#
#
#
#
#

Výber jazyka

Obsah

Miroslav Meluš


Miroslav MelušSú medzi nami aj takí!
Seriál o obyvateľoch Hnúšte, ktorých niečo zaujíma.

Čo o nich vieme?
Chodíme okolo nich. Zdravíme sa s nimi. Bývame spolu v tomto meste. Jeden je mladý, druhý starší, tretí už poberá dôchodok. Vieme ale o nich viac? Čo robia, aké majú starosti, akého koníčka? Práve takýchto ľudí vám chceme predstaviť v našom seriáli. Nenápadných a predsa výnimočných.


Pozrieť sa na okolitý svet cez objektív fotoaparátu a zachytiť jeho verný obraz potrebuje mnoho citlivosti a umeleckého prístupu. Čo povedať však o človeku, ktorý reálny obraz pretvorí podľa vlastného duševného vnemu a prenesie na papier alebo plátno pomocou štetca, farebných cerúz, či uhlíka. Takým je Miroslav Meluš, ktorého koníčkom je maľovanie.


Vieme, že lesáci majú blízky vzťah k umeniu, lebo pobyt v lese na čerstvom vzduchu zušľachťuje a zostruje cit pre harmóniu. Farby, ktoré mieša matka príroda si našli cestu do Vášho vnútra. Kedy ste ich prvýkrát položili na papier a aký obraz to bol?

S maľovaním som začal v Ľudovej škole umenia, kde mi prvé základy dal pán učiteľ Bacík. Aký bol môj prvý výtvor si už nepamätám, ale určite to bola kresba na papier.


Výtvarných techník je veľmi veľa, korá Vám najviac učarovala?

Jednoznačne olejomaľba, s ktorou som začal asi pred štrnástimi rokmi.


Pri Vašom povolaní, keďže ste lesník, by sme predpokladali, že najčastejším Vašim námetom bude hora a všetko, čo je v nej. Je to tak?

Áno. Príroda a hlavne slovenská, tá ma najviac oslovuje, preto aj moja tvorba je zameraná na krajinky a krajinomaľbu. Väčšinou si vyberám námety z pohľadníc alebo z dobrých fotografických záberov. Takto už mám premyslený aj nový obraz a to je pohľad zo Štepovho vrchu na Hnúšťu v zime.


Maľujete najviac na plátno,ale niektoré práce máte aj na lepenke. Koľko času Vám zaberie asi jeden obraz a do akých rámov ich dávate?

Na túto otázku je veľmi ťažko odpovedať, lebo každé dokončenie obrazu závisí nielen od veľkosti, ale aj od náročnosti. Niekedy maľujem pol hodiny denne a niekedy aj tri hodiny. Nikdy neviem povedať, či som obraz už dokončil alebo či ešte je na ňom čo dotvoriť. Obrazy rámujem do kupenských rámov, ale v poslednej dobe mi ich vyrába otec, ktorý vie veľmi zručne spracovať drevo.


Ďakujeme za príspevok do nášho seriálu a prajeme Vám nech Vaše obrazy prinášajú radosť nielen Vám, ale mnohým ľuďom.

Jaroslav Piliarik, Hilda Ginisová, Ing.Pavel Košarník