Skip to Content

Potomkovia JÁNA FRANCISCIHO sa stretli v Hnúšti

Potomkovia Janka Francisciho v Hnusti
Šiesty september 2007 sa zapíše do hnúšťanskej kroniky zlatými písmenami.
Pri pomníku Jána Francisciho sa stretli jeho potomkovia po prvorodenej dcére Márii. Prapravnukov a prapravnučky a ich deti slávnostne uvítal zástupca primátora Martin Pliešovský spolu so zborom pre občianske záležitosti pri MsÚ v Hnúšti v obradnej sieni mestského úradu.
Po dojímavom kultúrnom programe skupinka priamych potomkov pietnym aktom k Francisciho pomníku položila kytice a veniec. Zastavili sa i na mieste jeho rodného domu a prezreli si aj centrum nášho mesta. Neskrývajúc dojatie z prijatia v rodnom meste ich prastarého otca sa neskôr besedovalo o rodokmeni a životných osudoch jednotlivých členov rodiny, ktorí sú dnes roztrúsení od Jelšavy, cez maďarský Jáger, Šalgotarián až po Miškovec.
Vnucka Francisciho
Žijúcich priamych potomkov po Francisciho dcére Márii je rovných 35. Mária narodená 1852 v Banskej Bystrici sa v roku 1870 v Revúcej vydala za Kolomana Tótha a mali dve dcéry: Annu Kornéliu Amáliu a mladšiu Máriu, ktorá neskôr používala meno Irena. Irena Tóthová narodená v Martine sa vydala za Františka Fricsa, s ktorým mala dve deti Máriu a Júliusa narodených v Rimavskej Seči. O sedem rokov neskôr sa Irena znovu vydala za Františka Feledyho, rodáka z Jelšavy a s ním mala dcéru Pirošku. Deti a vnuci Márie a Júliusa ako aj Pirošky sa stretli po prvýkrát na hnúšťanskej pôde, niektorí sa aj prvýkrát videli.
Zápisom do Pamätnej knihy mesta sa zavŕšilo srdečné, milé a poučné stretnutie potomkov nášho slávneho rodáka Jána Francisciho Rimavského.

Komentáre

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Mňa by len zaujímalo,kto

Mňa by len zaujímalo,kto tlmočil potomkom J.F.Rimavského,keď on sa musel z vlastnými vnúčatami rozprávať po maďarsky,lebo po slovensky nevedeli ani jeho zaťovia a ani vnúčence.

Ing.Radič Hnúšťa

V dobe, v ktorej Francisci

V dobe, v ktorej Francisci žil sa rozprávalo rôznymi jazykmi. Sám Francisci hovoril slovensky, maďarsky, nemecky aj latinsky. Maďarčinu študoval v Ožďanoch. Jeho prvá a jediná dcéra sa vydala za Kálmána Thóta a neskôr za Kálmána Fricsa, ktorí žili v prostredí maďarskom ako aj ich potomkovia. Niektorí potomkovia, ktorí sa tohto stretnutia zúčastnili, pochádzajú z Jelšavy, Gemerského Milhosťa i Rimavskej Soboty, tým tlmočníka nebolo treba. Avšak potomkom z maďarského Jágra, Šalgotariánu a Miškovca tlmočila Mgr. Gabriela Fussyová. Dúfam, že táto odpoveď je postačujúca.
S úctou
Martin Pliešovský, zástupca primátora mesta HnúšťaX