#
#
#
#
#
#

Výber jazyka

Obsah

Z BORIŠOVA OČIAM NIČ NEUNIKLO

Typ: ostatné
Z BORIŠOVA OČIAM NIČ NEUNIKLO Druhý júlový víkend sme sa my, hnúšťanskí turisti vybrali spoznávať krásy Národného parku Veľká Fatra. Podotýkam, že nie po prvýkrát. NP Veľká Fatra patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria.

           Pre jedinečné prírodné krásy a zachovalosť územia bola Veľká Fatra vyhlásená v r. 1973 za Chránenú krajinnú oblasť a v r. 2002 bol zriadený ako najmladší národný park. Vybrali sme sa na Borišov, podľa nadmorskej výšky ôsmy v poradí. 1510 m n. m., kúsok rozprávkového kraja, neďaleko obľúbenej Ploskej. Výrazný vrch, ktorého svahy sú pokryté zeleňou, drevinami a kde-tu vykúkajúcimi skalami porastenými machom. Z vrcholu je dokonalý kruhový výhľad, ktorý je pastvou pre oči a zahreje aj pri srdci. Cestou môžete pozorovať nekonečné fatranské doliny, vrchy, ale i roztrúsené salaše a koliby. Kúsok pod vrcholom sa nachádza útulná Chata pod Borišovom.

            Toto všetko sa dočítate o národnom parku a Borišove na internete bez akýchkoľvek problémov. Ale vidieť a zažiť to na vlastnej koži, to sú neopakovateľné pocity. Bolo nás takmer 40, hnúšťania, rimavskosoboťania, tisovčania, poltárčanka, banskobystričan… . Myslím si, že o tejto turistickej akcii nie je potrebné písať román. Bola to akcia s množstvom „N“. Naplánovaná, nádherná, náročná, nenáročná, nezabudnuteľná, nevšedná, nezameniteľná, jednoducho naša.

            Spotené, ale spokojné tváre, pre niektorých aj s poriadnou svalovkou (ako som sa dopočula),  krásny okruh z Vyšnej Revúcej cez Borišov do Vyšnej Revúcej a na záver zaslúžené orosené poháre s pivečkom (svetlé, rezané, tmavé...).

            Aj návrat domov sme ešte stihli za slnka (čo tom teda nepredpokladala). Dôkazom vydarenej akcie je množstvo fotografických záberov, naše už len spomienky a tí ktorí neboli, lebo….., neváhajte, ak sa Vám naskytne príležitosť, vibramy na nohy, batoh na chrbát a ide sa!

            A čo dodať na záver? Blíži sa 29. júl s ním výstup na Diablak – Babiu horu (Oravské Beskydy). Treba si síce privstať, ale ďalšia nádherná túra pred nami. Autobus Vás odvezie, dovezie, prihlasovanie na akciu prebieha. Pozývame!!!

 

evon, KST Hnúšťa

 


Vytvorené: 20. 7. 2023
Posledná aktualizácia: 20. 7. 2023 11:40
Autor: Správca webu II