#
#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

Netradične tradičné Fašiangy 2021

Typ: ostatné
ilustračný obrázokDFS Zrkadielko vám každoročnú fašiangovú tradíciu v týchto komplikovaných časoch pripomína 1. online fašiangovým sprievodom, ktorým vás pozýva zaspomínať si na časy, kedy sa ľudia mohli v zdraví a veselosti zabávať, stretávať a spolu sa smiať.

Záver fašiangového obdobia patril fašiangovým pochôdzkam, fašiangovým maskám. Masky sa na Slovensku využívali v období okolo zimného slnovratu ako ochranu pred pôsobením zlých síl. V období fašiangov, to bolo zabezpečiť si takto prosperitu, bohatú úrodu, plodnosť, ale tiež aj ochranu pred zlom. Masky boli zvieracie a to turoň, koza, medveď, koník, ale aj nadprirodzené striga, čert. Nemohol chýbať slameník a tiež priezliekanie sa za ženy, alebo ženy za mužov, baba v koši, prespanky s deťmi, svadobný pár, ale aj strašidelné, démonické masky. Za odmenu dostávali fašiangovníci slaninku na ražeň, klobásu, vajíčka, dostali pohostenie šišky, fánky…

Po obchôdzkách sa organizovali hostiny. Ako posledná hostina bola v predvečer popolcovej stredy (tento rok 17.2.2021), kedy sa na záver pochovala basa a nastal 40 dňový pôst.

Ďakujeme našim šikovným tanečníkom a ich rodičom za krásne masky vytvorené z pohodlia ich domovov.

Krásny deň s úsmevom praje kolektív DFS Zrkadielko Hnúšťa

Fašiangy so Zrkadielkom 2021

 


Vytvorené: 16. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 16. 2. 2021 13:36
Autor: Správca Webu