#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Ján Bálint: o najstaršom hnúšťanskom kolárovi


Ján BálintSú medzi nami aj takí!
Seriál o obyvateľoch Hnúšte, ktorých niečo zaujíma.

Čo o nich vieme?
Chodíme okolo nich. Zdravíme sa s nimi. Bývame spolu v tomto meste. Jeden je mladý, druhý starší, tretí už poberá dôchodok. Vieme ale o nich viac? Čo robia, aké majú starosti, akého koníčka? Práve takýchto ľudí vám chceme predstaviť v našom seriáli. Nenápadných a predsa výnimočných.

Kedysi dedina stála, padala, točila sa v závislosti od jeho rúk a šikovnosti. Poslúchalo ho drevo, väčšinou tvrdé, húževnaté. Rozumel si aj so železom. Každý jeho výrobok niesol pečať dokonalého technického využitia so známkami umeleckého dotvorenia.
Hovoríme o Jánovi Bálintovi, najstaršom hnúšťanskom kolárovi – dnes 89 ročnom.

 

O kolarovi O kolarovi


Odkedy ste sa upísali drevu a kde ste sa vyučili?

Môj otec bol kolár. Keďže robota s drevom ma vždy bavila a mal som to, dá sa povedať z prvej ruky, tak som sa dal na túto dráhu aj ja. Už v sedemnástich rokoch som učňoval u otca a tovarišskú skúšku som zložil v Tisovci. 3.marca 1941 som narukoval na vojenčinu do Sabinova. Pred frontom ma zachránilo remeslo- pracoval som ako vedúci v stolárskej dielni.


Aký bol Váš prvý výrobok? Vydaril sa?

Samozrejme prvé bolo koleso. Neskôr som robil aj celé vozy - „seňanje aj šajtáre“.
 

O kolarovi O kolarovi O kolarovi


Z akého dreva ste vyrábali vozy?

„Kolesá mali hlavy brezovie, špice agáčovie alebo dubovie, bahry bukovie. Ojá a lojtry boli brezovie, no na seňaných vozoch boli smrekovie alebo jedľovie lebo boli dlhšie. Rôzvory sa vyrábali z buka a snice z buka alebo agáča.“
 

o Kolarovi O kolarovi


Koľko vozov prešlo Vašimi rukami?

Počet si nepamätám, ale ich kolesá hrkotali od klenovského chotára až po Krokavu.


Vieme, že remeslu nedáte pokoj ani teraz. S čím sa ešte zabávate?

Ešte vyrábam kosiská, hrable, poriská do motýk a sekier, predtým som vyrábal aj lyžice, habarky, varešky a pre svoju potrebu aj korýtka. Teraz však nemám dostatok dreva na takéto výrobky.


Vieme, že ste okrem práce s drevom mali aj iné záujmy. Aké?

Hral som futbal, venoval som sa folklóru – rád som spieval aj tancoval. Členov folklórneho súboru Rimavan som naučil staré klenovské tance. Pesnička ma doteraz neopúšťa, aj pri robote si rád zaspievam.

Prajeme Vám, ujo Janko, do ďalších rokov aby zdravie slúžilo, ruky poslúchali a dostatok dreva, aby ste sa nenudili.