#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

78. výročie Slovenského národného povstania

Typ: ostatné
78. výročie Slovenského národného povstania Smutné spomienky sa vynárajú v našich mysliach vždy, keď sa zahľadíme na pomníky, ktoré stoja na pamiatku padlých bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní. Už od včera na mnohých miestach v našej vlasti si žijúci pripomínajú významné obdobie v histórii nášho slovenského národa – 78. výročie SNP.

Náš hrdinský národ pred 78. rokmi povstal proti okupantom, ktorí vo vojnou zmietanej Európe šírili nenávisť, násilie, rasizmus a holokaust, páchali zverstvá aj na civilnom obyvateľstve. Neváhali položiť svoje životy za ideály slobody, spravodlivosti a demokracie. Vzdávame úctu všetkým, ktorí v týchto bojoch prežili, a z ktorých väčšina z nás už žiaľ nie je medzi nami. Ďakujme im, že sa v najťažších chvíľach dokázali postaviť na správnu stranu v mene ideálov slobody, humanizmu a demokracie.
Ľudskosť, úcta, demokracia a mier by sa mali stať trvalými hodnotami nášho milovaného Slovenska v úcte k tým, čo za tieto hodnoty bojovali a umierali v Slovenskom národnom povstaní. Tento odkaz povstania majme prosím na pamäti, lebo je to odkaz vykúpený krvou a obeťami. Prijmime preto svoju zodpovednosť za Slovensko a nesme ju tak statočne, ako to dokázala povstalecká generácia.
"Rozpovedz otec synovi, syn zase synovi
to vzácne tajomstvo, vždy nech sa obnoví.
Do pokolení krv tá tuhá musí prísť, čo vsiakla do zeme,
na mladé korienky nových čias, ako listy nádeje."
/úryvok z príhovoru zástupkyne primátora mesta M. Balaškovej/

Všetkým, ktorí sa pričinili o zachovanie histórie treba poďakovať, preto mesto Hnúšťa a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov udelil pamätný list Ing. Slavomírovi Bálintovi, Jolane Trnavskej, Márii Macháčkovej, Jánovi Štefánikovi, Mgr. Oľge Berceliovej, Pavlovi Kyseľovi.


Vytvorené: 30. 8. 2022
Posledná aktualizácia: 30. 8. 2022 15:02
Autor: Správca Webu