Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 1 hod 46 min

Kyjatice: História osídlenia územia obce je stará tri tisícročia

23. máj 2016 - 13:38

Prvá písomná zmienka o obci Kyjatice pochádza z roku 1413, história osídlenia jej územia je však oveľa staršia a archeologicky dokázaná z obdobia doby bronzovej pred viac než troma tisícročiami.

Ako v tejto súvislosti pre TASR uviedol starosta Slavomír Kujan, z novodobejšej histórie sa v obci zachovalo o miestnych dejinách len málo písomných prameňov a nie je známy ani pôvod názvu obce. “Kroniku máme až od roku 1950, keďže všetky staršie kroniky zhoreli. Aj v nej je však viacero zaujímavostí. Spomína sa napríklad vybudovanie prvej asfaltovej cesty od susedného Rimavského Brezova v 60. rokoch, ktoré sprevádzali oslavy a ľudia dokonca zložili aj básničku o tom, že už nemuseli na vlak chodievať zablatení. Hovorí sa totiž, že predtým Kyjatičanov cestujúci vo vlaku spoznali podľa toho, že boli celí od blata,” priblížil perličku z histórie obce starosta.

V kronike sú spomenuté tiež typické miestne výrobky. “Ľudia vyrábali napríklad prútené brezové metly a v minulosti sa zaoberali aj výrobou drevených riadov. Známe sú napríklad takzvané súseky – drevené truhlice na uskladnenie obilia alebo oblečenia. Neskôr sa naša obec preslávila výrobou kyjatických hračiek s typickou vyrezávanou ornamentikou,” načrtol Kujan.

V 80. rokoch minulého storočia žilo v Kyjaticiach viac ako 200 ľudí, v súčasnosti majú 68 obyvateľov, vrátane miestnej časti Kadlub. Tá je od obce vzdialená necelé tri kilometre a trvalo v nej býva 18 občanov. “V tejto časti sú už väčšinou len chatári,” dodal starosta.

Väčšina ľudí z Kyjatíc v produktívnom veku dochádza za prácou do susedných miest. Najväčším miestnym zamestnávateľom je firma Omega 3 Slovakia, ktorá zamestnáva piatich miestnych občanov. V obci sa zaoberá chovom oviec a v okolí nasadila približne 10.000 orechových stromov. Zároveň sprevádzkovala sušičku orechov, ktoré zatiaľ dováža z iných oblastí.

“Sušenie prevádzkujeme od septembra do decembra, keď sú orechy ešte vlhké. V Kyjaticiach sme sa rozhodli investovať, nakoľko tu boli na predaj budovy bývalého poľnohospodárskeho družstva, ktoré vyhovovali našim podnikateľským zámerom,” objasnila konateľka firmy Tatiana Toporková.

Do budúcnosti má vedenie obce niekoľko plánov. “Radi by sme obnovili budovu bývalej fary, ktorá by mohla slúžiť na spoločenské a komunitné účely pre našich obyvateľov. Sú tam štyri veľké miestnosti, takže by tam mohla byť zriadená i pamätná izba dediny a v ďalšej miestnosti by sa dalo zrealizovať infocentrum pre turistov. Návštevníkom totiž skutočne máme čo ponúknuť,” ozrejmil Kujan, podľa ktorého by však problémom pri realizácii uvedených zámerov mohli byť zložité vlastnícke vzťahy okolo tejto budovy.

“Ak by sa nám z tohto dôvodu nepodarilo faru získať, máme tu ešte budovu bývalého obchodu, ktorý už nefunguje a mohli by sme ju využiť na uvedené účely. Konkrétna realizácia týchto zámerov však bude závisieť predovšetkým od financií, ktoré budeme mať k dispozícii,” uzavrel starosta.

Kyjatice zaujmú históriou, kostolom, hračkami i prírodou

21. máj 2016 - 14:16

História siahajúca až do obdobia doby bronzovej, starobylý gotický kostol a nádherná príroda s výhľadmi na všetky svetové strany. To všetko nájdu turisti v Kyjaticiach v okrese Rimavská Sobota. Ako uviedol starosta Slavomír Kujan, návštevníci vyhľadávajú ich obec hlavne v letnom období.
„Začiatkom mája k nám začínajú prichádzať školské výlety zo škôl v okolitých mestách, ale aj zo vzdialenejšieho okolia. Počas leta tu okrem návštevníkov zo Slovenska často stretávame tiež celé zájazdy Rumunov a Maďarov, hlavne dôchodcov,“ načrtol starosta.

Spoznať dávnu minulosť tohto kraja im umožňuje archeologický pamätník, nachádzajúci sa približne 300 metrov od obce smerom na miestnu časť Kadlub. Situovaný je na okraji niekdajšieho pohrebiska ľudu kyjatickej kultúry z doby bronzovej, ktorá svoje meno dostala práve podľa tejto dedinky.

V jeho areáli je umiestnený rozmerný kameň s bronzovou tabuľou, na ktorej sú uvedené dátumy archeologických výskumov, ktoré v tejto lokalite prebehli a stručná charakteristika nositeľov kyjatickej kultúry. „Návštevníci tu tiež uvidia rekonštrukciu dvoch skrinkových hrobov, dvoch mohýl a hranice z dreva, ktorá slúžila na spaľovanie mŕtvych,“ dodal Kujan s tým, že neďaleko pamätníka je turistom k dispozícii aj oddychová zóna.

Lákadlom pre návštevníkov je i gotický kostol zo 14. storočia, ktorý je najvýznamnejšou historickou pamiatkou a dominantou obce. Je národnou kultúrnou pamiatkou, súčasťou Gemersko-rimavského okruhu Gotickej cesty a obsahuje vzácne fresky, ktoré boli naposledy zreštaurované v roku 1986.

„Najmonumentálnejšia nástenná maľba je na severnej strane lode. Pochádza z 15. storočia a zobrazuje Posledný súd. Na víťaznom oblúku sa nachádza pašiový cyklus a podobenstvo o desiatich pannách,“ priblížila fresky v kostole Janka Miháliková, zborová farárka Cirkevného zboru Evanjelickej a. v. cirkvi Rimavské Brezovo, ktorý spravuje aj kyjatický kostolík.
Dodala, že fresky sa nachádzajú tiež v presbytériu, ale zachovali sa len za renesančným oltárom, ktorý je hnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou. „Sú nimi aj baroková kazateľnica a gotická krstiteľnica. V kostole je tiež krásne zachovaný kazetový strop z roku 1637, empory z 18. storočia a funkčný organ,“ uviedla farárka s tým, že kostol je stále využívaný na náboženské obrady počas najväčších kresťanských sviatkov.

Okrem bohoslužieb sa v kostole konajú i sobáše, pričom zaujímavosťou podľa Mihálikovej je fakt, že ho zvyknú vyhľadávať aj páry zo vzdialenejších končín Slovenska. „V roku 2015 sme tu mali tri svadby ľudí, ktorí nepochádzali z Kyjatíc. Jeden pár bol z tohto okresu, ďalšie boli z Novohradu či dokonca až od Nitry,“ povedala farárka, podľa ktorej šlo o ľudí so záujmom o dejiny a kostolík ich oslovil svojou históriou a malebnosťou.

Okrem možností spoznávania histórie sa však Kyjatice vyznačujú aj krásnou prírodou. Neďaleko dediny prechádza červená turistická trasa a okolité kopce umožňujú ďaleké výhľady smerom na Revúcu, Jelšavu, Kráľovu Hoľu, ale aj do Maďarska. „Naši starí otcovia rozprávali, že zvykli z kopca nad dedinou pozerať smerom na maďarský Ózd, kde bola vysoká pec a o deviatej večer tam odlievali železo. Pritom vznikala taká žiara, že ju bolo vidieť až od nás z Kyjatíc,“ ozrejmil zaujímavosť starosta.

Doplnil, že ďalšou atrakciou pre turistov, ktorú samospráva plánuje zrealizovať v najbližších rokoch, je náučný chodník. „Jeho začiatok bude v centre obce, spojí všetky miestne zaujímavosti a končiť bude v časti Kadlub, na mieste s panoramatickým výhľadom,“ uzavrel Kujan.

Cyklocesta spojila Gemer a Malohont s Horehroním

19. máj 2016 - 16:18

Cyklocesta Plačkova – Svetlá, ktorú 16. mája popoludní otvorili neďaleko horského priechodu Zbojská pri Tisovci v okrese Rimavská Sobota, spája Gemer a Malohont s Horehroním a umožňuje cyklistom nový bezpečný spôsob prepravy medzi týmito regiónmi. Podľa slov primátora Tisovca Petra Mináča, ktorý bol iniciátorom zriadenia cyklotrasy, bude nová spojnica podporou ďalšieho rozvoja cestovného ruchu v celej oblasti.

„Z roka na rok k nám prichádza viac návštevníkov, hlavne po oživení premávky zubačky, teda parného vlaku na trati Tisovec – Zbojská, ktorú v minulom roku navštívilo viac ako 2600 turistov. Cyklocesta je preto ďalšou možnosťou pre našich návštevníkov, ktorí fandia tomuto športu. Určite to vyvolá aj tlak na zlepšovanie služieb nielen v Tisovci, ale tiež v okolí, napríklad v Pohronskej Polhore, Michalovej, až po Brezno,“ uviedol primátor s tým, že o zriadení cyklocesty uvažovali spolu s príslušnými odštepnými závodmi Lesov SR a predstaviteľmi miestnych samospráv už v minulých rokoch.

Cesta cez Plačkovu dolinu a Svetlú mala pôvodne nespevnený povrch a slúžila len pre účely lesného hospodárstva. Pri rekonštrukcii Masarykovej cesty vo vedľajšom sedle Zbojská, ktorá prebiehala v rokoch 2013 až 2015, však bola využívaná ako obchádzková trasa a vďaka tomu aj vyasfaltovaná.

„Stále však zostáva predovšetkým lesnou cestou, a preto nebude vždy otvorená pre verejnosť. Pokiaľ sa bude v okolí vykonávať manipulácia a odvoz drevnej hmoty, budeme ju musieť z hľadiska bezpečnosti uzavrieť,“ informoval Peter Mixtaj, riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR Rimavská Sobota. Dodal však, že počas víkendov a sviatkov takúto činnosť nevykonávajú, a preto bude cyklotrasa plne k dispozícii turistom. Otvorená by mala byť aj počas väčšiny pracovných dní v roku.

„O uzavretí cesty budú návštevníci informovaní priamo na vstupnej tabuli cyklocesty a v predstihu sa o ňom dozvedia aj na internetovej stránke Lesov SR, a tiež na stránkach Slovenského cykloklubu,“ dodal riaditeľ.

Nová cyklotrasa sa začína pri štátnej ceste I/72 v lokalite pod Dielom, obchádza sedlo Zbojská a končí sa pri hlavnej ceste pred obcou Pohronská Polhora. Meria približne šesť kilometrov a je z nej možné odbočiť aj na už existujúcu cyklodráhu Pohronská Polhora – sedlo Chlípavica – Dobroč. Križuje tiež turistickú trasu Rudná magistrála a v jej tesnej blízkosti sa nachádza Národný park Muránska planina a Veporské vrchy.

Radzovce zastavili Tisovec, Klenovec naložil Radnovciam

19. máj 2016 - 12:32

Hnúšťa otočila zápas v Králi, Klenovec potiahol k výhre Tomáš Brndiar.

V piatej lige (skupina D) boli na programe stretnutia 21. kola. Hráči FK CSM Tisovec v ňom prišli o jarnú neporaziteľnosť. Podieľali sa na tom hráči OŠK Radzovce. Mančaft z mesta pod Hradovou nedokázal na ich trávniku skórovať. Úspešnejšie si počínali futbalisti Iskry Hnúšťa, ktorí si vonku poradili s Družstevníkom Kráľ. Naplno zabodovali tretíkrát za sebou. K triumfu Hnúšťanov prispel aj ich najlepší strelec Peter Hudec, aktuálne má na konto štrnásť presných zásahov.

OŠK Radzovce – FK CSM Tisovec 1:0 (1:0)
Každá séria sa raz skončí. Prvú jarnú prehru utrpeli zverenci trénera Róberta Huráka v ôsmom stretnutí. Ich šnúra bez prehry však trvala dlhšie, keďže v závere jesene vyhrali štyri duely. O víťazstve domácich rozhodol v 9. min Mihályi. Tisovčania klesli zo štvrtého na piate miesto, majú 37 bodov (jedenásť víťazstiev, štyri remízy, šesť prehier).
FK CSM Tisovec: Košičiar – Szunyai, Sivčevič, Slovák, Vývlek – B. Vengrín, Boris Kriška (81. Kurek), Kubinec, Nagaj – Sudor, Masár.

Štvorgólový Tomáš Brndiar

TJ Družstevník Kráľ – FK Iskra Hnúšťa 1:2 (1:0)
Domáci, hrajúci o záchranu, išli do vedenia v 38. min. Gól dal Suba. Po zmene strán však zverenci lodivoda Jána Rosiara ml. otočili priebeh duelu. Vyrovnávajúci gól strelil v 59. min Peter Hudec a triumf Hnúšte zariadil v 86. min Matej Štefánik. Jej hráči sa nachádzajú s 32 bodmi (desať víťazstiev, dve remízy, deväť prehier) na ôsmej priečke.
Iskra: Katreniak – Vetrák, Foľko, M. Petrok, Ladika – R. Prečuch, Očenáš, M. Oláh, L. Petrok (54. Brož) – Štefánik, Hudec.

TJ Družstevník Klenovec – FC Radnovce 6:1 (2:0)
V nadstavbovej časti prvej triedy (skupina o záchranu, o 6. – 10. miesto) sa hralo piate kolo. Klenovčania sfúkli Radnovce, štyrmi gólmi sa blysol Tomáš Brndiar. Svoj strelecký koncert odštartoval v 5. min. Druhýkrát prekonal hosťujúceho gólmana v 17. min a hetrik skompletizoval v 48. min. Štvrtý gól Družstevníka pridal v 61. min Michal Bavala a piaty v 64. min Lukáš Ulický. Šiesty zásah domácich zaznamenal v 83. min Tomáš Brndiar. Výsledok upravil do konečnej podoby v 89. min Berky. Klenovský mančaft sa nachádza vo svojej skupine s 33 bodmi (deväť výhier, šesť remízy, sedem prehier) na druhom mieste.
Družstevník: Vince – Parobek (46. Barto), Boháčik, Miháľ, L. Bálint – L. Ulický, Bavala (68. Pavlík), L. Brndiar, Fiľo – T. Brndiar, T. Medveď (71. Vančík).

Z mládežníckych súťaží
Tretia liga dorastencov Juh
FK CSM Tisovec – FK 09 Bacúch 0:5 (0:2)
Druhá liga starších žiakov Juh
FK Iskra Hnúšťa – FK LAFC Lučenec 0:6 (0:3)

Hnúšťanský viceprimátor dostane viac

19. máj 2016 - 12:26

Volení zástupcovia občanov skresali návrh primátora.

Viceprimátor mesta Hnúšťa Roman Lebeda si od mája prilepší. Mestské zastupiteľstvo mu zvýšilo mesačnú odmenu z 250 na 405 eur brutto. Prehodnotiť jeho odmenu dal na zváženie prvý muž mesta Michal Bagačka. Navrhol, aby sa mu odmena navýšila na 1000 eur. Poukázal na to, že ho Lebeda zastupuje počas neprítomnosti, zvoláva dôležité rokovania a veľmi veľa času venuje mestu. Pri hlasovaní to však podporil iba jeden poslanec. Volení zástupcovia občanov mali pri rozhodovaní sa k dispozícii odpočet práce viceprimátora. Mestský parlament napokon schválil návrh poslanca Grigorija Šamina. Ten predostrel ideu, aby zástupca primátora dostával spomínaných 405 eur.

Roman Lebeda poberá odmenu aj ako poslanec zastupiteľstva, resp. člen mestskej rady. Z poslancov sa tešil v komunálnych voľbách na jeseň roku 2014 najväčšej priazni Hnúšťanov. Bol jedným z asistentov poslanca NR SR Michala Bagačku v minulom volebnom období a najnovšie sa stal jeho asistentom tiež v tom aktuálnom.

Na rezbárskom sympóziu vznikajú sochy pre náučný chodník Maginhrad

17. máj 2016 - 16:07

Vyšný Skálnik 16. mája (TASR) – Päť drevených sôch v životnej i nadživotnej veľkosti vytvoria piati rezbári počas päťdňového sympózia, ktoré sa začalo dnes v obci Nižný Skálnik v okrese Rimavská Sobota. TASR o podujatí informovala Henrieta Struhárová, manažérka Mikroregiónu Rimava a Rimavica (MRR), ktorý je jeho organizátorom.

“Témou sympózia je povesť o vrchu Maginhrad a vzniknuté diela budú použité na náučnom chodníku Po stopách Maginhradu, ktorého výstavbu zabezpečuje MRR v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou Malohont. Prvé dve sochy budú predstavovať rytierov, ktorých umiestnime pri vstupnej bráne náučného chodníka, tretia socha zobrazí kňažnú Magu a posledné dve sochy budú bedári,” priblížila Struhárová.

Dodala, že rezbári budú tvoriť na verejnom priestranstve pri vodnej nádrži v susedstve dediny a ich dielňa pod holým nebom bude prístupná verejnosti. “Ľudia sa na nich počas piatich dní trvania sympózia môžu prísť kedykoľvek pozrieť,” uviedla s tým, že avizované už majú aj návštevy detí z miestnych základných škôl v Rimavskej Bani a Hrachove.

Náučný chodník Po stopách Maginhradu povedie z Vyšného Skálnika smerom na rozhľadňu na Maginhrade. Jeho dĺžka má byť približne 6,5 kilometra a bude mať 12 zastavení. Na každom sa podľa Struhárovej návštevníci okrem zaujímavých faktov o histórii hradného vrchu a okolia dozvedia aj časť povesti, ktorá sa ho týka. “Posledné zastavenie sa nachádza v Malých Teriakovciach, kam môžu návštevníci zísť z vrcholu kopca turistickou cestičkou,” doplnila.

Lokalita Maginhrad predstavuje výšinné polykultúrne sídlisko z obdobia neolitu, eneolitu, staršej doby bronzovej a stredoveku. Zo severnej strany je opevnená sústavou mohutných valov, pričom najstaršie osídlenie kopca bolo preukázané keramickými fragmentmi bukovohorskej a lengyelskej kultúry. V stredoveku na Maginhrade stál hrad, zrejme však nešlo o žiadnu významnú pevnosť. Nadzemné múry ani konštrukcie nie sú zachované a historici teda predpokladajú, že hrad bol skôr drevenej konštrukcie a mal charakter strážneho hrádku alebo tvrdze.

K vrchu Maginhrad sa viažu tiež viaceré ľudové povesti. Inšpiráciou bol aj pre štúrovského básnika Jána Bottu, ktorý sa vo Vyšnom Skálniku narodil a 430 metrov vysoký vrch je ústredným motívom jeho diel Povesť Maginhradu a Báj Maginhradu. Obe básne vychádzajú zo starších ľudových rozprávok a povestí.

Duchovne po stopách hrdinov SNP v Rimavskej Doline

16. máj 2016 - 12:21

Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR v súlade so svojim plánom vykoná 0. ročník pochodu duchovne po stopách hrdinov SNP v sprievode duchovných Ekumenickej pastoračnej služby, na ktorý Vás srdečne pozývame.
Aktivita je určená predovšetkým príslušníkom a zamestnancom silových zložiek SR, ale vítaní sú všetci, ktorí sa s nami na trase pochodu chcú zamýšľať nielen nad odkazom hrdinov SNP, ale pri jednotlivých zastávkach aj nad hodnotami vyvierajúcim z kresťanského učenia a viery. Súčasťou trasy ktorá sa prelína aj s Gemersko-rimavským okruhom Gotickej cesty budú zastávky pri kultúrnych a stredovekých pamiatkach, ale aj pietnych miestach a pamätníkoch, kde si v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, mestskou a obecnou samosprávou a obyvateľmi obcí a miest na trase pochodu chceme uctiť pamiatku padlých.

Aktivitou „Duchovne po stopách hrdinov SNP“ chceme napomôcť k vytváraniu nových vzťahov,  poskytnúť dostatok impulzov pre rozvoj duchovných, etických a morálnych hodnôt.

Termín pochodu:  25.-27.05.2016
Trasa pochodu: 1. deň

25.05.2016: Trasa Rimavská Sobota – Rimavská Baňa (20 km)
1. Zraz účastníkov pochodu do 8,30 hod. v parku oproti pamätníku Červenej armády na

námestí M. Tompu
Rimavská Sobota  a pietny akt kladenia vencov k pamätníku
súčinnosť: miestna samospráva, čestná stráž OS SR, ZO SZPB I. a II. Rimavská Sobota
priebeh:  účastníci pochodu, mládež a verejnosť Rimavská Sobota, položenie vencov,

hymna SR, báseň, príhovor predsedu OblV SZPB,  modlitba GD, hymnická  pieseň,

poďakovanie

 1. 2. Pochod po trase Rimavská Sobota- Čerenčany- Malé Teriakovce- Veľké Teriakovce
  Veľké Teriakovce – prestávka a oddych na salaši pri ceste
 2. Pochod po trase Veľké Teriakovce- Vrbovce- Hrachovo- Kociha
  Kociha – položenie venca k pamätníku popravených osôb v októbri 1944 /4. Pochod po trase Kociha- Rimavské Zalužany- Rimavská Baňa
  Rimavská Baňa – položenie venca k pamätníku
  priebeh:  účastníci pochodu,  obyvatelia obce Rimavská Baňa, položenie vencov,
  príhovor  Mgr. Molitoris, modlitba duchovného, poďakovanie starostka obce
  5. Večerné služby Božie v ev. kostole a. v. v Rimavskej Bani

Trasa pochodu: 2. deň

26.05.2016 Trasa: Z Rimavskej Bane cez Babinec, Kyjatice a Rimavské Brezovo do Hnúšte a Klenovca (25 km)
1. Pochod po trase Rimavská Baňa- Kraskovo

Začiatok pochodu 8,00

Položenie vencov pri pamätníku pod Kraskovom,

 

 1. Pochod po trase Kraskovo- Babinec
  Babinec – bývalá partizánska základňa, položenie venčekov na dom partizánskeho štábu

mjr. Kozlova
priebeh:  účastníci pochodu,  obyvatelia obce Babinec, položenie vencov,
príhovor  starostu obce, modlitba duchovného, poďakovanie

 1. Pochod po trase Babinec- Kyjatice
  Kyjatice – kostol prehliadka – výklad ECAV farárka ThDr. J. Miháliková
 2. Pochod po trase Kyjatice- Rimavské Brezovo- Hnúšťa
  Hnúšťa – pietny akt pri pomníku partizána a Janka Francisciho Rimavského; stretnutie s

odbojármi, súčinnosť: miestna samospráva, čestná stráž OS SR, ZO SZPB
priebeh:  účastníci pochodu, mládež a verejnosť Hnúšťa, položenie vencov, hymna SR,

príhovor primátora mesta,  modlitba GD, poďakovanie

5. Pochod po trase Hnúšťa- Klenovec
Klenovec – ubytovanie  v areáli základnej školy Klenovec

 

Trasa pochodu: 3. deň

27.05.2016: Trasa: Klenovec – Babina – Tisovec (20 km)
1. Klenovec 9,00 kladenie vencov padlým v 1. a 2. svetovej vojny a pri pamätnej tabuli K.

Pajerovi, francúzskemu partizánovi;
priebeh:  účastníci pochodu,  obyvatelia obce Klenovec, položenie vencov, hymna SR
príhovor  starostky obce, modlitba duchovného, poďakovanie

 1. Pochod po trase Klenovec- Babina- Tisovec

Tisovec – pietny akt pri pomníkoch na námestí
priebeh:  účastníci pochodu, mládež a verejnosť Tisovec, položenie vencov, hymna SR,
príhovor primátora mesta, príhovor a zhodnotenie pochodu GD, poďakovanie

 

Záujemcovia o túto aktivitu nech sa najneskôr do 20.5.2016 obrátia na jednu z kontaktných adries:

– Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR, email david.vargaestok@mil.sk  kontaktná osoba kpt. ThDr. Dávid VARGAEŠTOK, tel. 0903 480 413, 0960 317 620, fax 0960 317 619

 

Text a foto:

Začiatok výstavby križovatky je vo hviezdach

15. máj 2016 - 13:06

Projekt výstavby kruhovej križovatky by sa mal financovať z eurofondov.

Príbeh o výstavbe kruhovej križovatky pri hnúšťanskom gymnáziu pokračuje. Nie je však známe, kedy sa skončí. Verejné obstarávanie na realizátora výstavby križovatky ešte nebolo vyhlásené. Potvrdilo to príslušné ministerstvo. Preto nie je známy ani termín začatia jej výstavby. Podľa plánu by sa mala financovať z eurofondov.
„Na stavbu sú vydané všetky povolenia potrebné pre realizáciu. V schválenej špecifikácii použitia prostriedkov štátneho rozpočtu na rok 2016 zo dňa 24. marca je stavba I/72 Hnúšťa-križovatka II/526 zaradená iba v zásobníku národných projektov Operačného programu integrovaná infraštruktúra (OPII),“ uviedla pre Echoviny.sk hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová. Podľa vyjadrenia komunikačného odboru ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) to znamená, že projekt splnil základné požiadavky pre financovanie z eurofondov.
„Je v poradovníku s ostatnými projektmi, ktorých priorita je stanovená na základe dohody medzi SSC a MDVRR SR (pripravenosť projektu, nevyhnutnosť realizácie, bezpečnostné aspekty, atď.)
Keďže plány SSC na financovanie projektov cez OPII vo vysokej miere prevyšujú finančnú alokáciu OPII, s určitosťou vieme povedať, že nebude možné financovať všetky projekty zo zoznamu národných projektov. Prítomnosť projektu v zozname národných projektov pre OPII ešte nezaručuje, že bude možné projekt z eurofondov financovať. Projekt musí po zaradení do prioritných prejsť administratívnym overovaním a odborným hodnotením. Pokiaľ splní všetky podmienky, podpisuje sa zmluva o nenávratný finančný príspevok, ktorá zabezpečuje financovanie z eurofondov za presne stanovených podmienok,“ vysvetlil komunikačný odbor rezortu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. „V prípade, že sa projekt nedostane do skupiny prioritných projektov, MDVRR SR bude hľadať financie na realizáciu zo štátneho rozpočtu,“ doplnil na margo kruhovej križovatky v Hnúšti.

Kniha receptov priblíži medové špeciality regiónu Gemer-Malohont

13. máj 2016 - 13:42

Tradičné i netradičné špeciality s medom budú obsahom pripravovanej knihy receptov z regiónu Gemer-Malohont, ktorú zostavuje Miestna akčná skupina (MAS) Malohont so sídlom v Hrachove.

Ako TASR informovala manažérka MAS Miroslava Vargová, za týmto účelom už začali so zbieraním a zhromažďovaním regionálnych receptov. „Naším cieľom je prostredníctvom zberu receptov a zostavenia knihy prispieť predovšetkým k zachovaniu tradičnej gastronómie tohto regiónu so zameraním na med. Kniha by mala zároveň obsahovať aj netradičné recepty, rôzne rady od včelárov, ako aj kontakty na nich, čím chce MAS pomôcť zviditeľniť ich prácu so včelami i produkciu miestneho zdravého medu a včelieho peľu,“ vysvetlila zámer Vargová.

Do zostavenia knihy receptov sa podľa nej môže zapojiť každý, kto pošle svoje odskúšané recepty na špeciality s medom alebo recepty starých mám z rôznych častí regiónu Gemer-Malohont. „Môže ísť o zákusky, koláče, hlavné jedlá, predjedlá, nápoje a ďalšie dobroty, v ktorých sa používa med. K receptu je možné pripojiť fotografiu jedla a písomný dokument, odfotený alebo naskenovaný, ktorý dokazuje, že ide o starý recept,“ priblížila Vargová s tým, že môže ísť aj o ručne písaný recept alebo akékoľvek iné fotografie zachytávajúce život so včelami.

„Vítané sú aj recepty zo starých kníh s regionálnou tematikou alebo zo starých zošitov či rodinných záznamov,“ pokračovala manažérka, podľa ktorej každý, kto sa do prípravy knihy zapojí zaslaním receptu, ju neskôr za odmenu získa. „Ďalšími odmenami budú balíčky včelích produktov od včelárov z regiónu, ktoré bude možné získať napríklad za najviac zaslaných tradičných receptov, najnetradičnejšiu špecialitu alebo najstarší recept, ktorý bude písomne doložený,“ dodala.

Recepty je možné posielať do 31. júla 2016 na emailovú adresu info@malohont.sk, prípadne poštou na adresu MAS Malohont, Sama Vozára 154, 980 52 Hrachovo. „Recept by mal obsahovať názov špeciality, potrebné suroviny vrátane uvedenia množstva, postup aj s dĺžkou varenia či pečenia a aspoň odhadom aj počet porcií. Potrebné sú tiež kontaktné údaje odosielateľa,“ zakončila manažérka.

Tisovčania remizovali s Olovármi

12. máj 2016 - 7:11

Hnúšťa vyhrala nad D. Strehovou, Klenovec pokoril Revúčku.

Iskra získala tri body

V piatej lige (skupina D) boli na programe stretnutia 20. kola. Hráči FK CSM Tisovec pokračujú v jarnej neporaziteľnosti. Domáce prostredie však nevyužili naplno, rozišli sa v ňom nerozhodne s OFK Olováry, figurujúcim na druhom mieste. Diváci sa korenia futbalu nedočkali. Hnúšťanská Iskra na svojom trávniku nezaváhala, pokorila TJ Prameň Dolná Strehová. Rozhodol o tom v závere Marian Petrok.

FK CSM Tisovec – OFK Olováry 0:0
Domáci sa nedokázali strelecky presadiť. O ich triumfe mohol rozhodnúť v 77. min kapitán Ján Dacho, lenže nepremenil pokutový kop. Tisovčania klesli vinou horšieho skóre z tretej na štvrtú priečku, nazbierali 37 bodov(jedenásť víťazstiev, štyri remízy, päť prehier). V prípade výhry nad Olovármi sa mohli posunúť na druhé miesto.
FK CSM: Košičiar – Hradovský (69. Szunyai), Slovák, Sivčevič, Vývlek – S. Zelenák (46. Boris Kriška), Dacho, Kubinec, Nagaj – Sudor, Masár.
FK Iskra Hnúšťa – TJ Prameň Dolná Strehová 3:2 (2:1)
V dramatickom dueli si nakoniec ukoristili tri body zverenci trénera Jána Rosiara ml. Hostia išli do vedenia v 7. min zásluhou Kollára. O vyrovnanie sa postaral v 38. min Matej Štefánik a misky váh na stranu Iskry naklonil v 40. min Michal Prečuch. Jej hráči však prišli o najtesnejší náskok v 85. min, do streleckej listiny sa znovu zapísal Kollár. Triumf domácich zariadil v 89. min ich hrajúci manažér a zároveň kapitán tímu Marian Petrok. Hnúšťania sa posunuli z deviateho na ôsme miesto, majú 29 bodov (deväť víťazstiev, dve remízy, deväť prehier).
Iskra: Katreniak – Vetrák (54. L. Petrok), M. Petrok, Foľko, Ladika – R. Prečuch (66. Brož), Očenáš, Štefánik, Jakubec – Hudec (81. M. Oláh), M. Prečuch.
TJ Družstevník Klenovec – ŠK Bastav Revúca – Revúčka 2:1 (0:1)
V nadstavbovej časti prvej triedy (skupina o záchranu, o 6. – 10. miesto) sa hralo štvrté kolo. Úvodný gól dali hostia v 7. min, jeho autorom bol M. Belica. Vďaka striedajúcemu Tomášovi Medveďovi však Klenovčania otočili nepriaznivý stav. Vyrovnal v 48. min a víťazný gól zaznamenal v 62. min. Zaujímavosťou je, že v bráne domácich chytal obranca Viktor Vince. Klenovec sa nachádza vo svojej skupine s 30 bodmi (osem víťazstiev, šesť remízy, sedem prehier) na druhej priečke.
Družstevník: Vince – Fiľo (46. Parobek), Boháčik, Miháľ, L. Bálint – L. Ulický, Bavala, L. Brndiar, Barto – P. Bálint, Pláštik (46. T. Medveď).

Z mládežníckych súťaží
Druhá liga starších žiakov Juh
TJ Sklotatran Poltár – FK Iskra Hnúšťa 7:0 (3:0)
Tretia liga dorastencov Juh
Hráči FK CSM Tisovec mali voľno.

 

Titul Šmatláka v debli a dva kovy k tomu

12. máj 2016 - 7:06

Dárius Bálint na umiestnil na tretej priečke vo štvorhre i v mixe.

Richard Šmatlák

Bývalý bedmintonista TJ Družstevník Klenovec Richard Šmatlák sa umiestnil na majstrovstvách Slovenska starších dorastencov trikrát na medailových priečkach. Tie sa konali v Trenčíne. Sedemnásťročný Hnúšťan, ktorý si oblieka dres Lokomotívy Košice, získal titul vo štvorhre. Jeho partnerom bol Samuel Ivanka (Lokomotíva Košice). Vo finále si poradili 2:0 na sety s najvyššie nasadenou dvojicou Horák/Hrnčár (Ilava, Trenčín).
V mixe sa dostal Šmatlák rovnako do finále. Po jeho boku sa predstavila Lenka Drotárová (Lokomotíva Košice). V boji o zlato však nestačili na najvyššie nasadenú dvojicu Horák/Pálková (Ilava, Lokomotíva Košice), podľahli jej 0:2.

Klenovský odchovanec bol najväčším favoritom na triumf vo dvojhre. Richard Šmatlák kraľoval totiž na troch podujatiach Grand Prix A-kategórie, na M – SR bol nasadenou jednotkou. Ale nepotvrdil to na kurtoch. V semifinále prekvapujúco stroskotal na rakete Trenčana Ludíka, s ktorým prehral 0:2. Šmatlák sa tak musel uspokojiť s bronzom.

V tejto sezóne sa tešil Šmatlák aj z tímových úspechov. Na národnom šampionáte dorasteneckých družstiev prispel v Prešove k titulu košickej Lokomotívy. S tímom Betpres Košice získal zlato v extralige seniorov. Športové gymnázium v Košiciach, na ktorom študuje, zas potiahol na školských M–SR v Liptovskom Mikuláši k prvenstvu (v kategórii chlapcov).

Na národných majstrovstvách v Trenčíne zápolil tiež Dárius Bálint (TJ Družstevník Klenovec) a v párových disciplínach skončil dvakrát na bronzovej pozícii. Vo štvorhre bol jeho partnerom Peter Janckulík (KBC Košice) a v mixe to bola Michaela Rajcová (M- Šport Trenčín). Bálint v obidvoch prípadoch podľahol v semifinále dvojiciam, v ktorých hral Šmatlák.
Dárius Bálint sa podieľal na tom, že Gymnázium M. Hrebendu v Hnúšti obsadilo na školských M – SR v Liptovskom Mikuláši druhé miesto.X