#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Drahoslava Krankušová


Drahoslava KrankušováSú medzi nami aj takí!
Seriál o obyvateľoch Hnúšte, ktorých niečo zaujíma.

Čo o nich vieme?
Chodíme okolo nich. Zdravíme sa s nimi. Bývame spolu v tomto meste. Jeden je mladý, druhý starší, tretí už poberá dôchodok. Vieme ale o nich viac? Čo robia, aké majú starosti, akého koníčka? Práve takýchto ľudí vám chceme predstaviť v našom seriáli. Nenápadných a predsa výnimočných.


Ľudia majú veľmi mnoho koníčkov. Zbierajú, vyrábajú, pestujú. Nájdu sa aj takí, ktorí svojim výrobkom dajú nielen krásu, ale aj chuť. Taká je aj pani Drahoslava Krankušová, ktorá všetok svoj voľný čas venuje sladkej kráse. Je totiž známa cukrárka.


Aké je Vaše pôvodné povolanie, a ako a kedy ste sa dostali k tortám a zákuskom?

Pôvodným povolaním som krajčírka a k pečeniu som sa dostala len pred tromi rokmi.


Vašou doménou sú takzvané sušené torty. Prečo práve tieto ? Robíte aj iné pečivo?

Pečenie týcho cukrárenských výrobkov ma zaujalo hlavne preto, lebo je to práca náročná a vyžaduje veľa sústredenia. Nikdy ma nezaujímali jednoduché veci, preto aj tieto sušené torty som prijala ako výzvu, s ktorou sa už tri roky potýkam a myslím si, že ľudia z môjho okolia sú s nimi spokojní.


Zdobenie hotovej torty vyžaduje tiež pevnú ruku, cit a zmysel pre krásu. Vymýšľate sama, či chodíte niekde na námety?

Inšpiráciu beriem podľa rôznych kritérií. Či je to dar z lásky, alebo povinnosti, k výročiu, mladému alebo staršiemu. Tak isto aj tvary závisia od týchto okolností.


Ste známa svojou cukrárenskou špecializáciou. Čo však také pečivo starých mám – makovník, orechovník, lekvárové buchty alebo štrúdľa? Upečiete aj niečo z tohto?

Časove som veľmi vyťažená a ako som už spomenula, takéto pečenie ma neláka, lebo je pre mňa jednoduché. Potrebujem sa s pečením pozabávať – nakresliť tvar, pripraviť a nechať sušiť pláty, dodržať dobu sušenia, namiešať správnu plnku.


Ďakujeme za nahliadnutie do Vašej kuchyne a prajeme, nech Vaša sladká krása sa vždy lahodne rozplýva na jazýčkoch labužníkov a spríjemňuje nielen slávnostné, ale i všedé udalosti.

Jaroslav Piliarik, Hilda Ginisová, Ing.Pavel Košarník