#
#
#
#
#

Výber jazyka

Obsah

Vyučovanie v tieni COVID-19

Typ: ostatné
ilustračný obrázok Už tri mesiace prebieha na celom Slovensku vzdelávanie dištančnou formou z dôvodu prerušenia vyučovania na školách. Na začiatku sme si len hmlisto predstavovali, ako budeme učiť a ako sa budeme učiť. No čas letí ako voda a po prvotných neistých krôčikoch môžeme skonštatovať, že aj vďaka našim rodičom a našim žiakom sme túto pre nás všetkých novú situáciu zvládli.

Počas tohto náročného obdobia sme výučbu z hodiny na hodinu prispôsobili zmeneným podmienkam. Všetci sme si uvedomili, že najdôležitejšou v tejto situácii je a bude komunikácia. Naším hlavným komunikačným kanálom sa pre nás stal informačný systém Edupage, cez ktorý zadávame úlohy, vedieme rozhovory, dávame spätnú väzbu či sa navzájom povzbudzujeme. V apríli sme začali aj s online vyučovaním cez Skype či Zoom. Komunikujeme aj cez sociálne siete, mailom, formou SMS, v neposlednom rade aj telefonicky. Pri našej práci používame aj výučbové portály Alfbook, Fenomény sveta či Vieme po slovensky, pri výučbe cudzích jazykov aj obľúbenú výučbovú aplikáciu WocaBee. Veľkou pomocou je nám aj Zborovňa, ktorá prináša množstvo prezentácií, pracovných listov či rád od kolegov z iných škôl. Svoje zadania dopĺňame videami k danej téme, ktoré aspoň čiastočne nahrádzajú výklad učiteľa. Pravidelne sledujeme portál ucimenadialku a postupujeme podľa pokynov ministerstva a ŠPÚ. Súčasťou našej práce je nielen zadávanie úloh, ale aj ich kontrola a hodnotenie. Individuálne sa venujeme prácam svojich žiakov. K spätnej väzbe pristupujeme citlivo, snažíme sa našich žiakov povzbudiť a motivovať k spolupráci a k zodpovednosti. Spätná väzba má veľmi dôležitú funkciu aj pri komunikácii s rodičmi, pretože práve v tejto dobe je naša až nadštandardná spolupráca veľmi dôležitá. Tiež je potrebné spomenúť, že sme nezabudli ani na tých žiakov, ktorí nemajú prístup na internet. V týchto prípadoch sme rozbehli aj vďaka výbornej spolupráci s mestom zadávanie úloh cez naše asistentky učiteľa. 

A hoci sme už nikto nedúfali, že sa ešte vrátime tento školský rok do školských lavíc, pondelok 1.6.2020 sme sa dočkali malého 2. septembra. Naši prvostupniari s piatakmi nastúpili do školy. Všetci, deti, rodičia a aj naši učitelia, sa veľmi tešili zo vzájomného stretnutia. No to malo aj mierne trpkastú príchuť. Aj keď by sme sa chceli objať či podať si ruku, od prvých okamihov sa museli dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Obavy, že to bude náročné, sa veľmi rýchlo rozplynuli a naši žiaci prvý týždeň v škole zvládli na jednotku. Prvý deň sme sa rozprávali o svojich pocitoch a zážitkoch z korona obdobia. No už od druhého dňa sme začali pracovať. Počas dopoludnia prebieha vyučovanie. Je zamerané na rozvíjanie komunikácie, čítania, počítania, ale aj telesnej zdatnosti, výtvarnej  a pracovnej zručnosti. Všetkým žiakom, ktorí sa zúčastňujú prezenčnej výučby, je zabezpečená aj teplá strava v našej školskej jedálni. Prvostupniari majú popoludní možnosť využiť ŠKD. Toto všetko je náznakom toho, že sa náš život pomaly, ale isto vracia do normálnych koľají.

 

Pedagógovia ZŠ JFR Hnúšti


Vytvorené: 9. 6. 2020
Posledná aktualizácia: 9. 6. 2020 13:03
Autor: Správca Webu