#
#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

V knižnici sa besedovalo so spisovateľkou JANOU PRONSKOU

Typ: ostatné
So spisovateľkou, ktorá sa v minuloročnej prestížnej ankete AWARDS Panta Rhei umiestnila v prvej päťke najlepších slovenských spisovateliek a v roku 2016 v tejto ankete obsadila krásne tretie miesto, s pani Janou Pronskou sme si spríjemnili popoludnie v strede týždňa. Z pracovnných povinností, či denných starostí nás preniesla do sveta romantiky, prešli sme sa po zámkoch a hradoch, prežili ľúbostné príbehy, boj nielen o trón, ale i o srdce vyvolenej.

Na besede sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí nielen z prostredia tvorby príbehov, ale i z jej osobného života. Sme veľmoc hradov, zámkov, zrúcanín, no málo sa o tom vie a pritom naša história ponúka úžasné príbehy, povesti a preto kým sa zrodí ucelený samotný historický román, autorka prebáda reálne historické pozadie týchto miest i príbehov, venuje veľa hodín štúdií, práci v archívoch a neustále "hrabanie sa" v minulosti. Ľubovniansky hrad a Spišský hrad sú jej "srdcovka". Obľúbené miesto pre písanie príbehov je na záhrade pod čerešňou a životom ju sprevádza okrem krásnej rodiny aj krédo - Nikdy sa nevzdávať svojich snov...  

V závere nám predstavila svoj posledný historický román Diablova zajatkyňa, na ktorý sa jej obdivovateľky už veľmi tešia a zároveň nám prezradila, na aký príbeh sa môžeme tešiť na jeseň tohto roku.

 

   Autorka, ktorej právom patrí titul – "prvá dáma slovenskej historickej romance" – pani Jana Pronská píše, odkedy sa naučila skladať písmenká do súvislých zmysluplných viet. Svoju prvú knižku vydala v roku 2008 pod názvom Zlatníkova chovanica a odvtedy plní aj sny čitateliek v pravidelných intervaloch, zväčša dvakrát ročne, no v šuplíku má vždy niekoľko naraz rozpracovaných príbehov, ktoré musia dozrieť, o inšpiráciu teda nie je núdza.

 

Ďakujeme za spoločnosť spisovateľke Jane Pronskej ako aj všetkým hosťom na besede.

 

Tešíme sa opäť na ďalšie stretnutie :)

 

Knižnica prof. Štefana Pasiara v Hnúšti


Vytvorené: 15. 6. 2018
Posledná aktualizácia: 15. 6. 2018 11:35
Autor: Správca Webu