#
#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

BOLI SME V LEVOČI PRE INŠPIRÁCIU DO NAŠEJ VILY

Typ: ostatné
Uplynulý piatok (26.06.) sme v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Gemer navštívili Levoču, kde sme hľadali inšpiráciu pre zariadenie interiéru Petrivaldského vily, ktoré bude nasledovať po jej rekonštrukcii. 

Po celodennom programe sme odchádzali s tým, že sme ju určite našli, pričom hlavným hrdinom tohto dňa bol Matej Hrebenda a svet nevidiacich či inak zdravotne znevýhodnených ľudí.

Deň sme začali v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá dlhodobo spolupracuje aj s našou Knižnicou prof. Štefana Pasiara. Tu sme sa zoznámili s tým, ako vznikajú knihy pre nevidiacich a ako čím ďalej, tým viac pomáhajú aj v tejto oblasti informačné technológie. Priložiť ku knihe mobil, ktorý vám cez kód prečíta stranu v knihe, pozrieť si ako sa tlačia knihy v Braillovom písme alebo na vlastné oči vidieť, ako nevidiaci kontrolujú knihy pred ich tlačou, bol naozaj zážitok. Ďalší sa pridal v izbe Mateja Hrebendu, kde sme objavili aj veľkú časť nášho regiónu i mesta a miestami sme ostávali v pomykove, prečo je jeho životný príbeh prezentovaný viac v iných kútoch Slovenska viac, ako v tom našom. Čerešničkou na torte bola návšteva Múzea špeciálneho školstva v Levoči, ktorá očarila takmer všetky naše zmysly, a to doslova. Moderné múzeum zariadené interaktívnymi prvkami, vďaka ktorým sme si mohli pozrieť nielen vzácne exponáty z histórie špeciálneho školstva, ale aj vyskúšať si aktivity, ktoré hravým spôsobom prinútia človeka uvedomiť si, že zdravé oči alebo uši nie sú samozrejmosťou.

Verím, že raz sa nám niečo podobné podarí aj v Petrivaldského vile a Matejovi Hrebendovi tým vzdáme hold, ktorý mu patrí. Už v najbližších mesiacoch bude dizajnérom a architektom navrhnuté to, ako to bude vo vile vyzerať, pričom pri prezentácii návrhu nevynecháme ani občanov nášho mesta.

Miroslava Vargová

poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Hnúšti


Vytvorené: 3. 7. 2020
Posledná aktualizácia: 3. 7. 2020 09:19
Autor: Správca Webu