#
#
#
#
#

Výber jazyka

Obsah

Ján Jackuliak


Ján Jackuliak
Sú medzi nami aj takí!
Seriál o obyvateľoch Hnúšte.

Čo o nich vieme?
Chodíme okolo nich. Zdravíme sa s nimi. Bývame spolu v tomto meste. Jeden je mladý, druhý starší, tretí už poberá dôchodok. Vieme ale o nich viac? Čo robia, aké majú starosti, akého koníčka? Práve takýchto ľudí vám chceme predstaviť v našom seriáli. Nenápadných a predsa výnimočných.

 

Nôž je jedným z prvých nástrojov človeka. Ako primitívne nože slúžili spočiatku odštiepky kameňa, až v dobe bronzovej a železnej sa podoba noža značne diferencovala. Nôž hral odjakživa rozhodujúcu úlohu pri love, obrane a spracovaní potravy, a v modernej dobe patrí medzi najbežnejšie predmety každodennej potreby. Nôž bol zároveň v priebehu svojej histórie povýšený na umelecký predmet a napríklad nože vyrobené z damaškovej ocele sa stali objektom zberateľov.
To bol úvod o nožoch, ale čo povedať o majstroch nožiaroch alebo ako sa zo strojára stane človek, ktorému sa poddávajú rôzne kalené ocele. Takým majstrom je Ján Jackuliak, ktorý o nožoch veľa vie, vyrába ich, s nimi a za nimi precestoval už kus Európy.


Ako ste sa dostali k tomuto koníčku ( remeslu ) a ako sa Vám podarilo presadiť sa?

Ako strojár som od učňa skúšal tvoriť z rôznych kovových materiálov. Skúšal som obrábanie, brúsenie a iné techniky. Ako každého chlapca aj mňa zaujímali nože, snažil som sa dostať k rôznym literatúram, prípadne posudzoval rôzne hotové výrobky. Asi pred trinástimi rokmi som sa zúčastnil výstavy nožov v Příbrami, kde som už išiel s prvými výrobkami, lebo ma vyhecovalo známe príslovie o „zlatých českých ručičkách“. Tak som sa chcel popasovať a dokázať, že aj na Slovensku môže vyrásť majster nožiar.


Nôž sa skladá z dvoch hlavných častí. Čepele a rukoväte. Obe vyrábate?

Čepele robím z polotovarov zo švédskej a českej ocele – nerezovej alebo damaškovej. Rukoväte z dreva nášho i exotického, z kostí (hovädzej, jelenej, pštrosej aj mamutoviny), parohoviny a rohoviny. Záleží od objednávky zákazníka.


Spod Vašich rúk isto nevyšli dva rovnaké nože. Každý je originál. Aký tvar je Vám najbližší, a aký materiál najradšej spracúvate?

Nemám obľúbený typ.


Zúčastňujete sa výstav. Kde ste zožali najväčší úspech? Bol niektorý Váš nôž ocenený alebo sa stal súčasťou niektorej prestížnej zbierky?

Zúčastňujem sa medzinárodnej výstavy v Bratislave, kde som bol dvakrát ocenený. Na výstave CASOVIA US STEEL v Košiciach bol môj nôž ocenený ako TOP KNIFE. Mám ceny - od vedenia Technického múzea v Brne, z výstav v Svätom Antone za poľovnícke nože. Moje výrobky sa nachádzajú v Anglicku, Rakúsku, USA, Maďarsku, Švajčiarsku a Čechách.


Ďakujeme za rozhovor a prajeme Vám, aby Vaše majstrovstvo rástlo a aby sa Vám podarilo vyrobiť ešte mnoho nožov – klenotov.

Jaroslav Piliarik, Hilda Ginisová, Ing.Pavel Košarník