Tá výrazne ovplyvňuje zostavovanie rozpočtov na rok 2025 a je spôsobená nenaplnením prognózovaného výnosu z podielovej dane na rok 2024, opatreniami na konsolidáciu verejných financií a ďalšími vládnymi opatreniami, ako sú 800-eurové odmeny, príspevky na športovú činnosť dieťaťa a zmeny v poplatkoch za uloženie odpadu (MBÚ).
Samosprávy sa na konsolidácii štátu podieľajú najviac zo všetkých subjektov, ktoré sa na nej podieľajú. Počas tlačovej konferencie po pondelkovom rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na Štrbskom Plese, ktorá sa zaoberala zvládnutím financovania a zostavovania rozpočtov miest a obcí na budúci rok, to povedal prvý podpredseda ZMOS Martin Červenka.
Ako pokračoval, v tohtoročných rokovaniach s ministerstvom financií v súvislosti s výpadkom dane z príjmov fyzických osôb bol predpoklad, že výpadok bude na úrovni 50 miliónov eur. „Dnes, na konci roka vieme, že dofinancovanie 50 miliónmi nebude dostatočné, pretože očakávaný výpadok na konci roka je 81 miliónov," vysvetlil Martin Červenka.
„Na budúci rok nás čakajú znova vyjednávania o dofinancovaní výpadku príjmov, pretože bežné účty miest a obcí už sú v podstate prázdne. Malé obce majú existenčné problémy, mestá sa boria s problémami pri rôznych aktivitách, ako sú plavárne, či zimné štadióny," doplnil Martin Červenka.
„My vieme konsolidovať aj sami. Napríklad vieme spolu so štátom spraviť poriadok v takzvanej šedej zóne, napríklad v cestovnom ruchu, dani z ubytovania, dani z nehnuteľnosti a podobne. Treba si však uvedomiť, že napríklad legislatívnym procesom v priebehu roka, trebárs zvýšením DPH v rámci stavebných materiálov z 20 na 23 percent alebo inflačnou doložkou, ktorá na budúci rok bude predstavovať 5,2 percenta, tak už teraz vieme povedať, že stavby, ktoré sú zazmluvnené, odsúťažené na budúci rok, budú minimálne o osem percent drahšie," vysvetlil Branislav Tréger.
Problematika odpadového hospodárstva
Ďalšou naliehavou témou Rady ZMOS boli poplatky za odpad v kontexte odloženia účinnosti mechanicko-biologickej úpravy odpadu (MBÚ) o dva roky. ZMOS požadoval odloženie účinnosti, ale to prišlo mesiac a pol pre účinnosťou povinnosti. „Nie všetky samosprávy boli pripravené na nové pravidlá. Sú samosprávy, ktoré sa poctivo pripravovali niekoľko rokov. Musíme preto postupovať diferencovane a neohrozovať ich už aj tak krehké fungovanie,“ upozornil predseda ZMOS.
Rada ZMOS už na svojom poslednom online zasadnutí odsúhlasila postup, kde pripravené samosprávy môžu nové pravidlá zavádzať, zatiaľ čo ostatné dostanú čas na prispôsobenie. Podľa diania posledných dní sa povinnosť MBÚ odkladá na rok 2027, čo vytvára potrebu pre udržateľné a súdržné riešenia v samospráve.
Najväčším problémom však zostáva nedostatočná infraštruktúra, najmä absencia spaľovní. „Ak nebudú vyriešené otázky infraštruktúry a zvýšený výnos z poplatkov za odpad nebude vrátený samosprávam, hrozí, že systém MBÚ nebudem fungovať“, varoval Jozef Božik.
Tlačový brífing, z ktorého záznam si pozrite, sa konal počas dvojdňového rokovania Rady ZMOS.
Ing. Michaela Hroncová
Prednostka MsÚ Hnúšťa
Zdroj: zmos.sk