Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 59 min 46 s

1. čína v Hnúšti len v Pizza Gaia

18. február 2017 - 19:56

– Reklama –    Poznáte čínu v krabičke z filmov? Teraz Vám ju prinesieme až k Vám domov!

Pizza Gaia predstavuje 1. čínu v Hnúšti zabalenú do praktickej krabičky. Máte na výber z troch druhov a každú z nich si môžete dať s opekanou ryžou alebo s pečenými ryžovými rezancami (bezlepkové). Takisto je na výber varianta s mäsom a bez mäsa.

Čína skvele nasýti a zároveň je ľahká a zdravá. Pri príprave používame vždy čerstvú čínsku kapustu a pór. Na túto ázijskú špecialitu sme čerpali inšpiráciu priamo v Thajsku, kde je toto jedlo veľmi populárne.

Ak Vás už nebaví jesť stále to isté a chcete spoznať nové chute, ochutnajte našu čínu v Pizza Gaia.

PIZZA ZADARMO!

Neustále prebieha tiež akcia, počas ktorej môžete získať pizzu veľkosti XL podľa vlastného výberu ZADARMO. Stačí ak nazbierate 7 nálepiek . Od nášho Gaia šoféra si môžete vypýtať hraciu kartičku, na ktorú zbierate nálepky. Nálepku získate za každú pizzu veľkosti XL a XXL.

Navyše máte u nás v rámci Hnúšte DOVOZ a BALENIE ZDARMA. Radi Vám donesieme vaše obľúbené jedlá aj do okolitých obcí ako je Klenovec, Rimavská Baňa, Hrachovo, Hačava, Tisovec…

Kompletné menu nájdete na www.pizzagaia.sk

Sledujte aj naše akcie na Facebooku: PizzaGaia , vďaka ktorým môžete získať ďalšie zaujímavé zľavy určené výhradne pre našich fanúšikov na facebooku.

Ďakujeme, že si čoraz častejšie vyberáte práve našu kuchyňu. Dobrú chuť!

Trest pre Klenovčanku Elenu za týranie Kristínky: 3 roky a liečenie

18. február 2017 - 15:48

39-ročná Elena mala podľa súdu dlhodobo pod vplyvom alkoholu týrať svoju ťažko chorú 14-ročnú dcéru. Kristínka je po mozgovej obrne bezbranná a odkázaná na invalidný vozík.

 

Ako v sobotnom vydaní uvádza denník Nový čas, bezcitná matka Kristínku podľa obžaloby bila, kopala a pohŕdavo s ňou zaobchádzala. „Vyšetrovaním sa zistilo, že od druhej polovice roka 2014 do januára 2016 odopierala malej Kristínke dokonca aj nevyhnutnú osobnú starostlivosť a ošatenie. Vyvrcholilo to 22. januára 2016, keď dcéru zbila a dokopala do brucha. Takto utýranú, s evidentným pomliaždením bruška, podliatinami,neučesanú a zanedbanú ju v tričku s krátkymi rukávmi poslala do školy,“ uvádza Nový čas.

Pracovníčky zariadenia, ktoré Kristínka po škole navštevovala kontaktovali sociálku. Odborníci u dievčatka zistili syndróm týraného dieťaťa, čo sa prejavilo na jej fyzickom i psychickom stave.

Elena skončila pred súdom, ktorý jej naparil tri roky podmienky a protialkoholické liečenie. Pred tvrdším trestom zachránil Klenovčanku Elenu Kristínkin otec Peter, ktorý potvrdil, že pomery v rodine sa zlepšili. „Kristínka už mame odpustila a má s ňou teraz dobrý vzťah. Rada ju navštevuje. Ja ju tam vozím a keby som zbadal, že dcére ubližuje, určite by som zakročil,“ tvrdí podľa Nového času otec Peter.

R. Sobota: Mestskú chatu na Kurinci samospráva nepredá, zrekonštruuje ju

17. február 2017 - 10:26

Mestskú chatu v rekreačnej oblasti Kurinec samospráva Rimavskej Soboty nepredá, ale ponechá si ju vo svojom majetku. Príslušný bod primátor mesta Jozef Šimko stiahol z dnešného rokovania mestských poslancov s odôvodnením, že s predajom chaty nesúhlasila odborová organizácia mesta.

„Rešpektujem ich stanovisko, ale tým pádom musím predložiť zmenu rozpočtu a nejakých 40.000 až 50.000 eur vyčleniť na rekonštrukciu chaty. Dám urobiť projekt a podľa toho vyčleníme prostriedky. Chata bude slúžiť pre zamestnancov mesta,“ uviedol Šimko s tým, že v termínoch, keď nebude využitá zamestnancami, ju budú prenajímať i občanom mesta. Rekonštrukčné práce by podľa jeho slov chceli stihnúť do leta, aby počas sezóny chata už mohla slúžiť ľuďom.

K zámeru predať túto nehnuteľnosť samospráva dospela koncom minulého roka. Poslanec Štefan Baláž vtedy pri schvaľovaní rozpočtu mesta upozornil, že chata je už niekoľko rokov nevyužívaná, ale mesto na jej udržiavanie musí ročne vyčleňovať financie vo výške zhruba 1300 eur.

Výstava Gemer z neba približuje zaujímavosti regiónu z leteckého pohľadu

16. február 2017 - 9:12

Prírodné i kultúrne zaujímavosti regiónu Gemer približuje na vyše dvadsiatich veľkoformátových leteckých fotografiách aktuálna výstava Gemer z neba.

V priestoroch historickej radnice na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote je sprístupnená do 15. marca.

„Prezentované fotografie vznikali v priebehu troch až štyroch rokov, predovšetkým v lete a počas jesene, výnimočne i v zime. Pilotom a autorom snímok je Milan Paprčka, ktorý už niekoľko rokov týmto spôsobom fotografuje všetky regióny Slovenska,“ priblížila Katarína Krnáčová, PR asistentka spoločnosti CBS.

Výstava podľa jej slov ukazuje iba časť fotografií, ktoré budú v pripravovanej rovnomennej knihe Gemer z neba. „V nej bude až okolo sto fotografií,“ dodala Krnáčová.

Poslanci BBSK predsedovi Kotlebovi: Tento kraj vám nepatrí!

16. február 2017 - 9:10

Vydanie januárového propagačno-informačného materiálu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pod názvom Bystrický kraj s reklamou Kotlebovej ĽS Naše Slovensko (ĽS NS), ako aj propagácia ĽS NS na nedávnom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave, kde sa v stánku BBSK rozdávali nálepky strany, zdvihli dnes viacerých krajských poslancov zo stoličiek. Na zasadnutí BBSK žiadali predsedu kraja Mariana Kotlebu o vysvetlenie a tiež o stiahnutie predmetných novín z webovej stránky BBSK.

 

Na veľtrhu cestovného ruchu rozdávali zamestnanci BBSK nálepky Kotlebovej strany. Keď si to všimli médiá, vyhovárali sa, že to bola iniciatíva jednej z hostesiek.

„V stánku BBSK, ktorý mal propagovať naše historické či prírodné vzácnosti a krásy, došlo k politizácii a priamej propagácii Kotlebovej strany. Pochodil som mnoho veľtrhov v zahraničí, a to tam boli všelijaké autokratické krajiny s diktátormi či polodiktátormi, ale toto si nedovolil urobiť nikto,“ konštatoval poslanec Ľubomír Motyčka. „Je to nemorálne, neslušné a ďalší dôkaz toho, že v banskobystrickom VÚC, ktorý sa fakticky zmenil na stranícku centrálu, nevedia rozlíšiť, čo je práca pre občanov a čo pre stranu,“ zdôraznil.

Od Kotlebu očakáva odpoveď na otázku, či pracovníci v čase, keď mali na veľtrhu propagovať kraj za peniaze BBSK, ale robili politickú reklamu, mali v tom čase voľno a aj z akých peňazí boli ich aktivity zaplatené.

Ako v tejto súvislosti reagoval pre médiá predseda BBSK, „ak by tým vznikla nejaká škoda, bol by náchylný ju riešiť, ale ak ľudia dostali niečo navyše a úplne zadarmo, myslí si, že môžu byť radi“.

Na margo zvesenia materiálu BBSK s propagáciou ĽS NS z webu uviedol, že považuje za neštandardné, ak sa niektorý poslanec snaží úkolovať predsedu ako jednotlivec.

„Bolo by veľmi neštandardné, ak by predseda urobil všetko, čo si niektorí poslanci zaumienia. To sú úvahy trošku uletené od reality. Bolo tam iba označenie ľudí, ktorí sa podieľali na vydaní tohto konkrétneho čísla, keďže poslanci mi nedali na akúkoľvek informovanosť a akcie pod mojou záštitou v rozpočte ani euro. Potom sa čudujú, keď sa to rieši trochu neštandardným spôsobom, ale každá akcia vyvoláva reakciu. To sú následky ich vlastných rozhodnutí,“ dodal Kotleba.

Podľa najsilnejšieho poslaneckého klubu Smer-SD, KDH v krajskom parlamente už predchádzajúce periodikum Náš kraj neprinášal informácie o tom, ako sa v kraji naozaj žije.

„Jeho obsahom bola iba rozporuplná oslava jedného muža a jeho politickej strany. To je dôvod, prečo poslanci klubu Smer-SD, KDH v rozpočte vyčlenili na vydávanie týchto novín jednu veľkú nulu. Predseda, zneužívajúc svoje postavenie predstaviteľa samosprávneho kraja, vydáva krajské noviny i keď pod novým názvom Bystrický kraj s neskrývanou podporou a propagáciou jednej a jedinej strany. Pán Kotleba, tento kraj vám nepatrí, toto je naozaj Náš kraj! “ adresoval najpočetnejší klub predsedovi BBSK.

Firma D&J Design chce zamestnať v Lučenci 40 ľudí, žiada investičnú pomoc

15. február 2017 - 15:34

Spoločnosť D&J Design, s.r.o., žiada investičnú pomoc 910.319 eur na rozšírenie výroby nábytku a nábytkových komponentov v lokalite Lučenec, a to vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok a úľavy na dani z príjmu. Vyplýva to z investičného zámeru zverejneného Ministerstvom hospodárstva (MH) SR.

„Cieľom investičného zámeru je výstavba novej výrobnej haly, obstaranie nových technológií a zvýšenie počtu kvalifikovaného a vyškoleného personálu pre potreby zvýšenia produktivity práce, v súvislosti s výrobou komponentov z dreva, s opracovávaním drevnej hmoty, výrobou jednoduchých drevárskych výrobkov a zostavovaním stolárskych dielcov alebo súčastí z dreva do finálnych produktov,“ priblížil rezort hospodárstva.

Realizácia investičného zámeru v nominálnej výške 2 milióny eur je podľa ministerstva hospodárstva rozložená na roky 2016 a 2017. „V priamej súvislosti s investičným zámerom sa do konca roku 2020 vytvorí 40 nových pracovných miest,“ spresnilo MH SR.

D&J Design, s.r.o., Lučenec vznikla v roku 2009. Predmetom jej činnosti je najmä opracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov z dreva, ako aj výroba jednoduchých drevárskych výrobkov, zostavovanie stolárskych dielcov alebo súčastí z dreva do finálnych produktov a ich údržba.

Kandidát na predsedu BBSK P. Greksa vyzýva na výber jediného súpera M. Kotlebu

14. február 2017 - 12:39

Súperom Mariana Kotlebu o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v nadchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) by mal byť iba jediný kandidát, ktorého vyberie verejnosť prostredníctvom reprezentatívneho prieskumu. Vyzýva na to starosta Mýtnej v okrese Lučenec a jeden z kandidátov na spomínanú funkciu Pavel Greksa, podľa ktorého je takýto krok reakciou na nedávno schválený zákon o jednokolových voľbách do VÚC a má zabrániť triešteniu voličských hlasov.

„Tým pádom by sa v riadnych voľbách stretli už len dvaja kandidáti. Ide o to, aby bol nový predseda zvolený čo najväčším počtom obyvateľov. Je to o to podstatnejšie, že jeho volebné obdobie sa predlžuje o jeden rok a predseda VÚC je v kraji akoby premiérom aj prezidentom zároveň, keďže jeho funkcia zahŕňa výkonnú i reprezentačnú prácu,“ vysvetlil Greksa s tým, že prieskum by v tomto prípade bol akýmisi primárnymi voľbami a nahradil by chýbajúce prvé kolo. „Dvojkolové voľby sú najdemokratickejším spôsobom výberu kandidáta. Keď namiesto nich zvolíme len jednokolové, tak stupeň demokracie vlastne znížime smerom dole,“ dodal.

Zdôraznil tiež, že táto iniciatíva nie je namierená voči osobe Mariana Kotlebu. „Ak bude zvolený z dvojice kandidátov, budem ho plne rešpektovať. Ako súčasný predseda má však najvýhodnejšiu štartovaciu pozíciu, rovnako ako napríklad každý starosta má pred voľbami najlepšie podmienky na obhájenie svojho postu. On je aktuálne vo funkcii, môže oslovovať médiá a prezentovať napríklad výsledky svojej práce. Ostatní nemajú takéto možnosti, keďže ho chcú vymeniť,“ objasnil starosta Mýtnej.

Ako ďalej spomenul, pôvodne plánoval osloviť ostatných kandidátov za účelom spoločného stretnutia, kde by spomedzi seba sami vybrali tohto najvhodnejšieho. „Uvedomujem si však, že nie som autorita, ktorá by mohla takéto stretnutie iniciovať. Preto uprednostňujem formu reprezentatívneho prieskumu. Bude to síce ťažké urobiť, keďže na to nie je podpora v zákonoch, ale myslím si, že existujú spoločnosti, ktoré by podobný veľký prieskum, buď cez internetové hlasovanie alebo iným spôsobom, dokázali zrealizovať,“ konštatoval Greksa.

Nakoľko podobný prieskum neupravuje žiadny legislatívny rámec, zostáva podľa neho iba na individuálnom rozhodnutí každého kandidáta, či sa ho zúčastní a bude jeho výsledky rešpektovať. „Myslím si však, že každý z nich chce pomôcť BBSK. Spolieham sa preto na ich čestnosť, morálku a sebareflexiu a očakávam, že na spomínaný spôsob pristúpia všetci,“ uviedol Greksa s tým, že on osobne bude výsledky prieskumu rešpektovať a v plnej miere podporí toho kandidáta, ktorý z neho vyjde víťazne.

Prípadných nepresností v súvislosti s prieskumom či možného ovplyvňovania jeho výsledkov sa podľa vlastných slov neobáva a považuje ho za dostatočne spoľahlivý. „Myslím si, že je menším rizikom než alternatíva, keď sa bude pri voľbách špekulovať a hlasy sa roztrieštia medzi množstvo kandidátov,“ poznamenal.

Kandidatúru na post predsedu BBSK doteraz okrem Greksu oficiálne ohlásil majiteľ rodinnej firmy Ján Lunter, ako aj vyštudovaný ekonóm a poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici Igor Kašper. Obaja do krajských volieb mieria ako nezávislí kandidáti. Za Stranu moderného Slovenska bude kandidovať jej zakladateľ Milan Urbáni.

V súvislosti s voľbami sa tiež spomína meno súčasného predsedu BBSK a poslanca Národnej rady (NR) SR za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽS NS) Mariana Kotlebu, ako aj politológa, poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a poslanca MsZ v Banskej Bystrici Martina Klusa, ale tiež historika, generálneho riaditeľa banskobystrického Múzea Slovenského národného povstania a mestského poslanca Stanislava Mičeva.

R. Sobota: Do zimného štadióna zateká, fungovať bude až na jeseň

13. február 2017 - 9:59

Prevádzku zimného štadióna v Rimavskej Sobote musela samospráva v uplynulých dňoch nútene ukončiť. Ako informoval primátor Jozef Šimko na ostatnom februárovom mestskom zastupiteľstve, dôvodom sú problémy so strechou.

 

Na štadióne hrávajú aj tímy z Hnúšte a Klenovca v rámci regionálnej ligy RHAL

„Je tam katastrofálna situácia v tom zmysle, že nám tam preteká. Na ľad a ďalšie priestory nám doslova prší, pretože sa na streche roztápa sneh,“ uviedol primátor s tým, že ju už dal preskúmať, pričom sa zistilo, že ju pokrýva fólia o rozlohe zhruba 3000 štvorcových metrov, ktorá je vo veľmi zlom stave.

Štadión preto podľa jeho slov museli uzavrieť, kým strechu neopravia. „Otvoríme ho už jedine na jeseň tohto roka,“ avizoval Šimko s tým, že rimavskosobotskí hokejisti hrali posledný zápas na zimnom štadióne v Detve. „Prisľúbil som im, že nájom im tam ako mesto Rimavská Sobota preplatíme,“ dodal.

Primátor upozornil aj na okolnosti, za ktorých bol štadión v rokoch 2004 až 2007 dostavovaný. „Bývalé vedenie doň preinvestovalo sumu 87 miliónov korún. To sú čísla, ktoré som získal na ekonomickom odbore mesta. Kým hokejista Gáborík v Trenčíne postavil na zelenej lúke štadión za 45 miliónov, Rimavská Sobota len do investícií do štadiónu dala 87 miliónov a teraz je situácia taká, že tam máme katastrofálny stav,“ podotkol.

Tisovec: Americký veľvyslanec diskutoval so študentmi o politike

13. február 2017 - 9:56

Na americkú politiku bola zameraná prednáška a následná diskusia veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Adama Sterlinga so študentmi bilingválneho Evanjelického gymnázia v Tisovci (EGT) v Rimavskosobotskom okrese. Zúčastnilo sa jej približne sto žiakov 4. a 5. ročníka tejto školy.

„Rozprával som sa so študentmi o tom, aký je proces prechodného obdobia v našej vláde vo Washingtone, nakoľko máme posledných pár týždňov nového prezidenta. Vysvetľoval som im tiež, čo to znamená pre našu vládu a čo by mali študenti očakávať počas nadchádzajúcich mesiacov,“ uviedol pre TASR s tým, že by chcel naďalej cestovať po Slovensku a stretávať sa s mladými ľuďmi.

„Adam Sterling je už tretím úradujúcim veľvyslancom, ktorý navštívil našu školu. Prvá takáto návšteva bola u nás v roku 2003 a druhá v roku 2005,“ priblížila riaditeľka EGT Helena Pašiaková. Dodala, že veľvyslanca, ako aj ďalších hostí, si v tomto období pozývajú z dôvodu 25. výročia založenia EGT, ktoré pripadlo na aktuálny školský rok.

O hokejovú halu od SZĽH má záujem aj Hnúšťa

10. február 2017 - 8:53

Mestskí poslanci súhlasili so zámerom uchádzať sa o výstavbu športovej haly z projektu Slovenského zväzu ľadového hokeja.

 

Poslanci mesta Hnúšťa na svojom januárovom zasadnutí jednohlasne súhlasili s tým, aby sa mesto uchádzalo o dotáciu na výstavbu športovej haly. S ponukou pred niekoľkými dňami prišiel Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH). Ten predstavil projekt výstavby nových športových centier pre deti a mládež, pričom s výzvou oslovil starostov a primátorov všetkých sídiel nad 5000 obyvateľov.

Poslanci dali predbežný súhlas na prenájom pozemkov, na ktorých by športová hala bola postavená. Najreálnejšou možnosťou je výstavba haly pri dopravnom ihrisku za Základnou školou J.F.Rimavského na Nábreží Rimavy. Pozemky by mesto prenajalo SZĽH na dobu 40 rokov za sumu jedno euro. Investorom a prevádzkovateľom objektu by bol SZĽH, na pleciach mesta by bolo napríklad dobudovanie ostatného zázemia či prenájom športoviska pre potreby obyvateľov. Cieľom SZĽH je vytvoriť športoviská pre deti a mládež. V zimných mesiacoch pre potreby korčuľovania a hokeja, v lete by sa po rozpustení ľadovej plochy vytvoril z hracej plochy priestor pre letné športy.

Na informácie o možnosti výstavby športovej haly, kde by sa dalo aj korčuľovať, sme okamžite zareagovali a myslím, že v prípade úspechu by sme opäť podporili zlepšenie a rozšírenie možností športovania pre našu mládež z Hnúšte, ale aj pre susedné mesto a okolité obce. Myšlienka SZĽH je veľmi krásna, lebo v dôsledku nedostupnosti sa nám určite stráca mnoho talentov medzi mládežou,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Petícia bola úspešná, spoj do Žiliny dočasne obnovia

8. február 2017 - 16:15

Zrušenú linku R. Sobota – Žilina dočasne obnovia na 6 mesiacov a záleží na počte cestujúcich, či ostane zachovaná dlhodobejšie.
Autobusovú linku z Rimavskej Soboty cez Hnúšťu a Tisovec do Banskej Bystrice a Žiliny zrušila spoločnosť SAD Lučenec v septembri 2016 kvôli nerentabilnosti. Linka dlhé roky slúžila i občanom Hnúšte a Tisovca na cestovanie do Brezna, Banskej Bystrice, či ďalej. Spoj využívali pracujúci občania i študenti dochádzajúci do škôl.

O obnovu linky začali žiadať samosprávy Tisovca a Hnúšte v mesiaci október. SAD Lučenec obe samosprávy vyzval, aby k žiadosti o obnovenie autobusového spojenia doložili aj podpisy cestujúcej verejnosti. Tie bolo potrebné doložiť na Vyšší územný celok – Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý dotuje výkony vo verejnom záujme. Následne v novembri 2016 vznikla petícia za obnovenie týchto liniek.

Autobusové spojenie s Banskou Bystricou a Žilinou bude od 28. februára obnovené prípojným spojom z Rimavskej Soboty do Banskej Bystrice s prestupom na spoj do Žiliny.

Čísla spojov a časy odchodov a príchodov:

609440/55 – RS – BR(4:25-5:53)
607401/1 – BR – BB ( 5:55 – 6:45)
606506/1 6:45 príchod do BB, 6:55 odchod z BB do Žiliny

606506/2 príchod do BB 15:50
607401/2 BB – BR (16:00-16:40)
609440/32 BR- RS (16:41- 18:10)

„Som naozaj rád, že po viacerých rokovaniach, ktoré sme s primátorom Tisovca Petrom Mináčom a zástupcami SAD Lučenec absolvovali, sa uvedený spoj opäť zaradil do cestovného grafikonu. SAD Lučenec bola ústretová a spojenie bude fungovať skúšobne na pol roka. Následne sa prehodnotí jeho efektivita. My, z našich pozícií sme sa snažili urobiť maximum, teraz záleží na ľuďoch, ako budú spojenie využívať,“ povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Tohtoročné fašiangové obdobie bude v Hnúšti pestré

8. február 2017 - 12:01

Okrem plesov a zábav, ktoré sú v plnom prúde, sa v Hnúšti chystá tradičný sprievod v maskách, vystúpenie Donských kozákov a ľudová veselica s domácou živou hudbou.

Fašiangový sprievod sa v Hnúšti uskutoční po prvýkrát v piatok 24.februára od 16:00 hod.. „Fašiangový sprievod si naši občania môžu prísť pozrieť, alebo sa do neho zapojiť,“informovala Echoviny.sk riaditeľka Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Hnúšti Diana Vojenčiaková.

Veselý farebný fašiangový sprievod odštartuje o 16:00 hod pred budovou Domu kultúry a vydá sa po ulici Rumunskej armády popri pošte k Mestskému úradu. Odtiaľ prejde po ulici Hlavnej popri knižnici k sídlisku 1.mája a cez ulicu Banícku sa vráti k Domu kultúry, kde bude pre účastníkov sprievodu pripravené občerstvenie. „Tých, ktorí by radi išli v sprievode, no nevedia si zhotoviť masku, radi uvidíme na tvorivých dielňach 10.februára od 13:45 na výtvarnom oddelení ZUŠ v Hnúšti na ulici Poľnej. Tvorivé dielne budú zamerané na výrobu fašiangových masiek a vstup na dielne je bezplatný,“ informovala Vojenčiaková.

Po skončení sprievodu bude zábava pokračovať v kultúrnom dome vystúpením Zboru donských kozákov. Po nich bude nasledovať fašiangová veselica. Do tanca bude hrať dychová hudba mesta Hnúšťa, ľudová hudba folklórneho súboru Sinec a mužská spevácka skupina Húžva. „Zábava bude spojená s pochovaním a odprevadením basy na jej 40-dňový odpočinok. Okrem bujarej veselice vás čaká tradičné hriatô, fašiangový pampúšik a pestrá tombola,“ dodala riaditeľka MsKS.

Občerstvenie bude možné zakúpiť priamo na mieste. Vstupné na vystúpenie Donských kozákov je 6,-€, na zábavu spojenú s pochovávaním basy je vstupné 2,-€. Pokiaľ vaša zábava začne vystúpením Donských kozákov a bude pokračovať Pochovávaním basy, vaše vstupné na obe akcie bude 7,-€.

Utekáč chce urobiť protipovodňové opatrenia za 900.000 eur

8. február 2017 - 11:19

Protipovodňové opatrenia na potokoch Guzmánka, Krahuľčová a Lichý potok chcú v dohľadnom čase uskutočniť v obci Utekáč v okrese Poltár.

Stavba sa však zrealizuje až po získaní finančných prostriedkov z eurofondov.

Ako sa píše v zámere, ktorý obec Utekáč predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA), protipovodňové opatrenia na uvedených potokoch sú potrebné pre lokálne záplavy z intenzívnych dažďov, ktoré poškodzujú miestne komunikácie nachádzajúce sa v blízkosti potokov a nehnuteľnosti občanov.

Protipovodňové opatrenia by sa mali zrealizovať na všetkých tokoch v celkovej dĺžke niekoľko stoviek metrov. Náklady na stavbu sa odhadujú na približne 900.000 eur.

Podľa viceprimátora Hnúšte sa kraje bez práce stávajú krajmi pracujúcej chudoby

7. február 2017 - 0:26

Hnúšťa 6. februára (TASR) – Ekonomická situácia a stav zamestnanosti v meste Hnúšťa na severe okresu Rimavská Sobota sú napriek zlepšovaniu hospodárskych výsledkov Slovenska nepriaznivé. Tvrdí to viceprimátor mesta Roman Lebeda, podľa ktorého by na oživenie mikroekonomiky mesta s približne 7600 obyvateľmi bolo potrebných minimálne 200 pracovných miest s platmi blížiacimi sa k priemernej mesačnej mzde.

„Aby sa vrátili ľudia, ktorí odchádzajú za prácou, aby sa tu opäť začalo hýbať podnikanie i realitný trh. V Bratislave mi nechcú veriť, že dvojizbový byt v Hnúšti stojí 10.000 eur. A verili by ste, že je problém ho predať? A z čoho by tu žil ten mladý človek, ktorý si chce po skončení školy začať plniť sny, kúpiť prvé auto a s priateľkou ísť na dovolenku? Za 350 eur na výplatnej páske,“ konštatoval Lebeda.

Výrobu, ktorá vytvára miesta za minimálnu mzdu, podľa neho v meste tiež potrebujú, pretože tam žije početná skupina ľudí bez kvalifikácie. Avšak na to, aby ostali v regióne mladí, vzdelaní ľudia, to nestačí. „Z oblastí bez dostatku práce sa stávajú regióny pracujúcej chudoby, pretože po zaplatení základných účtov ľuďom nič nezvýši. Podnikatelia, ktorí predávajú iné komodity ako tie, ktoré sú nevyhnutné na prežitie, krachujú. Reštaurácie prežívajú iba vďaka dennému menu v cene stravného lístka. Kultúra sa vyberá podľa ceny – na drahšie podujatia by ľudia neprišli,“ zdôraznil viceprimátor, podľa ktorého neexistujú v meste takmer žiadne firmy, ktoré by boli vykazovali taký zisk, aby boli ochotné sponzorsky podporiť spoločenské podujatia.

Najväčším zamestnávateľom v Hnúšti je podľa jeho slov spoločnosť vyrábajúca káblové zväzky, nasleduje štátna správa a samospráva – školy, polícia, úrady, technické služby. „V takejto situácii je príchod investora s 20 pracovnými miestami informáciou, ktorá je pozitívna, ale v našom meste nič nezmení,“ dodal na margo nedávno ohlásenej investície v Hnúšti.

Za problém Lebeda považuje i skreslené štatistiky nezamestnaných, podľa ktorých by prípadný investor nevedel v regióne nájsť dostatok vzdelaných odborníkov. „Viedol som za mesto rokovanie so španielskym investorom, ktorý mal záujem v Hnúšti vytvoriť 300 pracovných miest v oblasti zlievarenstva. Ako hlavný problém sa ukázala štatistika, podľa ktorej v regióne neexistuje kvalifikovaná pracovná sila bez zamestnania. Samozrejme, že sa v štatistikách úradu práce nenachádzajú vhodní zamestnanci pre potenciálnych zamestnávateľov. Veď kto zo šikovných ľudí by sedel v hladovej doline bez práce a nešiel si niekam zarábať,“ podotkol viceprimátor. Španielsky investor podľa jeho slov nakoniec investoval v Štúrove. „Znížili nezamestnanosť v Maďarsku, nie v našich chudobných regiónoch,“ dodal.

Podobné problémy sa podľa neho týkajú mnohých chudobných regiónov na strednom a východnom Slovensku. „Po roku 1989 v nich sprivatizovali a rozkradli fungujúce podniky. My sem potrebujeme vrátiť strednú triedu, stredoškolsky vzdelaných odborníkov a vysokoškolákov, ktorí všetci odišli za prácou na západné Slovensko či do zahraničia. Ľudí, ktorí by sa vrátili, sú stovky. Majú tu trvalý pobyt, vracajú sa na víkendy k rodinám, k rodičom a chceli by žiť doma, len sa tu nevedia uplatniť,“ zakončil Lebeda.

Foto: Karneval na ľade sa vydaril napriek odmäku

7. február 2017 - 0:20

V piatok, 3. februára sa na ľadovej ploche uskutočnilo podujatie Karneval na ľade, ktoré zorganizovalo občianske združenie Horná Rimava v spolupráci s Komunitným centrom v Hnúšti.

Deti prišli oblečené v zaujímavých maskách, ktoré boli odmenené peknými cenami. Aj bez korčulí mohli súťažiť v behu pomedzi kolky, zmerali si sily v triafaní puku hokejkou do brány, zguľovali šaša Jaša a potešili sa aj vecným cenám od sponzorov.

„Sme radi, že aj napriek odmäku prišlo na ľadový karneval množstvo návštevníkov. Poďakovať sa chceme sponzorom, dobrovoľníkom, rodičom a najmä hnúšťanskému ľadovému kráľovi, ujovi Jankovi Mináčovi alias Smržovi, ktorý ľadovú plochu pre deti pripravil a spravoval,“ povedala organizátorka podujatia Martina Fecková z občianskeho združenia Horná Rimava.

„Chceli by sme, aby sa z podujatia stala ďalšia tradičná akcia občianskeho združenia Horná Rimava,“ dodala Fecková.

Po 17 rokoch sa v Hnúšti podarilo obnoviť premietanie v amfiteátri

6. február 2017 - 23:26

Obnovenie premietania filmov v amfiteátri je jednou z noviniek, ktorú počas minulého roka zaviedlo vedenie Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. Podľa slov riaditeľky MsKS Diany Vojenčiakovej plánujú amfiteáter intenzívne využívať aj v budúcnosti.

Na amfiteátri sledovali aj priamy prenos zápasu ME 2016 Slovensko – Anglicko

„Premietanie v amfiteátri sme spustili po približne 17 rokoch. Myslím si, že prvá sezóna bola úspešná, na prvý film prišlo okolo 200 ľudí,“ uviedla riaditeľka s tým, že počas letnej sezóny premietli ešte ďalších osem filmov a amfiteáter poslúžil aj na ďalšiu akciu. „Bol to koncert skupiny Kollárovci, na ktorom sa zúčastnilo okolo 400 ľudí,“ dodala.

Tento rok chcú podľa jej slov pokračovať v tom istom trende a v závislosti od počasia v letných mesiacoch opäť premietať filmy. „Plánujeme zachovať aj trend koncertov pod holým nebom a amfiteáter využijeme tiež pri organizovaní dní mesta,“ priblížila Vojenčiaková.

K pohodliu návštevníkov prispeli i plastové sedadlá, ktoré mohli počas uplynulej letnej sezóny využiť prvýkrát. Ako v tejto súvislosti pre TASR uviedol viceprimátor Hnúšte Roman Lebeda, k ich získaniu dopomohla náhoda. „Počas pracovných povinností v Bratislave som zbadal, že prebieha rekonštrukcia štadióna na Pasienkoch. Opýtal som sa, čo budú robiť so starými sedačkami a dozvedel som sa, že ich majú záujem odpredať,“ priblížil viceprimátor s tým, že sa nakoniec dohodli na cene jedno euro za kus.

„Primátor mesta Michal Bagačka zariadil ich odvoz do Hnúšte a riaditeľka MsKS v spolupráci s Technickými službami zabezpečila ich namontovanie,“ doplnil Lebeda, podľa ktorého sa s prevozom sedačiek spája aj jedna perlička. „Posledných 50 kusov sa nám do nákladného auta nezmestilo, tak sme o pomoc požiadali regionálneho autobusového prepravcu. Priviezol nám ich v batožinovom priestore autobusu,“ zakončil viceprimátor.

Látky: Lyžiarske trate spravuje klub, ktorý vychoval niekoľko reprezentantov

6. február 2017 - 9:55

Už piatu zimnú sezónu stavia a spravuje lyžiarske trate v oblasti Látky – Prašivá v okrese Detva, Ski Team Jase Látky. Regionálny lyžiarsky klub, ktorý už ale vychoval niekoľkých slovenských reprezentantov, ponúka možnosť tréningu v prírode nie len pre svojich členov, ale trate sú k dispozícii na relax či športové využitie aj pre širokú verejnosť.

„Aj tento rok máme upravených päť kilometrov tratí v členitom horskom prostredí,“ hovorí tréner klubu Mário Kubiš. „Trate sú využívané a udržiavané prakticky denne. Napríklad uplynulý víkend sme tu mali Slovenský pohár v behu na lyžiach,“ dodal.

Trate sú k dispozícií podľa snehových podmienok. Keď je však snehu dostatok, prevádzkujú ich od decembra do marca.

Ski Team Jase Látky má podľa Kubiša 90 členov, do športového diania však vťahujú aj asi 20 talentovaných detí. Z klubu vyšli reprezentanti v bežeckom lyžovaní, ako napríklad Andrej Segeč a Eva Segečová.

Bežkárske trate na Zbojskej ovplyvňuje nepriaznivé počasie

6. február 2017 - 9:54

Prevádzku bežkárskych tratí v stredisku ADA Zbojská nad Tisovcom na rozhraní okresov Rimavská Sobota a Brezno negatívne ovplyvňuje nepriaznivé počasie počas posledných zím. Pre TASR to uviedol jeho konateľ Miloš Alberty, podľa ktorého je však jedným z ich zámerov do budúcnosti prevádzkovať niekdajšie bežecké trate a vytvoriť aj nové.

„Posledné štyri zimy prírodný sneh v podstate vôbec nebol a nejaké aktivity v tomto smere sa nedali vyvíjať. Teraz trochu snehu napadlo, ale je to málo. Bežkárske trate sa strojom ani nedajú upravovať, keďže na Zbojskej máme len približne 15 centimetrov snehu,“ uviedol konateľ, podľa ktorého by potrebovali minimálne 25 až 30 centimetrov.

Najlepšia pre bežkárov na Zbojskej bola podľa jeho slov zima v roku 2012, kedy upravili dva okruhy. Jeden viedol k salašu Zbojnícky dvor a meral približne 2,5 kilometra, druhý smeroval až na Kučelach na Muránskej planine. „Ľudia to začali hneď využívať. Bohužiaľ, bola to prakticky jediná zima v poslednom období, ktorá bola bohatá na sneh a aj dostatočne dlhá,“ konštatoval Alberty.

Nové bežkárske trate by pritom podľa jeho slov mohli zvýšiť atraktivitu strediska a pritiahnuť doň viac turistov. „Zbojská je zaujímavá pre ľudí zo spádovej oblasti Tisovca, Hnúšte či Revúcej. Musíme len dúfať, že v budúcnosti bude situácia lepšia a snehu viac,“ povedal s tým, že trasy pre bežkárov by chceli vyznačiť až do vyššie položených oblastí, ako je Kučelach, prípadne až k zrubu v sedle Burda. Na druhú stranu by bežkárska trať mala viesť k horskej osade Zadné Krátke.X