Výber jazyka
- sk
- en
Obsah
Historické pohľady na výstavbu futbalového štadióna
Staré futbalové ihrisko bolo situované v minulosti smerom západo-východným a myšlienka zmeniť tento stav prišla v roku 1951, keď bola v republike vyhlásená akcia „50 vzorných ihrísk“.
Prvý amatérsky zhotovený „dvoj“ záber dokumentuje tento stav.
A preto sa 7. augusta 1951 v sále Robotníckeho domu zišli kompetentní zo závodnej sokolskej jednoty Chémia Hnúšťa, aby sa poradili o stavbe nového ihriska a ľahkoatletickej dráhy. V samotnej juhovýchodnej časti tréningového ihriska boli v tom čase súkromné lúky.
Na druhom obrázku vidíme uja Zvaru odvážať si seno na statných volkoch.
Polohopisné, či výškopisné zameranie plochy pred zahájením výstavby previedol Ing. Rozdobuďko, figurantom mu bol Ali Andrezál a pomáhal im aj Pavel Bálint z Rimavského Brezova, ktorý bol pracovníkom meračského úradu v Hnúšti.
8. decembra 1952 sa buldozér Lesostavu z Revúcej zahryzol do zeminy a výstavba areálu bola týmto fyzicky zahájená.
Práce sa teda začali, trápenia však bolo mnoho. Hlavným buldozeristom bol pán Kozlok a pochádzal od Revúcej.
Buldozér pracoval, no vyčerpával strojníka.
Aby plocha bola rovná nezostávalo nič iné ako lopata a krompáč, fúrik a huntík. Zemina sa odvážala na banskom huntíku.
S týmto náradím pracovali chlapi na fotografii označení číslami títo: 1-Béla Juríni, 2-Kamuka Heinc, 3-Fero Brož, 4-Pišta Bartho a 5-Paľo Bubanský.
Na jar roku 1955, pred prvou čs. Spartakiádou pri úpravách plochy pomáhali aj vojaci šafárikovskej posádky, s ktorou mala fabrika „patronátnu družbu“.
Jemné, posledné dorovnanie plochy budúceho ihriska zameral Ing. Karol Morár a hlavným majstrom v tejto činnosti bol Miki Krátky.
Plocha po zarovnaní sa pobránila „pásakom“
a Mikuláš Krátky zasial trávnaté semeno.
Tráva sa samozrejme prijala a ihrisko tak dostalo dlhoočakávanú zelenú tvár.
Už zostávalo vybudovať len ľahkoatletickú dráhu. Tú zameral Ing. Filipiak a obrubníky sa zakladali pod odborným vedením Mikuláša Krátkeho.
Technickú pomoc ochotne a bezplatne poskytoval vedúci odboru výstavby SLZ Ing. Karol Morár, ktorý neskôr 2. decembra 1976 tragicky zahynul vo veku 54 rokov. Fotografia s priateľmi ho zvečnila pri výstavbe štadióna.
Zľava:
D. Zoller, Ing. Morár, Oto Brož, Barna Lukáč s deťmi a Števo Ginis. Obdivovateľov a morálnych podporovateľov tohto diela zachytila fotografia priamo na stavbe.
Zľava: Laci Tóth, Sakáloš, Fero Brož, Árpi Heinc, Jano Belica, Oto Brož a Jožko Hinka.
Dúfam, že mi pamätníci odpustia občasné familiárne oslovenie osôb, z ktorých už mnohí nežijú a mnohí sú vo veku, ktorému prislúcha najvyššia úcta, ale kronika ich uvádza tak a teda len zachovávam autentičnosť, ktorá sa mi aj napriek uplynutým rokom zdá byť na mieste.
Autor: Mgr. Martin Pliešovský, fotografie z archívu autora