"Na začiatku bol príbeh. Príbeh takmer dokonale romantický. Ona, krásna a bohatá žena, on, mocný a slávny, druhý muž po kráľovi. A čo z toho všetkého ostalo? Nič. Alebo, žeby predsa? Ostal príbeh a miesta, kde sa to celé odohralo. Príbeh Muránskej Venuše a turistická Cesta Márie Széchy. Červená turistická značená trasa – Cesta Márie Széchy sleduje pôvodnú medzihradnú cestu z roku 1644 medzi hradmi Fiľakovo a Muráň. Bola pomenovaná podľa druhej manželky palatína Františka Wesselényiho, Márie Széchy, známej ako Muránska Venuša, ktorá bola v Uhorsku ako manželka palatína dlhé roky po kráľovnej hneď druhou dámou krajiny. Trasa začína na Muránskom hrade, pokračuje cez vrch Tŕstie do Rimavskej Soboty, potom Cerovou vrchovinou prichádza do Fiľakova. V miestach, ktorými vedie, je sústredených viacero sakrálnych pamiatok, hradov a významných archeologických lokalít.
Na časti trasy vedúcej katastrom mesta Hnúšťa, vytvorilo mesto náučný chodník, v ktorom približuje zaujímavé momenty histórie mesta, ktoré sa tu odohrali. Zaujímavosťou sú aj dve pekné vyhliadkové miesta – jedno na vrchu Cigáň nad Rim. Brezovom, odkiaľ je výhľad na celú Hnúšťu, Klenovec a v pozadí i Klenovský Vepor, druhé na vrchu Laz medzi Brezinou a Polomom, odkiaľ je krásny severný výhľad na Ďumbier i Chopok, na juhu vidieť najvyššie vrchy Maďarska a na východe historicky významný vrch Železník. Na tomto mieste sú osadené i 5-metrové umelecké dielo – železné kliešte umeleckého kováča Martina Jackuliaka, ktorý je v tejto súvislosti aj držiteľom slovenského rekordu.
Na náučný chodník sa dá nastúpiť na troch miestach – môžete začať od Kadlubu, zo sedla Brezina, alebo z časti Polom. Na chodník sa dá napojiť aj po zelenej turistickej značke priamo z Hnúšte. Keďže náučný chodník kopíruje trasu historickej Cesty Márie Széchy medzi Muráňom a Fiľakovom, nejedná sa o okruh. Celý náučný chodník sa dá prejsť aj na bicykli.
Mesto Hnúšťa financuje vybudovanie chodníka výlučne z vlastných zdrojov, náklady na vybudovanie chodníka nepresiahli 2-tisíc eur. Kompletné anglické preklady textov sú zverejnené online na webe mesta a prístupné cez QR kód na tabuli. Tieto preklady nám zadarmo urobili študenti EGT Tisovec pod vedením PaedDr. Zuzany Vojtekovej, za čo im krásne ďakujeme a veľmi si to ceníme.
A čo ďalšie náučné chodníky? Určite chceme v ďalších rokoch pokračovať. Ten najbližší by mohol viesť na zabudnuté hradisko na Sinci, ktoré vzniklo údajne ešte v období Veľkej Moravy.