Známy bol nielen ako ľudový spisovateľ, no hlavne aj ako šíriteľ slovenskej a českej knihy, venoval sa aj ich zbieraniu. Mal veľmi rád čítanie a to aj napriek tomu, že celý život trpel silnou zrakovou poruchou. Okrem zbierania kníh patril i k zberateľom ľudových piesní a rozprávok. Stál pri vybudovaní viacerých knižníc a svoju súkromnú zbierku venoval Matici slovenskej a prvému slovenskému gymnáziu v Revúcej.
V našej knižnici sa počas mesiaca marec dvere takmer nezatvorili. Na rôznych kolektívnych podujatiach sa zúčastnili žiaci základných a špeciálnych základných škôl, materských škôl.
Veselé dopoludnia strávil pomocník Písmenko s deťmi z MŠ Nábrežie Rimavy a Klokočova. Spoločne sme si prešli všetky oddelenia knižnice a porozprávali, čo všetko knižnica zabezpečuje, aké knižky v nej nájdu čitatelia. To, ako sa ku knižkám správať a ako vznikajú, deti ovládali na výbornú.
Stretnutia so žiakmi tretieho a štvrtého ročníka ZŠ Klokočova sme využili na oboznámenie sa ako vzniká kniha, s akým rôznym typom písma sa niekedy dávno ľudia dorozumievali, čím písali a na aký materiál, ako vznikali prvé knihy. Predstavili sme si najväčšiu knihu sveta "Diablovu knihu" a porozprávali o jej vzniku legendu. Nechýbalo ani pripomenutie nášho rodáka a významného človeka Mateja Hrebendu, ktorý šíril knihy medzi ľudí. Žiaci videli ukážky rôznych dokumentov v Braillovom písme a skúsili si so zatvorenými očami ako vnímajú nevidiaci ľudia text a obrázky v takomto type písma. Druháci absolvovali informačnú výchovu o knižnici, kde sa dozvedeli ako funguje, aké služby zabezpečuje, kde nájdu rozprávkové knižky a kde encyklopédie.
S talentovanou rómskou umelkyňou Šarlotou Bottovou maľovali a kreslili, aj keď len pomyselne žiaci Špeciálnej základnej školy z Hnúšte a Klenovca. Priblížila im svoju cestu za umením-svojím snom, a keďže nevyštudovala žiadnu umeleckú školu, bolo to o to náročnejšie. Žiaci a ich pedagógovia sa dozvedeli aj akú techniku kreslenia má najradšej. Začínala grafitovými ceruzkami, pokračovala farebnými pastelkami no vyskúšala si i maľbu akrylovými farbami. Na momentálnej výstave u nás mali možnosť vidieť portréty kombinovaných technik, realistické portréty známych a neznámych osobností . Toto stretnutie bolo veľkou inšpiráciou pre všetkých zúčastnených.
V našich priestoroch si pod vedením svojich pedagógov spestrili vyučovanie žiaci druhého stupňa ZŠ JFR. Vytvárali komiks, ilustráciu, plagáty, natáčali krátke promo video, podcast a tvorili mnoho iných aktivít. K jednotlivým témam využívali určené knihy z políc knižnice.
Popoludnie trávili v knižnici aj žiaci záujmových krúžkov CVČ, ktorí pracovali s encyklopédiami o zvieratách a kuchárskymi knihami. Zabavili sa skladaním obrázkov, vypĺňali pracovné listy, hľadali zaujímavé informácie vo vybraných knihách, vyfarbovali obľúbené obrázky.
Ďakujeme za milé a veľakrát inšpirujúce stretnutia.
Knižnica prof. Štefana Pasiara