#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Zaujímavosti z expozícií v našich múzeách I.

Typ: ostatné
foto Týmto článkom začíname novú sériu príspevkov, ktorých zámerom bude priblížiť zaujímavé exponáty, ktoré sú vystavené v expozíciách múzeí v rámci mesta. Dnes sa bližšie pozrieme na zaujímavosti zo železolejárne v Maši.

História spracovania a ťažby železa v Maši siaha minimálne do 17. a 18. storočia, keď tu stáli dve slovenské pece, nazývané dúchačky. V 18. storočí vznikla aj prvá skutočná železiareň na území mesta Hnúšťa, prvá písomná zmienka o nej je z roku 1772. Spracovávala železnú rudu z okolitých kopcov, či už zo Sinca na pravej strane rieky Rimava, alebo z Ostrej na opačnom brehu. Továreň vo svojich hámroch vyrábala súčiastky k strojom, kachle, mreže, rúry, ale i bežné náradie – čakany, motyky, rýle, hrable, vidly lopaty, či chýrne „rimasekery“. Zaujímavosťou je že sa tu odlievali nielen uvedené náradia ale aj rôzne dekoračné predmety ako sú napr. rôzne sochy(viď.obr.), zrkadlá alebo obrazy, ktoré tvorili výzdobu domácností. Odlievali sa tu aj kríže na hroby, ktoré môžete nájsť najmä v Maši, ale aj na cintorínoch v  Hnúšti a Likieri.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac a spomínane dekoračné predmety(a nielen tie) vidieť na vlastné oči, môžete tak urobiť po objednaní sa do Stálej expozície histórie priemyslu v Hnúšti, ktorá sa nachádza v takzvanom Lihánich dome na Klokočovej ulici. Na prehliadku je potrebné sa objednať najlepšie pár dní vopred na tel. čísle 047/2028829.

Tešíme sa na Vašu návštevu.


Vytvorené: 20. 10. 2023
Posledná aktualizácia: 20. 10. 2023 8:47
Autor: Správca Webu