#
#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Ako sa budú meniť platby za teplo pre rok 2019?

Typ: ostatné
.Cena tepla v Hnúšti je už niekoľko rokov stabilná. Po výraznom poklese fixnej zložky ceny tepla v roku 2016, čo sa podarilo dosiahnuť vďaka dohode výrobcu tepla, spoločnosti Rimavská energetická, s.r.o., s Mestským zastupiteľstvom v Hnúšti o novom nastavení majetkových a nájomných vzťahov, je výroba a dodávka tepla v meste dlhodobo stabilizovaná a platby odberateľov za teplo majú klesajúci trend.

Dozornú radu spoločnosti informoval konateľ Rimavskej energetickej, s.r.o., Ivan Ďudák. 

Pre väčšinu výrobcov tepla na Slovensku predstavuje najväčšie riziko v cenovej oblasti vývoj cien palív na svetových trhoch. Najmä vývoj cien zemného plynu. Extrémne sa to prejavuje práve v tomto roku, keď cena plynu na burze EEX vzrástla z januárovej hodnoty 18,10 EUR/MWh na súčasných 25 EUR/MWh, čo je nárast o 38% ! Keďže tieto ceny sa prenášajú do nárastu nákladov teplárenských spoločností, čaká Slovensko v budúcom roku nárast cien plynu, tepla aj elektriny.

To však neplatí pre teplo v Hnúšti. Keďže v našom meste je viac ako 95% tepla vyrábaného využitím biomasy, vývoj na trhu s plynom sa nás nedotýka. Aj preto sa variabilná zložka ceny tepla pre rok 2019 nebude vôbec meniť!

Malá zmena nastane len vo fixnej zložke ceny. Táto zmena je spôsobená len administratívnym prepočítaním tzv. regulačného príkonu odberných miest. Ak sa teda jednotková fixná cena tepla v budúcom roku zvýši z tohtoročnej hodnoty 249,29 EUR/kW na hodnotu 254,41 EUR/kW, vyzerá to ako zdraženie. Lenže nie je. Zároveň totiž dochádza k poklesu celkového regulačného príkonu odberných miest v Hnúšti z hodnoty 2.252 kW na 2.205 kW.   Takže odberatelia za túto zložku ceny nakoniec zaplatia menej ako v roku 2018.

Aj teraz sa teda naplno ukázala zmysluplnosť rozsiahlych investícií do obnovy centrálneho systému vykurovania v Hnúšti, ktoré spoločnosť Rimavská energetická, s podporou mesta, realizovala v uplynulých rokoch. Je jasné, že ani v budúcnosti sa nemusíme obávať žiadnych výrazných negatívnych zmien.

 

Ing. Danka Kiráľová, členka dozornej rady spoločnosti

 


Vytvorené: 5. 11. 2018
Posledná aktualizácia: 5. 11. 2018 09:25
Autor: Správca Webu