#
#
#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Čo v skutočnosti advent znamená?

Typ: ostatné
Zdroj: internetVčera, 2.12.2018, bol ten deň, kedy začalo to čarovné obdobie. 4 výnimočné týždne do Vianoc v sebe ukrývajú hlboké posolstvo a mnoho tradícií.

Väčšina z nás má asi tušenie, kedy sa začalo sláviť toto výnimočné obdobie. Keďže celé sviatky sú spojené s narodením Ježiška, advent má túto radostnú emóciu ešte prehĺbiť.

Už vo svojej podstate, keďže pochádza z latinského slova ‘adventus‘, znamená príchod Spasiteľa na svet. Sláviť sa začalo približne od 4. storočia. Adventné obdobie sa však, ako príprava na vianočné sviatky, ustálilo až od 11. storočia do podoby, v akej ju poznáme dnes - na posledné štyri týždne pred Štedrým dňom.

Vďačíme za to pápežovi Gregorovi (dovtedy mal advent 2-6 sviatočných nedieľ, no pravoslávna cirkev má dodnes 6 adventných týždňov ako obdobie čakania na božie narodenie).

Advent bol vždy časom pôstu, pri ktorom sa mali ľudia namiesto konzumovania nadmerného množstva jedla a pitia venovať zbožnému rozjímaniu a striedmosti.

 

ŠTYRI NEDELE PRED ŠTEDRÝM DŇOM - ČO SYMBOLIZUJÚ?

Prvou adventnou nedeľou, sa začína nový liturgický rok a každá adventná nedeľa má aj svoj špecifický liturgický význam.

Prvá nabáda na bedlivosť, druhá je v znamení pokánia, tretia radosti a štvrtá hovorí o udalostiach bezprostredne pred narodením Ježiša.

Advent napokon vrcholí vigíliou, čiže Sviatkom narodenia Pána. Každá z adventných nedieľ má aj svoje ľudové označenie – železná, bronzová, strieborná a zlatá.

Počas každej zo štyroch nedieľ zapaľujeme sviečku na adventnom venci. 

Svetlo štyroch postupne horiacich sviec vyjadruje prichádzajúceho Ježiša, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je „svetlo sveta“.

V našich končinách poznáme adventné vence hlavne so štyrmi sviečkami, no po správnosti by ich malo byť päť. Každá z nich niečo symbolizuje: 

  • 1. sviečka je pomenovaná ako nádej, zapaľuje sa na prvú, tzv. železnú, adventnú nedeľu
  • 2. sviečka má symbolizovať mier, horí počas druhej, tzv. bronzovej, adventnej nedele
  • 3. sviečka znamená priateľstvo. Zapaľujeme ju počas tretej adventnej nedele - tzv. striebornej
  • 4. sviečka má názov láska. Svieti počas poslednej štvrtej, tzv. zlatej, adventnej nedele. 
  • čo symbolizuje 5. sviečka? Ak je súčasťou venca, mala by byť odlišnej farby ako ostatné sviečky - predstavuje samotného Ježiša Krista. Zapaľuje sa na Štedrý deň ako symbol jeho príchodu.

Pravý adventný veniec by mal byť vyhotovený do kruhu, čo znamená celistvosť, spojenie, jednotu. Jeho súčasťou by malo byť niečo zelené, napríklad vetvičky z ihličnatých stromov - symbolizujú životVeniec z prútia či slamy má odháňať zlých duchov a byť pre príbytok požehnaním.

Sviečky by sa mali zapaľovať vždy po smere hodinových ručičiek - tak plynie čas. Farbou adventu je fialová. Sú ňou vyzdobené sviečky v kostoloch, oltáre, ale napríklad aj sutana farára.

Aj doma by mal byť veniec so sviečkami vo fialovej farbe. V súčasnosti však už pôsobia na nás rôzne trendy a iba fialová to nebýva. Zlaté, strieborné, ružové, modré či iné odtiene zladené vo farbách výzdoby, no mali by ste vedieť, že práve fialová je farbou pokory a dôstojnosti.

Jednu sviečku môžete zameniť za ružovú, pretože tá je farbou priateľstva. Ide konkrétne o 3. sviečku na adventnom venci. A čo tá piata, ktorá symbolizuje Ježiša Krista a mala by byť zapálená na Štedrý deň? Patrí jej biela farba - znamená čistotu. Biela farba je zároveň chápaná ako slávnostná.

 

 

Zdroj: najmama.sk

 


Vytvorené: 3. 12. 2018
Posledná aktualizácia: 3. 12. 2018 10:08
Autor: Správca Webu