4. novembra 1829 vznikla a bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická. Česť a vďaka patrí tejto grófke za to, že vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch:
„Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili, a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa len hrali.“
V podvečerných hodinách sme sa všetci zišli pred budovou materskej školy, kde na veľkom plátne deti pozerali a diskutovali na tému „Prečo je materská škola dôležitá“. A prečo? Vznikajú v nej prvé veľké priateľstvá, ktoré často pretrvávajú po celý život. Deti sa naučia samostatnosti – napr. obliekať, šnurovať topánky, jesť príborom, a veľa ďalších vecí, ktoré zvládnu samé, bez pomoci maminiek, či pani učiteliek. Užijú si veľa zábavy, radosti, športu, tanca, a smiech je jej každodennou súčasťou. Poznajú rozmanitosť sveta – súčasti živej a neživej prírody, spoznajú všetko o cestovaní, o Zemi, doprave, o práci, ľuďoch... No a tiež, pripravia sa do „veľkej“ školy tak, aby sa z nich stali výborní žiaci. Za každú dobrú vec, ktorú materská škola deťom prináša, sme symbolicky zapálili jeden lampión a popriali si, aby sa nám všetko po čom túžime, splnilo. To všetko sme si porozprávali pri pozeraní prezentácie, po ktorej sa dlhý lampiónový sprievod za zvuku hymny materských škôl presúval našim mestom – popred Mestský úrad, ulicou Hlavnou a ul. Klokočovou, a popri pošte späť k materskej škole. Celú cestu nám lampióny osvetľovali cestu.
Bo to príjemný večer, skvelý zážitok, a na rok, pozývame všetkých Vás, milí Hnúšťania – oslávte spolu s nami Deň materských škôl na Slovensku lampiónovým sprievodom.
Viac fotiek si môžete pozrieť na stránke školy: www.msnrrimavienka.sk