Na turnaji však nebola núdza o gólové momenty.
„Dohodli sme sa, že zápas druhého kola piatej ligy (skupina D), v ktorom privítame Tornaľu, bude zároveň aj finále Memoriálu Ondreja Maciaka,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk hnúšťanský manažér Marian Petrok.

FK Iskra Hnúšťa – FK Obec Lubeník 6:3 (4:0)
Piatoligový mančaft si poradil s účastníkom prvej triedy. Hetrikom sa blysol navrátilec Matej Štefánik. Brankára Lubeníka prekonal aj trojlístok Michal Prečuch, Radoslav Doboš a Marek Šaliga.

Iskra: Dominik – Vetrák, Miháľ, Foľko, Legén – M. Prečuch, Antal, Štefánik, Tavarský, R. Prečuch – Doboš (Hudec, Šaliga, L. Petrok, Caban, Pavlov ml.)

FK Mesta Tornaľa – FK CSM Tisovec 6:1 (1:0)
Súboj dvoch piatoligistov vyznel jednoznačne pre tím z Revúckeho okresu. Ten v druhom dejstve nasúkal Tisovcu päť gólov. V drese FK CSM skóroval Denis Vengrín.

FK Obec Lubeník – FK CSM Tisovec 3:2 (1:1)
Duel o tretie miesto sa kvôli búrke nedohral, napokon však zostal v platnosti priebežný stav. Hráči FK Obec otočili stretnutie, ktoré sa vyvíjalo pre nich nepriaznivo. Góly FK CSM dali Marek Stasík a z penalty Ján Dacho. „Po dohode vedúcich mužstiev a kapitánov bol zápas kvôli búrke pätnásť minút pred koncom ukončený, zostal stav 3:2 pre Lubeník. Ďakujeme mestu a sponzorom, ktorí nám pomohli turnaj zorganizovať a prispeli aj hodnotnými cenami do tomboly,“ uviedol M. Petrok.

Tisovské farby budú znovu hájiť brankár Ján Belica i univerzálny hráč Jozef Slovák z MŠK Rimavská Sobota. V drese FK CSM sa v Hnúšti predstavili: Košičiar, Belica – Slovák, Bertoš, S. Zelenák, Hradovský, Dacho, D. Vengrín, Rosiar najml., M. Kubinec, Sudor, Vývlek, Stasík.

Vo finále, ktoré sa teda v sobotu nehralo, mal podľa slov manažéra Iskry chytať Igor Katreniak. „Do klubu sa
z Jesenského vrátil René Prečuch a z Klenovca Marek Miháľ. Urobíme všetko pre to, aby v Hnúšti zostal Tomáš Antal. Hosťovanie sa u nás skončilo Lukášovi Ulickému, Borisovi Kriškovi i Štefanovi Melicherovi a nebolo predĺžené. Možno ešte jeden hráč do mužstva pribudne,“ uviedol Marian Petrok.

Súčasťou turnaja bol tiež zápas internacionálov, Hnúšťa zdolala Tornaľu 4:2 (2:1).

 

Financie na odstránenie havarijného stavu

27. júl 2015 - 8:23

Od začiatku minulého týždňa prebieha na Základnej škole J. F. Rimavského v Hnúšti výmena okien a dverí.

Samospráva získala na tento účel finančné prostriedky z rezortu školstva. „Na ministerstvo školstva sme podali dva projekty na odstránenie havarijných stavov a prešiel nám ten menší. Sme radi, že nám aspoň toto vyšlo. Chceli sme v tom väčšom projekte riešiť napríklad aj strechu. Na prvom stupni ZŠ J.F. Rimavského vymieňame všetky okná a dvere. Tie okná boli rozpadnuté, nebezpečenstvo hrozilo deťom a aj upratovačkám. Steny nám zatekali,“ vyjadrila sa pre Echoviny.sk prednostka hnúšťanského mestského úradu Oľga Maciaková. Ako poznamenala, žiadali 69 500 eur. „Dostali sme 60 tis. eur, takže tie ostatné finančné prostriedky bude musieť nájsť škola, alebo mesto. Ale nebude to tých 9 tis. eur, pretože po verejnom obstarávaní nám to vyšlo na nejakých 64 tis. eur.“

 

Koliesko oslávi 25 rokov, štartuje 30. júla

24. júl 2015 - 15:12

Po Klenovskej Rontouke sa blíži ďalší festival celoslovenského významu v našom regióne – Koliesko v Kokave nad Rimavicou.

25. ročník festivalu odštartuje už v štvrtok, 30. júla konferenciou o kultúrnom dedičstve, prvé tóny ľudovej hudby zaznejú v piatok, 31. júla a festival potrvá až do nedele, 2. augusta.

Organizátori aj tento rok pripravili bohatý program zložený zo súborov z regiónu, známych slovenských folkloristov, ale aj zahraničných hostí. Návštevníci v programoch uvidia FS Gymnik (Bratislava), FS Hornád (Košice), TS Partia (Bratislava), FS Považan (Považská Bystrica), domáci FS Kokavan, ale aj detské folklórne súbory DFS Kokavan (Kokava nad Rimavicou), DFS Ratolesť (Detva), DFS Matičiarik (Banská Bystrica), DFS Brezinky (Polomka) a DFS Ďumbier (Liptovský Mikuláš). V programe Hostia z ďaleka sa predstavia aj zahraničné kolektívy z Bulharska, Ukrajiny a Poľska.

Zaujímavosťou bude aj Dvor rádia Regina, ktorý ponúkne priamy prenos z podujatia všetkým, ktorí sa ho osobne nemôžu zúčastniť.

Doboš najlepším strelcom súťaže

23. júl 2015 - 7:15

V sobotu sa bude konať v Hnúšti Memoriál O. Maciaka vo futbale.

Strelec Radoslav Doboš s dcérkou Adelkou

Radoslav Doboš sa stal v uplynulej sezóne najlepším kanonierom piatej ligy (skupina D). Hráč FK Iskra Hnúšťa nastrieľal 20 gólov. Druhého v poradí Petra Petíka z Cinobane predstihol o päť zásahov. „Nezáležalo mi veľmi na tom, aby som bol najlepším strelcom súťaže, hlavne mi išlo o výsledky nášho mužstva. Vyrovnal som svoje strelecké maximum na piatoligových trávnikoch. Keďže súperi sa menej strelecky presadzovali, tak to prvenstvo vyšlo na mňa. Mohol som však dať tých gólov viac,“ povedal pre Echoviny.sk Doboš. Ten bol v koncovke úspešnejší na jar, keď bol hrajúcim trénerom Iskry. „V tejto súťaži nie je za prvenstvo medzi strelcami žiadne ocenenie. Videl som však na internete, že som prvý. Nemôžem povedať, že by z toho boli nejaké oslavy. Ale samozrejme to poteší.“

Hotuje sa prekonať v ďalších sezónach hranicu dvadsiatich gólov? „Nemyslím si, že dám ešte toľko gólov. Určite v najbližšom ročníku neodohrám toľko zápasov ako v minulom. A to z pracovných a rodinných dôvodov. Dám šancu iným. Dúfam, že sa niekto chytí. Vrátil sa Matej Štefánik. Verím, že práve on by mohol byť mojím streleckým nástupcom a potiahnuť takto hnúšťanské mužstvo,“ odvetil Radoslav Doboš. Za svoj najväčší a najkrajší gól považuje dcérku Adelku.

Iskru čaká turnajové zápolenie
V Hnúšti sa v sobotu 25. júla uskutoční štvrtý ročník Memoriálu Ondreja Maciaka. Predstavia sa na ňom tri piatoligové tímy – FK Mesta Tornaľa, FK CSM Tisovec, FK Iskra Hnúšťa a účastník prvej triedy FK Obec Lubeník. Ako pre Echoviny.sk uviedol manažér Iskry Marian Petrok, v úvodnom stretnutí sa o 9.30 h stretne domáca Hnúšťa s Lubeníkom a o 11.30 si zmerajú sily hráči Tisovca a Tornale. O 13.30 nastúpia internacionáli Hnúšte proti internacionálom Tornale. Zápas o tretie miesto sa začne o 15.00 a finále o 17.00. Hnúšťania tento turnaj doteraz nevyhrali. Petrok avizuje návrat brankára Igora Katreniaka do Iskry. Naopak, Tomáš Antal najnovšie skúša šťastie v FTC Fiľakovo. Úvodné kolo novej sezóny je na programe už na budúci týždeň. Iskra sa v nedeľu 2. augusta predstaví na pôde TJ Družstevník Kamenné Kosihy.

Hnúšťanská samospráva ustúpila prokurátorke

22. júl 2015 - 9:11

Mesto Hnúšťa má o jedno všeobecne záväzné nariadenie menej, nebolo totiž v súlade s legislatívou.Poslanci hnúšťanského mestského zastupiteľstva zrušili v plnom znení Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 5/1999
o podmienkach chovu, držania a manipulovania s hospodárskymi a
spoločenskými zvieratami na území mesta Hnúšťa. Stalo sa tak v závere júna. Poslanci prikročili k tomuto kroku po tom, ako prokurátorka Okresnej prokuratúry v Rimavskej Sobote podala protest proti spomínanému VZN. „Duplicitne upravovalo vzťahy, ktoré už sú upravené zákonom a protest prokurátora podala aj z toho dôvodu, že zavádzalo práva a povinnosti
chovateľov nad rámec zákona,“ uviedol pre Echoviny.sk hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár. Dodal, že mesto protestu vyhovelo.

„Prokurátorka nám odporučila toto VZN zrušiť. Napadla jeho starú časť a aj novšiu časť, mali sme tam jeden dodatok,“ vyjadrila sa prednostka Mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková. „Budeme sa tejto téme venovať, budeme pripravovať niečo novšie. Nad rámec zákona však nebudeme nič prijímať,“ doplnila. Prednostka úradu pripomenula, že celé všeobecne záväzné nariadenie už veľmi dávno v Hnúšti nezrušili. „Mali sme v ňom upravené veci, ktoré sú momentálne v zákone. Takže naši mestskí policajti a všetci tí, ktorí sú oprávnení kontrolovať tieto veci, to budú musieť riešiť zo zákona.“

Kúpalisko v Hnúšti je otvorené už mesiac, počasie zatiaľ praje

21. júl 2015 - 14:24

Mesto láka ľudí na kúpalisko, pribudli lehátka, pingpongové stoly a ruské kolky. Júlové počasie zatiaľ kúpalisku praje.

Pre návštevníkov kúpaliska v Hnúšti je pripravené čisté a príjemné prostredie, bufet na občerstvenie a na túto sezónu mesto v spolupráci s Technickými službami pripravili ďalšie dve atrakcie pre deti i dospelých. Sú to pingpongové stoly s bezplatným zapožičiavaním pingpongových rakiet a loptičiek a ruské kolky. Pribudli aj plastové lehátka. Návštevníci si môžu zahrať aj volejbal a využiť detské ihrisko. „Aj túto sezónu si občania môžu na www.hnusta.sk pozrieť online zábery na areál kúpaliska z IP kamery, ako aj aktuálnu teplotu vody, ovzdušia a prevádzkovú dobu,“ informoval správca kúpaliska Juraj Šutta. Kúpalisko je otvorené denne od 09.00 do 18.00 hod. s výnimkami pri nepriazni počasia. Od 07.00.do 09.00 hod. je možnosť ranného plávania.

„Myslím si, že našim kúpaliskom môžeme kľudne konkurovať iným lokalitám. O to viac, že už niekoľko sezón sa nám darí nezvyšovať cenu vstupného a napriek tomu dopĺňať naše kúpalisko o nové drobné atrakcie,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Celodenné vstupné:
deti do 3 rokov zdarma
mládež do 18 rokov 1 EUR
dospelí 2 EUR
dôchodcovia 1 EUR
ZŤP 1 EUR
ZŤP s doprovodom (1 osoba) 1 EUR
(preukaz s červ. pásikom ) doprovod – zdarma

Po 14.00 hod. sa platí vstupné v polovičnej výške.

Naďalej platí systém gumových náramkov ako depozit proti vandalizmu – pri zaplatení vstupného na kúpalisko musí návštevník zaplatiť 5 EUR depozit, za ktorý mu bude vydaný gumový náramok. Pri opustení kúpaliska návštevníkovi 5 eur vrátia.

Blesk spôsobil lesný požiar

20. júl 2015 - 18:10

Miesto požiaru sa nachádzalo v ťažko dostupnom teréne.
Hasiči z viacerých okresov zasahovali v sobotu v katastri obce Kokava nad Rimavicou, konkrétne v časti Sinec. Ako pre Echoviny.sk uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici Erik Piater, krátko po 18.00 h bol na linku tiesňového volania ohlásený požiar lesa. Ako ďalej informoval, na likvidáciu požiaru, ktorý zasiahol plochu približne jeden hektár, boli nasadení hasiči z Poltára, Lučenca, Rimavskej Soboty, Hnúšte, Detvy, Banskej Bystrice a Pliešoviec. Miesto požiaru sa nachádzalo v ťažko dostupnom teréne, sčasti zasiahnutom kalamitou.
„Pri požiari, ktorého príčinou vzniku je úder bleskom, celkovo zasahovalo osem kusov cisternovej automobilovej techniky, vozidlá s prejazdnosťou v ťažkom teréne, ako aj sanitný automobil HaZZ. Predbežná škoda zatiaľ vyčíslená nebola,“ uviedol Piater.

 

 

 

Na poste kouča FK CSM bez zmeny

20. júl 2015 - 8:06

Futbalisti Tisovca privítajú v prvom kole Cinobanský športový klub.

Tisovský tréner Róbert Hurák

Zo štvrtej ligy Juh zostúpili hráči FK CSM Tisovec do najnižšej krajskej súťaže. V novej sezóne budú účinkovať v piatej lige (skupina D). Tá má tradične štrnásť účastníkov. Trénerom mužstva z mesta pod Hradovou zostáva Róbert Hurák, tisovskú loď kormidloval aj v jarnej časti uplynulého ročníka. „Nepočítal som s tým, že mužstvo povediem aj naďalej. Rozhodoval som sa potom medzi ponukou z Tisovca a druhou ponukou, ktorú som mal. Zavážilo, že budem doma a nemusím nikde cestovať, ale tiež to, že som v tisovskom klube pôsobil ako hráč i tréner,“ povedal pre Echoviny.sk Róbert Hurák. Ako dodal, už neplánuje zároveň hrávať. „Keby sa však náhodou niekto zranil, tak by som možno na jeden – dva zápasy nastúpil.“

„Hráčsky káder sa ešte musí stabilizovať. Jeho základ by mali tvoriť hráči z jarnej časti. Všetko je však v štádiu riešenia. Zatiaľ to nevyzerá bohvieako. Zo štyroch hráčov, ktorí skončili vekom v dorasteneckej kategórii, prešli do áčka traja – Marek Stasík, Peter Zelenák a Denis Vengrín, pretože Marcel Sirota odišiel za prácou. Počítam tiež s tromi vekom dorastencami, aby sme ich postupne zapracovali do áčka. Za prácou do zahraničia si to namieril Branislav Kriška a chystá sa aj Michal Nagaj. Z Hnúšte sa vrátil Boris Kriška, ale je zranený. Z Klenovca prišiel Miroslav Kubinec. Začal s nami trénovať Tomáš Sudor, ale ten sa tiež zranil. Tomáš Brndiar a Pavel Bálint nemajú záujem vrátiť sa do Tisovca,“ uviedol Hurák. Poznamenal, že zatiaľ vypomáha aj s trénovaním dorastencov, ktorých viedol v predchádzajúcich sezónach. „Ale nechcem už trénovať naraz dve mužstvá, lebo to je veľa. Musia na túto pozíciu hľadať za mňa náhradu. Futbal teraz preberá mesto, šéfom klubu je už primátor mesta Peter Mináč.“

Tisovčania v úvodnom kole privítajú v nedeľu 2. augusta Cinobanský športový klub. Derby v Hnúšti ich čaká v trinástom kole (25. októbra). V súťaži sa ďalej predstavia tieto tímy: FK Jesenské, FK Mesta Tornaľa, TJ Vinohrad Čebovce, OFK Olováry, FC 98 Hajnáčka, TJ Prameň Dolná Strehová, OŠK Radzovce, TJ Družstevník Sklabiná, TJ Štart SZ Kokava nad Rimavicou (nováčik), TJ Družstevník Kráľ (nováčik) a TJ Družstevník Kamenné Kosihy (nováčik).

 

INÉ KAFE po 20 rokoch na scéne smeruje prvýkrát do Hnúšte

20. júl 2015 - 0:13

Kapela odohrá na Slovensku na jeseň a v zime iba dva koncerty – jeden v Bratislave a druhý 4. septembra na futbalovom štadióne v Hnúšti.

INÉ KAFE zahrá po prvýkrát v Hnúšti

Azda každý vo veku 25 – 50 rokov pozná niektorý z hitov pop-punkovej formácie INÉ KAFE, veď na slovenskej scéne je s prestávkami už 20 rokov. Teraz prichádza odohrať koncert na podujatie Nočný beh mesta Hnúšťa, ktorý sa uskutoční 4. septembra 2015. Na futbalovom štadióne v Hnúšti čakajú na návštevníkov bežecké preteky, veľký stage, laserová show a 5 hudobných skupín, ktoré ponúknu takmer 6 hodín muziky. „Dávame priestor aj domácej kapele Pohľad zblízka a kapele Lifesense, ktorej speváčka Lenka je tiež z Hnúšte. Predskokanov kapely doplnia Horkýže slíže revival a Vestis Kabát revival, ktoré hrajú coververzie týchto úspešných kapiel,“ povedal hlavný organizátor podujatia Roman Lebeda.

Vyvrcholením večera bude vystúpenie legendy slovenskej punkrockovej scény, kapely INÉ KAFE, ktorá sa preslávila hitmi ako Čumil, Ráno, Špinavé objatie, či 090x. Kapela odohrá na Slovensku na jeseň a v zime iba dva koncerty – jeden v Bratislave a druhý 4. septembra v Hnúšti. V Hnúšti sa INÉ KAFE predstaví po prvýkrát v 20-ročnej histórii kapely.

„Prostredníctvom koncertu chceme pritiahnuť ľudí aj ku športu. Každý, kto sa zúčastní bežeckých pretekov, dostane v cene štartovného aj vstupenku na koncert a ušetrí tak 50% ceny vstupenky,“ informoval Echoviny.sk riaditeľ pretekov Martin Kožiak. Na preteky sa môžete prihlásiť tu. Preteky odštartujú na futbalovom štadióne, pobeží sa cez autobusovú stanicu, popri Mestskom úrade a pizzerii Kaštieľ smerom na miestnu časť Skalica, odkiaľ sa po ulici 1. mája pretekári vrátia do cieľa na futbalovom štadióne. Trať meria 4 200 metrov, organizátori tento rok využijú profesionálnu časomieru s meracími čipmi u každého pretekára.

Vstupenky v predpredaji je možné zakúpiť si na Mestskom kultúrnom stredisku v Hnúšti – prvých 100 lístkov organizátori uvoľnili na uvádzaciu cenu 7 eur. Pre návštevníkov z iných miest odporúčajú organizátori využiť sieť Ticketportal, cez ktorú sa dajú lístky zakúpiť online, alebo aj na každej pošte.

Viac informácií o podujatí, pretekoch, zľavnených lístkoch a súťažiach nájdete na Facebooku: INÉ KAFE (Nočný beh Hnúšťa 2015)

Podujatie organizuje občianske združenie Horná Rimava pod záštitou primátora mesta Hnúšťa a poslanca NR SR Michala Bagačku.

Vodič Marek z R. Brezova má na krku obvinenie

17. júl 2015 - 19:40

Nastal posun, tragická júnová dopravná nehoda je však stále v štádiu vyšetrovania.

Dvadsaťdeväťročného Mareka Š. z Rimavského Brezova obvinil vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote z prečinu usmrtenia. Stíhaný je na slobode. Pre Echoviny.sk to uviedla krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. „Za tento prečin hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Prípad je stále v štádiu vyšetrovania,“ dodala. Marek ako vodič osobného motorového vozidla Opel Astra zrazil 6. júna cyklistku Janku z Rimavských Zalužian, ktorá zraneniam na mieste podľahla. Rýchlosť, akou išiel, policajná hovorkyňa nekonkretizovala s tým, že sa bude robiť ďalší znalecký posudok. V krvi vodiča bol zistený metamfetamín (pervitín) v koncentrácii 52 ng/ml a amfetamín v koncentrácii 21 ng/ml.

„Obvinený viedol 6. júna o 17.15 h ako vodič motorové vozidlo Opel Astra, bez platného osvedčenia o technickej kontrole a bez platného osvedčenia o emisnej kontrole, v smere od Rimavského Brezova na Rimavskú Baňu. V rovnom úseku cesty, na suchej, zjazdnej vozovke neprispôsobil rýchlosť jazdy vozidla svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla, stavu a povahe vozovky, situácii v cestnej premávke a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Z nezistených príčin prešiel do protismeru, kde v tom čase prichádzala v smere od Rimavskej Bani tridsaťpäťročná cyklistka, ktorú vozidlom zachytil,“ referovala Faltániová. Ako dodala, vozidlo následne zišlo do ľavej priekopy, kde narazilo do stromov, pričom bolo vymrštené a zostalo stáť prevrátené na ľavom boku. „Cyklistka bola nárazom odhodená od vozidla do trávnatého porastu medzi stromy. Utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla.“
Vo vozidle sa zranili dvaja spolujazdci z Rimavskej Soboty ťažko a spolujazdec z Vrboviec ľahko.

Vodič z Rimavského Brezova už mal v minulosti problémy so zákonom. „Okresný súd Rimavská Sobota dňa 28.11.2013 uznal vinným obžalovaného Mareka Š. zo zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, za čo mu uložil trest odňatia slobody vo výmere 3 roky nepodmienečne so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia,“ vyjadrila sa v júni pre Echoviny.sk hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná. Ako dodala, zároveň mu súd uložil protitoxikomanické liečenie ambulantnou formou. Celý trest si ale vo väzení neodpykal. „Rozhodnutím Okresného súdu Košice II. bol odsúdený dňa 29.10.2014 podmienečne prepustený na skúšobnú dobu 3 roky, ktorá plynie do 29.10.2017,“ uviedla Spurná.

 

Konateľom MsBP sa stal Michalík

16. júl 2015 - 22:45

V roku 2013 dostal prednosť Pavol Rendek, teraz sa bývalý šéf mestskej spoločnosti do kresla konateľa predsa len vrátil.

Marián Michalík

Od dnešného dňa zastáva funkciu konateľa Mestského bytového podniku (MsBP) v Hnúšti Marián Michalík. Pre Echoviny.sk to uviedla prednostka mestského úradu Oľga Maciaková. Výberové konanie, v ktorom sa Michalík ako jediný uchádzal o post šéfa tejto mestskej spoločnosti, sa uskutočnilo v stredu 15. júla. Ak by sa výberová komisia zišla v kompletnom zložení, pozostávala by z pätnástich členov. Konštituovaná bola tak, aby v nej boli poslanci mestského zastupiteľstva, primátor mesta a zástupca odborov. „Výberová komisia mala desať členov a všetci zdvihli ruku za to, aby bol konateľom MsBP Marián Michalík. Ten bol navrhnutý, aby ho primátor mesta vymenoval do funkcie konateľa a mestské zastupiteľstvo potom schválilo toto výberové konanie,“ informovala prednostka hnúšťanského mestského úradu.

„Pán Michalík obnovil tú ponuku, ktorú predložil poslancom pred necelými dvomi rokmi, pretože v októbri 2013 bol účastníkom výberového konania na pozíciu konateľa. Presne povedal, že s tou komunikáciou zo strany MsBP a s jeho ekonomikou treba niečo robiť,“ uviedla Maciaková. Víťazom výberového konania sa však vtedy stal Pavol Rendek a od októbra 2013 bol tak šéfom MsBP. Tohto postu sa vzdal minulý mesiac. Vedením mestskej eseročky bola následne dočasne poverená Erika Lukáčová.

Marián Michalík sa vrátil do funkcie, ktorú už v minulosti vykonával. Po ňom sa v nej postupne vystriedali Pavel Trenčín, Michal Juhaniak a spomínaný Pavol Rendek.

 

Na ligu je najbližšie do Podbrezovej, už na vynovený štadión

16. júl 2015 - 12:13

Nadšenci futbalu môžu aj tento rok navštevovať prvoligové zápasy v Podbrezovej, ktorá dokončuje modernizáciu svojho štadióna. Výrazné zmeny nastali i v hráčskom kádri, dvaja Hnúšťania v ňom ostávajú.

Futbalisti Podbrezovej vstupujú do nového ročníka Fortuna ligy 2015/2016 s cieľom vyhnúť sa bojom o záchranu a stabilizovať mužstvo v tejto súťaži. Z vlaňajška zostalo v kádri iba deväť hráčov, odišlo a prišlo jedenásť, pričom šiesti z aktuálnej zostavy hrali v minulosti práve v Dukle Banská Bystrica.

Nový tréner Zdenko Frťala má ambície dostať Podbrezovú do stredu tabuľky. Za kapitána určil novica na brankárskom poste Martina Kuciaka. Oprieť sa bude môcť aj o bývalých hráčov Banskej Bystrice. V kádri zostali Ľuboš Kupčík a Michal Pančík, aktuálne k nim pribudli brankár Ján Ďurčo, obrancovia Patrik Vajda, Milovan Kapor a Stefan Marinkovič. V kádri sa medzi deviatimi hráčmi, ktorí ostali, udržal aj Hnúšťan Lukáš Migaľa. Druhý Hnúšťan, Július Szöke sa do tímu vracia z hosťovania v Zlatých Moravciach.

Július Szöke ml. (vľavo) a Lukáš Migaľa si zahrajú spolu

Podbrezovčania odohrajú na úvod aktuálneho ročníka tri domáce zápasy v Brezne, keďže svoj domovský stánok stále rekonštruujú. Najbližší duel je na programe už túto sobotu, keď na Horehronie cestuje Žilina a o týždeň neskôr sa v tomto okresnom meste predstaví i majstrovský Trenčín. Štadión v Podbrezovej bude mať vyhrievaný trávnik, novú tabuľu, sedačky, osvetlenie, kamerový systém, rozšíri sa aj severná tribúna. Diváci tam však uvidia prvý duel Fortuna ligy až 22. augusta, súperom Železiarov bude Myjava.

Ak sa teda rozhodnete navštíviť prvoligové futbalové stretnutie, do Podbrezovej to je z Hnúšte len približne 55 kilometrov. Od 22. augusta už na vynovenom štadióne s kapacitou 4 061 miest na sedenie.

Z dopravného ihriska ukradli osem bicyklov

15. júl 2015 - 21:03

Do areálu dopravného ihriska v Hnúšti zavítala cez víkend neželaná návšteva.
Odniesla si odtiaľ bicykle i cyklistické prilby. Tie sa nachádzali v uzamykateľnej unimobunke, ktorá slúži ako sklad. Jej celá zárubňa bola vypáčená. „Skutok sa stal v čase od 8.30 h v sobotu do pondelňajšieho rána, ukradli osem kusov bicyklov a osem kusov prilieb. Vybrali si cielene bicykle väčších rozmerov. Škoda je vyše tisíc eur,“ povedal pre Echoviny.sk náčelník Mestskej polície v Hnúšti Milan Migaľa. Toho krádež prekvapila. „V Hnúšti sme mali všeobecne krádež naposledy v marci. Pozerali sme to na Obvodnom oddelení PZ,“ dodal Migaľa, ktorý predpokladá, že bicykle skončili mimo Hnúšte. Poznamenal, že za sedem rokov, odkedy prevádzkujú dopravné ihrisko, sa im nič podobné nestalo.

„Na náhradu bicyklov nemáme v rozpočte peniaze,“ vyjadril sa náčelník hnúšťanských mestských policajtov. Migaľa doplnil, že dopravné ihrisko sa využíva aj v lete. „Teraz bude fungovať v obmedzenom režime. Prišli sme takmer o všetky bicykle pre vekovú kategóriu jedenásť až trinásťročných.“

 

Postúpil s Podbrezovčanmi. Pri kormidle však skončil

15. júl 2015 - 20:19

Szőke senior bude v novej sezóne koordinátorom mládeže, na starosti bude mať tiež skauting pre ŽP Šport.

Tréner Július Szőke st.

Juniorka ŽP Šport Podbrezová triumfovala pod vedením kouča Júliusa Szőkeho st. v štvrtej lige Juh. Jeho zverenci si tak zabezpečili postup do treťoligovej spoločnosti. Béčko Podbrezovej bojovalo o prvenstvo v seniorskej súťaži do posledného kola. Mančaft z Horehronia nazbieral 54 bodov (sedemnásť víťazstiev, tri remízy, šesť prehier so skóre 72:26) a vďaka lepším vzájomným zápasom predstihol FK Slovenské Ďarmoty. Železiari mali z bodového hľadiska úspešnejšiu jesennú časť. Do odvetnej časti vstupovali z pozície lídra súťaže.

„Bolo našou úlohou postúpiť. Aj keď získali Slovenské Ďarmoty rovnaký počet bodov, boli sme jednoznačne najlepší v súťaži. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sme nastrieľali najviac gólov a najmenej sme ich inkasovali. Rozhodcovia nám pritom neboli naklonení doma a ani vonku. Rozhodujúce bolo, že sme mali jasne kvalitatívne najlepší káder,“ uviedol pre Echoviny.sk Hnúšťan Július Szőke senior. Pod jeho vedením nastupovali hráči z prvoligového tímu Podbrezovčanov, ale tiež mladí hráči z dorastu, resp. bezprostredne po skončení dorasteneckého veku. „Bol som skôr taký typ trénera ako v Anglicku. Nešlo o nejaký tréningový proces pod mojím vedením, ale o zostavenie mužstva a jeho koučovanie v zápasoch, teda o prácu od štvrtka do nedele. Dôležitejšia je pritom pri mužstve tá každodenná práca, cez víkend je to len taká, nazvime to zábava.“

„Keď beriem béčko ŽP Šport ako seniorské mužstvo, tak postup s ním považujem za môj najväčší trénerský úspech. Predsa len prvé miesto je prvé miesto. Cením si však vysoko aj pôsobenie pri prvoligovom staršom doraste Podbrezovej. Nebojovali sme ale o medailové priečky,“ povedal bývalý hráč i kormidelník hnúšťanskej Iskry. Ako dodal, v novej sezóne nebude mať trénerské povinnosti. „Budem jedným z koordinátorov mládeže v ŽP Šport Podbrezová, budem mať na starosti tiež skauting pre klub, to znamená mládež a aj áčko,“ uviedol Szőke st.X