Skip to Content

DIVADELNÝ TÝŽDEŇ V DOME KULTÚRY

Po dvoch predstaveniach Divadla na peróne z Košíc so Slaným príbehom sme najmenším divákom Hnúšte a okolia pripravili prekvapenie. V stredu 28. marca členky bábkového divadla: Tatiana Emingrová, Soňa Juhaniaková a Zlatica Huľuková odohrali premiéru vlastnej hry, na motívy rozprávky O vodníkovi a krásnej Zuzane. Prvými divákmi boli detičky z materskej školy Nábrežie Rimavy. Po nich videli hru deti z Klokočovej a pozvaní boli škôlkari z Rimavského Brezova a Rimavskej Bani.
Takže v priebehu troch dní sa uskutočnilo okrem premiéry až päť repríz.
pani Richtarka
V piatok 30. marca o 14.00 hodine sa predstavil hnúšťanským pedagógom, pri príležitosti Dňa učiteľov, divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna s hrou Ferka Urbánka PANI RICHTÁRKA. Dnes v postmoderných časoch divadla, by mohol Urbánek znieť ako istá malá provokácia. Shakespeare, Čechov či Beckett sa žiadnymi plastickými operáciami textu z neho stvoriť naozaj nedajú. Nie je to ani potrebné. Pani richtárka , obraz ľudu v troch dejstvách so spevom je divadelný text z autorovho posledného tvorivého obdobia.

V Urbánkových textoch, Pani richtárka nie je výnimkou, sa objavuje aj náznak realistickejšieho sveta figúr či dramatického pôdorysu situácií, hoci naďalej ostáva verný samému sebe – nedeľnému, sviatočnému, pohodovému, optimistickému pohľadu na svet, plnému zvykoslovia, zábavy a tancov mládeže. Na hnúšťanskom javisku priestor dostali príbehy dvoch rodín, ktoré takmer v komixovej skratke prešli významnými životnými situáciami, ktorým by sme mohli aj hlbšie rozumieť – hoci majú nábeh k rozprávke. Urbánkov kresťanskou etikou prestúpený dramatický svet a ľudia v ňom, boli v dnešných časoch kultu zlatého teľaťa a opáleného tela aspoň malým vytrhnutím z ohlušujúcej reality i skromným tichým sviatkom, o ktorý sa tiež usiloval.

Martin Pliešovský, MsKS

Komentáre

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Dobrý dialóg

Dobrý dialóg :-)X