Nemecké velenie podpísalo kapituláciu do rúk všetkých Spojencov, vrátane ZSSR krátko pred polnocou 8. mája 1945 a táto bola prijatá. V tej dobe bol na území hlavného mesta ZSSR v Moskve už iný deň - 9. máj. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila, i keď miestne boje naďalej pokračovali až do 15. mája. Pre európsky kontinent je však práve 8. máj ukončením najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva, pre celý svet sa však vojna skončila až 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie. Predchádzalo jej zvrhnutie dvoch atómových bômb, ktoré Američania zhodili na mestá Hirošima a Nagasaki. Táto strašná vojna trvala 6 rokov, predstavuje tak 2 194 dní obáv a poníženia, temných miest v spomienkach ľudskej mysle, na najrozsiahlejšom a najkrvavejšom ozbrojenom konflikte mnohých vojnových operácií sa zúčastnilo viac ako 60 národov a štátov s 1 700 miliónmi obyvateľov, čo je 80 percent obyvateľov zemegule. Odhaduje sa, že v 2. svetovej vojne zahynulo 60 miliónov ľudí, hlavne civilného obyvateľstva, 35 miliónov ľudí utrpelo zranenia. Materiálne škody boli nevyčísliteľné. Koniec vojny, ktorá výrazne zasiahla aj územie Slovenska a do našich dejín nakreslila hrubú čiernu čiaru. Na túto čiaru však nesmieme nikdy zabudnúť.
A preto, tak ako pred rokom, každý rok, aj dnes sa dá povedať a pripomenúť :
Každý vyhasnutý ľudský život bolí.
Za každým človekom niekto v hĺbke srdca dlho smúti.
Preto vás za všetkých prosíme, aby sme nezabudli na vzájomnú oporu, zhovievavosť, o snahu pochopiť konanie druhých, o pomoc v núdzi i o dobré medziľudské vzťahy.
Naše malé Slovensko je posiate množstvom pomníkov známych aj neznámych padlých za našu slobodu. Im teraz patrí hlboká úcta, vďaka a česť.