#
#
#
#
#

Výber jazyka

Obsah

Anka Morongová


Anka MorongováSú medzi nami aj takí!
Seriál o obyvateľoch Hnúšte, ktorých niečo zaujíma.

Čo o nich vieme?
Chodíme okolo nich. Zdravíme sa s nimi. Bývame spolu v tomto meste. Jeden je mladý, druhý starší, tretí už poberá dôchodok. Vieme ale o nich viac? Čo robia, aké majú starosti, akého koníčka? Práve takýchto ľudí vám chceme postupne predstaviť v našom seriáli. Nenápadných a predsa výnimočných.


Mladá, pôvabná slečna, študentka miestneho gymnázia, o ktorej by si každý myslel, že svoj voľný čas venuje móde, populárnej hudbe, alebo diskotékam. Opak je však pravdou, lebo Anka Morongová, septimánka GMH, sa okrem učenia venuje aj rôznym ručným prácam. Pustila sa do netradičného stvárnenia veľkonočných vajíčok, vyšívania obrazov, figúriek z vyfúknutých vajec, či modelov zo špajdlí.


Od kedy sa venujete ručným prácam a kto Vás k tomu motivoval?

Už ako sedemročná som vyšívala krížíkom a k tejto záľube ma priviedla moja mamina, ktorá mi ukázala rôzne techniky. Čo sa týka modelov zo špajdlí, to som odpozorovala od môjho otca, ktorý ich vytvoril niekoľko. Posledné výrobky sú z mojej vlastnej fantázie.


Okrem inšpirácií, ktoré ste prevzali od rodičov, aké námety, a odkiaľ ich najčastejšie čerpáte?

Keďže sa blíži Veľká noc dala som sa na výrobu netradičných vajíčok zo škrobených nití, taktiež figúriek, ktoré sú z vyfúknutých vaječných škrupín a tieto navodzujú atmosféru blížiacich sa veľkonočných sviatkov. Niektoré námety preberám z časopisov a obrazy, ktoré vyšívam krížikom dávam zarámovať a tieto potom dotvárajú pohodu našej obývačky.


Ste študentka, ktorej obľúbeným predmetom je matematika, čiže predmet pre technicky zameraného človeka. Ak nepočítame, že okrem rátania krížkov pri vyšívaní inde matematiku pri Vašich ručných prácach nepoužívate, ako sa Vám darí skĺbiť umeleckú abstrakciu s racionálnym predmetom?

Aj keď mám rada ručné práce a venujem im veľa voľného času, prvoradým mojím cieľom je úspešne zmaturovať a potom sa dostať a študovať na ekonomickej fakulte.

Ďakujeme za rozhovor, prajeme veľa úspechov v škole, budeme Vám držať palce na mature a nech spod Vašich rúk vychádza ešte veľa pekných prác.

Jaroslav Piliarik, Hilda Ginisová, Ing.Pavel Košarník