#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Mesto myslí ekologicky - má nový elektromobil

Typ: ostatné
Mesto myslí ekologicky - má nový elektromobil Mesto Hnúšťa získalo ešte v minulom roku dotáciu z Envirofondu na kúpu nového elektromobilu.

V tomto období, po zrealizovanom verejnom obstarávaní, bol do mesta dodaný nový elektromobil Nissan Leef. V súlade s plánom by mal byť využívaný hlavne v rámci mestského úradu, ale aj pre školy, či organizácie mesta. 

Elektrický automobil (elektromobil) je automobil, ktorý je poháňaný výlučne elektrickou energiou. Tú čerpá z akumulátora (batérie) integrovaného do vozidla, ktorý je nutné nabíjať z externého zdroja –  nabíjacej stanice alebo domácej zásuvky. Časť energie dokáže získať aj tzv. rekuperáciou, čo je premena kinetickej (pohybovej) energie elektromobilu na energiu elektrickú. Deje sa tak predovšetkým pri spomaľovaní vozidla a brzdení.

Pohonnou jednotkou elektromobilu je elektrický motor (elektromotor). Jeho výhodou je konštrukčná nenáročnosť a účinnosť, ktorá je v priemere 3-krát vyššia (90 %) ako u spaľovacích motorov (25 – 34 %).

Využívaním elektromobilu môže mesto ušetriť časť finančných prostriedkov na pohonných hmotách, pretože niet pochýb o tom, že pohonná „hmota“ elektromobilov, elektrina, je lacnejšia ako palivo pre spaľovacie automobily, benzín či nafta. Pohonná jednotka elektromobilov je oveľa jednoduchšia ako v prípade spaľovacích áut. Má preto oveľa menej pohyblivých častí, ktoré by sa pokazili a vyžadujú údržbu. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že jeho údržba bude oveľa lacnejšia, rovnako ako poplatky za servis.

Najzásadnejšiu výhodu a najdôležitejší, ale aj najznámejší benefit elektromobilov sú nulové emisie vypúšťané do ovzdušia. Zjednodušene to znamená lepšie zdravie pre našu planétu, a teda aj pre nás.


Vytvorené: 11. 3. 2019
Posledná aktualizácia: 11. 3. 2019 15:02
Autor: Správca Webu