#
#
#
#
#

Navigácia

Výber jazyka

Obsah

AREÁL SLZ OŽIL

Typ: ostatné
AREÁL SLZ OŽIL Industriálny priestor v starom chemickom závode v Hnúšti v piatok 29.9.2023 ožil novým audiovizuálnym predstavením. Pocta Gustávovi Reussovi – autorovi najstaršej vedeckej fantastiky - rodákovi z Revúcej – išlo o originálne audiovizuálne dielo s pôvodnou hudbou od elektronického tria SPACE CATS.

Tí zhudobnili príbeh vystavaný z 10 sekvencií – doplnený o obrázky a animácie, na ktorých sa podieľala aj umelá inteligencia (AI).

Pocta rodákovi z Revúcej reflektovala vývoj ľudskej civilizácie a jej miesto v nekonečnom vesmíre. Gustáv Reuss napísal v roku 1856 svoje najslávnejšie dielo Hviezdoveda ako prvú vedeckú fantastiku. Vydal ju 7 rokov pred prvým dielom slávneho francúzskeho vizionára Julesa Verna. Reuss nechcel predvídať budúcnosť, ale sprostredkovať dobové vedecké poznatky prostému ľudu. Vysvetliť im vesmírne zákony a fyzikálne javy platné na planéte Zem, ako aj geografické náležitosti a rôznorodosti medzi jednotlivými národmi. Zároveň je aj obžalobou ľudstva v jeho zlých rozhodnutiach a hriechov voči prírode aj voči sebe. Aj z tohto dôvodu chcela jeho hlavná postava Krutohlav odísť na Mesiac a začať stavať civilizáciu od začiatku.

Umelci ako Gustáv Reuss sa snažili kombinovať svet umenia a vedy a zároveň prinášali vlastné posolstvo. Je zaujímavé, ako si autori fantastiky a science-fiction predstavovali budúcnosť ľudstva.

Tak ako mal Reuss svoje vízie, je nesmierne dôležité, aby aj fantázia súčasných umelcov vedela prekročiť za horizont súčasnosti.

Tvorcom diela a organizátorom podujatia je agentúra Music Press Production. Za spluprácu sa organizátori podujatia poďakovali aj primátorovi mesta Martinovi Pliešovskému a riaditeľke SLZ Nova Jaroslave Macekovej. 


Vytvorené: 4. 10. 2023
Posledná aktualizácia: 4. 10. 2023 8:15
Autor: Správca Webu