#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Tatiana EMINGROVÁ, učiteľka MŠ na Nábreží Rimavy


Tatiana EMINGROVÁSeriál o obyvateľoch Hnúšte, ktorých niečo zaujíma.

Čo o nich vieme?
Chodíme okolo nich. Zdravíme sa s nimi. Bývame spolu v tomto meste. Jeden je mladý, druhý starší, tretí už poberá dôchodok. Vieme ale o nich viac? Čo robia, aké majú starosti, akého koníčka? Práve takýchto ľudí vám chceme postupne predstaviť v našom seriáli. Nenápadných a predsa výnimočných.


Tatiana EMINGROVÁ
Svoj voľný čas delí na viacero koníčkov.
Tým prvoradým sú jej vnúčatá.
Druhým je spev v ženskej speváckej skupine folklórneho súboru SINEC.
Tretím koníčkom je bábkoherectvo. A o tom práve chceme rozprávať.

 

Ako ste sa dostali k bábkam?

Od detstva som sa rada hrávala s bábikami. Doma ich mám veľa, dnes im už len šijem šaty pre radosť vnúčat. Keďže ako učiteľka MŠ viem, že deťom sa páči bábkové divadlo a v Dome kultúry osirelo, mrzelo ma to, a tak hrávame s kolegyňami už 5 rokov. Najprv sme museli bábky poopravovať, oprať im šaty a vymeniť vodiace šnúry.


Vieme, že aj Vaše kolegyne Soňa a Zlatka sú tiež učiteľky MŠ N.R. To isto prospieva tvorbe scenárov, ako i pri realizácii hier. Aké hry najradšej vymýšľate a ktorá postavička je Vaša najobľúbenejšia?

Zlatka Huľuková a Soňa Juhaniaková, to sú dnešné, najdlhšie pôsobiace členky bábkového krúžku. Spolu vymýšľame a prispôsobujeme rôzne rozprávky do dramatickej podoby podľa bábok, ktorými divadielko disponuje. Keďže deti majú najradšej hry so zvieratkami, v každej musí nejaké účinkovať. Moja najobľúbenejšia bábka je drak.


Ako vo veľkých divadlách, určite aj vám sa stanú rôzne príhody.Vypadne text, zamocú sa vodiace šnúry, prípadne nefunguje magnetofón. Priblížte nám nejaký taký trapas, a ako ste z neho vybruslili?

Takých trapasov bolo viac - napr. keď ochorela bábkoherečka a zastupovala ju iná, splietli sa šnúry a bábka sa na pódiu nepohybovala. Vyriešila to jednoducho, ale neprofesionálne. Bábka namiesto odchodu bočným východom zo scény vyletela ponad kulisy smerom k rozosmiatym hercom. Ďalší prípad bol, keď sa sediacej bábke zaplietli šnúry do stoličky a nemohla vstať. Pomohla improvizovaná zmena textu a deduška boleli veľmi nohy a tak sa nemohol pohybovať.


Hrávate s bábkami, ktoré sa nazývajú marionety a niektoré už majú aj okolo 40 rokov. Hrávate s nimi rady, a akú hru ste pripravili našim malým divákom najbližšie?

Nepozeráme na vek bábok, každá nám je milá a s každou rady hráme. Najbližšia premiéra bude s hrou " O vodníkovi a krásnej Zuzane".


Ďakujeme za rozhovor, prajeme Vám veľa tvorivých síl a veľa, veľa vďačných rozžiarených detských očí.

Jaroslav Piliarik, Hilda Ginisová, Ing.Pavel Košarník