#
#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Gymnázium Mateja Hrebendu sa nevzdáva bez boja

Typ: ostatné
Gymnázium Mateja Hrebendu HnúšťaSú jednoznačne proti! Gymnázium Mateja Hrebendu v Hnúšti nebude môcť otvoriť v nasledujúcom školskom roku prvú triedu osemročného štúdia.

Vedenie školy, učitelia, študenti a výbor rodičovského združenia chcú toto rozhodnutie zmeniť petíciou. Za otvorenie ročníka je aj primátor Roman Lebeda, ktorý tam tiež študoval. Petíciu s vyše tisíc podpismi chceli odovzdať na rokovaní vlády v okrese Rimavská Sobota.

Hnúšťanské gymnázium funguje už 85 rokov a osemročné štúdium v ňom zaviedli ešte v roku 1993. Nasledujúci školský rok však škola na základe rozhodnutia ministerstva školstva nebude môcť triedu pre deti, ktoré by chceli namiesto piateho ročníka na základnej škole pokračovať na osemročnom gymnáziu, otvoriť.

„Zišla sa komisia školstva, ktorá rozhodovala o delení žiakov pre osemročné štúdiá. Za celý kraj ich mohlo byť 239. Pre našu školu však riaditeľ odboru školstva BBSK Miroslav Martiš navrhol nulu,“ hovorí sklamane riaditeľka gymnázia Margita Féderová. Informáciu Novému Času potvrdila aj hovorkyňa BBSK Marcela Glevická. „Počty žiakov pre osemročné gymnáziá určuje Okresný úrad v Banskej Bystrici, ktorý navrhol pre Gymnázium v Hnúšti nulu. A Úrad BBSK sa proti tomuto návrhu neodvolal,“ uviedla hovorkyňa.

 „Nikto sa s nami o tom predtým nebavil. Boli sme postavení pred hotovú vec,“ uviedla Margita Féderová s tým, že o osemročné gymnaziálne štúdium je v meste záujem. Výbor zložený z rodičov a vedenia školy sa rozhodol za zachovanie osemročného štúdia zabojovať petíciou, pod ktorú sa už podpísalo vyše tisíc ľudí z Hnúšte, ale aj okolia. Gymnázium, ktoré má aktuálne 144 žiakov, je totiž spádovou školou a chodia do nej aj deti z Klenovca, Kokavy nad Rimavicou či Tisovca. 

„Akoby už na Gemeri skutočne nebolo nič treba. Ľudia tu nemajú prácu, tak im odoprime aj vzdelanie. Skutočne smutná realita. V minulosti sme písali ministerke školstva o úspechoch našej školy, no mám pocit, akoby to vôbec nečítala,“ povedala pre Denník SME riaditeľka školy Margita Féderová, ktorá je súčasne aj poslankyňou mesta.

Nelichotivá situácia trápi aj primátora Hnúšte Romana Lebedu. V roku 1993 patril medzi prvých žiakov gymnázia, ktorí zasadli do lavíc novootvorenej osemročnej triedy. „Túto informáciu prijímam ako absolvent tejto školy s veľkým sklamaním, pretože štúdium v osemročnom ročníku dávalo šancu nadaným deťom študovať vo väčšej konkurencii. Z môjho ročníka vyšli úspešní lekári, programátori, auditori i vysokoškolskí pedagógovia,“ ozrejmil Lebeda. Ako uviedol, spojil sa so starostami okolitých samospráv a píšu ministerke podporné stanovisko pre svoje gymnázium.

Erika Morová má dvojičky Tamaru a Timeu. Chcela, aby navštevovali triedu, ktorá by už od septembra nemala existovať. „Pre mňa to bol šok, keď som sa dozvedela, že už ju neotvoria. Mám aj známych, ktorí sem chceli dať svoje deti. Bolo by dobré ju v Hnúšti zachovať. Zapojila som sa aj do petičnej akcie. Dúfam, že to pomôže a na patričných miestach prehodnotia svoje rozhodnutie,“ povedala mamička z Hnúšte.

 

ČO HOVORÍTE NA NEOTVORENIE I. ROČNÍKA?

Róbert Cikrai (18), Hnúšťa

Rozhodne by sa mal otvoriť. Veď toto je jedno z najlepších gymnázií. Aj v tomto regióne deti potrebujú dobré vzdelanie a tu ho dostanú.

Viktória Dovalová (19), Klenovec

Sama som absolventkou osemročného štúdia a som za jeho otvorenie. Aj môj brat a jeho spolužiaci majú záujem sem ísť študovať a tak verím, že im to bude umožnené.

Daniel Severíni (18), Kokava nad Rimavicou

Už v minulosti absolvovalo toto štúdium mnoho detí, dokonca aj náš starosta a učitelia. Malo by to pokračovať, pretože každý bol stále v tejto škole spokojný.

 

Zdroj: Nový čas a Denník SME


Vytvorené: 15. 2. 2019
Posledná aktualizácia: 15. 2. 2019 12:59
Autor: Správca Webu