V roku 1999 udelila primátorka mesta svoje ceny Viere Karabínošovej, Štefanovi Bukviarovi Ladislavovi Tökölymu. Cenu mesta vtedy získali Kamila Hȕbner a MUDr. Přemyslav Myška. Do dnešného da bolo celkovo ocenených 132 občanov a z toho bolo udelených až 22 čestných občianstiev. Cenu mesta získalo 26 ľudí, cenu primátora 58 občanov, čestné uznanie bolo udelené 20 obyvateľom a kolektívne ocenenie si prevzalo 24 kolektívov. Za humánny čin roka boli odmenení štyria občania, verejného uznania za zásluhy sa dostalo dvom.
Avšak úplne prvé čestné občianstvo sa na návrh kultúrnych spolkov v Hnúšti udelilo i z príležitosti 90. narodenín správcu Matice slovenskej v Turčianskom Sv. Martine univerzitnému profesorovi Dr. Jozefovi Škultétymu, rodákovi z neďalekého gemerského Potoka dňa 23. októbra 1943. Kronika uvádza, že to bolo prejavom úprimnej vďaky za jeho veľké zásluhy na poli vedeckom a národnom.
Z pohľadu súčasníka sa ako raritou javí fakt, že Miestna správna komisia v Hnúšti na slávnostnom zasadnutí dňa 20. novembra 1948 sa jednohlasne uzniesla, že pána prezidenta republiky Klementa Gottwalda prijíma za svojho Čestného občana. Zároveň sa rozhodla, že námestie pomenuje jeho menom a z príležitosti jeho 52. narodenín to oznámila občianstvu da 22. novembra 1948, ktoré to prijalo s očakávaným nadšením.
Doposiaľ posledným čestným občanom sa stal t.r. Prof. Ing. Ján Moncoľ, DrSC., hnúšťanský rodák, vedecko-výskumný pracovník Ústavu anorganickej chémie, technológie a materiálov Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.
Mgr. Martin Pliešovský
primátor mesta